Gravidute prin FIV (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns @pop@ spune:

Of, many_bani, ce pot sa spun......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Many_bani, ce rau imi pare!!! oof, n-am cuvinte ! Iti doresc putere sa treci peste asta si sa nu renunti!!

Cami, of, ai grija de tine! stai in pat cat poti si de-acum evita calatoriile mai lungi, macar pana in luna a4a. Dupa cum vezi, mai toate am avut/avem asemenea probleme la inceput. Am citit ca acum o femeie din 5 are sangerari in sarcina in primul trimestru.



Andicu, mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)

Am implinit 11 luni!
www.tickercentral.com/view/9fgr/a.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Many bani imi pare foarte rau, iti doresc sa revii cat mai curand si sa poti reincepe lupta.
Fetelor, de la ce saptamana putem sa rasuflam de usurare ca am trecut de pericol? La 38 de saptamani?
Catalina, spune-mi ca sunteti bine cu toti. Nu-mi place linistea asta de la tine.

Julia 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

many_bany, nu am cuvinte!! In momentele astea eu una nu stiu ce sa spun -curaj si putere sa treci peste momentele astea groaznice!

Cami, nu stiu daca e chiar o idee excelenta, ar putea insa sa ma sustina fetele care au avut sangerari abundente (eu am avut mai mult scurgeri), poate ca ar fi bine sa stai cu o perna sub fund si picioare astfel incat bazinul sa fie mai sus decat capul!
Eu una asa am vazut ieri cand am fost la o prietena (nu pot spune mai multe), care este in spital cu sangerari, si contractii!

De fiecare data cand aflu o veste asa proasta ma gandesc daca a existat vre-un motiv pentru care swe produc aceste sangerari!

Stiu ca treceti prin momente groaznice, cele care aveti probleme care s-au rezolvat , sau poate au avut un final tragic, insa poate ne-ar ajuta sa gasim cumva cauzele acestor probleme si sa le trecem pe prima pagina ca sfaturi utile!

Eu, de exemplu, cand am avut acea scurgere la 9 saptamani, cred ca s-a produs pentru ca mergeam la serviciu pe vremea aia si stateam la birou in pozitia sezand aproape 8 ore neincetat, si ce a declansat totul a fost o zi in care era groaznic de cald, aerul conditionat nu functiona, nu era oxigen, in plus dupa o asa zi am avut ghinionul sa merg cu tramvaiul acasa, sa stau in picioare si in mare caldura (iarasi!). A doua zi dimineata aveam pe tamponul de zi pe care il purtam, o zona de 2/3 din suprafata maronie, si ceva roz-rosu ramanea pe hartie cand ma stergeam!

Am ramas acasa, cu o intrerupere de 2 saptamani, si voi ramane pana voi naste!

Ce am mai observat acum 2 vineri , am avut contractii ,adica niste dureri asemanatoare cu crampele in partea de jos, ca niste spasme care se raspandesc in tot corpul, si asta dupa ce am iesit cu o zi inainte in parc , m-am plimbat cam multicel, cu toate ca nu am mers repede, ...m-a intepat dupa, si am avut dureri de burtica suportabile, insa a doua zi: CONTRACTII!

Duminica, am zis, hai ca nu am mai iesit de mult afara...sa iesim la terasa!Am iesit mai multi, ne-am plimbat cam maxim 30 minute, apoi, am stat 2-3 ore la terasa, in pozitie sezand , normal. Luni cine avea iar contractii???Eu!! Au cedat la Scobutil!

Acum stau in casa si nu vreau sa mai ies mai mult de 30 minute din casa, sa stau mai mult pe o bancuta, si asta poate 1 data de 2 ori pe saptamana!

Prin casa recunosc, mai trebalui, imi mai fac mici gustari, dar incerc sa fac un pic, sa stau, si tot asa, sa nu abuzez!

De la Mare, vacanta, tara, etc, iesit din Bucuresti mi-am luat gandul,...nici daca ma rogi nu mai vreau!

Inca ceva, eu am avut dureri de burta , intepaturi cam de cand am inceput sa scad doza de Utrogestan..acum am ajuns la 1/zi. Si am crezut ca sunt normale, nici nu i-am spus dr. gandindu-ma ca uterul creste, etc. Dar erau continue, nu din cand in cand , si acum 1 sapt am informat si dr. cand mi-a spus ca am colul cam tensionat! M-a trecut pe 3 nospa/zi, le-am luat si ieri colul era in stare buna, dureri, intepaturi tot am avut.
Mi-a explicat ca durerile astea nu numai ca sunt deranjante, dar sunt ca rezultat al unor modificari de col, uter, etc, deci nu trebuie ignorate!!Asa ca am marit doza la 4 nospa/ zi, si sa stiti ca e mult mai bine! Mi-a permis sa iau maxim: 4 nospa+ 2 scobutil-daca nu cedeaza durerile sa vin la spital sa ma puna pe perfuzii!!
Dr a spus "FARA DURERI!"

In concluzie (sunt chestii cunoscute dar nu strica sa le mai scriem o data-tot ce tine experientele noastre) :
-evitati caldura excesiva
-evitati locurile neaerisite
-evitati drumurile lungi(chiar si cu masina)..EX: iesirile din oras pe distante semnificative
-daca mergeti la drum mai lung cu masina,aveti grija la gropi si lasati scaunul cat mai pe spate
-evitati sa stati in aceeasi pozitie (in special sezand) timp indelungat
-limitati plimbarile la perioade scurte de timp, ..puteti sa stai si pe bancuta
-daca puteti stati acasa , mai ales daca aveti un serviciu stresant, luati-va concediu medical!
-verificati-va starea colului macar o data la 2-3 saptamani
-nu ignorati durerile de burtica, intepaturile..NU sunt NORMALE!-Luati nospa, si vorbiti cu medicul!
-daca simtiti ca medicul e superficial, prea ocupat, etc..SCHIMBATI-L...sunt n-medici buni pe lumea asta!!


Daca vi se pare o idee buna haideti sa completam, si sa postam si pe prima pagina!!

Credeti ca am exagerat?!



15+!
Asa crestem Noi!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2008&month=12&day=11&babycount=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Marush, nu exagerezi deloc, si eu intotdeauna pun intrebarea, de ce, de ce? Eu am invatat mult de la voi, de aici de pe forum, degeaba sunam zilnic pe doctorul meu cu intrebari stupide. Si eu mi-am dat seama ca daca stau mai multe ore pe un scaun sau bancuta incomoda ma doare burta, in consecinta am bagat in portbagaj un scaun pliant de plaja foarte comod cu paturica si o umbrela de plaja si oriunde ajungem sotul incepe debarcarea, prietnii deja rad de mine ca ce rasfatata sunt, dar eu am probleme si cu coloana si asa ma simt bine, nu ma chinui. In weekenduri chiar iesim din oras, facem in jur de 150-200 km (intotdeauna ma asigur ca e drum bun asfaltat nu cu gropi sa ma scuture), vizitam prieteni ne simtim bine, sper sa nu am probleme nici in continuare.
Luca, Cami, Flori si cine mai are probleme sanatate va doresc.

Julia 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Apropos de mers in calatorii cu masina...dr. mea mi-a spus e permis dar nu sa exagerez, si exact ce ai spus tu , de evitat gropile, in plus, scaunul sa fie dat cat mai pe spate, practic sa-l faci pat!

15+!
Asa crestem Noi!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2008&month=12&day=11&babycount=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Am mai completat,,...astept propuneri!
Julia...merci de sustinere!

15+!
Asa crestem Noi!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2008&month=12&day=11&babycount=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Buna,
Nu am avut o conexiune prea buna, de aceea intru asa tarziu.
Sunt mai bine, azi noapte nu am mai sangerat deloc, iar de dimineata, usor, doar cand merg la wc si parca nu mai e sangele asa rosu, ci mai maroniu si parca are si un miros usor. In fine, daca lucrurile decurg asa maine dimineata plec la prima ora, culcata pe bancheta din spate si ma opresc direct la Bios pt un nou b hcg, apoi sa vad cand ma primeste dr. la eco.
Va multumesc pentru incurajari si sfaturi, m-ati ajutat foarte mult!
Azi implinim 7 saptamani si speram sa trecem cu bine peste asta!
Many_Bany nimic din ce ti-as spune nu ar putea sa te aline ... multa putere!
LucaLuca e cu adevarat socant sa se intample asa ceva brusc, fara nici un semnal de alarma! E clar ca trebuie sa fim prudente, oricat de bine ne-am simti! Tu cum mai esti?
Andicu pentru incurajari! Stiu ca sangerarile sunt frecvente in sarcina, dar m-a luat total nepregatita una ca asta - nu am avut tampoane, No-spa si nici Gravibinonul la mine ( bine ca l-am avut acasa ) ... a alergat sotul meu disperat la Bucuresti!
Marush foarte bune sfaturile tale, le-am aplicat de dimineata si sunt mult mai bine.
Julia75 am citit ca ai sangerat la 5 saptamani, cand ai pierdut un embrion. Cum s-a manifestat sangerarea si cat a durat? Ma gandesc ca si la mine ar putea fi o posibila explicatie. Sau ar putea fi un hematom ...

7
Inimioarele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cami, sa ai drum bun si vesti bune, da ?!



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Daria mersi mult!

7
Inimioarele mele

Mergi la inceput