Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

super articol bunny

asta cu balansoar - la noi se cheama hinta- e adevarat : a fost prietena mea cea mai buna. inca tin minte ce fericire era sa ma dau in ea. hinta si bunicu. atata imi trebuia sa fiu fericita.

11+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

cristi cu mare placere, orice fel de sfaturi! Cand ajungi la momentul "luat mobila" spune-ne si probabil fiecare mamica "cu experienta" isi va da cu parerea.
La fel in legatura cu hainele de gravida (care sunt mai potrivite), hainutele de bebe, accesoriile, etc.

In ce priveste treburile casnice, perfect de acord cu tine. E bine ca ai avut norocul sa gasesti un sot crescut in acelasi spirit. La Octavian in familie barbatul e un fel de zeu ce trebuie slavit si cocolosit, nu trebuie sa miste un deget, iar femeia trebuie sa roboteasca toata ziua. Si, ghinion, eu nu sunt asa; nici nu imi place (si nu mi se trage de la facultati ) si nici nu am cand, avand in vedere ca ajung in fiecare seara pe la 8 acasa si prefer ca cele cateva ore ramase pana la culcare sa le petrec cu Ioana decat sa trebaluiesc. Acuma nu va ganditi ca nu spal vasele sau nu-mi spal lucrurile sau ceva de genul asta ...

Cat despre printesina mea, are niste replici de-ti sta mintea in loc ...

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 9+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

quote:
Originally posted by Tweety7

Daca nu stii ce-i AP, cum de nu esti de acord cu principiile lui? Asa... AP vine de la AttachmentParenting. Uite s-a mai discutat aici pe forum despre asta. Sunt mai multe asemenea subiecte, dar nu le mai gasesc acum. Poti, la fel de bine, sa dai un search pe google si-ai sa gasesti toate informatiile care te intereseaza.

Eu nu pun mare accent pe chestii gen carucior. I-am luat unul de la Primii Pasi. Patutul la noi a fost o chestie inutila, fiindca alaptand-o mi-a fost mult mai lejer s-o tin in pat langa mine. Bine, nu doar confortul meu personal a contat. Nici ea nu se simtea bine in patut. Daca o adormeam si incercam s-o asez in patut, se trezea instantaneu. So... Stii ce conteaza dupa parerea mea? Sa fii pregatit afectiv pentru sosirea copilului. Sa-i poti oferi toata dragostea, toata sustinerea si toata ingrijirea de care va avea nevoie. Sa fii informat si para informat in legatura cu orice tine de cresterea copilului... Astea conteaza. Nu ce patut sau ce carucior ii cumperi sau ce camera ii pregatesti. Pentru un nou-nascut important e sa te simta pe tine ca mama alaturi, nu sa stea intr-un pat fara viata sau sa fie plimbat intr-un carucior la fel de lipsit de caldura. Eu in loc de carucior ti-as recomanda wrap-ul.

Mami a Clarei (18.08.2006) si 4+



am citit fix pe forum cate ceva despre AP - de ex sa doarma cu mine in pat/camera - ei uite cu asta nu sunt de acord si vreau sa il/o obisnuiesc sa doarma in patut in camera lui/ei.(cu usile deschise, baby phone si toate chestiile ca nu o sa imi las copilul sa planga - cu chestia asta AP sunt de acord)

wrap nu pot - ma doare spatele si daca am o geanta mai grea, adica ma doare de la orice... carucior lipsit de caldura??? sa nu exageram

si eu o sa incerc sa ii ofer toata dragostea mea, dar pt asta o sa am nevoie de odihna si de sanatate .

11+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

quote:
Originally posted by Naty

cristi cu mare placere, orice fel de sfaturi! Cand ajungi la momentul "luat mobila" spune-ne si probabil fiecare mamica "cu experienta" isi va da cu parerea.
La fel in legatura cu hainele de gravida (care sunt mai potrivite), hainutele de bebe, accesoriile, etc.

In ce priveste treburile casnice, perfect de acord cu tine. E bine ca ai avut norocul sa gasesti un sot crescut in acelasi spirit. La Octavian in familie barbatul e un fel de zeu ce trebuie slavit si cocolosit, nu trebuie sa miste un deget, iar femeia trebuie sa roboteasca toata ziua. Si, ghinion, eu nu sunt asa; nici nu imi place (si nu mi se trage de la facultati ) si nici nu am cand, avand in vedere ca ajung in fiecare seara pe la 8 acasa si prefer ca cele cateva ore ramase pana la culcare sa le petrec cu Ioana decat sa trebaluiesc. Acuma nu va ganditi ca nu spal vasele sau nu-mi spal lucrurile sau ceva de genul asta ...

Cat despre printesina mea, are niste replici de-ti sta mintea in loc ...

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 9+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI




io mi-am luat barbat care a stat singur la bucuresti 4 ani de facultate - am zis ca din ala care nu a spalat o pereche de sosete la viata lui ca i le spala mama nu-mi trebuie!!! si sa stie sa calce o camasa daca io is in cap de oboseala - ca nu-i cad mainile

11+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Fetelor fiecare face cum vrea insa noi numai de prin iarna ne uitam pentru camera copilului si ce trebuie,avem timp atunci,acum este mult prea devreme.acum ma uit la hainute de gravi ce sa imi mai iau,sutiene si alte cele care sa fie potrivite.

11+ Doamne ajuta!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev004pp_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

michelle si mama mea a zis ca e prea devreme si la 7 luni s-a trezit cu mine in brate

11+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

hehehe, cristi chiar vroiam sa iti spun ca iti vom da sfaturi, dar te vom zapaci cu multe lucruri contradictorii fiindca fiecare mamica are parerile ei.

Eu de ex. nu sunt de acord cu tweety nici in ce priveste carutul, nici patutul. Cred ca trebuie sa ai un carut bun, confortabil, pe care sa il manevrezi usor. Cred de asemenea ca trebuie ca bebe sa stea in patutul lui, mie una mi se pare mult mai igienic asa si in plus eviti gandurile ca te vei rostogoli pe el, ii vei rupe vreun oscior, va cadea din pat, se va sufuca cu plapuma, etc. Si eu am alaptat-o pe Ioana la cerere, de cate ori vroia si vroia de multe ori pe noapte si nu mi-a fost usor sa ma ridic de atatea ori. Dar oricum m-as ridicam fiindca eu ma spalam pe sani inainte de fiecare alaptat.
Noi avem un patut din ala care se pliaza, pe care il luam cu noi si in concedii. L-am cumparat de la Happy Baby, dar nu mai stiu ce marca e, ma uit si iti zic daca te intereseaza. Dezavantajul este ca nu poate dormi in el decat pana pe la 2 ani, dupa nu mai incape.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 9+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

acelea imi plac si mie - din material textil - ca-s colorate si mi-ar fi frica la cele de lemn sa nu dea cu capul de gratii (eu la vremea mea nu am dat dar...)

11+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

quote:
Originally posted by cristi_2003

quote:
Originally posted by Naty

cristi cu mare placere, orice fel de sfaturi! Cand ajungi la momentul "luat mobila" spune-ne si probabil fiecare mamica "cu experienta" isi va da cu parerea.
La fel in legatura cu hainele de gravida (care sunt mai potrivite), hainutele de bebe, accesoriile, etc.

In ce priveste treburile casnice, perfect de acord cu tine. E bine ca ai avut norocul sa gasesti un sot crescut in acelasi spirit. La Octavian in familie barbatul e un fel de zeu ce trebuie slavit si cocolosit, nu trebuie sa miste un deget, iar femeia trebuie sa roboteasca toata ziua. Si, ghinion, eu nu sunt asa; nici nu imi place (si nu mi se trage de la facultati ) si nici nu am cand, avand in vedere ca ajung in fiecare seara pe la 8 acasa si prefer ca cele cateva ore ramase pana la culcare sa le petrec cu Ioana decat sa trebaluiesc. Acuma nu va ganditi ca nu spal vasele sau nu-mi spal lucrurile sau ceva de genul asta ...

Cat despre printesina mea, are niste replici de-ti sta mintea in loc ...

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 9+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI




io mi-am luat barbat care a stat singur la bucuresti 4 ani de facultate - am zis ca din ala care nu a spalat o pereche de sosete la viata lui ca i le spala mama nu-mi trebuie!!! si sa stie sa calce o camasa daca io is in cap de oboseala - ca nu-i cad mainile

11+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png




cristi barbatul meu nu gandeste asa, numai familia lui ... el face si mancare (chiar ii place), isi spala lucrurile singur, face si curat daca nu vine femeia.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 9+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Parerea mea este ca si cu sau fara facultate poate sa iti placa sa faci curat sau nu.Mie imi place foarte mult sa fac curatenie,sunt tare migaloasa,fac cu placere si am simt bine asa(asa am invtat de la mama ca si ea este la fel),dar asta nu inseamna ca nu imi merge mintea si pentru altceva.am si eu facultate si mi.-a placut la viata mea sa invat.eu nu as suporta pe cineva sa imi faca curat,sa imi umble prin lucrurile mele,asa eu stiu ce unde este.Asa am fost eu obisnuita de acasa.Gatesc si eu si sotul,ma ajuta la orice si sotul deci suntem o echipa.Si cand bebika va fii aici imi voi organiza timpul asa incat sa am timp de toate.

11+ Doamne ajuta!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev004pp_.png

Mergi la inceput