*Gravidute de noiembrie-decembrie2008 (47)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Diana, sa fii sanatoasa si iubita, sarcina usoara in continuare si o nastere de vis! Petrecere frumoasa!

Flori, ma bucur ca te simti mai bine si ca ai gasit Gynipral ca parca nu se mai fabrica. Oricum tu in Islanda ai facut FIV si aveai alta prioritate la doctor. Sper sa citesc doar vesti bune de acum incolo.
Catalina, eu am cereale cu lapte, dar as fi mancat si niste clatite sau gogosi cu gem si o cana de lapte, sunt in criza de dulce, aseara am dat iama si la ciocolata ca mi s-a parut ca mi-a scazut glicemia .

Eu nu stiu de ce dar efectiv nu am chef sa cumpar nimic pentru bb, in magazine pentru copii intru mereu dar tot ce iau este pentru Ana sau cadouri. Aseara ma uitam la carucioare si sunt pierduta, habar nu am ce ne-ar fi mai util. Sigur imi trebuie cosulet dar mai avem un carucior la Bucuresti cu landou care se transforma si in carucior de vara in stare buna, folosit 6 luni cu Ana. Pe aici am vazut ca un 3 in 1 de la Gracco costa cam 1000 de euro, asa ca trebuie sa studiem bine de tot ce vom face.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana nazdravana

16+ BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Mai Otilia , tu crezi ca vre-un bucatar sef a dormit cu mine ieri noapte? Pai de unde fetita clatite si gogosi umplute cu gem si mai stiu eu ce. Eu ma refer la chestii din astea lumesti pe care le fece tot omu'. Ca eu clatite nu fac nici daca ma bati. Mai ales la 35grade.
Da adevaru' e ca as manca niscai clatite si gogosole daca as gasi prin bucatarie.

15+ cu 2 louloudakia
Va iubeste mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Mirtha si multumesc mult.
Super fain caruciorul pe care l-ai ales.Si eu imi doresc tot cu 3 roti,pentru ca am vazut la prietena mea din Islanda ca se manevreaza ff usor(bine,nici nu se compara trotuarele din Islanda cu cele din Ro).

Oti:sa stii ca nu stiu daca as fi avut parte de tratament preferential pt ca am facut fiv.Iti spun asta pentru ca cei de la clinica ma trimiteau oricum la moasa si la spital dupa 8 sapt de sarcina.Atat esti in grija lor:primele 8 sapt,apoi...
Ai trecut tu prin multe in ultima perioada,dar stai sa te linistesti si sa vezi cum apare si cheful de cumparaturi

Cata:eu am zis,dulce sa nu vad.Chiar zilele trecute ne-a trimis soacra mea clatite si fiindca imi plac asa mult,am zis ca ma risc si mananc una.Rau am facut,ca mi-a fost greata apoi...
Eu dimineata mananc un ou fiert,pastrama sau muschi(putina carnita,ca tb) si kefir sau sana sau lapte dulce.

Flori 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Catalina meniul meu de dimineata e urmatorul :
1.Partea fixa si care nu lipseste niciodata de cind am ramas gravida : o cana cu lapte si trei linguri de cereale.
2.Partea flexibila : un ou fiert, omleta cu brinza(ca sanu dureze mult folosesc robotul) sau ou prajit in tigaie de teflon - adica folosesc ff. putin ulei(combinatie ulei de fl. soarelui cu masline sau simplu ulei de porumb). Alaturi o rosie iar pe post de carne , daca mai simt nevoia , piept de pui fiert sau uneori sunca presata de Praga - se spune ca e cea mai slaba. Cind imi vin nebuniile si ma satur de piet de pui sau sunca presata care nu mai are nici un gust dupa o perioada mai iau si un salam de vara , uscat si afumat.
Daca nu folosesc ou atunci folosesc pate de ficat preferabil picant cu rosii si castraveti , sau Icre - numai de la Bonito cu castraveti si rosii.
Alta data folosesc paine integrala prajita cu unt si diverse tipuri de dulceata. In special de capsuni sau cirese. Plus cascaval
afumat. Desi caloric e cel mai pacatos ginecul mi-a zis ca ar fi cel mai putin sarat.
O alta combinatie este ficat simplu prajit cu o zi anterioara cu rosii ,brinza sau chiar ardei.

Intre micul dejun si prinz consum 2 iaurturi Danone Activia cu cereale sau iaurturi de baut simple ori cu fructe si 2 fructe la intervale diferite si cit mai distantate de iaurt.

Undeva in intervalul 13,30 - 15 am prinzul , la servici , unde ma deplasesz cu caserole : piure cu piept de pui , sau copane de pui fierte sau inabusite . Intodeauna legume crude fie ardei , fie rosii , fie castraveti sau uneori chiar toate la ceeasi masa.
Intodeauna branza ori , fie clasica fie topita ori cascaval.

Pina la masa de seara consum iarasi fructe. Din toate categoriile.

Seara incerc sa nu depasesc ora 19 ,30 - 20 , depinde de trafic , maninc ceva gen sos de rosii cu piept de pui , aripioare de pui la cuptor sau carne la gratar sau inabusita la cuptor cu pilaf sau chiar fara garnitura ci doar cu o slata.
Carnea este in general de pui sau de curcan.
Peste carnea am in general o garnitura fie teci de fasole din conserva sau proaspete - inabusite , fie un cartof fiert , fie o fasole din conserva de la Bonduelle , fie un amestec cu porumb , fie orez de la Uncle Ben"s sau Risotto de Scotii - se fac in maxim 8-10 minute cu diverse tipuri de masline. Nu mai pot folosi ciupercile pt. ca nu imi mai plac.

Ori peste - destul de rar pt. ca nici pestele nu imi mai place - la cuptor cu legume sau peste din conserva cu o garnitura de legume. Imi place in special cartoful in toate variantele copt , fiert , prajit .

Alteori seara folosesc doar sandwich-uri cu o salata fie verde , fie de rosii fie de varza acra sau proaspata sau uneori paste cu sos de rosii - depinde cit de obosita sunt. Sau direct o pizza.

Peste masa de seara in 60% din cazuri sar. Ajung atit de obosita de la servici ca nu mai pot sa maninc seara decit floricele - pop corn
si fructe.

Foarte , foarte rar maninc supe - asta e un obicei alimentar prost dar peste puterea mea . In general lipseste painea sau folosesc paine de tarite , integrala sau graham.

In mare cam asta e regimul alimentar in cursul sapt.
La sf. de sapt. regimul variaza in sensul ca ma destrabalez : varza calita , varza a la cluj , ardei umpluti , chiftelute cu sos , aripioare la cuptor cu cartofi prajiti , carne de la garnita cu salata si cartofi prajiti , ardei murati prajiti cu cartofi fie fierti fie prajiti , muraturi etc. , snitele din toate categoriile , salata de boef sau ala rus , salata de vinete cu rosii taiate rotund , smantana cu paine proaspata etc. , mamaliga cu brinza si smantana cu un capac ou , paste cu de toate , sarmura de usturoi cu diverse tipuri de carne. , clatite cu diverse. , budinci - se fac repede . Sf. de saptaminii e la liber.

Daca am mai sarit peste ceva , revin. Sper sa iti fie de folos.



Mirtha 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Mirtha,pate de ficat si ficat??Eu stiam ca astea-s absolut interzise in sarcina.
De icre chiar vroiam si eu sa va intreb daca am voie sa mananc.Imi plac asa de mult,dar le-am evitat pana acum.

Flori 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Otilia incearca sa iti mai tragi un pic sufletul.Pai dupa atita nebunie cu eco , cu tratament luat din tara si dupa ceva eforturi , cu cvasi-accidentul cu masina intrata aproape in sant , varicela , rubeorla sau mai stiu eu ce , Rh nu mai spun , cu deplasarile cu avionul si lucratul peste program tu ce mai pretinzi ? Sa fii fresh la alegerea carutului sau chiar a altor produse , la care sincer trebuie sa fim foarte atenti ca sunt destul de costisitoare. Ia o mica pauza ! Fa-ti o cadou o iesire undeva la un picnic .Ia-o pe Ana si plimbati-va pe un undeva in aer liber , unde sa fiti servite la masa nu sa le gatesti tu mincarurile. Sunt convinsa ca o sa te simti un pic mai bine daca iti iei o mica perioada de relas.

Flori cu multa placere . Din discutiile pe care le-am avut cu pritene si cunostinte cea mai mare parte recomanda caruciorul cu trei roti - mobilitatea si chiar stabilitate mai mare.

Mai sunt si alte modele cu trei roti , de marci mult mai cunoscute dar cu un pret cam mare . Nu e problema ca nu mi l-as permite ci ca nu vreau pur si simplu sa dau 2000 lei pt. o atare scula , in pretul careia sunt convinsa ca intra mai mult marca decit produsul in sine. Parca mi se razvratesc toti creierii in cap ghindindu-ma ca mai pun 1000 lei si iau un dormitor de bebe cu pretul unui carut.
Aceste modele se gasesc la ABC Design , Rodeo , Carera si la
Chicco :http://carucioare.ablog.ro/categorie/486/ , al doilea. E bestial dar 2000 lei ?

Rodeo e 1600 si e fara scoica deci iar mi-au venit dracii iar Carera nu are despartitor intre picioaruse si nici toate accesoriile de la Wampol.http://www.vanstore.ro/product_info.php/cPath/68_71/products_id/936?osCsid=d193e4c763f8bcb37f78ec0c7bd8150c http://www.bubulici.ro/produs.php?produs=554


Mirtha 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

revin si eu
Diana la multi ani ! sa fi sanatoasa si tu bb-le mic sa cresteti mari
Mirtha pai nu fac programare pana nu aud de la tine ce mai e pe la cabint preturi exact, program a si frumos caruciorul si eu stiam de pateu de ficat ca este interzis , iar icrele si eu le evit
19+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mirtha, m-am uitat la carut si vroiam sa te intreb daca are husa de ploaie? sau daca se poate comanda separat. Ca este singurul accesoriu care mi-a lipsit de la carutul Anei si i-am simtit lipsa.
O sa am vacanta 4 saptamani, de abia astept sa fiu rasfatata in tara.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana nazdravana

16+ BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Nu Flori ficatul nu este interzis in sarcina. Contine vitamina B9 adica acid folic , Fier , Calciu si vitamina A. Nu e cazul sa faci excese datorita faptului ca el contine vitamina A iar o supradozare cu vitamina A poate creea probleme dar interdictia totala e un mit gresit si o exagerare tipica. Dupa parerea mea interdictia totala se inscrie la categoria "Globul de Cristal". Vezi in mailul comun un mesaj de la Toriceli cu Alimentatia in sarcina - sunt scanuri din diverse carti. Pateul nu este recomandat datorita unei prudente excesive legata de modul de conservare. In privinta tuturor conservelor exista o reticenta dar nu sunt interzise - vezi conservele cu sardine recomadate pt. acizii grasi esentiali - Clinica Mayo dar si dr. Laviniu Anghel. Ficatul este recomandat atit de Dr. Lviniu Anghel si Marius Negru - Sarcina si nasterea fara secrete dar si prin alte carti si articole.
http://www.eva.ro/dietafitness/dieta/dieta-in-perioada-de-sarcina-articol-3018.html

quote:
Originally posted by flori76

Mirtha,pate de ficat si ficat??Eu stiam ca astea-s absolut interzise in sarcina.
De icre chiar vroiam si eu sa va intreb daca am voie sa mananc.Imi plac asa de mult,dar le-am evitat pana acum.

Flori 12+



Mirtha 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Elilov pune mina si suna la cabinet ! Cele de la PanMed sunt niste poarce fata de cele de la Cab. Cernea. Unde e cabinetul mai bine dotat sunt niste nesimtite la receptie iar unde sunt receptionere civilizate si de bun simt nu e dotat corespunzator cabinetul. Deci suna la PanMed si streseaza-le cu programarea.
La programare poti renunta daca printr-o minune reusesti sa obtii una iar preturile le poti obtine si prin telefon. Hai lasa dubiile si pune-te pe telefon !

Otilia nu m-am uitat de husa pt. ploaie. Dar ma interesez . In plus cei de la Wampol si-au deschis recent un site , nu e prea functionabil ca-s la inceput dar putem sa le adresam intrebari telefonic sau prin mail.

Mirtha 22+

Mergi la inceput