Durerea unei pierderi de sarcina (74)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

fetelor, catalina, te sustin si eu si te inteleg....caci trec din nou prin aceeasi drama....poate nu sti povestea mea, am sa o spun din nou pe scurt.....in febr 2007 sarcina oprita din evo la 7-8 sapt, apoi una la 24 sapt in februarie anul acesta, acum, la doar cateva zile ce am aflat ca sunt din nou gravidutza, am avut duminica sangerare, cred ca venise menstra si...testele arata negative, in uter mai e ceva, se vede la eco vaginala, dar...nu se stie ce e......si iata ca eu cred ca pt a 3 oara sarcina mea se opreste.....

inca o speranta sfaramata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

iubita_tiana sper totusi ca mai e o speranta, cat de mica, sa fie bine cu samburelul tau, tin pumnii si ma rog sa fie bine.



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE! Cu DD inainte!
Lau-Meli si
" Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fii invins cu adevarat, daca nu te ridici!...G. Funakoshi"

Spre tzel!
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste
Doi zapaciti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Tiana acum cateva zile iti spuneam sa nu fii stresata si sa crezi ca totul va fi bine...Poate ca e BB si se gandeste sa te duca in eroare.:). Au fost atatea femei cu menstra peste sarcina...corpul asta nu poti sa il cunosti niciodata...of doamne....
Eu iti tin pumnii sa fie un samburica, sa fie bine, sa te vad pe tine zambind si fiind bine.
Pupici si noapte buna la toate fetele

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

E greu sa va spun ceea ce simkt acum. Dupa ce am citit si am vazut lista asta lunga.... Mi-e si rusine de durerea mea.
Eu am pierdut pana acum 3 sarcini, una inainte de a avea copilul(6 saptamani)si 2 din ianuarie incoace( 6 si respectiv 7 saptamani). Practic incercam sa avem bb2 dar fara noroc se pare.
Ultimul avort spontan a fost cel mai dureros. Golul, neputinta, inutlitatea, motivul.... Am aflat si de ce. Copilul meu a prins un virus care se pare ca la femeile insarcinate e periculos. Foarte tare a durut si faptul ca cumnata mea si cu mine trebuia sa avem acelasi DNP. Ea a ramas cu puiul, al meu s-a dus. Era sambata ziua lui Tony al meu(3 ani) si veneau musafirii si eu sangeram si inauntrul meu se rupea totul. A trebuit sa fiu o gazda buna, sa ma adun pt ziua baietelului meu si nu am putut plange durerea. e 2 saptamani sunt mutilata. Nu pot zambi, nu pot dormi, nu pot manca. Nu pot nici macar sa plang.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

OLGA draga mea, duminica 29.iunie aveam musafiri pt ziua de nastere a sotului meu, la fel m-a luat sangerarea si am stiut, s-a dus...mi s-a rupt sufletul , l-am chemat pe sot la baie si i-am aratat pata de sange, a inteles si el , la fel ca si tine, a trebuit si eu sa fiu o gazda buna, sa ma prefac ca totul e ok, doar eu stiu ce a fost in sufletul meu si ce este inca, din pacate, marti inca se vedea ceva in uter, mic, dar dr nu a putut confirma ca e sarcina, ca mai este sau s-a dus...astept inca cateva zile sa ma duc la o noua eco, eu simt ca nu mai e sarcina, ca nu creste, sangerarea s-a oprit luni, marti si miercuri a fost doar maro, fara dureri...si fara cheaguri.....
si pt mine e a 3....anul asta in feb una la 24 sapt....anul trecut in febr una la 7-8 sapt....... cu atat e mai mare acuma durerea, dar trebuie sa fim puternice pt a fi sanatoase...si pt a putea incerca din nou.....

inca o speranta sfaramata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

cu atat e mai greu cu cat eu nu am copii, si in jurul meu doar gravidutze...de la angajate pana la prietene....

inca o speranta sfaramata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

IUBITA_TANA , se sfasie sufletul, se pierde o noua speranta , alte vise se duc ... si ma mai intreb cateodata ... ce viata e asta ???

sunt alaturi de tine si de toate fetele care din pacate au aparut cu aceste nenorociri ...

eu nu mi-am luat gandul de la copilul care puteam sa il am ... oricum o iau si ce fac ... tot pustie raman ...





http://tt.lilypie.com/Ixqbp3.png

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

pagina mea: http://www.dianabostan.evonet.ro/




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

tiana of, nici nu stiu ce sa iti spun, sunt alaturi de tine, multa putere si incredere in D-zeu. Ce spune medicul tau? Sau e prea deveme sa se pronunte? tiana nu pierde speranta, va veni si bebelusul tau, sunt sigura si vei fi gravi ca toate prietenele tale. Numai ca o sa fie nevoie de monitorizare atenta si de multa grija.

Olga povestea ta seamana tare mult cu a mea, avort spontan inainte de sarcina cu David, si de un an si jumatate incercari nereusite de a face bb 2. Nu trebuie sa iti fie rusine de durerea ta, ai venit unde trebuie. Te cred si te inteleg ca esti impietrita, mai ales ca si cumnata ta este insarcinata; eu am fost intr-o situatie similara la prima sarcina pierduta, cumnata mea a nascut cu o saptamana inainte ca eu sa pierd sarcina - imediat ce am iesit din spital a fost musai sa mergem sa vedem copilul. A fost mai greu pana am ajuns sa il vedem pe pitic, cand am tinut mogaldeata in brate, am uitat de tot si am inteles ca trebuie sa lupt si sa reusesc sa am si eu bebeloiul meu. Sunt alaturi de tine, fa ce simti ca iti face cat de cat mai bine. Pe mine m-a ajutat acum, in martie ( la ultima pierdere) faptul ca mi-am acordat cate o ora pe zi ( dupa ce adormea David) pentru "doliul" puiului pierdut. Plangeam, vorbeam cu D-zeu, ma rugam sa nu ma lase in durerea asta, sa pot iesi in lumea, sa pot socializa cu alte gravidutze si in general cu ceilalti oameni. In restul zilei, ma ocupam de copil si de treburile zilnice. Acum, dupa 4 luni, parca e mai bine, incep sa ma gandesc la o noua incercare.
Multa putere, oricand simti nevoia sa vorbesti, suntem aici.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

medicul meu..hm... e in concediu, am fo la alti medici, nici unul nu a dat un verdict clar....cert e ca se vedea ceva in uter, de eliminat nu am eliminat caci prin sangerare nu au fost cheaguri, dar poate fiind mica sarcina s-a eliminat prin sange, nu stiu.....o sa stiu ceva mai clar cand o sa refac testul dimineatza si o sa merg la eco, oricum daca e negativ testul este evident ca s-a dus sarcina...ceea ce nu inteleg eu, daca nu a fost sarcina de ce a iesit vizibila, dar rozalie a doua liniutza....si nu doar la un test, ci la 3!!!

inca o speranta sfaramata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Ctalina, ziua e facuta pentru a da noi sanse, pentru a ne da posibilitatea sa luptam.
Tiana, doare tare, stim toate, insa nu trebuie sa ne lasam.Ce o fi o fi! Ma uitam in listutza de la inceput de la "gravi" si sunt viitoare mamici pentru august care au pierdut anul trecut prin septembrie, deci au ramas imediat si uite ca e bine.Si SIGUR asta pentru ca ele n-au incetat sa lupte.
Olga, nu trebuie sa-ti fie rusine de durerea ta! Doamne fereste!!!! Intr-adevar e sentimentul ala "ca ce sa ma mai plang" pe care eu una il am mai ales cu cei apropiati, dar sufletul tau sufera indiferent de intensitatea durerii! Sufera si punct!
Eu, una, la o luna si un pic de la pierdere imi este greu, recunosc, dar ma mint pe mine insami ca sunt foarte bine si nu trebuie sa intorc capul o clipa.Sa privesc in prezent (caci uitam d emulte ori sa mai traim prezentul, doar trecutul si viitoarul), sa rad, sa glumesc, sa ma simt bine.
Sambata cunun.....o sa-mi fie foarte greu sa dansez, sa ma distrez caci sufletul meu este inca in doliu, dar cu efort si sprijin din partea sotului voi trece....
Saracii finii cand s-a intamplat au zis"nasa daca voi considerati ca nu se mai poate, vedem noi ce facem"....cum sa-i las cu nunta balta fara nasi....Asa e viata...UN JOC DE NOROC.
PUPICI CA V-AM PLICITSIT DESTUL...:)

http://tt.lilypie.com/h6uap3.png

Laura

Mergi la inceput