Rosii-conservate, proaspete, mancare

Rosii-conservate, proaspete, mancare | Autor: claudia_a

Link direct la acest mesaj

Buna dragutze gospodine,

am si eu o intrebare: cum sa am rosii la iarna...sub forma de suc de rosii sau la borcan taiate cu sare...
Stiti vreo reteta? Cum faceti sucul de rosii fara a fierbe sau a se mucegai?? sau cum faceti zarzavatul de iarna cu rosii? sau cum pot pastra rosiile taiate (pentru mancare) cu sare si aspirina???

Va pup! si astept cat mai multe raspusuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Eu le pun la congelator, taiate sferturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Eu le pun in congelator in stare naturala....doar ca iau niste rosii medii..nu mici..dar nici foarte mari....si umplu vre-o 6 pungi medii..:))...si gata...am aproape toata iarna..


Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maska spune:

Buna!

Intrucit eu ma "zbat" chiar in aceste zile cu aceste probleme, am sa-ti dau retetele mele pe care le fac asa de 6 ani si nu am avut niciodata rateuri.
Sucul de rosii:
rosiile bine spalate, taiate in jumatati, se dau prin masina aceea speciala care le separa de pielite si seminte. sucul astfel rezultat se pune la fiert. cind da in clocot, dau focul mic si-mi pun alaturi pe aragaz, o tava cu 3 pina la 6 sticle de "sticla" (din alea de la votca sau martini cu dop care se-nsurubeaza) si torn incet cu polonicul printr-o pilnie. cite un polonic in fiecare sticla, si iar le iau la rind pina le umplu (usor, ca sa nu se sparga). apoi repede capacele, sterse un pic, si le pun intr-o patura pentru a se raci incetisor, cam in doua - trei zile. totul este sa le pui cind sucul clocoteste si sa se raceasca lent. dupa cum vezi este absolut natural, foarte gustos! la mine tin si doi ani, ma rog, nu prea tin ca le bem sau mincam, dar s-a intimplat sa fac intr-un an foarte mult, copiii erau mici si nu am consumat prea mult. in al doilea an nu si-a schimbat deloc gustul. nu am avut niciodata vreo sticla mucegaita. cu timpul am descoperit ca sunt foarte bune si sticlele de plastic de sucuri: Fanta, Cola, Sweppes, Sprite samd, de 0,5 sau chiar 1l. Singurul lor inconvenient este ca nu pot fi folosite decit intr-un an deoarece se deformeaza. dar si in ele tine la fel de bine.

Rosii bucatele pentru ciorbe, sosuri, etc.
Se spala rosiile si se decojesc. in aceasta faza eu le cintaresc. apoi se taie cubulete. asa ies pefecte ca forma. dar eu, din lipsa de timp, le pun, asa, decojite la robot. se pot lasa mai mari sau mai mici, in functie de preferinta. mama mea face altfel: le taie in jumatati, si asa nedecojite le da pe razatoarea mare. in fine, pentru fiecare kg de rosii se pune o lingura plina bine de sare (din aceea de muraturi, neiodata) si patru aspirine pisate. se amesteca bine, sa se topeasca sarea si apoi, tot printr-o pilnie le pun neaparat in sticle de sticla tot din acelea de votca, coniac sau martini. in gura fiecarei sticle se mai pune o spirina rupta. apoi se inchide cu capacul si gata! eu le tin in pivnita blocului.

asa ca singura problema sunt sticlele ....
spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maska spune:

Nu, eu nu pun nici un pic de sare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenan spune:

Buna fetelor,
Sa stiti ca maska are dreptate si eu prepar aceleasi retete si nu am avut pribleme.
Va mai spun o reteta cu rosii prunisoare intregi de la bunica mea.
Se spala bine rosiile se pun intr/un lighean si se adauga apa clocotita peste ele. Se lasa sa se raceasca putin, dupa care se decojesc.Operatia se executa foarte repede si usor. Rosiile decojite intregi se pun direct in borcane (eu pun in borcane de 800 gr.) Dupa ce borcanele sunt pline se adauga o lingurita cu varf de sare grunjoasa, se sigileaza borcanele si se pun la be-marin circa 1 ora.Se lasa sa se raceasca in aceasta apa pana a II a zi. Se pun in camara si se folosesc la ciorbe, tocanite, pizza si altele.
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

rosiile intregi, de marime medie se pun in boracan, peste conservant si apa fiarta cu sare (sare cat sa stea un ou nefiert la suprafata!) se sigileaza, si asta este tot. se fierbe DOAR APA care se va pune peste rosiile din borcan.

misto faza cu rosiile in congelator. eu as fac cu fructele.

pupici dulci si bafta la facut conserve.

anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivi spune:

Dragele mele gospodine,
chiar daca subiectul se refera la rosii, ma bag si eu cu o reteta asemanatoare, dar pe care eu o fac de ani de zile si sunt f multumita. Eu fac un bulion din gogosari. Mi se pare mai simplu de facut (desi fac si de rosii) si parca imi tzine chiar mai bine decat cel de rosii si are un gust dulce si special. Deci, spal gogosarii si ii tai felii, cat sa-i pot da prin masina de tocat. Apoi ii pun intr-o oala si ii pun pe foc. Acum, nu stiu sa spun cat ii las pe foc, in general, analizez si eu ochiometric cand este gata bulionul. Pun un pliculetz de conservant si apoi compozitia o pun in sticle de plastic de 0,5 litri. Compozitia o pun rece in sticle. Eu sunt f multumita de aceasta pasta si imi tine f bine, desi nu am conditii grozave de pastrare (in camara de la bucatarie, intr-un apartament de bloc, localizat pe rasarit, deci caldura la greu). Eu am si acum din cel de anul trecut si parca este facut ieri. Aceeasi culoare si gust placut.
kiss you all, Vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivi spune:

Maska, deci spal gogosarii si ii tai fasii (de fapt cam in sferturi). Apoi, asa cruzi ii dau prin masina de tocat. (Se toaca f usor si merge repede). Voi obtzine o pasta cruda, pe care o pun pe aragaz la fiert. Este bine sa fie gogosari cat mai carnosi ca sa obtzii si zeama multa. Amestec in compozitie din cand in cand, ca sa nu se prinda si il incerc sa fie gogosarul fiert bine. Atunci este gata. Se pune conservantul, amesteci bine, il pui in sticle si gata.
Daca mai ai intrebari, cu toata placerea.
kiss you all, Vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivi spune:

Ursulica, eu nu am pus sare deloc in compozitzie, dar daca vrei, potzi pune 1 lingura la 1 Kg de cantitate. Eu doar acel pliculetz de conservant il pun in compozitzie. Pe pliculetz scrie ca se pune un plic la o cantitate de 5kg. Eu nu am facut niciodata asa de mult, dar am pus intotdeauna un pliculetz intreg. Nu m-am mai incurcat sa calculez cat ar trebui pt compozitzia mea. In general mi-au iesit cam 3Kg de compozitzie.
Te pupic, Vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

marianar


Suc de rosii
Rosiile se dau prin masina speciala, cea cu separator. La fiecare 2l de suc se adauga o lingura de sare. Sucul obtinut se pune in sticle si se capseaza, apoi sticlele se pun la fiert intr-un vas cu apa si se lasa 20-30 min sa clocoteasca. Vasul cu sticle se acopera cu o patura si se lasa asa pana a doua zi cand acestea se scot si se pun in camara. Se foloseste la mancare sau se bea pur si simplu

Mergi la inceput