Mladite&mugurasi de mai-iunie 2008

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Felicia ai un bebe David de milioane! M-am amuzat teribil la poza cu pumnul! A propos...super aparat foto si super fotograf aveti acolo!

Te pup si asteptam noutati, povestea nasterii si stiri despre cum creste David!

mamica Iasminutzei...adica lui mami si a lui tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Buna mamici de pitici

Am postat ieri la odisee si azi cand ma trezesc deja suntem la scutecele, hihihi.

Raportam o noapte grea, cu plansete continuu, cu nasuc infundat si tusit la greu. Asa ca nu am mai suportat si i-am dat Panadol baby. Vad ca de atunci a reusit sa doarma mult mai bine, de tusit tuseste ceva mai putin. Bine macar ca nu are temperatura...deja avusese un inceput dar vad ca acum e din nou la temperatura lui de 37 de grade.
Nu m-am indurat si l-am luat cu mine in pat, dar l-am pus intr-un sac de dormit si acolo chiar i-a placut ca era caldut.
Acum ne chinuim cu colicile si nasul infundat..pompitza pe care o am eu e buna de aruncat la gunoi, ca nu reusesc sa scot nimic cu ea.

Simona noi nu avem cojitze, cel putin nu inca , dar avem cosuri multe multe si in cap. Doctora aia, chiar m-a enervat, ca atunci cand i-am zis de cosuri, a zis asta e , se va rezolva. Pe langa asta ieri am si stat cu el dezbracat in camera vreo 20 de minute pana a catadicsit sa vina...o vaca, ca din cauza ei mi-a racit bebelul. Aaa, macar vestea buna e ca ieri avea 4,2kg si 55 de cm. Deci puiul meu a crescut bine in perioada asta.

Eu ma lupt cu raceala, care la fel ca si la bebe a evoluat rapid.
Eu vreau sa va intreb: voi cand mergeti pe strada vine lumea si se uita la bebelul vostru? Ca pe mine ma dispera: imi vine sa le dau un sut in fund la toti, ca vin ca disperatii sa se uite la copil...si mai sunt si cu copii mici si curiosi...Imi vine sa ma ascund undeva si sa stam acolo pana trece perioada asta mai greutza.

MissParker eu nu stiu de ce imi zicea tot timpul ca nu am acces sa sun la nr dat de Cleo.
Vazut bucatzica Davidutz[il...sunteti niste norocosi..o familie implinita, ma bucur sa vad atata fericire in ochii vostri.

Merg si eu sa pap ceva, sa am laptic pentru Gabitza, ca daca ar fi de mine, mi-e si greatza..insa trebuie sa incerc sa mananc ceva pentru bebe. Ieri nu am reusit sa mananc mai deloc si se vede deja.
Va pup si revin, acum merg la pui...uufff ce se mai chinuie




Felicia, cea mai fericita al ursuletzului-pufarina Gabriel
Pozici cu noi in noua formula
Ursuletzul-pufarina
Varsta Ursuletzului-pufarina


Simplicity is the key to excellency

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by inais

Felicia ai un bebe David de milioane! M-am amuzat teribil la poza cu pumnul! A propos...super aparat foto si super fotograf aveti acolo!

Te pup si asteptam noutati, povestea nasterii si stiri despre cum creste David!

mamica Iasminutzei...adica lui mami si a lui tati


Aparatul este digital SLR (Canon 300D) si fotograful pasionat e tati.

Cat am ramas eu dupa cezariana in sala de operatii, lui tati i-l adusesera pe David si tati lacrimase de emotie vazandu-l cum dormea, cu pumnisorul strans langa obraz, cum dorm eu uneori dimineata... dar in poza aia are o privire cu adevarat "criminala".

Doamne dumnezeule, e ceva de groaza cu bebeii astia, poti sta ore in sir sa le urmaresti mimica, in fiecare secunda au alta expresie, te omoara cu zile!

Cica sa ma odihnesc cand doarme el, dar eu nu pot dormi dupa cronometru si in plus vreau sa-l obisnuiesc incet-incet sa doarma mai mult noaptea, sa vedem daca voi reusi... Moasa a zis ca sa nu-l trezesc in nici un caz noaptea, sa-l alaptez numai dupa ce solicita el in mod expres...

Ce bine ca am prins si eu la fix trecerea la Scutece!

Nici o veste de la stefany_p????

Hai cu nasterea usoara!


Felicia - cea mai fericita mami a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David
Poze cu noi si vacantele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuzii spune:

salutare, mamici si bebelusi

raportam si noi:
pe data de 26.06.2008, la ora 02.55, s-a nascut buburuza noastra, Petra Alexandra, greutate 3.750, lungime 50 cm, apgar 9.
s-a nascut fix la 41 de saptamani (dpn 19.06.2008).
suntem amandoua acasica si incercam sa ne acomodam cu restul familiei.
vom reveni cu amanunte cat de curand.

va pup,
mihaela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

feli ai un bebe super!! Dragul de el.
Primele zile e mai greu..apoi intri intr-un ritm, si dai inainte pt urmatorii ani. Dumnezeu ne da atata fortsa incat nu ne recunoashtem.

fetelor...a plecat tati de acasa. Bine, nu de tot , delegatie pana vineri. Deci...facem petrecere!!! chemam baieti etc. Gluma gluma, dar sa videm daca ma descurc.
Si daca nu fac crima cu socru'. in loc sa ma vaz cu inais, ma vad cu el. Bun...si vine cu mine, si inepe sa vb tare, si sperie pitica. Normal ca nu a mai adormit in caruts, dar asta nu e bai, mai rau ca m-a innebunit: ca uite la betsivu ala ca nu inteleg, ca uite la aia cu mashina aia, ca da' de ce plange etc etc etc. SI io trezita de la 6 dim...cu pauza de 1 ora si ceva pe la 2, in total trag linia si am dormit 4.5 ore - numai de balariile lui nu imi ardea. Om mai barfitor nu am vazut, daca oi intra in gura lui, albie de porci ma face, nu ma mai spala Dunarea. Dar cu tot riscul asta, data viitoare de mai intra incaltsat in casa, il dau afara!! .


am fo si la aststentsa sociala, si am luat primii bani pt bebe: indemnizatia pt nashtere: 214 roni.
pt inais si nu numai, fetele din sect 4, acetele le-a depus tati, si banii ii ridic tot din acelasi loc: la Aparatorii patriei, in spatele ING-ului. Tati s-a dus cu un brats de copii+originale la:
-certificatu de nashtere
-cerfiticatu de casatorie
-buletine
-livretu de famelie
-negatia de la sect. unde s-a nascut bebe
-dosare cu shina

Se fac acolo vreo 4 dosare, nu ash putea sa vi le zic pt ce, dar vorba aia, da e sa primesc bani...intind miinile amandoua. Si au si rampa de urcat cu caruts.

Iar pt a primi alocatia pe card, ma duc sa fac (in curand...)cont la banca BCR/BRD/Banca Transilvania/CEC. vad si io ce am mai aproape de casa- si au rampa pt urcat cu caruts.




o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra

povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
Originally posted by buburuzii

salutare, mamici si bebelusi

raportam si noi:
pe data de 26.06.2008, la ora 02.55, s-a nascut buburuza noastra, Petra Alexandra, greutate 3.750, lungime 50 cm, apgar 9.
s-a nascut fix la 41 de saptamani (dpn 19.06.2008).
suntem amandoua acasica si incercam sa ne acomodam cu restul familiei.
vom reveni cu amanunte cat de curand.

va pup,
mihaela


Mihaela 38+



ieee..welcome bec. Sa fiti sanatoase, sa creshteti mari, papacioase, cacacioase, si ne colicoase, si sa va bucurati de fiecare clipa a vietii!!!

Si ce nume frumos ti-a ales mama: Petra.

sa te trec pe prima pajina...cand apuc. sau cine apuca. Ca ma striga fiica mea.



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra

povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jackie spune:

Bun gasit la scutecele! Multumiri Cleo si cele care aveti grija de partea tehnica!
Felicitari, Miss pentru micul arian - tare frumusel si dulcel! Ma bucur ca ai depasit cu hotarire si umor partea nasoala a nasterii. In rest, acomodare cit mai usoara...
Fecian, sanatate multa pentru amindoi...Imi dau seama ce greu e sa te uiti la puiul mic sa-l vezi bolnavior.
Noi ne-am chinuit cu burtica, trei zile nu a reusit nimic si m-am luptat cu mine insami sa-i pun supozitor, ca si saptamina trecuta tot asa am rezolvat...Din fericire, dimineata a reusit si el un big kk. Nici nu stiu ce sa mai fac - nu e constipat in sensul de scaune tari, dar a inceput sa faca la 2-3 zile, ceea ce ma termina de nervi. Doctorita a zis sa-l las in pace deocamdata.... Se mai confrunta cineva cu problema asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Buburuzii, felicitari pentru dominsoara Petra!
Bine ati venit acasa, acomodare usoara!


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Jackie, deocamdata n-am problema asta la Raducu, dar la Andrei era cum zici tu, la 2-3 zile. Mie imi spusese doctorita ca daca face normal, nu se chinuie sa iasa, sa-l las in pace, ca asa e la bebeii alaptati. E normal de la 5-6 scaune pe zi, pina la o data la 3 zile.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jackie spune:

quote:
Originally posted by gabitzam

Jackie, deocamdata n-am problema asta la Raducu, dar la Andrei era cum zici tu, la 2-3 zile. Mie imi spusese doctorita ca daca face normal, nu se chinuie sa iasa, sa-l las in pace, ca asa e la bebeii alaptati. E normal de la 5-6 scaune pe zi, pina la o data la 3 zile.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)



Multumesc de raspuns. Asa stiu si eu. Ingrijorarea mea e legata si de faptul ca el primeste si completare la biberon, nu doar sin. Sper sa-si revina ca pina acum vreo saptamina nu avea probleme din astea.

Mergi la inceput