Mladite&mugurasi de mai-iunie 2008

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

Kristinik LA MULTI ANI!!! Sa ai parte de tot ce e mai bun in viata si de un bebe sanatos si voios!!!

Poze

Andreea , de un Bondarel !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Bun regasit in casa noua! De aici nu mai plecam asa repede, dupa 9 luni, vad ca o sa stam asa pana prin 2012! Sunt sigura ca si timpul asta o sa treaca ca vantul si ca gandul... Abia astept sa vad cate vom mai ramane pana la sfarsit active si cu chef de vorba si ce mutrite o sa aiba bebelusii nostrii scumpi... O sa regretam vremea asta cand stateau cumintei si numai cat papau si dormeau....

Cleo normal ca nu m-am suparat, regret doar ca nu am avut timp sa scriu ceva mai multe strofe sau ceva mai semnificativ si lacrimogen, cum mi-as fi dorit. Trebuia sa adaugi si strofa ta si pe prima pagina! Multumim ca ai facut curatenie in casa noua!



Aseara am revenit tarziu, in jur de 10 noaptea (a fost si bebe Patrick la primul lui Festival de jazz ) si cum am venit am cautat mesaj de la Stefany insa nu am gasit nimic.... Sper sa fie totul bine, astept maine vesti de acuma. La noi e abia 2.30 noaptea.

Kristink ! Multa sanatate La multi ani fericiti alaturi de fetita ta!

Fetelor sunt bucuroasa ca bebele meu a scapat de constipatie, (speram). De cateva zile face o data pe zi fara stimulente! O mare usurare....

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melly23 spune:

felicitari mamicute, ca acu am ajuns cu toate mamicute nu mai suntem burticutze sa avem parte de aceleasi sfaturi si rezolvari ca si la odisee!!!pup doloress pentru poezie si cleo pentru organizarea noului capitol din viata noastra si a bebeilor nostrii!!!




Mamicuta de fluturas Amelia Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Bebele meu tocmai a papat 190 de ml! Oare nu o sa ii fie rau? E prima data cand ii dau asa, cat vrea sa vad cat poate duce. De obicei ii puneam 120-130 la o masa. Cred ca trebuie sa trec la biberoanele alea mari mari. 3 mulsuri de-ale mele cat o masa de-a lui! Deocamdata vad ca nu a vomat, desi la el vomitatul e la ordinea zilei.

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:



lcazangiu

Felicitari si toate cele bune!!!

Sa-ti traiasca ingerasul David Andrei, sa fie sanatos, cat mai papacios si necolicos!!



kristinik, LA MULTI ANI cu bucurii, fericire, noroc si sanatate!


Neata fetele mele dragi

Cleo, superba trecerea la Scutecele si mii de multumiri pentru tot suportul tau in ultimele zile, cele mai grele din viata mea (dar si cele mai frumoase!).

Doloress, ce poezie draguta de predat stafeta!!

Am citit din urma aseara si va multumesc inca o data pentru toata sustinerea, am plans in hohote cand am vazut cate majorete si cate incurajari mi-ati trimis...

Pana cand ne vom intra si noi in ritm si voi fi in stare sa redactez povestea nasterii (ca "este" tare multe de spus), va invit sa vizionati pe linkul comun (POZE CU DAVID AICI) primele poze cu Daviducul meu scump si drag, sa va arat ca a meritat sa ma chinui atata.

Aseara, dupa ce am ajuns acasa, au fost cele mai cumplite ore pentru mine. Eram nedormita de o saptamana (nu reusisem decat max. cate 2 ore pe noapte), bebe a urlat ca din gura de sarpe fiindca i-a luat timp sa se acomodeze, ii dadusem doua incarcaturi de lapte si tot mai voia (drept consolare), ajunsesem la capatul puterilor dpdv fizic, am chemat-o disperata pe moasa si cu ajutorul ei am reusit sa ma calmez, sa-l calmez si pe el, iar azi-noapte i-am dat laptic la miezul noptii si la 3:30, dimineata la 8 si acum doarme ca un ingeras, a depasit faza critica si totodata puseul de crestere de la 7 zile. Doamne-ajuta sa ne gasim si noi un ritm!

Va pup mult de tot si revin.


fecian, si eu am tot incercat sa dau de tine, dar la numarul de unde mi-ai trimis SMS-ul e numai robotul si SMS-urile imi vin inapoi Iti trimit numarul meu privat pe PM, poate reusim sa vorbim zilele astea. Deocamdata vreau doar sa-ti spun un singur lucru, referitor la experienta noastra foarte asemanatoare cu cezariana: uneori exista acolo sus niste forte care stiu mai bine ce trebuie sa se intample. La mine nu pot decat sa-ti spun ca - daca as fi insistat in prostie ca bebe sa se nasca natural - exista riscul sa-mi nenoroceasca vezica (ori sa iasa cu tot cu ea, ori s-o rupa si sa inghita tot ce s-ar fi revarsat!!), el era cu capul pe simfiza si lovea acolo la greu incercand sa iasa, avea deja o mica umflatura pe cap de atatea eforturi inutile (pot sa fiu cinica si sa spun ca a fost prima lui isprava de Rac autentic: nici macar iesirea din burtica n-o gasea ), in final tot raul a fost spre bine, sunt recunoscatoare ca a iesit asa cum a iesit. Nu-mi fac absolut nici un fel de reprosuri, am suportat multe ore in sir dureri inumane (peridurala isi pierduse efectul si durerile de la contractiile neproductive erau accentuate si de apasarile lui bebe pe simfiza si loviturile in vezica!), nu doresc nici la cei mai mari dusmani sa treaca prin ce am trecut, asa incat realizez tot mai mult ca cezariana a fost pentru mine o binecuvantare. Sa nu-ti mai faci reprosuri, tu ai facut tot ce a depins de tine, dar uneori mama natura sau corpul nostru stiu mai bine...


Felicia - cea mai fericita mami a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David
Poze cu noi si vacantele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

si un banc, ca nu ma pot abtine, si fug sa o prind pe Inais afara

La poarta Raiului
Moare Stefan cel Mare si ajunge la poarta Raiului. Bate incetisor, nu-i raspunde nimeni. Bate cu pumnul, cu picioarele, nimic! Bate cu sabia si, intr-un final, iese Sf. Petru.
- Eu is Stefan.
- Aoleu, zice Sf. Petru, pe tine nu te putem primi in Rai.
- Cum asa, nene? Pai eu, care am aparat tara, treburi, chestii?
- Pai da, tu. I-ai batut pe turci, pe tatari, pe polonezi? Nu merge, nene. Prea multe batai, prea multa violenta...
Ofteaza Stefan si se asaza pe un bolovan de pe langa poarta Raiului.
Trece o vreme, apare Mihai Viteazul. Bate la poarta Raiului, bate cu pumnul, da cu picioarele, nimic. Pana la urma, bate cu bardita lui. Iese Sf. Petru si ii explica si lui Misu Bravu cum sta treaba:
- I-ai batut pe turci, pe aia, pe aia, prea multe batai, nene! Prea multa violenta! N-am ce sa-ti fac, stai pe afara.
Intristat, Mihai Viteazul il vede pe Stefan pe bolovan, se asaza si el si incep sa stea de vorba.
Mai trece ceva vreme, trece alta vreme, Misu Bravu si Fane Babanu deapana amintiri si hop, dintr-o data, la poarta Raiului apare o gasca de tinerei, tatuati, unu' cu droguri, altu' cu tigara-n gura, vreo doi cu femei, altii cu motociclete si X5-uri si cu amenzi in buzunar, treburi serioase. Portile Raiului se deschid si toti intra. Mihai Viteazul vede toata treaba, se supara si bate cu barda-n poarta Raiului. Iese Sf. Petru si Mihai il ia la intrebari:
- Pai cum, nene? Noi, care am facut atatea pentru tarisoara asta, stam pe-afara, iar bagabontii, derbedeii astia, intra?
Calm, Sf. Petru ii raspunde:
- Dupa cum ti-am zis, Misule, la voi e vorba de prea multa violenta.
- Bine, si derbedeii astia? ce-i cu ei?
- Ei, astia-s nationala de fotbal a Romaniei. Ei nu bat pe nimeni niciodata!


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra

povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Felicia, mi-au dat lacrimile, pe cuvant, ai un bebe superb! Si pozele sunt grozave. Sper ca ai uitat tot chinul si iti e bine acum cu asa un bebelus. Imi place bratzaruca lui


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

Miss, bine ai revenit! David este un scump, m-ati cucerit cu pozele voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Miss FELICITARI PT BEBE DAVID E SCUMPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP SI DULCEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE IAR TU O MAMICA EROINA, BRAVO MISSS!!!!!
Ia uite ca mi-au dat si lacrimile de emotie si bucurie ca uite nu am ramas nici un a nenascuta si mai avem si copii frumosi si destepti cu toatele.Sper sa ram,anem un grup de bune prietene , sa ne impartasim sfaturi bune si mai putin bune, sa ne dam in continuare cu parerile asa ca intre prietene.
Acum sa trecem la partea practica a acestei odisei, Cleo ca tu ii dai Sab Simplex la maimutzica ta , dupa ce ii dau la al meu cand il apuca colicile maicutzul se face ghem si rosu dar nu zice nici chitz, se chinuie acolopana ii trec , ii mai dau eu sa suga pote ii mai trec , oricum are colici , mai rarutz in ult timp dar le are si innebunesc cand il vad cum se chinuie.
Mi-am comandaty si eu pompita de muls de lka Avent cu 2 recipiente si mufe de biberoane sper sa merite ca uite am suf lapte si in plus si nu stiu ce sa fac cu el , i-as mai da cu bibe cand vad ca se p;lictis si nu mai trage la san.
Fetelor deja pot spune ca avem program de somn, ceea ce e f. bine pt noi si in pluis i pt el, uite acu doarme de o ora si ceva ,
Ma duc ca s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by gabitzam

Felicia, mi-au dat lacrimile, pe cuvant, ai un bebe superb! Si pozele sunt grozave. Sper ca ai uitat tot chinul si iti e bine acum cu asa un bebelus. Imi place bratzaruca lui


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)



Brataruca era cu numele si i s-a pus la nastere, ca sa nu-i incurce cineva pe bebei prin spital

Ce se mai mirau alea pe acolo ca noi doi, amandoi cu parul inchis si cu ochi caprui, am facut un bebe blondut cu ochi albastri, dar le-am linistit spunandu-le ca si noi amandoi am fost blonzi ca bebei, Bogdan cel putin avea niste bucle aurii de inger...

Si sper ca ati observat celebra barbie din familia mea, n-a scapat Bogdan de ceea ce se temea

Saru'mana de complimente, fetelor, si pentru mine e o minune de care nu ma mai satur!! Oricat de tare m-ar dispera sa-l aud plangand si sa nu-l pot ajuta, totul se sterge cand iti trage un zambet din ala divin care te termina!! Acum are iar o repriza de sughitat si l-a pus tati pe piept, sa-i simta caldura si sa se linisteasca...

Lavi, subscriu la tot ce ai spus tu referitor la comunitatea de suflet pe care a creat-o odiseea noastra cea frumoasa!

pentru toate mamicile, suntem toate niste viteze si niste mamici fantastice!


Felicia - cea mai fericita mami a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David
Poze cu noi si vacantele noastre

Mergi la inceput