Strumfi de iulie-august 2007 (83)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Buna seara! vin si eu pe la voi cu o intrebare, am o nepotica de 10 luni(nascuta pe 8 august) care nu are pofta de mancare, ia 2-3 lingurite dupa care nu mai vrea. este foarte activa, merge in picioare daca este tinuta, manncarea ii place, doar ca este mai preocupata de ce este in jurul ei decat de mancare. ca a fost ieri cu ea la doctor si i-a spus ca este foarte slaba pentru varsta ei, are doar 7.8kg. Vitamine nu a vrut sa-i dea, doar fier, de doua ori pe zi.
Voi le dati ceva puiutilor vostri pentru a le face pofta de mancare?



Mari de Daria Maria

sunt tot mai mare


odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

botez Daria

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Mari, fetita de 10 luni este inca alaptata?
poate ca a avut ceva stari de disconfort din cauza eruptiei dentare, poate vreo alta "durere"... asa incat sa nu traga o concluzie pripita prea devreme si sa "administreze medicamentu' minune X sau Y"... e bine daca o alapteaza inca sa o tina pe laptic, iar daca nu, lapte praf, sigur laptele e mancarea preferata a bebelusilor! asta cu conditia sa ii fie foame! daca nu mananca nici lapte inseamna ca nu ii e foame! mai ales ca doctorii nu au gasit o cauza interna pt.lipsa poftei de mancare (eu asa ma gandesc! )....

apoi, cu putintica rabdare, pofta de mancare revine, poate trebuie schimbat putin meniul... cine stie... daca te-am ajutat, ma bucur, daca nu, mai intreaba-ne, poate te mai putem ajuta...



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Karligutza, bebelina nu mai papa san de la 5 luni cand au inceput diversificarea. acum papa cereale cu lapte dimineata si seara, piure de fructe, mancarica, peste etc. branzica nu ii place de loc, in nicio combinatie. pana acum i-au iesit 6 dintisori, poate o fi si din cauza lor. asteptam sfaturi in continuare. multumim



Mari de Daria Maria

sunt tot mai mare


odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

botez Daria

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

la multi ani draga ines!! sa ai o viata plina de bucurii, mult noroc, intelepciune si multa sanatate!!!

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

cafera, opinia mea nu s-a schimbat...doar am gasit si alte argumente cu care pot sa combat parerile "pro" atat de vehemente. le voi face in continuare fetelor infanrixul (cu sau fara pertusis...chiar nu mai conteaza, dupa parerea mea, apropo de discutia noastra- ti-am si spus atunci. mi se pare cea mai ok varianta, daca tot am ales sa-l fac, macar sa fie gradul de imunizare cat mai bun..desi vaccinurile polivalente sunt si ele controversate! - si aici sunt multe de povestit; depinde ce vrei sa alegi). si eu am intampinat pareri reticente (ca sa ma exprim frumos), de aceea am ales sa ma implic in discutii numai cu persoane apropiate sau cu cele deschise subiectului.
anyei nu i-am facut ror-ul, cred ca am mai spus. la fel voi face si cu arina; doar antirujeolos, probabil la 15 luni (asta ca sa fie "egalitate" intre fete...daca nu ma razgandesc intre timp).

m-ai facut insa foarte curioasa cu privire la "medicul" care te-a abordat pe pm. daca e de pe forum...as cam avea o banuiala . daca se poate spune...nu m-as supara sa imi dai un pm

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

La Multi Ani Ines si toate cele bune!

Ma duc si eu la culcare!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

La multi ani, ines!!!!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Fetelor, cand faceti supica la copilashi fierbeti legumele impreuna cu carnea? Si le dati painica? Alaba, miez, coaja? Super intrebari, ha?? Pup

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

Mari, la fel face si fetita mea, nu mananca decat 2-3 lingurite. Avea 7600g la 9 luni, deci vreo 7800 la 10 luni. e activa, merge tinuta, merge de-a busilea prin toata casa, merge de-a lungul canapelei, se da jos singura de pe canapea, si niciun doctor nu ne-a speriat ca ar avea copilul ceva. nu ii dau multivitamine, doar fier si vigantol. eu zic sa stea linistita tata timp cat e copilul vioi si fericit. sunt copiii care nu mananca. nu ai ce sa le faci.

anya, si eu as vrea cartea daca o scanezi, te rog frumos. de altfel deja o cautam ca sa o cumpar. nici eu nu ii voi face ror-ul, ci doar antirujeola, ca eu stiu ca tu ai facut cea mai buna alegere. deci fac ca tine. de altfel chiar as vrea sa stiu ce vaccinuri pot sa sar.

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

LA MULTI ANI INES! O viata plina cu tot ce e mai frumos iti doresc! Valen ai deja doua fetite mai si foarte frumoase. Sunteti o familie fericita!
Deni vad ca ai recunoscut zona. Ne-am plimbat doar prin Ostroveni desi erau multe locuri frumoase in Centru. Tu cand ajungi prin Valcea?
Andra seamana mai tare cu sotul meu. De la mine are foarte putine. Dar important e sa fie ei sanatosi.
Cafera LA MULTI ANI! pt sotul tau. Cum ati petrecut?
Si Alex a avut o reactie urata tare la vaccinul de 4 luni. Din acest motiv cu Andra am ajuns la vaccin mult mai tarziu.
Oaana la noi in oras nu exista urgente pediatrie. Daca ai o problema mai serioasa te interneaza. Daca nu e ceva foarte grav chemi pediatrul (privat) acasa. Din pacate acesta este sistemul de la noi.
Karli am crezut ca e o poza cu Adeluta . Ce dulce e ea asa murdarici. Si ce frumos se stramba. Iti vine sa o mananci toata.
Mi-au placut in special pozele in care doarme in masina. La fel sta si Andra.
Mari mai sunt copilasi care la 10 luni nu au trecut cu mult de 8kg. Mie parca imi e groaza sa o cantaresc. Sunt perioade cand mananca mai putin. Andra acum de ex mananca foarte punina mancare gatita. Ii plac mult fructele si iaurtul. Branzica mananca rar dar nu o stresez din moment ce mananca iaurt.

Nico, mami de Andra si Alex

Mergi la inceput