Mamici norocoase de sept-oct 2008(87)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Banu nu n-am facut cerclaj,nu mi s-a recomandat,la sarcina trecuta am fost cu colul deschis,imineta de avort toata sarcina.Am nascut la 38s prin cezariana.Tie ce ti-a spus legat de col?
Fresh chestia cu sonda ramane valabila,fara chilot la terpie intensiva,la fel spalat de ingrijitoare,deci cam in mare la fel.Cand pleci de la terapie intensiva poti purta chilot si tampon.Asa e aici acuma nush cum e la voi.

28+bbelina

laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Imi doresc sa nasc normal, dar daca bb depaseste 3500g cade varianta asta...Trecem la cezariana. Ca e greu cu bb asa mare si nu vreau sa ma taie aia de tot...Sa mi-o faca ferfelita..

Valentina 26 + Matei

Asa creste gandacelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freshanana spune:

pai banu astept pe cineva care a nascut de curand cu ceza NU IN CONSTANTA care sa imi spuna ca nu mai exista caramida, sonda si partea fara kiloti - desi nu cred. oare afara exista toate astea (vba ta - primitive) ?

maryb avand in vedere ca tu maine nu ai acces la noi la serv atunci...
maryb sa vii maine numai cu vesti bune

30+
AMR 64 zile

puiutz
pui
www.kodakgallery.com/PhotoView.jsp?Uc=vytszv5.vaoy9ap&Uy=65z0qh&Ux=0&UV=875906701053_115887768111&collid=17579189111.393587768111.1210411304871&photoid=193587768111&folderid=0&view=1&page=1&sort_order=0&albumsperpage=&navfolderid=2008" target="_blank">burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

quote:
Originally posted by Banu2268

mersi ma simt mai usurata acum

toate spuneti ca ati avut colul deschis dar nu spuneti daca ati facut sau nu cerclaj>?
as vrea sa stiu

22+ Salih



Nu am facut , dar daca trebuie sa faci nu e sfarsitul lumii..Pana la urma ce e mai bine pentru bb..

Valentina 26 + Matei

Asa creste gandacelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banu2268 spune:

freshanana, mersi

da eu sunt o fricoasa eu tremuram si plangeam fara motiv pe scaunul de la dentist, ma durea inima si ma sufocam numai cand stiam ca trebuie sa ma asez pe scaunul ala.

dar tot as vrea normal dar cu epidurala!!!!

cat de greu sa fie? prea putine femei au murit din asta nu?
am vazut ca la cezariana ramai tot cu burta ca si cum ai fi tot gravida, asa aveam o prietena la a 2 a cezariana asa avea burta nici nu zici ca tocmai nascuse credeai ca-i iar gravida.

recuperarea e grea mai ales ca trebuie sa depindem de niste "asistente" daca putem sa le numim asa cu schimbatul cu.....

la normal macar te recuperezi mai repede si am auzit ca e destul de usor cu epidurala, nici nu simti nimic si la final imi spunea cineva ca a impins-o moasa de 2 ori pe burta si a iesit copilul si gata,
nici n-a simtit cand a cusut-o dr, cica decat il vedea cu acul si ata.

asa ca mai bine taietura acolo unde si asa nu vede nimeni decat in alta parte.

(zic si eu, ca n-am experienta nici sarcini sau nasteri anterioare)

22+ Salih

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freshanana spune:

banu si eu eram fricoasa la dentist, lesinam sau urlam la injectii
dar m-am imunizat in spital - doamne cate injectii am facut in 7 zile dupa nastere...
dar de durere tot mi-e frica si de taietura la dansa

30+
AMR 64 zile

puiutz
pui
www.kodakgallery.com/PhotoView.jsp?Uc=vytszv5.vaoy9ap&Uy=65z0qh&Ux=0&UV=875906701053_115887768111&collid=17579189111.393587768111.1210411304871&photoid=193587768111&folderid=0&view=1&page=1&sort_order=0&albumsperpage=&navfolderid=2008" target="_blank">burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_and spune:

quote:
Originally posted by freshanana

pai banu astept pe cineva care a nascut de curand cu ceza NU IN CONSTANTA care sa imi spuna ca nu mai exista caramida, sonda si partea fara kiloti - desi nu cred. oare afara exista toate astea (vba ta - primitive) ?



Prietena la al carei botez trebuie sa ma duc a nascut prin cezariana la Municipal in Bucuresti acum doua luni, de sonda nu a scapat, chiar mi-a spus ca i s-a parut cel mai nasol lucru, fara chiloti evident, dar de caramida chiar nu a pomenit si nu cred ca ar fi omis asa ceva.

29+ cu Mina Alexandra

Poze
Asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Fresh cand m-am trezit eu aveam peste operatie o punga cu gheata atat.Pe tine nu te spalau ingrijitoarele la terapie?pe noi in fiecare zi pe pat ne spalau pe dansa ,acolo de fat cu toata lumea.

28+bbelina

laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banu2268 spune:

pai v-am zis cum a fost la mine.

prima nebuna mi-a zis ca-i extrauterina si a fost normala. am alergat de uergenta la alta si asta intr-un final vroia sa-mi faca dar cam asa am simtit eu si am vazut v\ca mai mult vroia banii.

si am pelcat la a 3 a care mi-a facut desenul si mi-a zis ca sunt 2 orificii unul intern si unul extern.
cel intern se vede numai la eco asa ca atata timp cat la eco se vede ca cel inten e inchis cum e si la mine nu mai conteaza cum e cel de jos. deci a 3 a nu mi-a mai recomandat asta ca daca imi spunea si asta la fel stii faci ....... daca 2 sau 3 iti spun acelasi lucru.

si oricum efort n-am facut decat pe la serviciu am urcat etaje m-am plimbat n-am carat nimic...... si pana acum totul a fost bine


mersi de incurajari pe aici

22+ Salih

Mergi la inceput