Azoospermie - cap 20 -

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

Iuca ar trebui suplimentat regimul cu vitamine pentru ca din cauza agriculturii intensive fructele si legumele nu mai au valoarea nutritiva pe care o aveau inainte si astfel apar carente si dezechilibre in organism. Spre exemplu s-ar putea ca intr-o lamaie cumparata de la supermarket sa nu mai gasim nici macar un gram de vitamina c din cauza ca a avut cresterea stimulata si probabil din momentul recoltarii pana la consum a trecut chiar mai mult de 1 luna timp in care ea si-a pierdut zilnic din vitamina.
S-ar putea sa afecteze fertilitatea si regimurile de slabire bazate pe foarte multa carne - sunt unele care incep cu primele 2 saptamani regim exclusiv din carne - pentru ca animalele sunt indopate cu estrogeni si atunci aceeasi hormoni ajung pana la urma in organismul nostru si creeaza dezechilibre hormonale
Nu e cazul daca mancam produse bio. Dar eu nu imi permit ca sunt prea scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

dalailana multumesc mult ptr sfat ai dreptate cu fructele si legumele din marketuri. Am vazut si eu aseara un reportaj si spunea ca fructele si legumele sunt trecute prin niste radiatii gama care le fac sa tina mai mult pe rafturi dar sunt mai sarace in ceea ce contin.
Din cate stiu eu radiatiile gama sunt chiar periculoase.
Eu nu mananc carne in fiecare zi, uneori trec si 3-4 zile.

aspiranta la - din august 2005
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Iuca, mie mi se pare f ok regimul tau... iar eu am tinut cam toate tipurile de regim si daca ai timp suficient la dispozitie slabesti "durabil" in felul asta. pe mine dulciurile ma omoara:(
Dar intr-adevar, cum zice si dalailana ar trebui suplimentat cu vitamine si minerale, doar sa fii un pic atenta ca vitaminele iti cresc pofta de mancare (mineralele nu), asa ca sa bagi mai multe fibre, ca sa contrabalansezi...
Da, Ioana, cred ca eu as fi tinut regimul ala cu mere, numa' ca nu ma prea omor dupa mere


http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

Eu iau zilnic multivita+minerale, vitamina C de 500mg (e cel mai bun antioxidant), o lingurita de ulei de peste (pentru omega 3 si omega 6) si o cana de ceai verde (elimina toxinele, antioxidant). Stiu ca unii doctori recomanda Bio marin plus pentru cresterea fertilitatii si in primele luni de sarcina dar nu vreau sa inghit atatea pastile si desi e mai scarbos iau ulei de peste.
Of course si sotul trebuie sa inghita uleiul de peste ha ha.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Dalailana, fireyes am sa incep sa iau si vitamine si minerale. Am inceput sa iau si acid folic.
Eu m-am hotarat sa mai incerc o IAD, dar de aceasta data la Sibiu. Mi-am facut programare la dr Chicea peste aproape 3 sapt.

ptr toate fetele

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

iuca daca ai programata inseminarea treci pe vitamine tip prenatal ca alea nu au vitamina A ( care poate da malformatii fatului). Important e sa NU iei vitamine normale dupa inseminare ci doar speciale pentru gravide.

Apropos de vitamine: am fost in concediu in strainatate si am cumparat de la farmacii de acolo vitamina B12. In Romania nu se gaseste separat ci doar in combinatii de B-uri si in cantitate mai mica. B12 creste numarul de spermatozoizi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

dalailana multumesc mult pt sfat am sa tin cont.
Inseminarea o voi face peste o luna. Acum ma duc cu analizele sa imi dea reteta ptr stimulare.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Tot apropo de vitamine: dupa ce am comparat ce contin diverse produse, am ajuns la concluzia ca Eurovita multiminerale contine cam tot ce contin si vitaminele scumpe (gen Supradyn) sau Elevit, uitati un link unde vedeti compozitia www.terapeut.ro/commerce/eurovita-multiminerale-p-749.html" target="_blank">aici Sunt si mult mai ieftine comparativ cu celelalte.
Ce ne intereseaza pe noi mai mult: acid folic este 100% DZR, vit. B12 - 300% DZR, Zn -100% DZR.
Si sunt recomandabile si in sarcina.
Insa vad ca au si vit. A, nu stiam ca nu este recomandabila, ca da malformatii, sigur e adevarat?
EDIT: am gasit un link si cu cumpozitia Elevitului www.topsanatate.ro/enciclopedie/vitamine/elevit-pronatal-comprimate-filmate-37.html" target="_blank">aici si vad ca contine vit. A, si doar elevitul se da in perioada sarcinii, deci totusi nu cred ca vit. A sa poata duce la malformatii la fat.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

Ioana si CALIBRUM e bun din cate stiu eu cu concentratii mari si spectru larg. Nu stiu daca neaparat concentratii din vitaminele care ne intereseaza pe noi......

Vitamina A in cantitati mari da malformatii la fat:de aceea se evita anumite alimente in timpul sarcinii ( cum ar fi ficatul).
Daca elevit are vitamina A probabil e in cantitati mici???!!!! Da-i search pe google cu vitamin A birth defects.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Pisix- din pacate nu am cele mai recente analize de sange. Sunt facute cu cativa ani in urma(vreo 5, cred), iar medicii la care am fost pana acum (Cluj, Bucuresti, Szeged) au zis ca analizele hormonale ale sotului sunt bune. Problema e varicocelul, fir-ar sa fie ! N-am avut putere suficienta sa-l conving pe al meu sa faca operatia, cu toate incurajarile primite de la Ioana 76 , am zis ca oricum va face biopsie testiculara si atunci sa scoata si varicocelul. La un moment dat am vb si cu tine la telefon pt a obtine informatii calde despre biopsie, foarte incurajatoare de altfel, insa al meu e mai nehotarat. La Szeged am vrut sa facem biopsia, dar al meu iar s-a razgandit cand a auzit ca ii face de doua ori biopsia... In fine, am ajuns la un moment dat sa facem un pas inainte si 2 inapoi. Am incercat si tratamente naturiste scumpe...Ultima solutie: fiv cu toate celelalte, avand in vedere ca e azoo.
Miki - stii ca imi esti draga ! Cand ma impotmolesc, esti tu aproape! Deocamdata asteptam toamna pt a face din nou pas inainte. De data asta sper sa nu mai facem pasi inapoi.
Amzulica- felicitari pt reusita ! Iti doresc sarcina usoara si bb frumos si sanatos!

Mergi la inceput