Mamici norocoase de sept-oct 2008 (70)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

dyanira, CD 27 promit sa aduc numai vesti bune, ca prea ziceti cu foc!!! PUP

23+

Nocom (asa spunea baietelul meu Noroc, cand era mai micutz)

poze eco

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev269pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_and spune:

burtici! Ne-am intors astnoapte de la Constanta, a fost frumos dar extrem de scurt ca doar am fost cu treaba. Am reusit sa vedem totusi marea, am facut si niste poze pe care le voi pune pe contul comun sa vedeti si voi cat de sunt. Am dormit pana mai tarziu azi si imi pare rau ca am ratat intalnirea cu Clau si July, dar sper sa vina ele cu noutati si poze de acolo.

Ratonelu LA MULTI ANI cu intarziere sotului tau! Tu parca intrebai de apartament in Corbeanca? La banii aia daca tot e sa iesiti din Bucuresti mai bine va luati o casa tot prin imprejurimi, parerea mea, noi asa am facut acum doi ani si suntem super multumiti.
Nocom bafta multa azi la eco !
Drum bun si concediu placut Muuh!!! Te asteptam inapoi cu drag si cu multe poze.
Angelyna, felicitari pt. bebelina! Bine ai intrat in clubul mamicilor de ! Am o banuiala ca tati nu va fi dezamagit, poate doar o sa inceapa sa caute pusca ca al meu, sa tina pretendentii la distanta .
Zambetmic ai grija de tine, multa sanatate iti doresc si sa scapi de problema cu inima si cu tensiunea.

Ma duc sa bucataresc, azi facem pui fript cu cartofi la cuptor, reteta lui Jamie, daca vrea cineva .

25+ cu Mina Alexandra

Poze
Asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Fetelor!!!!!!!!
Va tot citesc si tot sper sa ajung din urma, dar nu am reusit. Am mai scris doar o data apoi am tot citit, doar doar va ajung din urma. Dar e cum zicea una ditre voi la un moment dat, ziua si capitolul, asa ca mai greu va ajung eu din urma. Deci m-am hotarat sa va mai si scriu. Sunt in saptamana 19, acum sunt acasa dar am statmai mult prin spital. Asta e, acum medicul a zis ca pot sa mai ies la cate o plimbarica, dar obosesc cam repede. Oricum e bine ca nu mai trebuie sa stau continuu in pat. De vreo doua zile simt si eu ca niste batai de inima, niste pulsatii si sunt convinsa ca e bebe. Am simtit si inainte dar numai de vreo 2-3 ori pe zi,insa acum sunt mult mai dese si tin o perioada asa ca sigur e el sau ea, nu stiu inca ce va fi.
Am vazut ca aveti probleme cu constipatia. Eu aveam si inainte sa fiu si o rezolvam cu cafea. Acum in schimb singurul lucru care functioneaza in cazul meu sunt ciresele. Si va spun ca am facut tot felul de combinatii (fructe,lapte,cafea).
Ma bucur pentru toate ca sunteti ok si va tin pumnii celor care mergeti la eco!!!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev306pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Buna Amanda Iti doresc multa sanatate tie si lui bebe si sarcina usoara in continuare. Din ce motiv ai stat in spital?

O burtica mititica

26+ Carla Alexandra
Atat a mai ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

AmandaR, eu cred ca pulsatiile pe care le simti sunt de la bebe, dar nu e inimioara, eu cred ca sughite!!! E o miscare blanda, dar ritmica, in lunile mai mari (cam dupa 30 de sapt) o sa vezi ca salta si burtica asa si se simte mai clar ca sughite.
Nu cred ca ai cum sa simti inimioara lui bebe, eventual poti sa o auzi cu un stetoscop, dar e destul de complicat, eu am incercat toate pozitiile si nu am reusit sa o prind...Trebuie pozitionat stetoscopul ala bine, altfel sunt bataile inimii tale pe care le auzi...

Nocom, tin pumnii la eco!!!

Angelynna, felicitari pentru fetita! Ai sa vezi ce mandru va fi tati de fetita lui! Al meu chiar nu are nici un stres, nici macar a doua oara cand eu m-am dat de ceasul mortii sa fie baiat, el e foarte fericit! A zis ca lumea oricum apartine femeilor.

Muuh, vacanta placuta si relaxare pe masura!

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Buna tuturor burticilor,

am intrat acum desi am zis ca diseara voi intra sa va povestesc un pic despre intalnirea cu cei de la revista Prevention, insa diseara se pre ca mi s-au facut alte planuri.

Imi pare rau ca nu au ajuns si Musette si Andreea ca a fost super draguta si interesanta intalnirea.

Ne-au intampinat cu platouri cu diverse branzeturi, casacaval, sunca si rosii (nu cumva sa poftim ) apoi ne-au tot adus sandvisuri, salate si diverse dulciuri pe parcursul intalnirii, plus sucuri si cafea.

De intrebat s-au intrebat multe aspecte importante, cum ar fi:
- nasterea cu epidurala versul nastere cezariana, care este cea mai indicata? medicul raspunzand ca dupa ea este indicata cea pe care o doreste mamica deoarece ambele au avantaje si dezavantaje si ca in cezariana nu se sectioneaza muschiul vindecarea facandu-se destul de rapid;
- daca e ndicat sa ne expunem la soare? nu inseamna c nu trebuie sa mergem la mare insa nu e indicat sa stam la soare;
- daca analizele pt toxoplasma si listeria trebuie repetate lunar? nu doar inainte de sarcina si in primul trimestru si numai daca ies prost sa fie mereu repetate;
- cum facem sa scapam de durerea provocata de carcei in gambe? prin masaj, dar o las pe Miruna sa explice deoarece pe ea s-a efectuat o "mostra" de masaj
- daca se poate face sport in sarcina? da este indicata miscarea usoara si plimbarile plus aqua gym.

diverse intrebari pe care momentan nu mi le mai aduc aminte dar sper ca July, Feli si Miruna sa isi aminteasca mai multe si diseara cand vor intra sa va dea amanunte.

In concluzie dpdv medical s-au dat multe raspunsuri interesante la care desi stiam parerea medicului meu, mi-a parut bine sa aflu si parerea altui medic care in cele mai multe cazuri a fost identica cu cea stiuta.

Mi-a parut nespus de bine ca am reusit sa cunosc o parte din burticile cu care discut pe forum si sper sa reusim sa ne intalnim in nr cat mai mare in curand la o terasa.

Apropo Feli a facut poze pe care a promis ca le va pune pe web. De abia astept sa le vad

Va pup si va las ca trebuie sa fug la dr.

Vorbim pe maine.


25+ Mami fericita de Irina Alexandra

Doamne ajuta-ne sa ajungem la 40 saptamani cu bine si sanatoase!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Atat a mai ramas pana vine minunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Andreea_and, super pozele si super mamica!!! Mi-ai facut asa o pofta de mare....abia astept sa ajung si eu la balaceala si soare.

Andreea
22+
Vineee bebelusa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Claumultumim pentru ca ne-ai spus si noua ce s-a discutat la intalnire!
Si eu citesc pe net tocmai articole despre nastere naturala vs. cezariana.Incerc sa ma decid singura care ar fi bun apentru mine dar nu reusesc.Cred ca pana la urma voi merge pe mana medicului sper sa nu gresesc.

Diana
27+ mamica fericita de ANDREI EDUARD
AMR putin pana sa ne vedem minunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Sper sa nu fi facut vreo greseala si sa o fi botezat mami masata Miruna , dar daca este asa imi cer mii de scuze, dau mielul si pup sa ma ierte dar eu asa am retinut.

25+ Mami fericita de Irina Alexandra

Doamne ajuta-ne sa ajungem la 40 saptamani cu bine si sanatoase!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Atat a mai ramas pana vine minunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Clau, si multumim pentru detalii. Cred ca a fost interesant, imi pare rau ca datorita orei nu am putut veni si eu. M-ar fi interesat in special pledoaria despre nastere normala vs cezariana cu bune si rele. la mine mai mult ca sigur va fi cezariana deoarece sunt mica in bazin (si de inaltime dc mai conteaza)

Andreea
22+
Vineee bebelusa!!!

Mergi la inceput