Sezatoarea canadiana (94)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Le-am luat de la http://selloffvacations.com/ taxele fura 188/om, one way. Vive le France! zisa io care nu macai nik pe limba lui fransoaz.




Common sense is not so common...[Voltaire]
Miss DJ inside-out 'n stuff ...   www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">...   ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu am invatat numai:
jeo vudre un croasant avec du socolat, sil vu ple.
ca de atita am nevoie, in rest dau prietenos din cap,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Eu am invatat numai:
jeo vudre un croasant avec du socolat, sil vu ple.
ca de atita am nevoie, in rest dau prietenos din cap,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu








Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

azi am primit programul lui Tudor pentru toamna; scoala incepe pe 29 august, iar campul de jour se termina pe 15 august; suntem descoperiti doua saptamini si eu nu pot lipsi de la job ca-i sefa plecata tocmai atunci, barbatul'meu nici atit pentru ca-i plin sezon de lucru la ei si nu-i dau vacanta(asta in cazul fericit ca va fi ok la camp de jour pina-n 15 august si nu va trebui sa renunt la job ca anul trecut:(( ; sunt foarte suparata; trebuie sa fie tare fericit cine are un bunic disponibil sau isi permite mama sa stea acasa;
acum sa caut un camp de jour specializat (de ma rupe 200$/saptamina, iar acum doi ani la Tennis 13 a fost un dezastru-debandada, dezordine si copil frustrat pe bani multi)


http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Ana, eu incerc inca sa fiu calma la gandul ca anul viitor pe vremea asta voi fi in aceeasi situatie cu tine si pe cuvant de onoare de nu ma enerveaza la culme.Tot mai sper sa-l conving pe al meu tata sau socru sa vina la noi insa ambii sunt speriati de bombe si sunt fermi convinsi ca exact avionul in care vor fi ei va pica , deci mari sperante nu-mi fac.

Sa nu mai zic ca acum, pentru 1 iulie, pentru ca pica intr-o marti,compania va schimba si ne va da liber pe 30, ce mai conteaza ca scolile si gradinitile sunt inchise pe 1, ei sunt mai presus de toate.
Norocul meu ca am gasit unde sa-l las pe Mihnea ca altfel sigur o luam razna.
La voi cum este cu zilele astea libere?

Pe cuvant de onoare ca nu inteleg cum s-au descurcat ai mei parinti cu doi copii, job de la 8 - 16 si intr-o perioada in care totul nu era prea "roz".
Incep sa-i dau dreptate Neliei, vreau si eu acea societate perfecta pe care a descris-o ea atat de bine .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, eu m-as intelege cu Tudor? Ca eu sint libera in acea perioada, adica libera, vorba vine, dar unde-s doi, mai intra si al treilea, ca si asa imi lipseste de nu mai pot moaca mare. Am curte, am calculator, isi mai aduce el ce vrea. Ar accepta sa stea la mine? Dar eu nu stiu daca sotul tau are treaba cu Montreal si unde anume, ca stiu ca tu ai servici linga casa...

Mie imi este rau, mi-e teama ca am iar o infectie urinara. Astazi nu am stat la clinica, ca ma dusesem la una, ca era imposibil sa stau acolo cu doi copii, desi mi-ar fi placut sa-i asculte si pe ei la plamini si sa se uite in urechiuse, desi par ei mai bine, nu am chef sa faca vreo complicatie de la viroza. Dar ma simteam mai bine si am zis ca merge pina marti, sa mai salvez din timp sa citesc la examene. Dar acum, in seara asta, dupa ce am culcat copiii, m-a luat o stare de oboseala si un rau de nu stiu ce sa fac. Mi-am pus termometrul si nu am febra, ma doare in continuare in zona rinichilor si mai jos, spre ovare, dar nu atit de rau incit sa justifice starea de rau pe care o am. Ma gindesc ca poate am luat si eu virusul de la copii...

Si sint tare suparata din cauza unui lucru petrecut astazi si cum mai sint si superstitioasa, deja mintea mea lucreaza vertiginos. Astazi am vrut sa-i fac o surpriza invatoarei Agatei, a fost ultima ei zi de scoala dupa 42 de ani de meserie, iese la pensie si se muta si din oras undeva mai la tara si m-am dus la 3 si am asteptat-o cu un buchet mare si frumos de flori, cu un mesaj din partea Agatei pe care mi l-a spus ea la telefon (ar fi trebuit sa fac asta luni, sa i-l dea ea personal, dar a fost prea mare nebunia si nu am reusit). Si aveam niste poze format mare de la patinaj, foarte reusite, am intrat in Zellers-ul din Place Alexis Nihon sa-i iau o rama frumoasa si ceva de ambalat cadoul, gasesc, masor, merge, am pus poza in carut, Tudora cerea apa si nu stiam de unde sa iau, gasesc si plec... ajung la scoala la 15.45, cu gindul sa pun poza in rama si sa o ambalez... ia poza de unde nu-i. Am pierdut-o! Era intr-un chilotel de plastic, cu un carton ca sa nu se indoaie si probabil ca a cazut din carut, ca in Zellers m-am intors, am refacut de fapt traseul si nu am mai gasit-o. Acum nu e mare pierdere, ca am mai multe, dar am asa un sentiment de nesiguranta, cine ce se uita acum la ea, unde o fi? Si era atit de frumoasa Agata in ea, imbracata in costumatie de spectacol, cu patine in picioare... Am venit acasa si am luat alta poza si i-am dus-o secretarei, ca invatatoarea va veni luni ca sa semneze de predare. Si vreau sa spun ca nu am pierdut niciodata nimic din carut, oricit de multe lucruri avea acolo si oricit de multi copii aveam in, pe si pe linga acest carut. Mi se pare atit de aiurea sa fi pierdut tocmai cea mai reusita poza a Agatei... acum, cind ea nu e linga mine. Of!

Dar cu ocazia asta am constatat ca oameni sentimentali exista peste tot si gesturile simple si frumoase sint apreciate peste tot. Marti a fost ziua cind una din educatoarele de la Dawson, anglofona suta la suta, educatoarea preferata a Tudorei si a Agatei cind a fost acolo, a plecat, se muta in Ottawa. Si i-am dus un buchet frumos de flori, cu un stick de memorie cu poze reprezentative facute de-a lungul timpului si legate de Agata si e Tudora, unde aparea si ea si copiii ei, care erau la aceeasi gradinita si un mic cadou simbolic. A bocit de numai, nu se mai oprea, cred ca m-a imbratisat de vreo zece ori. Si eu am plins. Astazi, invatoarea Agatei, quebecoasa get-beget, tocmai incuia usa de la clasa cind am ajuns si chiar ma gindeam ca ce moment frumos am prins, sa primeasca flori exact cind paraseste pentru ultima oara clasa... Cind m-a vazut si cind a vazut buchetul de flori cu margarete mari si albe, florile ei preferate, a izbucnit in plins, de a trebuit sa intram in clasa, zece minute a plins saraca, asa m-a impresionat! Ce greu trebuie sa fie sa pleci dupa atitia ani dintr-o meserie, sa parasesti tot si sa te retragi pentru ca a venit vremea! Dar ce voiam sa spun este ca, desi ele sint nsite dragute, nu ma asteptam sa reactioneze atit de sentimental, romanesc chiar as putea spune. Si am stat o ora de vorba cu ea, despre orice, despre cum se simte, despre ce au insemnat pentru ea copiii, mi-a uns sufletul si cu ce a spus despre Agata, declarata de mult printre preferati... Ce mai, am trati si marti si astazi momente frumoase alaturi de doi oameni care m-au ajutat la cresterea si educarea copiilor mei. Le doresc sanatate si sa le fie bine si de acum incolo, acolo unde vor fi.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

bebitzu, la noi gradi este inchisa luni si marti, si ptr ziua Qc si ptr ziua Ca, iar eu trebuie sa ma duc la serv luni ca am salarii de facut si iau copilul cu mine ca n-am incotro iar pe 30 mi-am luat o zi de concediu, asta e ... abia in seara asta am inceput sa ma intreb cum vom face cu olita si cu dodo Sefei mele nu prea i-a convenit, insa n-am ce face, norocul meu ca sunt singura in birou

Try, felicitari

Valen, merci de site-uri

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Andrada, acum am citit, ai fost tare cu croasantu' si cu datul din cap. M-ai mai bine dispus, ma duc la .
Bebitzu, sa stii ca ce eram eu inainte disperata ca ce fac cu copiii daca mergem amindoi la servici, acum sint si mai si. Si daca inainte mai aveam indoieli ca felul in care vad eu lucrurile e bun, acum sint sigura, ca cel putin pentru noi, ca indivizi separati si ca familie, ar fi chiar ideal ce am spus in acel mesaj neinteles. Dupa ce am trait citeva luni o viata de familie tumultoasa, dar pe gustul nostru, cu un program pe care l-as dori macar pina cind ar face si Lisandru acolo 5-6 ani, nu mai pot spune niciodata ca altfel e mai bine. Ma refer exclusiv la noi, e valabil pentru noi cinci. Ne-au schimbat in bine aceste luni, ne-au linistit, ne-au unit, am vorbit despre tot ce nu am avut timp sa vorbim pina acum, am rezolvat probleme aminate, Octav s-a implicat mult in grija copiilor, lasata oarecum pe partea mea pina acum, aceasta perioada a rearanjat, daca mai era nevoie, lista de prioritati si chiar sistemul nostru de valori. Din pacate, din toamna revenim din nou la alt program, ca eu mai sint inca acasa un an, dar el pleaca la munca. Si sa stii ca, desi aveam emotii cu statul lui acasa, nu asteapta sa se intoarca la munca sau oricum nu-i mai suride ideea sa stea zi lumina pe la servici, i-ar placea sa traim asa, daca s-ar putea, sa vina devreme, sa stam prin parcuri, sa mergem fiecare la activitati, impreuna sau separat, nu sa plece cind dorm si sa se intoarca aproape tot de ora de culcare, obosit si fara chef de a mai face ceva. Mi-a spus ca el pina acum a perceput copiii si a stiut ca-i are pentru ca eu comunic bine si spun tot, altfel, el, abia acum a simtit cu adevarat ce inseamna sa fii tatic de pitici. Din pacate, nu se poate trai asa mult timp, deci e utopica societatea mea, pentru ca viata se duce pe bani si daca nu-i ai, tot nu e bine. Da' tot as reduce numarul de ore de munca de la 8 la 6 macar!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susur spune:

Mamici de pe partea engleza,mai ales mamici de baietei, cum ziceti la " putzulica" cand va duceti la doctor ca si eu tre sa-l duc pe al meu flacau si am intrat in panica ,cum sa explic dr. ca are probleme cu putzulica .Multumesc mult mamicii care mi-a dat pontul pentru premergator, nici acum nu am cumparat dar nu ma las , poate facem un drum in State in weekend.Va rog dati-mi traducerea la problema mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by Andrada
Ca toti vorbiti de Indiana Jones,
Eu le-am luat la baieti asta:
http://www.amazon.com/Adventures-Young-Indiana-Jones-One/dp/B000VDDDVE
anul trecut de craciun si au fost super multumiti. Sint vreo 10 DVD-uri pe serie cu episoade luuungi,
Acum a aparut si voluml 3,
hug canadience,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu


E promitator tanarul Indiana , da' nu-i Harrison Ford... al meu e mare admirator, nu-l pacalesc cu nimic!

mQQm, multumesc de pont, ce afacere buna! Sa ne scrii din Franta... si daca pui si vreo mie de poze, esti tare de tot!

bebitzu, m-am tot gandit la voi, ati mai rezolvat ceva cu scoala?
Stii ca si eu am patit la fel? Cumparat casa pentru cea mai buna scoala, si cand m-am dus s-o inscriu pe Roxana mi-au zis ca de fapt nu apartine de ei, desi eu asa aveam rezultat de pe site-ul districtului scolar! Pana la urma am rezolvat, dar ce m-am mai suparat!
Daca vrei idei de inmuiat inimile iti dau un pm, ca eu tare i-am mai luat pe ocolite, cu chestii psihologice, trauma pentru fetita, bla, bla, bla.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput