Pacientele optimiste si gravidutze Dr.Tutunaru 64

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Da, nu stiu ce sa mai zic. Eu vara asta iau o pauza de monitorizari sau IA, iar in toamna ma postez la Tutu la cabinet si vad ce imi zice : diphereline(pentru alea cateva puncte de endo pe care mi le-a cauterizat in decembrie), histero( ca mi-a vazut un polip pe uter in aprilie, cand am facut IA si mi-a zis ca ala nu mi-ar da voie sa raman gravi, dar ca s-ar elimina la cm) sau IA cu gonal, ca eu pe clomifen nu mai pun gura. Cam asta e strategia mea. Sper sa reusim toate, indiferent de strategii !


Pana atunci, HAI ROMANIA !!!!

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
magdita
aspiranta din aprilie 2004
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler
www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noname spune:

Buna fetelor! Sper sa ma primiti si pe mine in gasca voastra. Am prima programare la domnul doctor Tutunaru pe 25.
Sper din tot sufletul sa imi dea sanse de a face si eu un BB, ca ma chinui de mult timp.
Pupicei multi pt toate pacientele!


Dana

http://tt.lilypie.com/V2Z0p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i94lar spune:

Buna fetelor,
Si eu va citesc aproape zilnic, dar n-am mai scris de multa vreme.

Lali, mie mi-a facut si laparo si histero la inceputul lui mai, asa ca pot sa te ajut. Pentru laparo nu conteaza ziua, dar pentru histero nu ai voie sa fii la ciclu.
Vreau sa va cer un sfat. Am mai facut stimulare anul trecut cu clostylbegyt, 50mg, intre zilele 5-9, si am avut intotdeauna 2-3 foliculi mari, si dureri destul de mari inainte de ovulatie.
Tutu mi-a zis sa reincep stimularea cu 100 mg... Mi-e teama de suprastimulare, voi ce ziceti?


Ramona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Neata fetele,

Poftiti la cafeluta, ceiut, laptic, 3in1, laptic cu cereale si prajiturele!

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

'neata
v-am cam pierdut urma ....hm ... perioada asta nu prea tin pasul cu voi ...dar promit sa citsc din urma
felix , sar'na de cafa ... bunaaa de tot

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns machus spune:

Felicitari din suflet pentru Suflet
Sa fiti sanatosi si fericiti !

Noname si I94lar - aici gasiti fete deschise si sufletiste!

Bun ceaiul Felix...

Pupici la tutunici!


Anul acesta s-a intamplat
cu Bogdan
http://md.lilypie.com/mQ83p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

am insa o dilema, pe care vreau sa o elucidez ... de ce dupa cam 1 sapt de la ovulatie am o durere de titi de numa ... hai, ca astept lamuriri de la voi

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocsy2007 spune:

buna dimineatza dragele mele!
noname bine ai venit printre noi. sa fi increzatoare pt ca noi pacientele lui tutu mutu vom reusi toate.
i94lar eu am facut tot timpul stimularea cu 100 mg si nu s-a intamplat nimic. ascultal pe tutu mutu.
felix, magdita, georgia, lalitica, mada


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocsy2007 spune:

fetelor eu am 4 zile de la IA si tot ma doare burta data trecuta nu m-a durut. acum ma doare ca si cum maine vin rusii desi mai e destul timp. si imi vine sa vomit. cred ca am probleme cu capul. georgia poate e cu ochi. cam devreme pentru simptome si la tine ca si la mine dar cine stie poate noi suntem mai speciale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

desi imi place ideea ca sunt speciala , crez io ca motivul e altul .... mai ales ca am mai avut asa simptome , si nu a fost nici pe deparAlte semne de fertilitate

te bb ... so , am citit

Alte semne de fertilitate
1. Durerea intermenstruala. Ea este data de distensia ovariana cauzata de foliculul ce se maturaza. Pese aceasta se poate asocia si iritatia locala data de micile sāngerari produse de ruptura foliculului īn ovulatie. Durerea intermenstruala apare cu cāteva zile īnaintea ovulatiei si dureaza, īn general, pāna cānd foliculul se rupe, rareori depasind momentul ovulator. Este un semn inconstant si se percepe ca o tensiune, o durere surda pelvina de partea ovarului care va ovula.

2. Simptomul sānilor. La cāteva zile dupa ovulatie, progesteronul determina cresterea minora īn volum a sānilor. Acestia devin mai moi, atārna mai greu si sunt uneori foarte sensibili si durerosi. Uneori poate sa apara doar o stare de tensiune mamelara. Este un simptom inconstant si poate dura mai multe zile, uneori chiar pāna la mestruatie.

3. Sāngerarile intermediare fiziologice. Uneori o ovulatie poate fi mai brutala, provocānd rupturi importante ale vaselor foliculare. Se produce o sāngerare mai abundenta, care se scurge de-a lungul trompei, prin uter, spre vagin. Aceasta poate colora mucusul cervical rosiatic sau rosu-brun. Uneori īnsa se pot ivi sāngerari vaginale care sa dureze 2-4 zile si care sa mimeze o falsa menstruatie, inducānd femeia īn eroare. Perioada sāngerarilor intermediare fiziologice este una de maxima fertilitate.

ma gandeam sa nu fie ceva mai complicat , adica vreo dereglare de la stimulare , sau ceva din cauze endocrinologice

io oricum mai astept pareri



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput