*Gravidute de noiembrie-decembrie (50)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Cine mai vrea s-o sune, sa-mi trimita PM si ii dau nr. Catalina a zis ca nu are nimic impotriva daca dau nr. ei fetelor de la odisee!

Anes,




_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel
Dialoguri strumfesti


cu Bebedoi 19+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

M-am logat si eu acum, si vreau sa multumesc tuturor celor care mi-au trimis mesaje pe PM; Sunt importante pentru mine...

Bebele meu e mancacios si miscacios; cred ca asta imi ridica moralul bine de tot; Au aparut durerile inghinale, iar cele de spate vad ca se acutizeaza bine de tot;

BebeCris acum am vazut ca e baiat, ce ma bucur ca am scris acum cateva saptqamani un mesaj in care am spus ca daca e linie neagra aparuta sub buric (in saptamana mica 11-12) e sigur baiat;

Pentru Catalina, daca puteti sa imi dati numarul de mobil as incerca si eu sa o sun; Nu mai imi amintesc la ce dr. este, dar parca nu la Badiu;


Kitacu fulgulet +16-17S si Andrei (10.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brie spune:

otilia, ce sa-ti spun de mine? sunt ok, am inceput sa iau de azi vitamine. Am fost acum cateva zile la dr, mi-am vazut motzata la echo si e bine.
De cand s-a intamplat cu cata, ma simt oarecum ciudat, pt ca s-a intamplat exact in seara in care noi am fost pe la ei pe acasa, am stat la gratare, la discutii, glume etc. Adevarul este ca ea a stat mai mult in picioare, a facut salatele, a facut niste deserturi si de atunci imi spunea ca o cam doare burtica.
Dupa plecarea noastra la cateva oare a plecat spre spital si dimineata mi-a dat vestea soc.Am plans de ciuda si de nervi si am senzatia ca daca noi nu eram in seara aia acolo la ei, poate ea nu patea si nu trecea prin ceea ce trece acum.
Eu deocamdata sunt in Constanta de vreo 5 zile si maine plec spre casa si de abia astept sa ma duc sa o vad.La ultimul telefon am incercat sa o fac sa rada, sa-i distrag putin atentia, dar mi se pare ca devin ridicola.

Tu am inteles ca vii in Romania.Iti doresc concediu si calatorie placuta!
olivia, si tie iti dorec concediu placut acasa la parinti!


21+ Androniki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brie spune:

kita, ti-a, trimis PM cu nr catalinei.


21+ Androniki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Buna fetelor!
Am vrut sa scriu aseara, dar n-am reusit decat sa citesc, eram prea obosita sa mai stau.
Catalina ma rog pentru tine si bebeii tai in fiecare zi. Stiu ca sunteti niste luptatori si o sa reusiti sa treceti cu bine pentru incercarea asta cumplita la care va supune viata. Suntem TOATE alaturi de tine cum ne pricepem noi mai bine, ne rugam pentru sanatate si sa-ti dea Dumnzeu putere sa treci peste asta. Numai tu stii prin ce durere fizica si psihica treci, dar sa stii ca ne gandim cu drag la tine si abia asteptam sa te intorci sanatoasa aici!

Ami, mamica lui David (6 ani si 10 luni)
si 22+ Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

brie nu iti mai face mustrari de constiinta. In nici un caz nu este vina ta! Trombofilia nu avea sa stie ca exista, din cauza ei are sangerari. De aici si contractiile. Acestea au determinat desprinderea membranelor. iti faci rau gandindu-te ca ai vreo vina!

Adevarul este ca si mie mi se rupe inima gandindu-ma la suferinta ei si ma pun in locul ei! Dumnezeu sa ne ajute pe toate!

criss703 distractie placuta!

kita din pacate se vor acutiza durerile de spate! Mie imi amorteste si soldul cand stau culcata pe o parte sau alta. Stiu ca nu trebuie sa stam pe spate mult timp.
Picioarele mi se umfla din ce in ce mai des. Nu imi pasa, atata timp cat bebele este bine.

Cred ca vom avea dificultati in alegerea numelui bebelui nostru. Nu ne punem de acord inca. Nu am discutat foarte mult, dar, deocamdata situatia este neclara in privinta numelui



21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Blue78 felicitari petru fetita! Bianca Andreea este un nume foarte frumos.
Mav, Mirtha multumesc pentru raspunsurile privitoare la prenatal. Situatia de la mine de la servici sta in felul urmator. Pana in 7 luni colegei mele i s-a dat dreptul la program de 6 ore conform legii daca a avut adeverinta de la medicx in acest sens.
Problema s-a pus acum cand a depasit cele 7 luni de sarcina si incercand sa-si ia program scurt si medicul ei si cei de la resurse umane de la servici i-au spus ca nu mai este posibil, si ca singura varianta ar fi intrarea in prenatal.
Asta m-a intors pe dos pe mine, pentru ca nu gasesc unde se specifica "pana cand" ai voie la acel program...Rau este ca ea deja intra de luni in prenatal si se creeaza deja in firma la mine un precendent.


Cherieactiv sa fi sanatoasa si tu si bebe, ca nu are importanta ce este!. Fetita sau baietel, tot un sufletel pe care il porti tu in pantece 9 luni este. Ai grija de tine, lasa plansul aiurea ca-i faci rau si la bebe si gandeste-te la nume...
Maria_K sa ai parte de o sarcina frumoasa si fara probleme si de o odisee minunata, plina numai de vesti bune! Si-n nici un caz sa nu ne ocolesti!
Dandusa pup si eu Crinuta mica. Sa stii ca-mi plac mult pupicii astia balosi, abia astept sa am din nou parte de ei
Mav felicitari pentru col si pentru bebele sanatos! Sa te fereasca Dumnezeu de probleme! Vad ca la tine la servici situatia e destul de incordata. Iti tin pumnii sa se ai descongestioneze atmosfera
Olivia ma bucur ca si tu si bebe sunteti bine!
Elilov te pup dulce! Ai grija de tine si de bebe!
Babyzapi ma bucur ca esti cumintica acasa. Ai grija de tine ca nu e de glumit cu anemiile astea.
Flori76 imi pare rau ca te doare burtica. Incearca sa te odihnesti cat mai mult si mergi la doctor din vreme sa vada care sunt cauzele si daca este ok sa fie asa.
Andy ma bucur ca esti bine si tu si bebe si ca ai venit cu rezultate bune!


Ami, mamica lui David (6 ani si 11 luni)
si 22+ Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Anes imi pare rau ca ai durerile alea de mijloc. Din pacate cred ca orice gravida sufera de ele. In schimb, nu e normal ca de la varsta asta a sarcinii sa ti se umfle asa repede picioarele. Este semn de retentie de apa. Sa nu uiti sa-i precizezi ce se intampla cu tine doctorului la urmatorul control, iar daca se acutizeaza problema, mergi la el mai din vreme!
Daca ai cum sa faci asta, ar fi indicat sa-ti iei periodic tensiunea. La retentie de apa, tensiunea creste si trebuie tinuta sub control. Asta o stiu de cand eram insarcinata cu David si am inceput pe la 8 luni sa patesc asta.
Te pup! Multa sanatate!

Ami, mamica lui David (6 ani si 11 luni)
si 22+ Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brie spune:

anes,
Nu pot sa-mi scot din minte nici acum paragrafele pe care le scriai la inceput cu problemele despre sarcina ta. M-a marcat tare mult, atunci, faptul ca puteai sa pierzi oricand bebelusul, ma puneam in locul tau si imi ziceam "doamne, eu cum as reactiona daca as trece si eu prin ce trece ea?"
La fel mi se intampla acum si cu cata.

21+ Androniki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Imi pare tare rau sa aud vestile astea foarte triste despre Catalina. E destul de grav daca membranele au inceput sa se rupa. Dar sa speram , sa speram ca inca lucrurile vor intra pe fagasul normal. Deocamdata nu vreau sa gandesc altfel.Nu pot.
Fetelor cele care puteti sta de vorba cu Ctalina va preciey . Eu nu as avea puterea asta.Numai incercind sa ma transpun in situatia ei si deja simt ca mi taie respiratia si mi se umple barbia de lacrimi.Vreau sa fie bine !

Otilia , da azi schimbam semnatura. Ne apropiem cu pasi vertiginosi sa intram in luna 6. Cind ma uit in spate nu imi vine sa cred ca am ajuns aici.Iar cind ma uita la problemele Catalinei nu pot sa spun decit Doamne ajuta.

Kita , Anes dureri de spate am inca din primul trimestru iar picioarele si mainile se umfla de la 16-18 sapt. Ginecul de la Buc. mi-a recomandat atunci - am fost la control la 18 sapt.- sa stau cit ai mult in pat cu picioarele ridicate peste nivelul bezinului si sa elimin sarea din alimentatie.
Pentru spate 10 minute cu fata in sus pe o suprafata plana , dura , masaj in zona dureroasa si sa stau cit mai putin in picioare. Asata era valabil si pt. picioarele umflate. MF mi-a recomandat cam acelasi lucru si m-a avertizat ca din luna 4 incepe "impregnarea gravidei cu lichid" si ca e normal sa ma simt ceva mai umflata. Va comunic ce mi se va mai spune luni pe 30 iunie sau pe 18 iulie. Luni ginecul de la Buc . s-ar putea sa nu fie in masura sa ma vada. Dar pe 18 iulie am eco la gineca din Craiova.Unul dintre ei sigur va trebuie sa imi dea ceva mai multe amanunte.

Amalia imi pare rau sa te vad atit de dezarmata de "precedentul existent". Colega ta probabil se simte mai bine in prenatal pentru ca daca nu e vorba de asta atunci imi pare rau dar nu are absolut nici o scuza ca a acceptat sa i se puna pumnul in gura.
Evident ca nu ai gasit nici unde sa scrie "pina cind angajatorul are obligatia reducerii prgramului la 6 ore" . E normal sa nu se specifice o limita a reducerii programului atita vreme cit prenatalul NU E OBLIGATORIU.Ti-a confirmat si eu , si Mav si sigur cei de la juridic vor spune exact acelasi lucru.
Prenatalul e un concediu care se poate da , iar de dat se da numai la cererea gravidei. E un drept , deci poate fi exercitat - adica luat - cind are cg=hef gravida si daca are chef. Nu e susceptibil de abuz pentru ca nici o saricna nu e tipica sau generala .
Daca colega ta ar fi vrut cu adevarat sa ramina la serviciu cu un program redus la 6 ore ar fi incercat . Ar fi cerut sa i se arate de cei la juridic sau personal unde scrie ca ei pot da reducere la 6 ore numai pina la 7 luni de sarcina. Dar e mai comod sa intri in prenatal si te vaieti cit de injusta si incorecta este lumea , nu ?

Sa tii minte un lucru , indiferent , ce vei decide sa faci : prenatalul si postanatul sunt de fapt un concediu de 126 zile in care esti platit proportioanl cu salariul. Prenatalul si postnatalul constituie concediu de maternitate iar acest concediu este un drept al gravidei si nu o obligatie.
Cele 126 zile se pot lua toate dupa nastere - scrie negru pe alb in lege - iar dupa aceste zile esti platit cu 600 lei indemnizatie de crestere si 200 lei indemnizatie copil .
Orice zi luata din aceste 126 zile te apropie de concediul de crestere al copilului in care vei avea un venit fix de 800 lei compus din cei 600 + 200.


Mirtha 23+

Mergi la inceput