Gravidute prin FIV (17)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

CAMI , verifica PM!Ai un mesaj de la mine!

Si nu te mai stresa cu beta..., fa o eco, si gata! Poti merge la urgente la orice spital !E foarte bine ca s-a maronit...inseamna ca e spre bine!

15+!
Asa crestem Noi!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2008&month=12&day=11&babycount=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Cami, eu numai o seara am sangerat rosu, am si fugit la urgenta la eco, s-a vazut sacul embrional cum se elimina, dar m-am bucurat fiindca tot atunci am vazut ca celalalt era in uter. A doua zi dimineata era deja scurgerrea maronie, si in doua zile n-am mai avut scurgeri deloc, numai dureri de burta. Doua zile am luat utrogestanul si prin gura si vaginal din cauza scurgerii. Bineinteles doua saptamani nici nu m-am miscat din pat (numai wc si dus, mancare tot in pat am servit), dupa aceea incet cu incet am iesit in curte la plimbari mici. Sa conduca sotul tau incet pana acasa, stai cat mai intinsa. Eu dupa sangerare peste o saptamana m-am dus pana la Szeged la eco de 6 saptamani si a fost ok, atunci am vazut inimioara deja cum batea, dr.Zadori a zis ca nu crede ca a fost un embrion care s-a eliminat mai degraba un hematom, apoi eu nu stiu de unde putea sa zica dupa o saptamana, nici nu m-a interesat, important era pentru mine ca unul s-a prins bine. Drum bun si fa-te bine!


Julia 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

manybani - suntem alaturi de tine. sper sa ai puterea sa o iei de la capat.

cami - drum bun spre casa.
pentru ce te opresti sa-ti faci bhcg?!?!? nu e relevant.
dupa ce te linistesti iti faci o eco. acolo se vede cel mai bine.

marush - multumim pentru sfaturi. foarte folositoare.
dar sunt unele lucruri care se intampla fara vre-un motiv.
sangerearea de la 6 saptamani sau de la 10 sapt. nu tine de noi.
am stat linistita, si totusi am sangerat.
crezi ca in cazul meu, diviziunea embrionului in 3 a fost cauzata de ceva? s-a intamplat.
in ceea ce priveste contarctiile, astea intr-adevar, poti sa le previ. adica nu te duce pe munte, daca nu poti sa urci un deal.

catalina- sper sa fi-ti bine.

18+
http://good-times.webshots.com/photo/2221574950103601207ZrfiRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuculucu spune:

salut burticute!!

many bany: multi pupici si doamne ajuta sa-ti revii si sa o poti lua de la capat cat mai curand!

zisa cami: mare grija. sper sa fii bine

marush: super listuta! ai dreptate,cu cat ne informam mai bine cu atat avem mai multe sanse sa ducam sarcina cat mai mult.

carmendu, catalina, julia: pupici!

eu am fost ieri seara la cluj la control si vestile nu sunt prea bune: colul scurtat (sters) stabilit prin tuseu, dimensiune sub 3 cm. dr-ul a zis gata cu serviciul si multa grija- adica mai mult acasa si intinsa.apoi m-a intrebat cum mi-e de obicei burta. eu am de obicei burta tare, dar nu stiam ca nu e bine. a zis ca in mod nirmal nu ar trebui sa fie asa si mi-a scris 3 duphaston/zi. a zis sa nu mai iau elevit si vit. E pe care le luam si daca ma simt eu mai bine sa continui cu 1 magne b6/zi. era ingrijorat,dar nu foarte tare.
am hotarat ca mi vin la serviciu sapt. asta si apoi rezolv concesiu medical si apoi prenatalul.oare de cand pot sa iau prenatal?
medicalul mi-l da oare fara probleme?

eu simt in ultimul timp ceva contractii,banuiesc eu ca de alea sunt in partea inferioara a burticii. ieri mai ales dupa cantrol si stresul din cluj am simtit destul de serios. e o senzatie ca se strange burta si parca mi-ar exploda de presiune vezica (ca la o crampa din aceea de nu poti elimina gaze). scuze ca va dau atatea detalii dar poate stiti voi care-i treaba cu astea.
bebicii sunt bine, au crescut,sunt in grafic. misca intr-una, dar nu a vazut nici acum ce e al doilea (cred ca se cam grabea dl.dr).

sper sa-mi revin odata cu duphastonul si pe urmatoarea vizita la cluj sa fiu mai bine. am citit la "uter hipercontractil" problemele fetelor si m-am ingrozit. sper sa nu ajugem si noi la probleme asa de mari.

faptul ca nu sunt ft mare si ca am sarcina gemelara e motivul pt situatia colului. daca dr. meu din oradea l-ar fi verificat mai repde,poate eram de mult acasa (eu acum am facut primul control manual de cand sunt insarcinata !!!)

m-am intins cam mult, dar am vrut sa stiti si voi ce poate sa va astepte si sa va sfatuisc sa lasati serviciul (eu n-am facut-o pt ca masimtram bine, dar nu e chiar asa cum pare). dr. a spus ca foarte usor se pot intampla probleme (gen miha3) asa ca trebuie sa a grija si sa-mi protejezi bebicii!!!

va pup si sa fie toata lumea bine!!!

23+ cu 2 bebici!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

carmendu intr-adevar unele intamplari nu isi au explicatie! De exemplu tocmai am avut contractii, dupa un somn si stat acasa, ce-i drept am mai fost pe la bucatarie azi, dar nu mai mult de 15 minute repriza! De data asta nu mai am pe ce da vina!Am luat nospa si scobutil, insa parca a ramas o durere surda la burtica!
Ce-i drept mi s-a pus de 2 zile un junghi in piept -stanga, si nu pot sta decat pe dreapta, ma tine rau de tot!Stiu ca nu e recomandata dreapta, dar nu am ce face de 2 zile o exploatez exclusiv!

Tuculucu e a 3-a oara cand am contractii ..acum fac diferenta intre dureri sacaitoare sau intepaturi si contractii,..exact asa le simt si eu ca niste crampe, in partea de jos, o senzatie care difuzeaza , si intr-adevar semana ca cele cand ai gaze si nu poti scapa de ele..ai perfecta dreptate! Ma ingrijoreaza insa ca au aparut asa devreme, noi avem doar 15 saptamani
Ce ti-a mai spus medicul, trebuie sa stai numai in pat sau ai voie sa mai trebaluiesti prin casa?

15+!
Asa crestem Noi!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2008&month=12&day=11&babycount=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuculucu spune:

marush: da, sa stii ca si la mine sunt contractii. nu-s multe, dar sper sa se mai calmeze odata cu statul acasa. dr-ul meu nu a zis sa stau doar in pat, a zis sa renunt la serviciu si sa ma odihnesc. nu a fost foarte ferm, eu o sa incerc totusi sa stau destul de mult. totusi treburi casnice, o plimbarica mica in parc sau la magazin tot voi face. sa speram ca va fi totul bine.

eu mor de cald. voi cum rezistati?

pupici

23+ 2 bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @pop@ spune:

Imi pare rau ca sunt asa multe fete care au probleme. In comparatie cu grijiile prin care treceti, ale mele sunt floare la ureche.
Tinand cont ca cele mai multe dintre voi au sarcini mai mari, poate imi puteti da o solutie la problema cu Utrogestanul, nu cred ca il mai pot suporta intravagina foarte mult, imi da niste mancarimi groaznice. Voi ce ati facut?

Andreea7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Marush, Tuculucu, deschideti clubul fetelor cu contractii? Nici nu scapam de sangerari si veniti cu alte probleme. Sa aveti grija de voi.
@pop@, si eu am avut iritati de la utrogestan, am intrebat medicul daca macar o vreme as putea sa iau prin gura, a zis un hotarat Nu! Trebuia sa ma chinui si eu, am facut urocultura ca nu cumva sa am infectie, dar nu era, dupa un timp cred ca m-am obisnuit cu ea, mi-a trecut iritatia. A zis doctorul ca numai in caz de sangerare sa iau prin gura, in rest vaginal. Pana cand trebuie sa iei? Eu din fericire am terminat.

Julia 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brie spune:

buna seara.
sunt colega de odidee cu catalina si m-a rugat sa va transmit cateva vesti din partea ei, nu sunt chiar placute.
Catalina, de sambata noaptea este in spital internata.Toata noaptea a stat in perfuzii, duminica seara a avut contractii puternice si hemoragii.Ieri se simtea mai bine in sensul ca hemoragia ii incetase, in schimb avea mari dureri.La echografie, dr ei a linistit-o spunandu-i ca bebelusii ei sunt ok, in schimb s-ar putea sa stea mai mult timp in spital.
Cam astea sunt vestile pe care le am deocamdata.

SA NE RUGAM TOATE PT BEBELUSII EI.




21+ Androniki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

mi se face parul maciuca! ce serie neagra! catalina pateste exact ca mine, totul e tras la indigo, inclusiv momentul declansarii, intr-o sambata noapte. of!! mi-e si frica cu ce vesti o sa vin maine dupa-amiaza de la ecografie, sunt foarte stresata....

brie, transmite-i catalinei multa-multa fortza calma din partea mea si a celorlalte fete. e pe listutza mea de rugaciuni, acum mai mult ca oricand. sarcina usoara si tie, brie!

girls, hai sa spargem seria asta de ghinioane, ca nu-i a buna! :(

16+

Mergi la inceput