Abuzul psihic

Abuzul psihic | Autor: balaioara

Link direct la acest mesaj

Nu pot fi abuzati decat cei ce se lasa abuzati!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Cat de bine te inteleg!... desi probabil chiar par halucinante chestiile astea.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balaioara spune:

quote:
Originally posted by J G

Cat de bine te inteleg!... desi probabil chiar par halucinante chestiile astea.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balaioara spune:

Cand ne certam, niciodata nu cedeaza, niciodata nu lamurim cu adevarat situatia. A doua zi e o noua zi, totul reintra in normal, dar nimic nu e de fapt lamurit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Contrapunct spune:

Daca lucrurile stau atat de rau, ce anume te retine ori te-a retinut pana acum sa divortezi?
Tratamentul la care esti supusa este cu adevarat umilitor si nu vad nici un motiv destul de bun sa suporti asa ceva.
Poate vei spune ca e un tata foarte bun. Insa copilul tau nu va fi fericit daca tu este nefericita si umilita. Cu timpul, copilul va vedea si va intelege ce se intampla si nu poti sti cum se va repercuta asta in psihicul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Eu am divortat in urma cu 2 ani de un astfel de om. De atunci am invatat sa pretuiesc viata, am invatat ca am voie si am dreptul sa fiu fericita. Regret acei 10 ani cat am pierdut cu el. Din cauza lui mi-am pierdut prietenii, mi-a nenorocit chiar si copiii, tot prin abuz psihic. Mai ales cu fetita mea am avut si inca avem probleme, dar si fiul meu a fost puternic afectat.

Daca nu te simti fericita, implinita alaturi de el, de ce nu te desparti? Deocamdata legea e de partea mamicilor in ceea ce priveste custodia copilului, mai ales fiind vorba de copil mic. Nu are sanse sa-ti ia copilul. Iar daca nu vrei sa divortezi, incearca sa inveti verbul "a ignora". Lasa-l sa-si spuna prostiile si nu reactiona. Mai iesi cu prietenele, iesi cu copilul in parc, apuca-te de fitness, fa lucruri care te fac sa te simti bine. Mult succes!

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses1#" target="_blank">poze si mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ai trei variante :

- divortezi
- ii castigi respectul si te impui in fata lui (s asta inseamna sa nu mai palngi si sa inveti sa dai replica si sa ataci cu aceleasi arme; sa nu il mai lasi singur cu fata in parc, sa faci asa cum doresti cand doresti; etc)
- dai un mare ignor si te doare fix in cot de ce spune si vrea el...

daca insa continui asa vei acumula frustari cat pt 10 vieti si vei fi vesnic nefericita....

scuze de greseli dar nenorocita asta de reclama nu ma lasa sa corectez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

:( Da... in timp vei ajunge sa il poti ignora dar te vei uita cum trece viata pe langa tine, cu fiecare zi iti va fi tot mai greu sa faci ceva sa-ti fie bine. Poate vei ajunge la performanta de ai raspunde cu aceeasi moneda dar asta nu iti va aduce nici linistea si nici fericirea.
Viata e atat de frumoasa daca nu o lasi sa treaca pe langa tine. Nu ne schimbam in bine sau rau, doar ajungem sa ne manifestam asa cum suntem, deschidem ochii si vedem ca ceea ce credeam ca este roz nu este decat cenusiu, dar este prea tarziu, deja am inceput sa construim fara sa ne dam seama ca fundatia este subreda, nu ne ramane decat sa gasim solutia , daramam tot sau peticim si improvizam?

Mandrutzele mele Diana (29 sept.1991) si Oana (18 iul.2005)

pozne-npoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balaioara spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oocristina spune:

Balaioara,

Ai incredere in tine. Si nu te lasa dominata. Redescopera-te. Reinventeaza-te.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Un ratat si un frustrat care a gasit in sfarsit o fiinta pe care o considera mai slaba si buna de descarcat frustrarile.
Cred ca e o persoana slaba si un ipocrit

Ina

Mergi la inceput