Mamici norocoase de sept-oct 2008 (73)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Hello burtici,
ratonelu, freshana bine ati revenit
Nushulica, LA MULTI ANI!, sa fii fericita si sa te bucuri de bebe alaturi de familie, sa ti se implineasca toate dornitele si sa fii o mamica cu cat mai putine griji

300 felcitari pentru bebelina ganditoare

offf, babytza trebuie sa iti fie tare greu, vorbeste cu printesa e ceva noua pentru pentru ea, eu...om mare si ma impresia ca sotu il iubeste mai mult pe nepotu decat pe Mikul nostru....asa ca bietul copil ce-o fi in sufletelul ei. Lasa ca o faci tu sa inteleaga ca e printeasa lu'mami

24s
http://albume.claudiugilmeanu.ro/weddings/roxana_cristian/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Neatza vorbaretzelor.

Nu stiu cu cine sa incep.
Anis, bafta multa la eco, si lasa sa fie fara putza, sa aiba sotul tau 3 printese (stii, ca in povesti "Cele trei fete ale imparatului ")

Nocom, felicitari pentru serbare! E foarte haios si frumos stanjenelul tau si ai facut treaba f buna cu costumul. Noi avem serbare vineri dar i-am facut costumul de comanda (e pitic in Alba ca Zapada) la Fabrica de Magie...sunt antitalent la croitorie.

Si noi sarbatorim Sf Alexandru pe 30 august. SI bunicul meu si bunica sotului sunt Alexandru/Alexandrina si acum o avem si pe gaza mica...asa ca e chef mare an de an pe 30 august. Chiar acum ma uitam in calendar ca pica sambata anul asta si probabil voi face cezariana chiar in ziua aia (ca e mai liber in spital si poate prind o rezerva)...

July, bravo pentru primele lucrusoare!!! Eu am sa ii cumpar niste body-uri si niste pijamalute din alea overall pentru primele 3 luni, altceva nu mai bag, am destule. I-am luat deja carutul sport pentru la primavara , ca sa nu castig concursul de "necumparat" pentru bebe.

Cand va aud cum ziceti ca nu vreti ajutoare in casa pentru bebe (mama, soacra etc) parca ma vad pe mine prima oara! Le-am explicat tuturor ca nu vreau sa vad pe nimeni in casa cu noi si bebe, ca vreau sa ne "bonduim" noi doi, parintii, cu bebe la inceput, sa ne obisnuim, sa ne cream o legatura intre noi 3...Hahaaa, si cine plangea in pumni dupa 2 saptamani si era in stare sa pupe si picioarele soacrei cand a venit sa doarma noptile la noi...Eu! Altfel cred ca o luam razna! E frumos, frumos, dar si f greu. Dar cine stie? Nu toti copilasii sunt la fel si poate am noroc si eu, alaturi de voi, de un copil exemplar, cu program ca la carte!

Babytza, si eu cred ca trebuie sa o implici in asteptarea lui bebe pe fetita ta...Cumpara-i un bebelus (chit ca mai are papusi), pregateste-i si trusou pentru bebele ei, sa fie si ea mamica alaturi de tine. Si cu multa dragoste o sa inteleaga pana la urma ca ea nu trece pe planul al doilea, poate va fi mai greu la inceput, dar pana la urma o sa fie bine, sunt sigura!

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Nusha La multi ani !

babytza

Contractii B-H am avut de vreo 2 ori acu o luna. Si cam atat. Sper si eu sa inceapa la un moment dat ca pregatire. Am iesit putin afara acum cu 2 colege care au nascut tinerele. Atat de usor au nascut amandoua!! Perfect natural de in cateva ore de la inceputut contractiilor (~4) erau deja cu bebe in brate si bine merci. Taiate si ele, evident... ca altfel nu se poate la noi. Fara anestezie fara nimic. NU numai ca au amintiri foarte placute legate de nastere, dar a si durat asa putin ca li s-a parut floare la ureche. Sa avem toate parte de asta!
EU la munci!...




http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;126/st/20081023/k/d976/preg.png
Bebe reloaded

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

july caruciorul de la pierre cardin a costat 800 ron si are tot ce-i trebuie.....nu mai exemplific pt ca s-a tot discutat pe aici....nu stiu daca este chiar firma care scrie dar are un material foarte bun in el...eu cand am fost in Franta am vazut aceste carucioare si vreau sa zic ca nu difera cu nimic de cel care l-am cumparat...si chiar daca nu este firma care scrie noi suntem foarte incantati de el.

24+Andrei
BEBE al nostru
Poze noi doi+"o casuta fff mare"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

Musette, Ana stiu ca sf Alexandru se aniverseaza pe 30aug, si taticul nostru din dotare e Alex. Pe 21 apr este mentionata Sf Imparateasa Alexandra, vedeti un calendar crestin ortodox. July, sa folositi sanatosi toate achizitiile! Mai stau 15 min si-mi iau zborul spre casa.

alexa simami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

Buna tuturor!

Va citesc si simt "zumzaiala" pregatirilor - unele se muta in casa noua, altele prin alte tari, sau au intrat in "febra cumparaturilor" - cert e ca toate ne pregatim "cuibul" intr-un fel sau altul.

Si este atat de frumos!

Sper ca si voi va bucurati din plin de miscarile din burtica si de starile de graviduta.

As vrea sa ma treceti si pe mine la "catastif" cu una bucata baiat care se va naste probabil pe 12 septembrie.

Eu sincer inca nu m-am desmeticit, sunt inca bagata in job 100%, saracul bebe este si el prezent in plan secund dar mi-am programat un concediu cu o luna inainte asa ca sper sa am timp sa ma pregatesc. Adik o sa trag o fuga la Ikea de unde sper sa iau tot ce imi trebuie pentru camera bebelui.

As vrea sa facem impreuna o lista cu necesarul pentru prima luna - de la hainute la pompita de muls :), la uleiul de baie si alte alea. O sa ne prinda bine. Eventual si firma de unde sa le luam (de ex: pampers numai de la pampers, samd.) Ma bazez mai mult pe experienta mamicilor :)

O zi frumoasa.
Cristina


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JulyMorning spune:

Andy multam de raspuns, sa il stapaniti sanatosi si sa il folositi cu voiosie :)
kid, probabil ca ai mare dreptate cu ajutoarele, ce sa zic La mine cred ca o sa fie alegerea celui mai mic rau.. ori ma dovedeste bebelina, ori soacra, sa vedem

Cat despre lucrusoare... habar n-am cand sa ma opresc, nici cand sa incep mai sistematic. Cate body-uri oi avea nevoie in prima saptamana, in prima luna... pe caldurile alea din august, ce altceva in afara de body-uri o sa mai poarte... ma simt nauca.

_
Our future determines our past
Fasolica de S28+
Fasolica eco 1 22S
Fasolica eco 2 22S
Fasolica eco 3 22S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

babytza,eu nu ama experieneta in domeniu....dar am vazut in cazul surorii mele...are o fetita de 7ani(azi e ziua ei...si o iubesc obsesiv)si mai are si o mogaldeata de juma de an.....iti dai seama ca le iubim la fel.....dar tendinta este sa-i dai mai multa atentie....mogaldetei....eu am observat la nepoata cea mare ...ca de si o iubeste mult p-asta mica...sta cu ea..ii da sa manance etc(e f matura si dezvolatta pt varsta ei si chiar ii place...ea vrea sa aiba grija de surioara)...totusi...uneori e trista...ca poate sora mea,intra-adevar celei mici "ii canta in struna" mai mult,normal...ca inca nu stie ce si cum.
asa ca ...inceerc io,cadn sora-mea o rasfata p-aia mica...s-o rasfat si io pe cea mare...desi cat m-ar iubi ea pe mine...tot nu sunt ca mama ei,normal.
mda...intra-adevar ,ideal e sa fie apropiati ca varsta copiii...
tzitziri,suntem vecine,si eu stau in Lacul Tei....si am fost si eu la terasa respectiva...fffffffff frumos...dar mie mi s-a parut un pic cam scumput....cel putin pentru cat imi permit eu.
kid,desi sunt la primul copil...iti dau perfecta dreptateeeeeee...
eu nu sunt"egoista"...poa sa vina oricine ...sa ne ajute...ca,pe cuv,nu ma supar
problema e ca nu prea are cine....mama nu e in buc si deocamdata inca lucreaza,sora e cu copii deja...si sta si in cap celalalt al orasului.....iar din partea soatei mele....parintii si sora...si-au renegat fiul in mom in care s-a casatorit cu mine.
deci ,n-o sa fie mare inghesuiala ...pe la noi
chiar ieri vorbeam cu soata...si ne ganeam...ca cel putin 2ani...de vrem sa plecam macar o ora ....undeva noi doi.....nu se poa....ca n-avem cum.iar ca sa-l iei pe bebel cu tien la o plimbarica si de o ora....la o teresa ceva....nu se poa..in ora aia ...poa sa vrea kaka....
exagerez?nu stiu....inca sunt"incepatoare"in domeniu...dar asa cred c-o sa fie.

pup
carla,maine 26saptmani,putoiu Sasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Ratonelu, pai atunci ne vedem in parc cand or veni bebeii

23+
bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Salutare tuturor!
Astazi m-am trezit fericita!Avem 28 saptamani!!! Cand a sunat alarma dimi, am simtit ceva tare deasupra buricului...probabil era calcaiul; l-am strigat disperata pe sot sa puna mana sa simta...saracul era asa zapacit de pe somn, nu pricepea ce-s asa disperata..Oau, ce clar s-a simtit...toata ziua ma gandeam ca poate s-ar fi vazut piciorusul ca in poza aia de la Piolica.
Lucas al meu misca mai mereu! Eu zic ca e prins de Camp Euro de fotbal, ca eu urmaresc toate meciurile..
300, felicitari pt bebelina ganditoare!Auzi la ea..sta picior peste picior...
Ratonelu, Lucas nu da in ficat, el sare cordonul pe vezica mea!!
Nocom, sa-ti traiasca mandretea de baiat...stanjenelu' lu' mama!!Scump foc!
Freshanana, cntarul ziceca am pus cam 19 kg si eu! Suntem la egalitate..eu iau vitamine de dinainte sa raman insarcinata!!

28+LUCAS
AMR 12 saptamani!!!

Mergi la inceput