Sezatoarea canadiana (95)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

MQQmMerci de informatii...
M-am enervat ieri pe mine si am pierdut toata dimineata la servici si am cercetat zona Ontario. Adica universitatile din Ontario. Si m-am mai lamurit, ca eram penibila de ignoranta. Nu stiam mai nimic. Asta reprosez eu Quebecului, toate informatiile, mass-media, totul vorbesc doar de Quebec. Parca ar fi singuri in univers....
Despre carti, sotul le ia prin imprumut interbiblioteci. Ultima data a primit o carte din Florida!!!!!Avea si miros.......
O sa vedem unde obtine cele mai bune conditii. Ca acum e in magazinat. Si intai sa termine doctoratul, ca mai are un an. Dar totul trebuie facut din timp.
Oriucum e greu inca o mutare, inca un oras de schimbat, si cel mai grav pt. mine, inca o limba de invatat. Plus probleme de genul gradinita, gasit un app bun, de preferabil duplex........
Exista vreun site de imobiliare de inchiriat pt. Ontario. ca vad pe prima pagina , doar site-uri pt. Montreal. In afara de Kijjii

Podeanufrumoase pozele si protagonistii. Ce aparat aveti?

Nelia eu am o lunga istorie cu rinichii, pt. ca tata e f. grav bolnav.
El a fost operat cand aveam eu 3 ani, si acum mai are un singur rinichi functional. Iar si ala produce tone de pietre. Asa ca periodic, se duce la Bucuresti la Fundeni si i le sparge cu un aparat cu ultrasunete.
La el nu se stie de ce face pietrele. Dar uneori e de la prea mult calciu in mancare. Si de la prea multa apa minerala( asta in Rom, ca aici ma indoiesc ca ai apa minerala).
Si uneori e la fel de somnolent, si obosit. Asta la el o reactie la problemele de rinichi. Si nu are voie sa ridice......
I s-a recomandat sa bea multa bere. Logic, sa manace nesarat..... Si in general sa se hidrateze f f. bine.
Ma chinui sa-mi fac timp sa-ti scriu mesajul promis.....Reusesc eu pana la urma. Cred ca mai simplu te-as suna de la servici......
Mihaela

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

[quote]Originally posted by mQQm

Dana, bine ati revenit, bravo ca a fost totul fain. Mai dar ce aparat meserias aveti voi, ca se vede diferenta de la cinci poshte.


Pacat ca nu poate citi Sorin , ca ce s-ar mai umfla in pene.Insa am stat aseara sa triez pozele din cele...2,500 poze facute. Atitea a facut, daca va vine sa credeti.


De vreo 3 ore citesc la capitolul trecut...sa vad ce-mi mai amintesc:
-Almy, felicitari ptr nastere si sa-ti traiasca Stefanel.
-cge, sa stapiniti casa sanatosi, f frumoasa si in special ma bucur ca am reusit sa-i vad si pe Anca si Victor in poze.
-ktrinel,fosta mea masseuza avea pe soacra ei care facea curatenie la romani (sta in rive sud), da-mi un pm daca vrei sa-ti dau coordonatele.
-Nelia, felicitari ptr note, pozele din Ro din 2007 le-ai mutat pina sa ma uit si eu le ele.
-Carmen77, m-am tot gindit la voi... bine ca a-ti revenit cu bine si banuiesc ca v-au gasit/trimis bagajele pina la urma ca nu ai mai mentionat si de ele. Ma intereseaza si pe mine detalii despre vila inchiriata la mare, imi poti da pm, plz. Ti-am vizionat si pozele de la botez, biserica ca biserica dar mie mi-a placut restaurantul (si piscina) de la petrecere.( si of course pantofii portocalii-made in RO???)
-cristina, (mQQm) prietenii din Mtl sunt aceeasi cu cei pe care ii stiu si eu? M-ai facut tare curioasa de jobul ei, imi poti zice mai multe pe pm? Ah, si vacanta placuta, asteptam impresii si poze. Ne-am luat si noi bilete pina la urma la MGM Grand.
- ana eu sunt fata de oras, mi-as fi dorit sa fii crescut la tzara, deci nu stiu cum e, dar asa m-a intristat ce ai povestit de parintii tai si cita dreptate ai.


Pe mine ma uimeste insa, si o zic fara sa supar pe cineva, cita lume discuta negativ de Ro dar apoi ii auzi ca de abia asteapta vacanta in Ro...ceva totusi va atrage undeva in suflet.
Noi mergem ptr prima oara de cind am emigrat, deci dupa 10 ani, de abia la anul. Si merg mai mult ptr ca vreau sa le arat copiilor tara in care s-au nascut si de care nu-si mai amintesc, sa-mi revad putinele neamuri ramase, sa pling pe mormintul celor dragi si apoi sa ma intorc aici, acasa. Iubesc marea si plaja (asta daca nu v-ati dat seama dupa vacantele noastre) si mi-e dor de marea noastra. Sunt sigura ca ma va deceptiona dar tot vreau s-o vad.
Sunt curioasa de ce voi gasi acolo dupa atitia ani de lipsa.Am fi mers mai devreme insa odata ajunsi aici am intrat si noi la credite la casa, masina, etc. Asta o zic ptr Nelia, ca nu cred ca e mare diferenta intre Ro si canada la capitolul asta. Singura diferenta e ca in Ro nu s-a putut pina acum si acum ca se poate tot romanul isi doreste si se baga la datorii. Noi de fapt de ce am venit aici, ptr un trai mai bun, dar cum se obtine traiul mai bun?
Sper as ma fac inteleasa si sa nu ating pe nimeni, dar eu asa gindesc. Poate ca si mie mi-ar fi placut vacanta in Ro cam la 2 ani, si multe altele dar primii 5 ani aici nu am vazut granita canadei.
Si cine traieste in Canada si nu e indatorat sa ridice mina sus!!

Nu-l uit pe socrul meu in primul an venit aici... noi mindri de ce am realizat plecind de la zero si el..."ce a-ti realizat? v-ati umplut de datorii, nimic nu e al vostru.."


Pe curind,

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Dana, nu am mutat pozele, sint aici: www.dropshots.com/aurice#date/2007-06-28/13:15:34" target="_blank">aici.
Simpatic socrul tau. Dar stii ca exact aceste cuvinte i le-a spus bunicul, tatal mamei, mamei mele!?! Mama mea s-a mutat de la tara in oras, a lasat acolo casa, pe care din pacate au fost nevoiti sa o strice, ca a aparut o lege ca nu ai voie sa ai doua proprietati... Si in Vaslui, platea rata la un apartament cu doua camere, mobila din casa era luata cu CAR... era frumusel cind a venit el prima oara in vizita la noi, ca era totul nou. Dar el a plecat plingind, nu i-a placut, mai frumos era la tara (si avea dreptate din punctul lui de vedere), eu l-am inteles) si nu avea nici datorii si i-a zis mamei mele din usa: chiar crezi ca ai realizat ceva? Nu e nimic al tau, vei plati toata viata la ele! Numai ca mama mea a fost pe faza si i-a spus: da, poate ca nu am realizat, dar copiii mei sigur vor realiza mai multe pentru ca am plecat eu de la tara la oras, le-am oferit alte perspective. Si ea a avut dreptate!

Din pacate, eu cred ca e inca diferenta mare intre Canada si Romania. Peste tot in lume iti iei lucrurile, casele cu datorii (ma rog, asta daca nu ai milioanele in mina), numai ca in Romania inca nu se acorda credite la tot poporul. Si apoi nu ti-ai putea lua o casa ca aici, ci cel mult un apartament de bloc, pe care sa-l renovezi cap-coada. Eu am citiva prieteni care si-au luat, dar nu si-au permit case noi, ca au inceput sa se construiasca si din astea, dar nu sint pentru buzunarele oricui. Dar am si prieteni care ar vrea sa-si ia, numai ca ori sint singuri si desi au salarii bune, banca nu le da pentru ca nu sint chiar atit de bune pentru imprumuturi mari, ori nu-si pot lua decit cel mult o garsoniera si ei vor ceva mai mare. Asta in privinta caselor si mai e valabil ce spun eu inca in vreo citeva privinte. Nu mai spun de gradinite, activitati pentru copii, sint putine inca si de aceea foarte scumpe. In schimb, am prieteni care pleaca in vacanta, in Europa. Aproape toti au iesit, au vazut orasele mari din Europa, ceea ce pe mine ma incinta mai mult decit o casa. Bine, acum sa nu-ti inchipui ca se duc si stau in conditii super, gasesc si ei ce e ieftin, se duc in perioada cu oferte, dar important este ca se poate. Am trait si eu bucuria lor, am vazut fiecare oras, fiecare straduta prin pozele si comentariile facute de ei... Nu ne ramine decit sa ajungem si noi pe-acolo, cred ca recunosc tot.
Deci, sint schimbari mari si in bine, spun eu, sint optimista, dar tot nu ai putea trai ca aici, pentru mine asta e clar, cel putin nu inca si nu toata lumea (cind spun asta ma refer la multe aspecte ale vietii si la o patura medie cit mai larga si cu un trai cit mai decent).

Dar eu am in suflet Romania, ma voi intoarce cu placere de cite ori mi se va ocazia, cu atit mai mult cu cit am toata familia acolo, si nu e mica, si sint toti in viata. Prietenii pe care ii avem sint pe viata, imi lipsesc, dar ne-am mai facut si pe aici citiva... tinem legatura, vorbim des. Cu familia e mai greu, ca nu au toti acces la calculator si e mai greu de comunicat cu ei.

Mikkion, stai linistita, ca nu ma grabesc foarte tare. Ai numarul meu de telefon? Daca ati timp, suna-ma, sint acasa si mai libera intre 11 si 13, ca bebe doarme si Tudora e la gradinita.
Eu am istorii foarte amuzante cu adormitul... de frica. Da, chestia asta cu somnul (care la mine e si de la oboseala, acum m-am mai relaxat un pic si organismul a picat, isi cere drepturile, mai e si alaptatul, Lisandru papa destul de bine ce i-am introdus, dar n-ar lasa titza pentru nimic in lume) o recunosc si eu. Stii, ca adormeam de frica? Ca si la raul de masina... Cind simteam ca ma ia colica, atit de cumplite sint durerile si atit de greu se linistesc, incit mi se facea frica si... adormeam. Brusc, de se mira toata lumea cum pot sa dorm cu durerile alea. Pur si simplu, in somn le suportam mai usor. Iar dupa o colica renala, te ia asa un somn, e epuizat organismul. Si in masina patesc la fel, cind simt ca mi-e rau, adorm instant. Am adormit intr-un tractor, intre o baba si nenea care il conducea. Am urcat, mirosea rau de tot a motorina, asa ca mi s-a facut rau si am adormit intr-o pozitie incomoda si cica tot drumul mi-a sarit capul cind pe umarul babei, cind pe umarul soferului... am trecut prin gropi, pe drum de tara... nimic nu stiu! M-am trezit cind a oprit motorul! Dar nu va spun ca la Tudora era sa adorm cu zece minute inainte de nastere? M-au luat contractiile rau de tot si o intreb pe doctorita daca pot face epidurala (asta era in capul meu, ca daca ma doare rau, o fac si gara, scap) si ea mi-a spus ca e prea tirziu, ca nastem fara. Si cit dureaza, cind nasc? Pai, eu stiu, poate fi un sfert de ora sau poate fi ora... Cind am auzit o ora, mi s-a rupt firul, am simtit cum ma duc asa intr-un somn din ala de uitat de durere... Si din trei in trei minute reveneam la suprafata si numai cuvintele infirmierei imi rasunau in cap: o ora... si iar simteam ca adorm. Norocul meu ca am nascut repede, ca altfel cred ca adormeam pe bune... ma trezeam cu ea in brate! Si m-a speriat odata sora mea, dar tare de tot, de atunci nu mai suport sa fiu speriata. Si nu am spus nimic, am ramas socata, m-am asezat pe pat si am adormit. Ea a intrat in panica, a incercat sa ma treazeasca, eu nimic... dupa vreo jumatate de ora de somn, m-am trezit si... am batut-o!
Ktrinel, tu ai facut o lista cu cerinte la masina de spalat vase, nu? Si te intreba cineva daca nu ai una si pentru masina de spalat/uscat... Si nu mai stiu ce ai raspuns... ai? Pentru ca indiferent cit va fi rata, ma duc sa-mi iau o masina buna, cu program de fierbere (Dana, tu ziceai ca ai una de care esti multumita?) si un uscator trebuie sa-mi usurez munca la haine, ca asa nu se mai poate. Restul mai pot astepta...

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Repede scriu si eu mesajul de 1 iulie.

Oana, vacanta placuta la toata familia.

Dana, frumoasa vacanta ati avut. Iar pozele sunt super, Ktrinel a comentat cum trebuie.
Sunteti o familie tare frumoasa.

Carmen, bafta la noile proiecte.

Nelia, incearca sa te odihnesti, este normal sa fii obosita la ce an incarcat ati avut.

Ana, sa va fie de bine mutatul si spor la renovari.

Noi azi am fost la Centre de la Nature, a fost o zi superba, vremea a tinut cu noi.
Dovada: http://picasaweb.google.com/marius.geana/CentreDeLaNature1Iulie2008?authkey=3P-eOlFDK40

Pe curand,


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Tocmai ne-am intors de la Niagara unde am fost sa vedem artificiile la cascada... frumos de tot, a tinut vreo 10 minute, din ce in ce mai frumos si mai spectaculos si s-a incheiat totul in aplauzele oamenilor, a fost chiar emotionant. Apoi Roxana m-a provocat sa cant O Canada cu ea... ca doar suntem cetateni, nu?

Ica, multumesc de intrebare, sunt mai bine copiii acum. Dimineata nu erau chiar OK, dar cam dupa pranz parca si-au revenit spectaculos, au cerut de mancare, veseli, jucausi... ce inseamna sa fii copil! Si noi, cei mari, suntem bine, pana la urma am scapat.

Podeaunu, ce poze ... ce vacanta frumoasa... o sa-i duci dorul la anul Dar daca trebuie sa ajungeti si in Romania, trebuie, asta e.

Ana, ai reusit cu mutarea? Parca azi a fost, nu? Spor la treaba!

mikiion, uite 2 site-uri pe care le stiu eu:
http://www.rentersnews.ca/
http://www.mls.ca/
Pe mls.ca poti sa cauti si de inchiriat si de cumparat, daca vrei sa-ti faci o idee de preturi.
Poti sa mai cauti ziare online si sa cauti la classifieds.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Cge, frumoase pozele, Victor seamana bine cu tine

Dana,noi n-avem inca datorii dar nici n-am realizat nimic. Ma intreba cineva daca ne-am hotarat sa luam apartamentul iar eu i-am raspuns- din punctul meu de vedere luam o ipoteca, apart inca nu-i al nostru, tipa radea, insa eu asa simt. Noi facem in august 5 ani si tot asa, n-am vazut granitele Canadei, cred ca nici nu le vedem prea curand

Cu masinile de spalat/uscat astept si eu sugestii. Am cautat si masa cu scaune insa n-am vazut nimic care sa-mi placa la pret rezonabil iar ceea ce mi-ar fi placut de la 1800 CAD in sus

De intors in Rom eu m-as intoarce acum, insa sotul meu nu vrea asa ca raman in Mtl. Uneori ma gandesc ca Romania dupa care oftez o fi idilica si exista doar la mine in suflet, ramane de vazut. La anul probabil vor merge si ei in Rom, eu n-am curaj, ma gandesc ca odata ajunsa acolo s-ar putea sa nu mai vreau sa ma intorc, dar pana la anul mai este o eternitate

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Dana, trimis PM. Pantofii nu sunt made in Ro, ci made by Geox, made in Portugal, si i-am mai prins si pe mare sale, ca nu le placeau canadienilor , asa ca i-am luat 50% off.

POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

referitor a discutia depre taranii/ agricultura romana: parintii mei au iesit la pensie si cum duceau dorul "tarii" au cumparat o casa rablagita in satul mamei si s-au mutat acolo. avand avantajul pensiilor de oras, au inceput sa cumpere pamant, pe care incet incet au ajuns sa nu il poata lucra. Nu gasesc muncitori! Tineretul care nu e plecat la munca in Europa, prefera sa munceasca la Jaristea sau Odobesti in fabricutzele de textile, sa faca bani si vecinii tineri ai mamei vin si cer cu imprumut o mana de patrunjel, ca nu au timp efectiv sa se ocupe de oleaca de gradinareala. Ai mei ar plati si 500 de mii ziua de munca dar nu au cui oferi: in zona nu sunt tigani, ca de e de munca, si jaristenii bag furca in tine daca furi, mai veneau de peste Prut, dar nici ei nu mai vin acum. Mama e astmatica, tata e cardiac si muncesc ca niste robi, noi nu intelegem de ce, ca noi suntem plecati, iar fratele meu nu are timp sa ajunga f des la tara sa ia produce proaspete.
Pe mama o ia plansul, sincer, cand vede ca ii raman lucrarile in urma, cand sunt ani de seceta si muncesc in van si tot asa. Mai vine o matusa, sora mai mare de a mamei si o mai ajuta, ii face o farfurie de mancare si un pic de curatenie, apa calda cand vine de la munca...

cat despre intorsul in Romania, daca as avea conditiile de aici, poate, eu tot am cosmaruri ca ma trezesc teleportata in Romania....

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ica, eu zic sa te duci in vizita in Ro.
Te vei lamuri in felul asta, daca mai vrei sa te intorci.
Multumim frumos ptr laude.
Dar Ancuta cu cine vi se pare ca seamana ?
http://picasaweb.google.com/marius.geana/28Iunie2008/photo?authkey=1FGC2XEu2C4#5218229272908462626

Eu am spus-o si eu o repet din pacate Romania nu e tara unde sa iti cresti copiii.
Asta cu creditele, ne motiveaza, trebuie sa privim partea plina a paharului.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Dana,da, as vrea coordonatele femeii care face curat . Merci mult.

Fetele, despre masina de spalat ziceam si eu ca nu stiam prea multe la ora aceea, si nici intre timp nu m-am perfectionat ...asa ca am ramas cu ce am retinut: incarcare frontala ( inclusiv la cea de uscat ), cuva de inox, program de fierbere ( sanitizer/sanitization ) si sa nu consume mult. sincer, eu nu folosesc decat 1-2 din programele «preprogramate»..deci nu m-au prea interesat performantele la cap. asta ( stiu ca nici in ro , desi avea 12 programe, nu imi bateam prea mult capul cu ele ).

hai mai Ica, nu mai vorbi asa. Pai Christine ce e ? nu e realizare?...plus toata experienta asta acumulata in 5 ani, cea de zi cu zi ...si tot e de-ajuns, limbile vorbite,etc...nu fi asa de drastica...ce, crezi ca daca nu ti-ai luat - cum probabil ai fi facut daca ramaneai in romania - canapea de la Neoset, plasma, rate la un Logan si nu te-ai dus la turci la mare ...ai trait degeaba...? ...dau un exemplu, sa nu o ia nimeni personal cu realizarile amintite mai sus...toti vrem mai mult, dar din pacate nu stie nimic EXACT ce s-ar fi intamplat / ce am fi realizat daca nu plecam...sunt doar supozitii , pt ca acum ii vedem pe unii si pe altii care au ramas acolo ...si comparam ...nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost , ei sa ajunga unde au ajuns ( daca au ajuns ) iar eu sa fi fost mereu in aceeasi garsoniera, luptandu-ma sa schimb acelasi servici, etc, etc...si sa caut cu disperare o banca intr-un parc sa imi asez copilul..
Daca nu plecam poate realizam mai mult, poate mai putin...dar la ce bun sa traim in dileme dinastea ?


Mergi la inceput