Sezatoarea canadiana (95)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ne-am luat televizor: Panasonic Virea, 42 de inchi, full HD, bla bla bla
Best Buy a avut o oferta, mi s-au parut tipii mai umani acolo, am incercat sa luam de fapt de la Future shop dar nu ne-a placut felul in care am fost tratati asa ca am plecat spre casa, dar spre drum victor a zis: hais a incercam sa vedem ce are si Best Buy! La FS erau 2 televizoare: aceleasi performante, diagonala, sony langa LG, lg se vedea mizerabil. Ne-am gandit ca mai bine mai asteptam pana avem bani si luam Sony. Mergem la BB: lg langa sony si panasonic, se vdeau la fel de bine, diferente minore, da minore rau! L-am zapacit de cap pe nenea ala, si tipu ne-a explicat ca e tactica ca sa cumperi ce au mai scump...Am luat Panasonic, recunosc, motive burgheze, ca de, e marca buna, dar pretul a fost bun in final. Cred ca copii vor fi in extaz sambata cand o sa il delivery tipii, ca nu am avut cum sa il aducem acasa, era prea mare, plus ca nu poti la se inclini!

Sunt tare suparata, aseara am vrut sa vedem focul de artificii, sa vada si Ilinca, musafira noastra cat de patrioti sunt canadienii: la radio s-a zis 10:15, pe pagina web a universitatii era 10:15 si ei au inceput la 10 fix. Pai nu m-am indurat sa plec mai devreme ca era finala la Hell's Kitchen!

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Maru, felicitari pentru noua achizitie! Sa se vada ca in palma! Nu stiu ce se ce spune asa, ca eu nu vad nimic, niciodata in palma, desi unii vad tot...
Ica, eu nu m-as intoarce, sint aici si stiu de ce am venit. Imi pare rau doar ca nu se poate trai si in Romania macar cum se traieste aici, cu datorii si cu tot restul. Si eu spun la fel, ca nu avem datorii (acolo, citeva, masina fiind cea mai mare), dar nici nu avem nimic. Si oricum, cind vom avea amindoi doua servicii bunicele si mai sigure, primul lucru pe care il vom face, care crezi ca va fi: datorii, nu? Pai, nu asta asteptam, sa ne simti si noi bine la casa noastra!?! Glumesc, nu stiu ce vom face, sa ne vedem noi la acele salarii, ca poate muncim un an sau doi, stringem bani si plecam sa vedem lumea... bine ca nu citeste soacra-mea aici!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Happy Canada Day fetelor.

Miki, Go e transport in comun care face legatura intre orasele satelit si Toronto. In interiorul Toronto-ului activeaza TTC-ul (adica un fel de RATB) cu autobuze clasice si metrou (culoare rosu cu alb). Go-ul are autobuze gen autocar si trenuri supraetajate (culoare verde cu alb).

Oana_s parerea mea (si sunt sigura ca si alte fete ma sustin) este sa mergi acolo unde ai deja prieteni. Eu am beneficiat de ajutorul unor prieten icare mi-a pus inca de a doua zi la dispozitie legaturiel ei cu toti prietenii ei si nu pot sa-ti spun decat ce diferenta a facut atsa pt noi, in primul rand dpdv psihologic/moral. Am stat intr-un bloc unde erau 80% romani pe vremea aia. Si asta iar a redus socul adaptarii din primele sapt. de Canada.
Acuam depinde si ce meserii aveti. In principiu cam poti sa faci orice pe oriunde, dar sutn si ceva exceptii. Am niste cunostinte care urmeaza sa vina-n Canada si el lucreaza in foraj. Initial vroiau sa se duca in Quebec si le-am spus ca n-au ce cauta acolo. N-au ce cauta nici in toronto, locul cel mai indicat pt meseria lui (la care tinea cu sfintenie) era sa se duca in Alberta, acol ose foreaza la greu. Si uite ca apoi si-a gasit si niste fosti colegi pe acolo.
Cred ca argumentul primordial pt Toronto/Montreal ar fi ce anuem urmariti voi pe perioada din primii ani. Daca vreti sa intrati in paine direct (adica servicii de la inceput), atunci mai nimerit as zice ca e Toronto. Daca aveti de gand sa studiati ceva (doctorate, echivalari etc.) sau aveti copii (nu copil) dar nu si bunici care sa va ajute cu cresterea lor, atunci s-ar putea sa va convina Montrealul. Gradinitele in Toronto sunt scumpe comparativ cu QC.

Eu n-as zice ca e asa hotaratoare limba in alegerea orasului, din contra, chiar te-as incuraja sa nu tii cont de limba care-o stiti mai bine in alegerea orasului, sunt alte criterii mai importante. Din experienta proprie si din cate am vazut pe la majoritatea, limba se invata oriunde. Nici engleza si nici franceza nu-s limbi grele (cel putin pt noi romanii) si pe parcurs (ca studiezi ,ca lucrezi) se imbunatateste totul.
Donia zicea bine, de preferat sa te stabielsti la inceput unde e cel mai potrivit pt voi, mutatile ulterioare nu-s usoare si mai ales dupa ani de zile intervine rutina si obisnuinta si greu te desprinzi chiar daca stii ca in partea celalata ar fi mai bine pt voi.

Dana, mey sunteti niste frumosi in prima poza acolo, de revista nu alta. O sa ti se cam perinde petitorii si petitoarele pe la usa, ai niste copii frumosi foc.
Vorba lui Ktrinel parca-s romane de dragoste ce-ati facut voi acolo.

Noua iar ni s-a stricat aspiratorul. E al doilea de cand suntem aici. Asta cre’ ca n-a tinut nici 2 ani. N-am dat e adevarat niciodata mai mult de 100$ pe fiecare. Dret pt care s-a suparat rau sotul si acu’ vrea un Dyson, sa ne tina 10 ani. A zis ca asteapta pana gaseste un sale. Iar eu ma intrebam ce naiba facem cu mizeria din casa pana s-o gasi o reducere. Si norocul nostru ca ieri a gasit o reducere (numai de canada day atat, motivul fiind sa stimuleze totusi vanzarile pt ca sunt magazinele inchise) de 100$. Sper sa fie valabil deal-ul si sa il luam odata ca deja mocheta noastra s-a transformat din uni in de-aia cu picatzele. Cu matura nu dau nici batuta prin casa pt ca doar as ravazi scamele, nimci mai mult.

Maru ai fost de coma cu cosmarurile tale, dar eu chiar am visat de vreo 2 ori in astia 6 ani ca eram intoarsa in Ro. Judecand dupa sentimentul naspa ce-l traiam in vis si dupa sentimentul de relief ce l-am avut dupa ce m-am trezit, pot spune ca am avut si eu cosmaruri.
Nu-mi spune de parinti mutati la tzara ca noi (3 frati) ne chinuim de ani de zile sa-i convingem pe ai mei sa nu se mute la tzara. Pe vremea cand inca eram in tzara viata la tara bunicii mele arata asa: apa curenta-ioc (din putz), incalzirea pe lemne cu sobe de teracota, mancare la butelie reincarcabila sau cu lemne pe masina de gatit cu cos. Gradin unde sa-si cultive ceva zarvazaturi, pamant de muncit cat cuprinde (asta l-au avut de cand s-au casatorit) si i-am ajutat si noi, copiii, sa-l munceasca pana cand a ajuns fiecare la fac. Dupa care n-a mai rentat (cerealele vandute nu acopereau munca si banii investiti). Asa ca au dat pamantul imprumut altora. Au ramas doar cu prunii de pe urma carora tata face tuica si o mai vinde. Am reusit sa-i convingem pana acum, dar se pare ca nu mai putem. Au introdus apa curenta in sat, iar tata a facut incalzire centrala acolo cu calorifere si cam atat. Tata are noroc ca inca munceste ca instalator si electrician (face de fapt de toate, mai putin contructii brute) pe la unul la altul si-si completeaza pensiile de mizerie, si ma bazez ca o gasi de munca si prin sat caci lumea la tara isi face tot felu lde amenajari, dar eu stiu f bine ce inseamna statul si munca la tzara, nu-i huzureala… si nu le trebuia asta la batranete. Si de ce se muta? Ca sa poata vinde apartamentul lor amarat de 2 camere pe care probabil iau vreo 30 euro sa-i poata da sora-mii avans pt o amarata de garsoniera in Buc (sora-mea e de ceva ani buni in buc., dar lucreaza amandoi la stat/admin. locala si desi el are si-un second job,. tot nu se incadreaza pt imprumut). Pt ca ea si sotul nu se incadreaza sa obtina imprumut de la banci. Nu ma mir de ce nu pot sa vad nimic roz in Ro. Pt ca oamenii dragi mie se chinuie acolo, duc o viatza plina de sacrificii si cu sperante care naiba stie cand s-or implini si pt ei.

Nelia, n-o citi soacra (desi, mai stii!), dar o citi o vecina binevoitoare si i-o aduce la cunostinta, cum spunea c-a patit o fata pe forum pe la nu-sh ce subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

try, si eu visez la Dyson de numai pot! Unde ai gasit reducere?
cat despre cosmarurile mele, da sunt in toata regula, ma trezesc transpirata, plangand ca vreau in canada, si tot asa. Imi mai este dor de apartamentul nostru spatios, dar cred ca o sa-mi treaca cand ne mutam la casa!
am facut marea greseala sa trecem duminica pe acolo, asa, sa ne mai clatim ochii, acu mor, nu mai pot de nerabdare, visez la ziua in care ne vom muta...cand voi aranja lucruri la casa....mor, si banii sunt pe sponci, Victor mai mult e pe acasa decat la munca, ce-i drept ca in ultimul timp a tot avut ceva interviuri, si macar speranta este...

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Try, subscriu, desi multa lume isi permite multe in Romania, pe diverse cai, majoritatea oamenilor pe care ii cunosc, tineri, sint in situatia surorii tale. Stii, eu ii inteleg pe cei care vor sa se duca la tara, mama mea s-a dus, nu sta iarna acolo, dar sta tot restul anului, si-a construit o casuta... e greu, dar e linistita si fericita. Dar cred ca, odata ce ai trait la tara, sufletul iti ramine acolo si toata viata vrei sa te intorci. Eu sint asa, m-a intoarce, daca as avea forta mi-as face o ferma, mi-ar placea, dar nu ma simt destul de puternica. In schimb, si eu, care am copilarit la tara si sotul, care ne nascut in oras dar are o legatura puternica cu natura, mult mai puternica si decit o am eu, visam sa ne luam o cabana, undeva in munti. Sa o facem frumoasa, sa le oferim adevaratilor drumeti un popas de neuitat, cu mincarica precum la mama acasa, cu cearsafuri care miros a aer de munte... Stiu, e doar un vis, ca atitea altele, pentru ca, probabil, vom prea batrini si neputinciosi de a mai face asta la sfirsitul vietii, dar macar un zimbet pe buze tot ne aduce visul acesta. Vai, ce tare ne-ar mai placea!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

DanaPodeanu zic si eu f. frumosi protagonisti. Ca de mers am mers in acelasi loc in aprilie:) In schimb noi am prins o oferta de mers la BP Cayo Levantado pe insula unde a fost superb, asa ca am stat mai mult acolo decat in PC. Dar tot a fost frumos. Acuma eu vreau sa stiu secretul, cum de va uitati asa frumos unul la altul:) Eu as face tablou poza cu toti da si aia zambet pt dormitor:)
Ca tot mi-am amintit de PC pe unde mai e Denisam?
Hai ca o data pot sa ridic si eu mana ca nu am datorii:)) Eu is multumita cu ce am realizat chiar daca nu ne-am luat casa pana acum (si nici prea curand nu vad), si nu as fi facut atatea in ro. Sa vedeti la noi discutii in casa intre socru venit in vizita si sot, vizavi de ro:)) Am zis ca pleaca bunicu imediat dupa ce a aterizat. Ca deh, puisorul e singur la parinti….
Nu mai stiu ce altceva vroiam sa zic asa ca va urez o vara cat mai frumoasa. Eu m-am bucurat din plin de cele 4 zile libere, si acum nu imi vine sa cred ca s-au terminat.
Khristin cum mai esti? Chiar nu stie nimeni nimic de Ina?
Nelia sanatate multa!


Numai bine tuturor
http://bd.lilypie.com/hfkmm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocs02 spune:


Vesti despre Ina:

Pufoseleul mic a venit pe lume pe data de 1 Iulile la ora 12:24 am .
A cantarit 3,470 si are 51 cm.

Felicitari Ina, sa va bucurati de flacau si de surioara lui mai mare, iar tie mult laptic si refacere rapida !


Dana, ce sa spun.... fara cuvinte , excelente pozele de vacanta. Toti sunteti fotogenici, de frumosi nu mai vorbesc! Si totusi, cu ce aparat le-ati facut de sunt cu o imagine asa de clara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Aparatu' ca aparatul, modelele sint baza! Si aseara m-am uitat la ele, ca tare frumoase sint.

Ina, felicitari! Refacere usoara si bebe sa fie sanatos! Cum il cheama?

Carmen, eu pentru tine intrasem de fapt. Si pentru Mikiion, pentru tatal ei. Am intrat pe net si am tot cautat, am gasit si Urinalul spus de tine si de la el am intrat pe niste raspunsuri si am gasit asta la sfatul medicului pentru un copil, dar merge si la adulti. Nu pun link-ul pentru ca nu stiu cum e cu reclama:

Macerat la rece intern din:
 
- iarba mare 50g
- traista ciobanului 50g
- catina 100g
- tintaura 50g
- osul iepurelui 40g
- nalba mare 40g
- urzica 100g
- afin 50g
- echinaceea 40g
- tinct de strugurii ursului
- produsul imunoplant 1, ulei de catina, gemoterapic de ienupar, de vita de vie, polen cu miere, vitalizant in miere pt copii, bai de sezut cu coada calului, musetel, coada soricelului, sare calda in zona abdominala, suplimentata masa in fiecare zi cu suc facut in casa din sfecla rosie, morcov, telina, patrunjel, varza alba, napi.

Maceratul la rece: cantitatile de plante indicate le puneti intr-un lighenas, le amestecati bine dupa care le puneti intr-o punga de hartie. In fiecare seara luati 4 linguri din amestecul respective de plante din punga si le puneti la un litru de apa plata, le lasati la temperature camerei, nu le fierbeti, nu le incalziti, pana a doua zi de dimineata (cam 8 ore), dupa care strecurati.

Intern: Se bea apoi cate 1 litru pe zi.

Urinalul este pe baza de afine, deci acum imi dau seama cita dreptate avea o verisoara de-a lui Octav, care mi-a trimis sirop de afine natural, facut de ea. S-a rezolvat cu medicamentul, multumesc ca te-ai oferit sa mi-l dai pe al tau. Dar Octav a zis ca nu-ti ia tie medicamentul, mamica cu doi copii mici. Asa ca, il voi primi saptamina viitoare, impreuna cu ceaiurile si produsele de mai sus, ca vrea sa ma gaseasca sanatoasa cind se intoarce. Si daca imi fac bine, imi ia mai multe cind vine.


CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

INA_ SA VA TRAIASCA ROBERT EDWARD! SANATATE,LAPTIC MULT SI SA IESITI REPEDE DIN SPITAL!
Noi am, revenit de la cottage si ne pregatim de party-simbata, ca face flacaul 1 an si uite cum pufosel al Inei nu avrut sa astepte pina simbata ca sa si petreaca-glumesc-asa ca o sa apar mai rar ca avem invitatzi cat cuprinde-vreo 30+kids.O saptamina buna!
Cateva poze sa va delectatzi:
http://good-times.webshots.com/album/563980774jHLelC


Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Ina, sa-ti traiasca pufoselul! A venit de ziua Canadei? va avea focuri de artificii la fiecare aniversare?

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput