Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Cristi_2003-nu iti fa griji ca nu se va lovi cu ,capul de lemn caci sunt perinute(nu stiu cum le zice)care se pun asa de jur imprejur la patut in interior(se leaga de patut),nu stiu sa explic eu acum,sper ca ai inteles.

11+ Doamne ajuta!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev004pp_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

quote:
Originally posted by cristi_2003

wrap nu pot - ma doare spatele si daca am o geanta mai grea, adica ma doare de la orice... carucior lipsit de caldura??? sa nu exageram

si eu o sa incerc sa ii ofer toata dragostea mea, dar pt asta o sa am nevoie de odihna si de sanatate .


S-o luam pe rand. Nu poti wrap, merge si caruciorul. Faptul ca-i lipsit de caldura, nu-i deloc exagerare. N-o emana asemenea unui corp omenesc. Corect? Pentru a se simti pe el insusi, bebelusul are nevoia de prezenta continua a cuiva langa el, lipit de el. Ideea ca bebelusul meu va dormi in patutul lui si camera lui, am avut-o si eu inainte de nastere. Daca-mi zicea cineva altfel, muream cu el de gat. Dar, uite ca fiica-mea si instinctul m-au invatat altfel. Daca vei fi o mama care va sti sa-si asculte copilul si acesta iti va trasmite clar mesajul ca are nevoie de tine 24 ore din 24, ce vei face? Vei continua pe ideea cu dormitul separat sau ii vei onora cererea? Eu zic, din proprie experienta, ca bebelusul te va invata multe si ca tu vei avea de ales intre a-l asculta si a avea incredere in el sau a te ghida dupa ceea ce recomanda mama, soacra, pediatrii, vecina sau mai stiu eu care si nu ii vei da ascultare.

Mami a Clarei (18.08.2006) si 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

michelle - si noi am concluzionat ca nu de la facultate ni se trage "iubirea" fata de lucrul in casa... la mine zic cu mana pe inima ca e de la epuizarea mai ales psihica de la servici.

11+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si-al meu barbat ma trimite in pat cand vine de la serviciu si mancam, zice ca strange el masa si spala el vasele...

Isi spala si-si face si singur, nu-i o problema...

Noi, daca stam in chirie, n-o sa putem pregati camera, sa zic asa, si pe bebe tot in camera cu noi o sa-l tinem, ca in camera astalalta e computerul si o sa aducem si TV-ul, prea multa electricitate statica in jur...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ioi, ce faza... Vroiam sa mananc un pahar de iaurt, si l-am gasit explodat in bucatarie... No, amu' am ce curata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

tweety - normal ca o sa ascult si de copil, ca altfel l-as chinui. stiu ca unii nu vor sa doarma singuri - dar si ca altii din prima zi dorm asa fara nicio problema. eu asa am fost - si desi pana la 3 ani mama nu a putut de exemplu sa locuiasca in acelasi oras cu mine si eu am stat la bunici, desi am trecut dupa aceea prin niste ani chinuiti amandoua cum nu doresc la nimeni pe pamant - chiar si acuma cand locuim in orase diferite eu simt si de aici dragostea ei.

daca copilul va accepta sa doarma cum imi propun eu o sa fiu fericita - dar tot o sa simta ca eu il iubesc. daca vad ca nu vrea sub nici o forma singur ...

edit : si la faza pe cine ascult - clar pe copil decat pe soacra!!!
11+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Selene- vai vai acum chiar ca ai ce curata!



11+ Doamne ajuta!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev004pp_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Michelle asa am zis si eu,ca in dec ma apuca sa-i iau lucrusoare.Si chiar as vrea sa-i iau strictul necesar si sa nu ma arunc la lucruri nefolositoare sau pe care le fol 1-2 ori si apoi gata.Mai ales ca spatiul nu-mi permite prea multe,iar un ap ne vom lua abia in dec anul viitor.
In legatura cu dormitul cu copilul.Stand momentan in garsoniera,va dormi cu noi in camera evident,dar apoi cand ne vom muta va avea camera lui.Nu ins ca-l iubesc mai putin,dar nici nu vreau sa-l sufoc sau sa-mi neglijez relatia de cuplu ca-s mereu gramada pe copil.O sa incerc sa ma impart intre ei,caci nu vreau sa sufere nimeni.Iar in pat cu noi chiar nu as putea sa-l tin..pai ar insemna ca eu sa nu mai dorm niciodata.Mi-ar fi frica sa nu-i fac ceva in somn.Si cred ca mai inainte de toate are nevoie de o mamica sanatoasa si odihnita care sa poata avea grija de el.Iar legat de carut,pt mine e solutia cea mai buna,mai ales daca tati n-o sa fie cu noi,avand in vedere ca am probleme cu coloana pe care nu vreau sa le agravez.Sunt alte moduri de a-i arata ca-l iubesc,nu cred ca trebuie sa-l tin mereu in brate si mereu in fusta mea,ca altfel se va simti neiubit.Ma rog,asa gandesc eu..si asa sunt o pers cam posesiva si ma chinui si ma lupt cu mine sa nu mai fiu asa,chiar nu vreau sa fiu asa cu copilul meu.Stiu cum e pe propria piele si nu mi-a placut...Nah,fiecare e diferit si are diferite principii si idei de viata :),asta e si farmecul cred :)

POZE
my baby
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Cristi_2003-noi am spus ca ii vom pun patutul in dormitor in primele luni cand este asa de micut insa in acelasi timp ii facem si camera sa.

11+ Doamne ajuta!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev004pp_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, eu deja nu mai prea am stare... La 17.30 am programare la medicul ginecolog - control si echografie. In mod normal, trebuie sa ii masoare pliul nucal lui bebe, ca am fix 12 saptamani azi. Deja ma iau gandurile si emotiile, ma foiesc prin casa, ma uit la ceas tot din 10 in 10 minute...

Mergi la inceput