Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (61)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Interesant subiectul cu dormitul. Clara doarme cam 3-4 ore ziua dar tare fragmentate: 2-3 somnuri a max 35 min (parca are ceas in burta) si somnul mare de 1-2 h de care de foarte multe ori profit si eu.
Iar apoi seara de la 21-22 pana pe la 7-8 dimineata.
Si mie mi se parea mult, dar ma bucur sa aud ca e ok.
Miri, ma alatur grupei! Daca tu spui ca e bine, atunci e bine.
Si felicitari ptr insanatosirea super rapida.

In rest cu dormitul in sine nu avem probleme.Clara adoarme de la 2 luni singura. Avem ritualul nostru mic, pe care il respectam si la somnul de zi si functioneaza fara probleme. Dam cu crema, punem pijamaua, ne pupam, mergem in dormitor, punem sacul de dormit, suzi in gura, facem intuneric si eu ies din camera imediat. Foarte rar scapa suzi si ma cheama sa i-o dau. Si asta e tot. Dupa ce adoarme o scuipa pe suzi cat colo; de multe ori ajunge pe jos.
In schimb patutzul ei e inca la noi in dormitor. Am spus ca facem mutarea la ea in camera cand va dormi toata noaptea sa imi fie si mie mai usor.

Cat despre concediu..wow..ce nemaipomenit suna ce povesteste Gratiela.
La noi se lasa vara asta doar cu 1 saptamana de concediu care e mai mult ptr tati: mergem la pescuit. Am inchiriat o casutza pe malul unui rau asa ca ne va fi usor cu bebe (vom avea tot ce ne trebuie). Iar ptr mine va fi schimbare de peisaj si ma bucur oricum sa pap peste ...niste somn si stiuca mi-ar prinde cel mai bine.

Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008)
http://community.webshots.com/user/mangyalosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Monicaa ce bine m-am distrat de sotu tau cum astepta el sa deschida fata tv-u
Asa e deja incep copilasii nostri sa ceara ce vad, sa intinda mainile sa il iei in brate.Cum vede ceva cum pac, sa apuce si bineinteles duce direct la gura, asta dupa ce il studiaza putin.

Mami de Razvan-Matei,09.01.2008

POZICI CU RAZVANICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Da Ceska asa este. Oricum tare dulce tati nostru. Cam aiurit dar dulce.

By the way, am vazut in pozele cu Benji ca si voi aveti prieteni de la Go-Bo. Noi suntem abonati la ei, Clara e super incantata de carticele.Cel putin pe Amadeus mai are putin si-l inghite cu totul.

Ce spui tu cu "daheim" e tare adevarat. Numai ca noua chiar "daheim"-ul asta ne lipseste. Nu avem aici familie (sotul e tot roman).E drept ca exista o rutina de zi cu zi, serviciul, prieteni dar la mine inca doare rau despartirea de familie, desi au trecut 5 ani si jumatate.
Plus ca nu sunt tocmai multumita de societatea germana din anumite puncte de vedere. Dar am facut pasul asta ptr profesie, ne-am prins super bine si ne da posibilitatea sa ii oferim Clarei o gramada. Iar asta atarna mult la cantar.Si totusi parca as compara mere cu pere.
Off..pana la urma ma linistesc eu..cand lucram nu prea aveam timp sa ma gandesc la asa ceva.In concluzie: am prea mult timp liber.


Pupici

Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008)
http://community.webshots.com/user/mangyalosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Doamne fetelor, ce povesti frumoase citesc eu in ultima vreme la voi...(si cele triste, si cele vesele, sunt toate aspecte ale vietii). Stau in curte, pe terasa cu copiii mei, Markus cu revistele lui (Cartoon Network si Spiderman), Mathias a atipit in carucior, eu sorb o cafea cu gheata si va citesc, fascinata. Demult n-am mai savurat forumul si povestile lui ca azi....
Si cand ma gandesc ca ne-am cunoscut doar datorita minunilor noastre, ma bucur si mai mult ca existati, ca suntem mamici si avem asemenea minuni in viata noastra....

Mathias are azi 6 luni. O juma' de an de viata. Doamne, cum trece vremea, parca ieri venisem din maternitate, super stresata ca nu vedeam deloc cum voi face eu fata la doi copii.... Si uite ca avem o juma de an, Mathias e un bebe mortal, pe care il ador, Markus e fratiorul cel mare pe care asta mic il adora si el, se joaca cu el, asta mic moare de ras, ce mai sunt.....doua minuni! Si minunile astea doua le-am facut EU! Uite ca imi dau lacrimile, dar de fericire!

In alta ordine de idei, Mathias are la 6 luni 7920 g. Adica luna asta a luat fix 400g....hmmmm, nu e extraordinar de mult, dar avand in vedere ca a fost o luna plina de diversificare (prima), sper ca e ok.....In lungime n-am apucat sa-l masor, mai deseara cand intram in casa.
Off, si tata e de garda asta-seara, pana la 12 noaptea....avem inca pb. cu culcatul simultan (cand sunt singura cu ei), dar il voi culca intai pe Mathias, si apoi pe Markus. Le vin eu de hac cumva
Gata ca s-a trezit pupi mic si Markus s-a repezit sa se joace cu piciorusele lui goale

Pupici pupici pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Mie imi este si rusine sa mai dau pe la voi
Nu apuc sa citesc, nu pot tine pasul
Acum de cand e vacanta sunt singura acasa cu ambii copii si nu ma slabesc de loc nici-unul .
Azi Andrei a facut vaccinul de 6 luni .
A fost super ok , nu a plans , nu a aparut nici-un disconfort.
E super activ , toata ziua incearca sa se tarasca pe unde il lasi , sa se ridice in fundulet ( dar nu poate ).
De dormit doarme singur atat ziua cat si noaptea, la capitolul asta suntem norocosi.
Suntem tot la categoria slim : 7.100 kg, 70 cm, dar mananca din ce in ce mai bine.
Asteptam concediul , au mai ramas 3 saptamani.
Va pupam cu drag


Ven la multi ani puiului tau

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Ah, am scris mai devreme un mesaj lung si frumoas, a picat netul si s-a dus! Gasitorului ofer recompensa!
Ideea e ca m-am enervat rau: tati face ore suplimenbtare azi din cauza unui bulgar! Si nu e vb de Sacha aici! :-) Bulgarul nostru vrea sa faca reclamatie/sesizare/denunt la politie aici dar nu vb nici germana nici engleza doar bul-ga-re-ste! Asa ca sotul e in cautare de translator si cred ca va dura! Dl bulgar are si pretentii, sotul ii explica sa vina maine ca se gaseste pana atunci un translator el nu ca maine pleaca dar nu renunta la reclamatie si vrea azi sa rezolve problema!!!!!! Ce cauta astia in afara granitelor lor??? Daca il durea ceva nici nu putea explica unui medic ce bai are!!!!!
In fine....
L-am inregistrat pe Benji in hohote de ras cand il gadilam. Maine pun filmuletul e mai mult sonor decat imagine dar rade in hohote/cascade si imi venea sa il pap de-a binelea!
O sa iesim curand afara cu gandul la intalneala fetelor din Moghioros.
Cand s-a scris aici mult in lipsa mea mi-e mai mare dragul sa citesc si cand nu e nimeni pe aici tot bag la F5 doar doar apare vreun mesaj nou!
Ven, felicitari pt 6 luni ale lui Mathias aceleasi sentimente le-am avut eu luni cand am facut noi 6 luni!

LA MULTI ANI clopoteilor sarbatoriti AZI!



Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 6 LUNI (23.12.2007)


Filmulete!!!
http://www.youtube.com/watch?v=I9mc8EEY2yk
Poze NOI incepand de aici...
http://good-times.webshots.com/photo/2605877940102658297CCRSyN

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Salutare zuzici.

Uite ca, in sfarsit reusesc sa mai dau si eu pe-aici.
Sunt cu casa cam vraiste, caci m-am apucat de vopsit peretii....deh, cine n-are ce face, isi cauta.
Treaba e ca... ma chinui de vreo saptamana, sa tot termin. Pe-atunci aveam un bebe AJ care dormea cam cate 3 ore, de doua ori pana pe la 5 pm.
Acum... sta si se maraie toata ziua si nu are chef sa stea singurel, vrea companie intr-una.

Tati e racit cobza... cu nasul rosu, precum Rudolf, asadar, nu am cum sa ii pretind sa stea cu baby.

Treaba e ca, azi trebuie sa trag de mine tare, sa termin cat de cat, caci... am fost aseara la vecina s-o rugam sa arunce cate-un ochi si la casa noastra si sa le verifice pe pisicute, cat vom fi noi plecati. So... cum spuneam, am fost la vecina si.... am invitat-o la o cafea ... maine... nespunandu-i ca e ziua mea.

Maine also mergem sa facem vaccinul de 4 luni , iar Duminica plecam in "vacanta".



Revin cu mesaje... in functie de ce citesc din urma.

POZICI DE TOT FELU'
POZE ANDREW-JOHN
ANDREW LA 2 LUNI-POZE NOI
FILMULETE ANDREW-JOHN
BOTEZ ANDREW
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Monicaa... Condoleante, pentru pierderea suferita.Nici nu pot sa-mi imaginez cat de rau doare un asa eveniment.
Bun venit insa printre noi si... pupicei clopotelului nou-venit.

Cati
multumesc pentru raspunsuri. Si, pentru site-ul respectiv.Voi ce mai faceti?Cum mai sunteti?Fii tare pentru tati tau.Poate in timp, ii va reveni si memoria.

La noi e asa, nasol, caci... dupa toate problemele ce le-a avut si taica-meu : atac cerebral,infarcturi miocardice (2) , o operatie de colecist in 2004, mai nou l-au diagnosticat cu Alzheimer.
Boala urata, din care nu exista refacere...doar tratament pentru ..incetinirea avansarii bolii.


Angi
draga de tine.... vai cum te mai inteleg.Si, ce nervi am pe maica-ta.Scuze... dar eu cred ca ma pierdeam cu firea rau de tot.Mama , mama... dar... daca meriti. Ma rog, eu am asa un dinte impotriva genului acesta de.."mame".Sunt persoane care...vezi Doamne, zic ca eh... te-a crescut, ti-a dat viata... blah blah... trebuie respectata. Nu zau.
Pai mai bine le.... respect pe cele care...dau viata si, realizand ca... nu vor putea avea grija de copii...din varii motive, ii dau spre adoptie. Adica... in loc sa ii maltrateze ( fizic sau emotional) incearca sa.. le ofere sansa de-a avea o viata mai buna poate de ce-ar fi ele capabile sa le ofere.
Sincer.... eu cred ca ma certam cu maica-mea de ne-ar fi stiut tot blocul, daca ar fi zis asa ceva despre copilul meu.

Pup dulce si imbratisez cu drag. Si...pupicei dulcei si Pupilicului scump si drag si perfect.

POZICI DE TOT FELU'
POZE ANDREW-JOHN
ANDREW LA 2 LUNI-POZE NOI
FILMULETE ANDREW-JOHN
BOTEZ ANDREW
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Va multumesc la toate, nici nu stiti cat de mult contati in viata mea!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Inimioara mea

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Off, off... Ramona, vad ca si tu ai probleme cu sfaturile referitoare la "ce sa ii dam bebelului de papa".
Eu mai vorbesc cu mama pe messenger si ne vedem cu webcam.

Si la fel, de fiecare data ma intreba daca am inceput cu supica, cu suculet, ce zici de piureuri???

Dupa ce am incercat de cateva ori sa ii explic ca... AJ nu are nici 3-4 luni ca stomacelul nu e pregatit, ca astept sa-mi de apediatrul ok-ul... ca una, ca alta.... si.. n-a inteles... am trecut la " nu ii dau nici o supa, suc sau piure"!!!Astept sa invete sa foloseasca furculita si cutitul, ca sa incepem direct cu fripturica.

M-a luat de nebuna si a inteles...oarecum, to... back off.



POZICI DE TOT FELU'
POZE ANDREW-JOHN
ANDREW LA 2 LUNI-POZE NOI
FILMULETE ANDREW-JOHN
BOTEZ ANDREW
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput