Vacanta in Turcia (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Buna
Noi plecam tot la RW pe 5 iulie cu masina. Stam 2 nopti in Istanbul si apoi incepand cu 7 iulie vom sta 8 zile la RW. Noi am sunat la hotel si ne-au confirmat imediat rezervarea si tipul camerei pentru care am optat.

Anc@,
Poti sa-mi spui ce traseu ati urmat de la Istanbul la Lara si de ce anume ar trebui sa ne ferim pe drum (am inteles ca nu e voie cu detectoare de radar, cu farurile aprinse ziua, etc). Outlet-ul de care vorbeai e la sosea sau trebuie sa ne abatem de la drum? Drumul de cand iesim de pe autostrada Istanbul-Ankara, adica la Sakarya si o luam spre Antalya are indicatoare de Antalya sau trebuie sa urmarim anumite localitati?
Merci mult.

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anc@ spune:

Anculina

Cind iesiti de pe autostrada nu veti intilni indicatoare cu Antalya.
Veti urma pe rind Bilecik, Kutahya, Afyon, dupa care apar indicatoate spre Antalya. Oricum, drumul nu aveti cum sa il gresiti.
Detector de radar nu am avut, dar nici nu e nevoie. Circulam frecvent cu 150-180 si nimeni nu ne-a spus nimic. Am trecut si pe linga echipaje de politie dar nu aveau nici o treaba cu noi. Farurile le-am avut in permanenta aprinse si nimeni nu ne-a spus nimic. Intre Adapazari (sau Sakarya- e aceasi localitate...) si Antalya se construieste o autostrada. Pe unele portiuni e gata. Ultimii vreo suta de km sint autostrada in toata regula. Prin munti. Acolo tebuie sa o lasati mai moale (la 80 la ora era sa iesim de pe drum).

Practic, in Afyon nu intrati. O sa apara o intersectie si va trebui sa o luati spre Ismir (in partea opusa Afyonului). Pe partea dreapta o sa apara outleturile. Dar e foarte aproape. Practic, va abateti de la drum mai putin de 1 km.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

buna.si noi plecam pe 6 la RW si sa stii anc@ , mi-au fost de folos informatiile date de tine.multumesc mult.
vroiam sa te intreb inca ceva:ce ar fi mai indicat sa avem la noi,euro sau dolari,ca vecinul nostru care a fost anul trecut acolo a zis ca e mai avantajos cu dolari.nu stiu,poate imi zici tu.
si inca ceva:noi am avea nevoie si de carucior pt fetita_2 ani jumate are, pt cand oboseste.plecam cu avionul.ce sa fac,sa-l iau de acasa pe al meu sau as gasi acolo de inchiriat?oare?
multumesc mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anc@ spune:

adriana15

Noi am avut doar 36 de dolari, cu care am platit cele trei vize (e mai rentabil decit 30 de euro). In cele mai multe locuri, adica in benzinarii, la outleturi, la magazine plateam cu cardul. In general toti iti fac pretul atit in lire turcesti, cit si in euro si dolari. Mi s-a parut ca nu prea conteaza ce bani ai. Lirele turcesti sint necesare la plata autostrazilor, a taxei de pod si a taxelor de tunel, dar daca mergeti cu avionul scapati de aceste cheltuieli.
despre carucioare, chiar nu stiu ce sa-ti spun. Al nostru e adolescent deja!! Are 4 ani... Erau destule carucioare si multe la fel, ceea ce ma face sa cred ca se pot obtine de la hotel. Cel mai bine ar fi sa dai un telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaluca spune:

adriana15
Noi am fost la rw, cu avionul si am transportat caruciorul foarte usor. La plecare l am lasat la scara avionului iar in antalya iti vin primele pe banda sa nu se amestece cu bagajele. La hotel majoritatea copiilor(straini) pana in 5 ani stau in carut, noi il puneam doar cand era obosit sau cand ieseam afara. In schimb la intoarcere pe otopeni carucioarele vin amestecate cu bagajele si drept urmare se blocase banda...stai si asteapta...ca la noi ce sa zic! Oricum va va fi mai usor daca aveti un carut sport, usor de transportat si pliat
Faptul ca am luat caruciorul cu noi nu ni s a parut nici o problema din contra ne am descurcat mai usor cu coplilul de 1 an jumate mai ales daca si doarme in el
Concediu placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ia-ti cariciorul cu tine... e mult mai comod si pt copil si pt tine. Il lasi la scara avionului, il iei primul la iesire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Sau intrebi la hotel daca nu au carucioare... La Ela Quality aveau, gratuit.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

Fetelor, eu plec numai cu sotul si copilul in Turcia prin septembrie, sunt destui romani pe acolo in vacanta? Ma gandesc ca sa nu ne plictisim poate mai schimbam si noi o vorba cu cineva. Si apropo de vorbe, ne intelegem cu turcii pe acolo (scuze daca s-a mai scris nu am citit chiar tot) si daca da, in ce limba?

Multumesc,
O seara excelenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

roxana c
limak-ul este mult superior lui kustur, are 5 stele fata de kustur care are 4 stele ...

noi intodeauna am fost cu masina iar rezervarile le-am facut direct la club, ca se poate negocia cu ei si am iesit mult mai ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

nu s-a intors nimeni de la kustur club pana acum sa puna cateva informatii proaspete? Plec si eu cu cel mic acolo de pe 24 iulie, are 3ani jumate si as vrea sa aflu cateva lucruri ca sa fiu impacata in sinea mea.
Poate stiti vreun post al forumului ce medicamente sau cum sa ma pregatesc pt excursia cu cel mic, mai ales ca mergem cu masina.
multumesc!

Mergi la inceput