Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Ceska, sa-ti vand un pont pe care l-am aflat de la o mamica din parc - trage din batista bebelusului cu gura si iese, in cazul in care il sperie aspiratorul - speli bine toata batista ca sa poti pune gura pe partea care intra in aspirator - am incercat si eu si e ok



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Inimioara mea

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

AngeliquedeS,
te inteleg perfect! Si macar tati al vostru mai da o mana de ajutor. Acuma gospodaria mea nu e f mare, nu am decat de Benji sa am grija si de caine dar in unele zile parca innebunesc! Acuma sunt racita nu il pot giugiuli pe Benji cum as vrea mai ales ca e bolnavior si el. Sotul a dat cu aspiratorul prin casa dar as mai putea merge odata dupa el sa mai adun... Ieri cand ma simteam si mai rau ca si azi s-a luat si s-a dus la un prieten in loc sa stea cu noi ca vede ca e Benji marait si eu gripata f rau! Cica are drept sa iasa!!!!! UF!
Soacra-mea zice ca peste 20 de ani nu isi mai aduce nimeni aminte de atata chin! Problema e ca imi adu aminte peste 4-5 cand ma gandeam si eu la bb2: ii repet lui Benji ca va ramane copil unic!

LA MULTI ANI clopoteilor sarbatoriti AZI!



Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 5 LUNI (23.12.2007)


Filmulete!!!
http://www.youtube.com/watch?v=I9mc8EEY2yk
Poze NOI incepand de aici...
http://good-times.webshots.com/photo/2605877940102658297CCRSyN

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Asa cum ma asteptam s-a intors dl sot fara medicament! A fost la 1 buc farmacie care nu il avea si il comanda pt maine!!! Si eu ce fac????? Imi vine sa il impusc. Atata a alergat cat sa fie la timp inapoi pt SIMPSONS!!!!! Futu-i!

LA MULTI ANI clopoteilor sarbatoriti AZI!



Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 5 LUNI (23.12.2007)


Filmulete!!!
http://www.youtube.com/watch?v=I9mc8EEY2yk
Poze NOI incepand de aici...
http://good-times.webshots.com/photo/2605877940102658297CCRSyN

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

quote:
Originally posted by stancutza

Zuzici, ce ne facem cu caldurile astea groaznice? Sofia e tot timpul transpirata la caput, de la schimbarile de temperatura si /sau curent (ma rog, eu o feresc dar se mai intampla) stranuta des si a avut si mucisori...

Eu am o dilema. Vreau sa incep cu supa de legume, dar...NU AM TIMP SA O FAC!!! Ziua e exclus, abia apuc sa mananc eu. Sa o fac seara si sa o pape a doua zi? Voi o faceti ca la carte, adica dupa ce pasati "leguma zilei" - ca inteleg ca se dau pe rand, pana se obisnuieste cu gustul - mai dati intr-un clocot acel piure cu zeama de la supa?
Si daca tot ii dau piure si nu doar zeama, si daca tot nu am timp, nu mai bine cumpar un aparat de gatit la aburi? Suplineste fiertul supei 'jde mii de ore?

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei



Stancutza..si am sufar de acelasi complex al lipsei de timp..dar nici nu vreau sa dau borcanele..asa ca..fac piureul de legume cand am timp..si imi ia cam asa..curatat legume si pus la fiert:10 min, apoi fiertul in sine 1 ora (2 ore mi se par cam mult...nu cred ca mai raman vitamine dupa ce le fierbi atata) ..si apoi pus la blender inca vreo 10 minute. Adaug un picutz de unt in blender si gata...aceasta supa o tin la frigi cam pentru 3 zile..adik...ii dau de 3 ori din ea..si fac asa cum m-a invatat o zuza..scuze ca nu mai stiu cine..nu ating supa pe care o bag la frigider de lingurita cu saliva piticei..adik..o bag "virgina" in frigi..cam atat..
Mie nu mi se pare ca ia mult timp..acum..mai am si eu momente cand fac mancare in urletele ei..de exemplu..suculetzul la storcator..pe care il dau numai proaspat..urla pana vede bibele portocaliu..dupa care se lumineaza la fata..si il rade pe tot..e mare fan...
Pofta mare dragei de Sofiuca


Poze cu ingerasul

Fetze de ingeras

POZE DE LA BOTEZ


Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Angi...sunt in asentimentul tau..si eu ma simt stoarsa de vlaga..mai ales ca am sotul plecat mare parte din zi..acum stau la ai mei..si dupa masa mai stau ei cu pitik..dar..si asa..faptul ca amea nu doarme toata noaptea..nu a dormit niciodata..inca suge de 2 ori pe noapte..se culca la 11 jumate /12..plus diversifiacrea asta (care , apropo, si mie mi se pare devreme..insa de maine intr-o saptamana incep serviciul si trebuia sa ii inlocuiesc macar o masa)..toate sunt navala pe mine si simt ca nu am putere sa le fac pe toate..oare cum au facut fata mamele noastre cand nu erau nici pampersi , nici masini de spalat automate..nici blendere ..nici storcatoare...ufff..greu ...dar asa se fac piticii mari..si sa vezi ce frumos va fi..cat despre al doilea..excat asa simt si eu..ca nu as mai avea putere sa o iau de la capat...dar..cred ca greul se uita..si ne vom aminti numai momentele frumoase...


Poze cu ingerasul

Fetze de ingeras

POZE DE LA BOTEZ


Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Aha,
am sarit repede cu gura! Am sunat la alte 4 farmacii si nici una nu are Sambucus comp! Abiamaine l-ar primi daca comand! Si maine sotul e iar la lucru mi l-ar aduce abia dupa masa ca astia nu il au la prima ora ci in cursul diminetii!!! Asa ca voi sta noaptea asta ca pe ghimpi!
Dar am papat bine grisul cu lapte banana si para! Si mergem la baie si sper sa fie ok noaptea asta. Sa il trezesc sa ii iau temperatura sau sa il las sa doarma daca doarme????
Angi,
nu cred ca ii e frica de aspirator ca atunci cand se aspira in casa sta cuminte si chiar a adormit asa. Nu ii place sa i se umble ni nas!

LA MULTI ANI clopoteilor sarbatoriti AZI!



Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 5 LUNI (23.12.2007)


Filmulete!!!
http://www.youtube.com/watch?v=I9mc8EEY2yk
Poze NOI incepand de aici...
http://good-times.webshots.com/photo/2605877940102658297CCRSyN

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

fetelor de la ultima postare Dudu a zis papa...ca sa il fac sa se intoarca stau la distanta un pic de el si ii arat tzitzi...pt ca de data asta chiar ii era fomica si cum eram mai departe o idee iar un singur rostogol nu era suficient Dudu a dat din buzitze si a zis pa-pa...Mama zice clar mai ales cand vrea sa il iau din patuc sau cand vin acasa dupa ceva ore...evident si cand e somnoros...vesel daca e doar se uita si rade...

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

si Tudor nu poate suferi batista bebelusului...nu-l deranjeaza aspiratorul (zgomotul) ci doar senzatia de aspirare...eu mi-am facut si e destul de aiurea...

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Angi, am vazut ca Pupi va are pe amandoi 'la comanda', cum urla, cum il ia mami/tati in brate, in marsupiu, vorbit, jucat etc. acuma stiu ca nu vrei neaparat sa citesti asta, dar il ai cum il inveti, si acum e usor (ca kg), da' creste mare si se face greu, si mai pretentios...
e bine sa aiba si jucariile lui cu care se joaca singurel, poate nu din prima, dar sa se invete cu ele.
parerea mea e ca singura urgenta reala de 'vino mama' e foamea, plictiseala nu e suficient, gandeste-te ca va creste si va vrea tot timpul sa te joci cu el, si 'altceva', va veni vremea sa-i faci de mancare si asta inseamna iarasi timp...

Ceska, explica-i din partea mea sotului tau ca 'drepturile' se castiga. deci ce a facut ca sa aiba dreptul? si tu de ce nu-ti iei drepturile?
e o stare asa, de adolescenta, ce-i mai bun din 2 lumi, si libertate sa faci ce-ti trece prin cap, drepturi cu duiumul, cand se ajunge la responsabilitati se cam taie filmul... responsabilitati sunt numai alea care zic eu ca sunt. stai sa vezi, surpriza, ca nu e asa! si uite asa se mai maturizeaza. Iar daca tu ai luat hotararea ca nu mai inghiti, tine-te de ea. Asa se educa adolescentii, credeti-ma pe cuvant!

va spun din experienta traiului cu 2 adolescente, transferabil relatiei cu un barbat-adolescent: ori faci armata -cobori militaria din pod, ori iti bagi picioarele si nu ii mai ceri nimic, si iti asumi asta, nu mai plangi dupa fiecare deceptie -o sa fie multe tare pe drumul asta. educatia cu frumosul nu se mai poate, i-a trecut timpul, copilul a grabit lucrurile, nu mai aveti acuma disponibilitate sa fiti si mama, si doica, si jandarm, si sotie, si amanta, si gospodina etc etc.
poate repet, da' e bine de inteles: casa e a VOASTRA, copilul e al VOSTRU, treaba/munca e tot a VOASTRA. persoana a doua plural.

pe alocuri e si un pic de epuizare, eu am ajutor si tot ma mai apuca bazdacii, da' l-am avertizat si nu mai ia in serios, decat cand ii spun a doua-treia oara acelasi lucru. ma rog, noi avem problema cu venitul de la serviciu, cel mai devreme la 7 seara, am spus ca-i mut lui bb ora de baie si somn mai devreme, si daca mai vine acasa la 8 juma', deja nu-si mai vede baiatu' in seara aia. lui nu i-ar conveni, da' nici mie.

pupici si nervi de otel!

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

draguta, , n-am vrut sa te fac sa dai explicatii...

stiu ca e greu, si oboseala e cel mai greu de dus.
nu stiu, tot iti dau sfaturi, inceara sa nu te simti responsabila pentru toate, le mai lasi si tu de pe o zi pe alta...

despre mame, ce sa zic, a mea pleaca sapt. viitoare la tata in Coreea 2 luni, ca e profesoara si are vacanta. as avea incredere in ea, dar pana acuma m-am bazat o dupa-masa pe saptamana, si asta nu in fiecare saptamana (o data a venit si m-a intrebat dupa o ora jumate de vreo 3 ori cat timp am nevoie de ea sa stea, i-am zis ca nu mai am si gata), sa vad daca si la anul isi ia o norma jumate, cat sa aiba liber tot la fel...

cred ca trebuie sa ne obisnuim sau sa ne mai coboram standardele de gospodina, sotie, diversele roluri.
si sa crestem doza de egoism, eu mai fac asa, a venit tati, ia bb ca ma duc sa dorm. punct.

lasa, ca o sa vie si vremuri mai bune

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput