Azoospermie - cap 20 -

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Ioana78 - sa te auda Dumnezeu si sa-ti ajute si tie sa reusesti. Greu mai e mai fetelor....

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

vin si eu cu o intrebare,ca sunt confuza.....
ZOO inseamna infectie sau nu????
am facut spermograma la un alt laborator si
la concluzii scrie oligo-astenoZOOspermie
pe celelalte nu scria zoo ...sunt tare derutata
am tot citit pe net si mai multe fete de pe DC ziceau ca inseamna infectie,stie cineva concret???? please..
am facut doar si spermocultura si pe analiza scrie negativ...
nu mai inteleg nimic

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Evanescence uite citeste aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=60396 si www.emedonline.ro/cuprins/dictionar/view.article.php/article=284" target="_blank">aici - definitia zoospermiei.

Intr-o brosura de la MedNewLife am gasit urmatoarea clasificare:
- oligospermie (cand nr. spermatoz. este sub 20 mil/ml)
- astenospermie (cand mobilitatea progresiva este mai mica de 50%)
- teratospermie (cand formele normale sunt sub 30%)
- necrospermie (cand viabilitatea spermatoz. este sub 60%)
- forme combinate: oligoastenoteratospermie cu grad de severitate variat.

Zoo nu inseamna infectie, daca azoo = lipsa spermatozoizi, zoo = prezenta spermatoz. Probabil diagnosticul vostru - oligo-astenoZOOspermie putea fi si asta: oligoastenospermie , cred ca este si in functie de laborator.

Eu zic sa stai linistita ca nu e nimic mai grav decat la celelalte spermograme.Te


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Copilutzu: te pupic dulce si mie mi-e dor de tine!

Mikishor: si multa sanatate tie si sotului tau!

Pisule: mai ai putin si esti iar pe val!!!Bafta muuuulta!!!

Andra: un special!

Evanescence: subscriu la cele spuse de Ioana.Oligozoospermie e acelasi lucru cu oligospermie.Zoo nu se refera la infectie ci la spermatozoizi.

Ioana: tin pumnii sa se intample natural.Daca ai face niste monitorizari? Ceva gen punct ochit punct lovit...

Eu am facut ieri histeroscopia exploratorie la Giulesti cu dr.Dracea. Noroc ca am facut-o caci aveam sinechie cervicala urmare chiuretarii si ,mai ales,rechiuretarii.Am vazut-o cu ochii mei,mi-a aratat-o pe ecran.A trecut gazul prin col si trebuia sa treaca mai departe in uter...Cand colo,ce sa vezi..intrarea in uter astupata pe mijloc(lipita),doar o gaurica mica in stanga si una la fel,in dreapta.Deja ma gandeam cu groaza ca trebuie anestezie sa o dezlipeasca.Insa,a bagat gaz cu presiune mare si a reusit sa o rupa.Norocul meu!...apoi am vazut uterul,era frumos,curat...cu niste punctulete albe pe el,mi-a zis ca asa arata in faza secretorie(caci eram dupa ovulatie,in z 21).Deci...am rezolvat problema!Acum pot face FIV-ul fara griji.In septembrie!
M-au mirat insa conditiile din salon.Desi nu era rezerva ci salon cu 10 paturi ,avea baie proprie,aer conditionat ,geamuri termopan si combina frigorifica.Si cat am stat acolo a adus si pranzul..ciorbita,ciulama de pui(si chiar era carne de pui in farfurie ) si desert( tarta facuta in bucatarie,cu fructe).Imi era o foame...si o pofta de tarta din-aia..insa nu am putut manca pentru ca urma histeroscopia si nu stiam daca o sa fie nevoie de anestezie.
A,voiam sa va spun ca ,desi nu mi-a facut anestezie,n-a durut asa tare. A durut mai putin ca la HSG.Nici nu ma asteptam. Ce a fost mai nasol, dupa ce am coborat de pe masa sa merg spre salon m-a luat o durere groaznica de umeri si ceafa de muream...imi venea sa urlu de durere...se dusese gazul pana acolo(semn ca trompele mele sunt desfundate).M-a masat sotul ca nu mai puteam...M-a tinut acea senzatie ,mai intens,vreo jumatate de ora apoi,pana am ajuns acasa mi-a trecut..oricum,nasoala rau durerea aceea....brrrrr!!!!!
Urmatorul pas este acum ecografie la sfarsitul lui august,dupa care incep tratamentul.Pana atunci ii dau tare cu naturiste...

Va pupic pe toate!



Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Pisix se poooaaate daca nu sunt ispite multe ….
mamica Amuzulica puup !!! Asa voi face! Pe 7 iulie intru in concediu si o sa dau o fuga la Giuli sa vb. cu dr. Cocei.
Fireyes Nu vreau sa fac cu dr. Niculescu dar asa mi-sa spus … ca prof. Marinescu are prea multe paciente ….
O sa dau cautare pe net sa citesc si io de dieta Scarsdale. Poate reusesc sa o tin si eu.
Ioana_p76 Mi-a mai venit inima la loc cand am citit articolul .Multumesc!!!!
In legatura cu campania aceea va citesc si va sustin !!!
Stii la ce ma gandeam… nr. dosarelor de la departamentul FIV – Giulesti nu poate fii luat intr-un calcul ptr. cuplurile cu probleme de inferitilitate ??? Asa ca …un fel de statistica…. aproximativ… asa …
Ella 28 sar’na ptr. gandurile bune!!!
Dalailana apropos de vitamine si multiminerale .. ai mai luat??? Eu am luat Calciu+magneziu si imi face o foooameee de zile maaari!!!
AurelCrisultz pup io mamicaaaaaaa!! Nu am rezistat si am vazut pozele cu Biencutza de cad ai pus site-ul pe mes. Trag cu ockiul… deh… Este superba Biencutza!!!
Sa va traiasca si sa va bucurati de ea!!!
Nusyc ai un PM de la mine!
Ma bucur ca ai “scapat’ de sinechie! Brrrr .. cunosc durerea… aceea … brrrrrr… Curios este ca la ultima histeroscopie nu am mai avut aceea durere. Ori nu a mai bagat mult gaz ptr. ca nu mai aveam sinechie , ori trompitzele nu s-au mai desfundat...
Pup toate fetele fara exceptie !!!

PERLUTZA sufletzelul meu!


Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Nusy multumesc pentru gandurile bune! Si eu ma gandeam la niste monitorizari, dar nu stiu daca ar fi chiar asa necesare, pt ca deja imi cunosc organismul si stiu cand e ovulatia aproximativ si incercam sa nu pierdem momentul. Si parca totusi ar fi cam stresant..oricum tare mi-e ca imi fac sperante degeaba..
Ma bucur ca esti bine acum si pregatita pentru fiv! Te cu drag!
Copilutzu da, ar fi o idee, insa cine ar putea face rost de numarul de dosare? (desi ar fi vorba doar de o clinica, totusi ar fi interesant si sugestiv de aflat cate cupluri apeleaza la fiv numai la Giulesti, cred ca e si cea mai solicitata clinica din tara)
Te
Ioana78 incearca sa-ti convingi sotul punandu-l sa dea un search pe google imagini la varicocel, poate se sperie vazand cum poate evolua. Si mai cautati si alte informatii, intrebati medicul despre ce se poate intampla cand varicocelul se dezvolta, eu am citit ca apar modificari de aspect, atrofierea testicolului, dureri, e totusi o boala care trebuie tratata, nu numai pt imbunatatirea spermogramei.(nu vreau sa te sperii, vedeti ce zice si medicul). Insa nu cred ca se poate face operatia cand se face biopsia, ati intrebat medicul? Dar la Szeged de ce trebuia sa-i faca de 2 ori biopsia?
Te si va doresc sa luati decizia cea mai buna pt voi!

toate fetele!


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Dragele mele, am primit urmatoarele mesaje pe mail de la o persoana de la un post TV din Romania.

1. La protv lansam in toamna o emisiune de documentare, de care ma ocup si eu, printre altii. Unul dintre subiectele mele este legat de donatorii de sperma si de fertilizari. Miine o am la interviu pe dr. Moisa, cu care o sa vorbesc despre sistem, despre sanse de reusita, despre parintii care recurg la fertilizari - fara nume- despre faptul ca lucrul asta e inca tabu in multe familii etc. De fapt, as vrea sa vad citi romani recurg la donatorii de sperma, care este atitudinea lor fata de asta, daca ii tenteaza vreodata sa afle cine e tatal, daca se hotarasc greu, daca isi ridica probleme de morala sau religie sau de alt gen atunci cind se decid. E vorba despre un material de atmosfera, in care as vrea sa surprind un fenomen despre care putin stiu- disperarea si speranta care ii mina pe oameni atunci cind nu reusesc sa aiba copii- inteleg foaret bine asta, pentru ca nici eu nu am si, probabil, nici sanse sa iasa vreodata ceva pe cale artificiala, sa-i zicem.
Ce as fi vrut de la dvs era sa va luam un interviu pe tema asta. Eu v-am gasit pe forum, v-am citit multe mesaje si am vazut cit de mult va doriti copii si cit incercati. nu stiu ce s-a mai intimplat pentru ca mesajele citite de mine erau cam vechi, dar sper din tot sufletul sa se fi intimplat de bine intre timp.
va promit ca respectam orice dorinta legata de confidentialitate. putem filma fara fata si cu vocea distorsionata, daca aveti vreo temere legata de cei din jur. insa as fi vrut f mult sa vorbim pe tema aceasta, daca ati fi de acord.
In mare, cam asta imi doream. Ginditi-va si dati-mi un semn cind puteti. Nu e de rau, e pur si simplu un documentar despre parinti care isi doresc copii.
In speranta ca veti fi de acord, va doresc o zi frumoasa.
Astept un semn de la dvs.
Multumesc inca o data,


2. Buna ziua
Imi pare rau ca nu sinteti disponibila.
M-ar ajuta enorm daca ati putea gasi pe cineva care sa fie de acord sa vorbeasca cu mine. Mi-e foarte greu sa gasesc pentru ca datele sint confidentiale si pe forum nu reusesc sa contactez, pentru ca multe doamne nu au adresa de mail.
In masura in care aveti timp, aruncati o intrebare, poate gasim pe cineva care sa ne vorbeasca din proprie experienta. Din povestile mele nu ar iesi nimic emotionant si autentic, iar doctorii, de regula, sint seci in declaratii. Oricum, as avea nevoie de cineva care a trecut prin asta pentru ca doar persoana in cauza stie ce a simtit si cit de greu i-a fost.
Mi-ar placea sa mai discutam pe mail, pe tema asta, ca sa pot sa-mi fac si eu o idee mai clara si eventual sa folosesc cite ceva din ce imi spuneti. Insa, din pacate, am nevoie de un "personaj" pentru ca asa e la tv :)
Dati-mi, deci, un semn daca gasiti pe cineva. V-as ramine profund recunoscatoare.
O zi cit mai buna,

Eu nu pot sa raspund afirmativ invitatiei, deoarece nu sunt in tara si ei au nevoie de o persoana in carne si oase, ca asa e la TV. Este cineva dintre voi (mai ales daca sunteti din Bucuresti) dispusa sa raspunda unui interviu, garantandu-se nedeconspirarea identitatii? Daca da, va rog sa contactati persoana la adresa de e-mail: carmen.avram@gmail.com

Va pup dulce si sa auzim de bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

ioana nusy multumesc de raspuns,m-ati lamurit ca nu mai stiam ce sa cred era cat pe aci sa cumpar antibiotice
cu speranta ca il vindec eu de infectie
era bine sa fi fost....aveam si noi ceva de tratat
tabitha sunt tare curioasa sa vad daca aceasta emisiune se va realiza...eu m-as duce dar din pacate inca nu am nici un FIV la activ...ar fi bine venita o astfel de initiativa,macar devin constienti unii oameni ca asta e singura solutie si nu ar condamna pe altii ca noi care suntem nevoite sa recurgem la asa ceva
si poate se indura cineva de la Min.Sanatatii sa ajute familiile tinere care sunt in aceasta situatie....macar cu gandul de a creste natalitatea in Ro...
ASTEA SUNT VISURI

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

evanescence: iti multumesc pentru disponbilitate. Ceea ce se doreste este a se gasi persoane care sa aiba curajul sa vorbeasca, sub conditia anonimatului, despre decizia de a apela la donator si ceea ce implica aceasta decizie. Oricum, sa speram ca cineva va avea curajul sa vorbeasca despre acest subiect delicat si despre mentalitatea romanului in legatura cu acest subiect.

Eu am inceput sa scriu diferitelor clinici, sa vad unde or sa ma primeasca sa fac FIV cu donator. Imediat ce voi avea noutati, va comunic.

O zi super tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Tabitha - foarte interesant...pana la urma lupta noastra poate va da roade...
si eu m-as duce sincer dar nu sunt din Bucuresti...in rest...din pacate am ce povesti.

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput