Vacanta in Turcia (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Pai ar trebui sa iei antitermice, ceva pentru diaree, crema cu protectie solara... , ceva pentru voma,\ceva pentru arsuri solare, niste pansamente in caz ca se loveste... nu imi mai vine nimic in cap. Noi am plecat fara medicamente de fiecare data. Anul trecut am avut insa nevoie de niste nurofen, pentru ca a facut febra (insolatie, cred).

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Si noi tocmai ne-am intors de la "faimosul" Royal Wings. In mare pot sa zic ca merita hotelul ...
Vad ca au mai tot scris fetele de "plus-urile" hotelului (ceea ce pot sa le confirm si eu !).
Ma gandeam sa scriu si despre minusurile observate de noi:

Pai in a doua noastra zi de plaja, eram la piscina si ocupasem si noi 2 paturi plus umbrela si o masa (ce am mai gasit ca am venit tarziu la piscina ... pe la 10). Ne-am balacit noi in piscina pina pe la prinz cand ni s-a facut foame. Ne-am imbracat si am plecat la masa lasand pe paturi doar prosoapele (prosoapele hotelului) plus colacul fetei. Si cand ne-am intors de la masa de pranz...stupoare... nu am mai gasit nici paturi, nici umbrela, nici masa ... doar colacul era lasat intr-un colt. Am intrebat vecinii de piscina (niste nemtzi!) si ne-au zis ca au venit niste rusi si au luat totul. Nemtzii cica au zis ceva dar aia si-au vazut de treaba... Culmea nesimtirii... (ca sa-ti dea hotelul prosoape trebuie sa ai niste cartele pe care le primesti cand sosesti la receptie. Acolo specifica ca daca pierzi prosoapele platesti 10 euro de prosop.) Asa ca ne-am dus la receptie (nu vroiam sa platim prosoapele !) si am explicat situatia si am primit un biletel cu care apoi ne-am dus la locul unde se schimbau prosoapele si ni s-au dat alte 2 prosoape.
Asa ca atentie MARE ce va lasati la piscina cand plecati sa mincati caci am auzit apoi (dupa incidentul nostru !) ca si altii au patit-o (dar macar lor li s-au lasat prosoapele --- am impresia ca erau prosoapele lor de acasa si nu ale hotelului!).

Oricum din acea zi am hotarat ca e mai bine la plaja de nisip, la mare, unde gaseai paturi la ce ora vroiai (iar apa marii ne-a multumit in fiecare zi caci era buna plus cu valuri). Din pacate si acolo gaseai rusi care vorbeau si radeau tare, si nemtzi care mincau/beau si apoi lasau resturile pe nisip (chiar daca erau cosuri de gunoi peste tot si le goleau turcii tot timpul --- dar vorba sotului ca nemtzii poate asa sunt obisnuiti sa stranga turcii mizeria dupa ei !).

Restaurantul de linga plaja avea ceva de mincare dar nu prea mare diversitatea. Puteai sa maninci acolo de la ora 12.30 si pina la 15.
Iar restaurantul principal era f mare de faceai ture de colo-colo ca sa-ti pui in farfurie. Acuma nu vreau sa supar pe nimenea dar mie una nu mi s-a parut prea fin restaurantul principal(ma refer la felurile de mincare cum erau gatite/preparate si asta in comparatie cu alte hoteluri de 5 stele din alte tari), mincarea era cam ca la cantina. Ei ziceau ca au teme variate la mincare, de fapt era vinerea cand era specific turcesc, lunea parca italienesc si apoi mai era miercuri cu specific de peste. In rest era bufet international. Oricum eu ma asteptam ca atunci cand era seara turceasca la masa sa vina sa danseze printre mese in costume turcesti (asa cum am vazut in Tunisia sau in Spania cand era specificul local de faceau o ambianta locala superba: muzica cu orchestra/dans/costume plus mincare locala). Aici ...nimic !
Ah ... hotelul zicea ca seara la masa sa venim imbracati mai elegant ca altfel iti refuza intrarea. Pe naiba... erau majoritatea barbatilor in pantaloni scurti sau bermude, femei/fete in maieutze de plaja plus incaltati/incaltate cu papuci de plaja (e adevarat ca era si fffff cald acolo iar mesele de afara erau putine plus ca erau pline acolo cu fumatori). Intr-o seara mi-a zis sotul ca a vazut cum l-au trimis inapoi pe un barbat sa-si puna un tricou pe el ca venise in bustul gol la masa....

Apoi eu ma asteptam ca hotelul sa organizeze faimosul "beach party" cu mincare/bautura plus foc de artificii, asa cum faceau alte hoteluri de linga RW. Pai RW nu a organizat nimica timp de 10 zile cat am stat noi acolo.

Seara erau spectacole incepand cu ora 21.45 unde veneau fff multi copilasi. Unele spectacole au fost reusite (membrii si-au dat cu adevarat silinta chiar daca nu erau prea profesionisti, printre ei cica era unul roman caruia i sa spunea Pinochio --- asa am auzit si eu ! nu confirm) dar altele erau stupide (de radeau doar rusii !) iar ca tema erau "porcoase" de fata mea de 5 ani casca niste ochi ... Oricum intr-o seara ne-am ridicat si am plecat in timpul spectacolului (si am vazut ca multi romani au facut la fel). Mie mi s-au parut spectacolele mai saracutze fata de cele pe care le vazusem in concediu trecut in Spania, la un hotel de 4 stele, unde aduceau in fiecare seara alta trupa de dansau/cantau sau era seara de circ, sau seara cu magician...

Am fost de 2 ori si la mini discoteca care dura vreo jumate de ora (de la 20.30 la 21) dar care nu prea avea farmec (pt noi !). Pe scena era o invalmaseala de animatori plus copilasi plus parintii care filmau/pozau. Asa ca am hotarat sa lasam minidisco si sa mergem sa ne dam mai mult la Luna park (care inchidea la 21.30). Acolo era o barca care te tot balansa de colo-colo de era "deliciul" fetei mele de 5 ani.

Noi am avut camera cu vedere la Luna park (caci nu am mai prins locuri la cea cu vedere la mare si nici nu puteai sa schimbi camera caci hotelul deja era plin). Pina la urma se pare ca aici am fost norocosi caci soarele nu prea ajungea si astfel camera era tot timpul racoroasa si placuta (noi am fost la etajul 6). Hotelul are doua "aripi" noi am fost chiar in aripa de dadea la Luna park.

Hai sa zic si de un alt plus al hotelului: simbata a fost faimosul cantaret local Tarkan care a concertat chiar vis-a-vis de hotel si unde puteai intra gratis daca aratai ca vii de la RW. Asta cred ca a meritat, noi nu ne-am dus ca era tarziu si eram obositi plua ca duminica noi plecam si trebuia sa facem bagajele...

Hai ca am scris mult...scuze !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Citisem mai sus de medicamente care trebuie luate: nu uitati sa luati si niste picaturi de urechi cu voi (otocalm parca ii spune) ---asta daca va intra apa in urechi si nu iese si apoi va doare urechea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Mi-am mai adus aminte... sa va luati spray/crema de se da pe piele contra tantarilor caci seara la spectacol "misuna" tantarii. Noi stim sa nu ne scarpinam apoi dar am vazut multa lumea cu bube mari si rosii pe ei (sper sa fi fost de la tantari !).

Iar cei cu copilasi mici... eu am vazut o familie de unguri care intrau cu bebe in piscina fara pampers de apa (bebe in pielea goala). Nu stiu acuma daca este bine dar nimenea nu i-a atras atentia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Bebe Beca,

noi am fost la Rixos in iunie.

Intrarea in Aqua Park e gratis daca stai la Rixos, dar spectacolul la delfini se plateste - 3 persoane (2 adulti si un copil) - 70 de Euro.

Spune-mi ce te intereseaza despre hotel si iti spun cu placere.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Sunt in mare dubiu. Trebuie sa aleg intre Ela si Gloria Golf din Belek. A fost cineva la ambele? Imi puteti da ceva informatii? In agentiile de turism nu am foarte mare incredere, inteleg ca totul depinde de colaborarile si dealurile lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna,
Si noi urmeaza sa plecam in Fethiye la sf. de august. Mi-ar prinde bine orice informatie legata de zona. Vom sta la Hotel Letoonia.
Plecam cu masina personala si vroiam sa stiu ce acte mai sunt necesare. Cartea verde este valabila? Cineva mi-a spus ca ar fi nevoie si de un act de la Ambasada Turciei.
Va multumesc mult si va doresc vacante minunate.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Anamaria, alege Ela. Garantat mai bun decat Gloria.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Simonab, ce zici tu ca s-a intamplat cu faza cu prosoapele nu e din vina hotelului...ci a clientilor. Daca rusii au avut bani...aia au ajuns acolo. Dar nici sa-ti lasi lucrurile pe sezlong la piscina si sa pleci 4 ore la masa si la un somnic de dupa masa nu mi se pare ok...ca doar nu sunt 2000 de sezlonguri sa zicem cat pt toti clientii hotelului...

Restaurantele care sunt langa plaja de obicei asa sunt. Eu am fost si in alte parti in Turcia, la 5 stele si tot asa erau, cateva feluri de mancare pt cei care de ex s-au trezit tarziu, nu au luat micul dejun si vor sa ia o quik-bite inainte de masa principala sau sa sara si peste asta si sa stea la plaja...si de aceea nu fac decat cateva chestii...ca doar nu vin cu mancarea tocmai de la bucatarie...

Eu am camera sea view rezervata, sper sa fie ok.

Aerul conditionat il setezi singur sau e pe auto?

Eu pe 4 iulie sunt la RW pana pe 14...poate ne intalnim fetelor care mai ajungeti...noi suntem 2 familii cu cate un copil, o fetita si un baiat de 5-6 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

quote:
Originally posted by ana maria

Sunt in mare dubiu. Trebuie sa aleg intre Ela si Gloria Golf din Belek. A fost cineva la ambele? Imi puteti da ceva informatii? In agentiile de turism nu am foarte mare incredere, inteleg ca totul depinde de colaborarile si dealurile lor.

Ana Maria si Didi (Victor Stefan) (15 12 2004)



Succes si s-auzim numai de bine!!!



eu am fost la ambele si iti recomand cu caldura Gloria.

ne-am intors foarte dezamagiti de la Ela: servicii proaste, mancare putina si cam in fiecare zi aceeasi, curatenia in camera s-a facut numai dupa ce i-am dat cativa euroi cameristei, pt minibar am facut scandal, etc.
sunt multe de spus.
bila alba pt clubul de copii.

noi am incercat sa facem abstractie de aceste neplaceri, sa ne bucuram de soare si de apa dar la Ela nu ma mai intorc niciodata.
este cel mai slab hotel la care am stat vreodata in Turcia.

daca ai intrebati, iti raspund cu placere.

edit: ce zici de Delphin Palace Deluxe?
in clasamentul meu ocupa nr 1.

http://www.kusadasi.ro/hotel-delphin--palace-deluxe-collection-h582.html


Mergi la inceput