Vacanta in Turcia (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Craluca, cum este Limak-ul comparativ cu Kusturul? Acolo ne orientasem anul acesta, dar cum avionul ne ducea cam pe la 1200 euro ,iar cu masina e drum foaaaarte lung ptr cel mic, am renuntat in favoarea Bulgariei. Totusi il am in vizor ptr anul viitor, mi-l recomandase cineva ptr camerele family foarte frumoase si mari.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casie spune:

anc@ ma bucur sa aud vesti bune si faptul ca v-ati simtit minunat, ca doar de aceea ati facut atata drum
am si eu cateva intrebari daca vrei sa ma ajuti
cand am cerut agentiei o oferta la hotel royal wings ne-au dat un formular sa il completam, fara sa ne explice ca de fapt este bonul de comanda in baza caruia se face rezervarea astfel incat nu am trecut camera cu vedere la mare sau alte optiuni

sti cumva daca am vreo sansa sa schimb ceva la hotel? sau vederea spre parcul copiilor este si ea placuta?

la parcul de distractii am inteles ca este program, nu e deschis permanent si de canoe voiam sa mai stiu ceva detalii. daca ma poti ajuta bineinteles, sau orice alte informatii care consideri ca mi-ar fi utile.

multumesc foarte mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Ne-am intors pe 22 de la RW, unde am petrecut 10 zile (aproape perfecte). Hotelul, serviciile, personalul sunt extraordinare, asa ca merita cu prisosinta sa va petreceti acolo concediul.
Parcul de distractii( caluti, carusel, trenulet etc) este deschis doar pana la ora 21.30 (din nefericire). Noi mergeam dupa cina la Minidisco( 20.30-21) ,apoi la parcul de distractii, in asa fel incat pitica noastra a "gustat" din plin din toate aceste mici(sau mari!) placeri. Am facut plaja doar la mare, tinand-o pe Thea mai mult langa valuri, atunci cand soarele nu mai ardea atat de tare, pentru a profita la maxim de beneficiile aerului sarat. N-am intrat niciodata in piscina insa am poposit de cateva ori la Mini Clubul de langa piscina copiilor( cu tobogane, balansoare, leagane, carusel etc),pentru ca simtea lipsa jucariilor de acasa.
Intr-adevar, stati departe de fotografii hotelului. Habar n-aveam ce preturi practica insa m-au scos din sarite cu insistenta lor.
Casie,poti schimba camera la receptie (contra unei mici sume).Avem niste prieteni care au facut asta. Noi am luat de la targ biletele (cu vedere la mare)

Va doresc un concediu placut, copii mancaciosi( la noi asta a fost un mare minus!) si sanatosi (idem) si fara crize de rasfat(idem).
Daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Era sa uit, zborul cu Jetran Air a fost prost in general iar la intoarcere am avut aproape 2 ore intarziere (timp in care am stat inchisi in avion,fara are conditionat, la aproape 40 de grade, cu copii nervosi si infierbantati), pentru ca "aeroportul di Antalia nu a fost pregatiti cu catering pentru aceasta cursa, de care nu s-a stiut".Inutil sa amintesc intrebarile pe care ni le-am pus(ca noi stiam de cursa din aprilie!).Ni s-a cerut sa fim ingaduitori si sa renuntam la mancare(si asa nasoala!) dar sa asteptam totusi sa ni se aduca bautura(care,aveam sa constatam ulterior, era romaneasca!).Evident ca s-a iscat un scandal in toata regula.Daca mai adaug si turbulentele de pe traseu, precum si toate trosniturile care le-au acompaniat(am avut si locuri in spate, ca sa fie tacamul complet!)imaginati-va un zbor de cosmar. La targ, cei de la Ali Baba ne-au asigurat ca zborul va fi cu Tarom, asta fiind singura mea pretentie. Am aflat de JA abia cu 2 saptamani inainte de a pleca si n-am mai avut incotro.Aviz amatorilor!

ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana


Oamenii se schimba.De obicei...in rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anc@ spune:

casie
In ceea ce priveste camera, nu cred ca mai poti schimba ceva. Dupa ce au fost turisti de Paste care s-au trezit fara locuri la RW desi aveau rezervare, am cam intrat in panica. Asa ca am dat telefon la hotel sa fiu sigura ca nu patim la fel. Asta se intimpla cu vreo 3 saptamini inainte de a pleca. Mi-au confirmat rezervarea si mi-au spus chiar numarul camerei. Noi am avut camera cu vedere la mare la etajul 3, dar mi s-ar parea mai mult decit OK o camera cu vedere la topogane. Daca vrei totusi sa schimbi camera cred ca doar agentia te mai poate ajuta.

Despre canoe: erau 2 sau 3 exemplare si nu se prea inghesuia lumea la ele. Au un traseu in jurul unor topogane. Topoganele functioneaza intre 10 si 12 si de la 14 la 17.30. Parcul de distractii e deschis pe la ora 16 vreo ora si pe la ora 20 inca vreo doua ore. Seara era plin. Piscina cu valuri functioneaza de la ora 15 si de la ora 16 cite o jumatate de ora.

Informatii utile...
La prinz nu luam masa in restaurantul principal. Este o terasa chiar inainte de a ajunge la plaja, pe partea stinga. Acolo se maninca foarte bine si esti servita la masa. Terasa se deschide la ora 12 iar restaurantul la 12.30, asa ca poti incerca si varianta aceasta.
Dimineata si seara luam masa in restaurantul principal.
Ce am facut noi. Am ochit un chelner (daca vrei iti dau numele lui... sper sa il mai am). Din cind in cind ii mai dam cite 5 euro. Seara ne duceam direct in sectorul lui (pe terasa, fiind fumatori), si ne plasa la o masa. Erau mese aparent ocupate (cu cite o sticla de vin sa fructe pe ele) si ne face asemn la care sa ne asezam. Comandam bauturile dupa care mergeam sa ne luam mincarea. Acelasi chelner servea si seara pe terasa de la lobby. Sa nu crezi ca daca nu dai nimic nu este OK. Practic, diferenta era ca dupa ce am cotizat primeam cockteylul cu o artificie si mai primeam alune, fistic si fructe.

La barul de la topogane este (era) o tipa foarte simpatica (bulgaroaica). Am incercat si la ea varianta cu 5 euro si a functionat. In sensul ca ala mic primea nectar de ananas din cutie si nu suc de ananas de la dozator. Uneori si ea sernea seara la lobby.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Fetelor care v_ati intors de la RW , multumesc de info.

Azi am trimis si eu un mail la hotel sa imi confirme rezervarea ca pana nu ajung acolo stau cu emotii...

Andreea eu inteleg din spusele tale ca din alea 9 topogane de apa...nu gasesti tot timpul unul care funtioneaza?...asta ar fi culmea...ca era un plus in alegerea mea...

Anca, nu am inteles faza cu 5 euro pt o masa, nu era loc la fumatori?...ca altfel nu inteleg...si mai zice lumea ca ne lasam de fumat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

SUSESI Hotel Antalya
Moss
Trimis la - 24/06/2008 : 22:40:30
--------------------------------------------------------------------------------

A ajuns cineva la hotel Susesi - Belek ?
Ceva pareri obiective ?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casie spune:

Fetelor multumesc mult, tare dragute sunteti.
anca multumiri suplimentare pentru rabdarea de care ai dat dovada si mai ales acele detalii care cu siguranta imi vor fi de ajutor. eu am inteles perfect chestia cu 5 euro, chiar am mai auzit si din alte surse, daca iti amintesti numele chelnerului ar fi extraordinar.

mai am o rugaminte. am inteles ca prosoape sunt suficiente si curate, etc sfatul vostru este de a mai duce si de acasa sau cele de la hotel sunt perfecte.

melany mai explicit acei 5 euro te ajuta sa beneficiezi de anumite facilitati care nu sunt cuprinse in UAI, mai explicit bauturi alcoolice altele decat cele turcesti, sucuri naturale, etc

o zi super va doresc tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anc@ spune:

melany72
Faza cu cei 5 euro este OPTIONALA. Da gasit se gasesc locuri, dar preferam sa stim ca avem o masa rezervata, la umbra si ca sintem serviti prompt. In sensul ca de cite ori ni se golea paharul primeam altul, fara sa trebuiasca sa cerem ceva. Ceream (si primeam) cafea turceasca. Altfel primeai de la dozator (buna si aceea). Mici amanunte...
Despre topogane. Ori functioneaza toate, ori nici unul. Incep la ora 10 si se termina la 17.30. Cu o pauza intre 12.30 si 14.30.

casie
In camera aveam 3 prosoape mari 3 mici si unul de pus pe jos in baie sa calci pe el (are imprimate doua talpi pe el). Zilnic se schimbau. Pentru plaja primeai zilnic alte 3 prosoape, pe care seara le dadeai inapoi. Chiar nu are rost sa-ti pui in bagaj prosoape. De asemenea, zilnic primeam sampon, gel de dus si balsam de par.
Miine o sa-ti spun si numele chelnerului (am un biletel in masina...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

quote:
Originally posted by casie

Fetelor multumesc mult, tare dragute sunteti.
anca multumiri suplimentare pentru rabdarea de care ai dat dovada si mai ales acele detalii care cu siguranta imi vor fi de ajutor. eu am inteles perfect chestia cu 5 euro, chiar am mai auzit si din alte surse, daca iti amintesti numele chelnerului ar fi extraordinar.

mai am o rugaminte. am inteles ca prosoape sunt suficiente si curate, etc sfatul vostru este de a mai duce si de acasa sau cele de la hotel sunt perfecte.

melany mai explicit acei 5 euro te ajuta sa beneficiezi de anumite facilitati care nu sunt cuprinse in UAI, mai explicit bauturi alcoolice altele decat cele turcesti, sucuri naturale, etc

o zi super va doresc tuturor

casie




Aha, acum m-am lamurit...eu cand am fost tot asa la all inclusive si am vrut sa beau altceva, m-am dus la bar am comandat, am spus camera si numele si am platit la servici...

Anca, merci de lamuriri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anc@ spune:

casie

Pe chelnerul de la RW il cheama MEHMET YESILKAYA.
E super OK.

Mergi la inceput