Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (178)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by Ktrinel

noi facem azi vaccinul de 18 luni...donia, mamaana, voi?

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)





ce vaccin faceti?
nu ne mai arati niste poze cu julia>?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by Ktrinel

noi facem azi vaccinul de 18 luni...donia, mamaana, voi?

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)



Huh??? E vaccin la 18 luni? Ce fel? mamaana, si la voi? Trebuie sa sun doctorul.

Multumesc de urari!
mamaana si Ktrinel, inca mai alaptez, cauza mastitei e o bacterie care urca prin canal, altfel Cristi a supt bine si suge bine, nu era lapte stagnat in san.
Dia, iau antibiotic si merg spre bine, a mai ramas doar moleseala asta, dar imi revin.

Ma duc, sunt rupta.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

incredibil...acum cand ma loghez activez instantaneu reclama ...domnilor, bani, bani...dar un pic de comfort al userului mai incape?? ...

raspund repede, fara inflorituri, ca nu se poate ...e culmea ...tehnologiei....ca nu zic altfel.

bambo, mi se pare enorm sa 3 si ceva dioptrie dintr-o data...saraca, sper sa se acomodeze repede...

vaccinul e rapel la RRO (rujeola, rubeola, oreion facut deja la 12 luni) si cel polio-difteria( facut deja la 2, 4, 6 luni...etc..)

a fost f cuminte. a plans un pic cat injecta substanta. apoi a zburdat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Neata... pe fuga ca azi am parte de o zi plina...
Bambo, tare bine ii sta cu ochelari..... e frumoasa, frumoasa..
Kiki, nu am ce sa mai zic de garga.. e atat de expresiva, frumoasa, delicata si feminina; o adevarata domnisoara...iar pozele prin gaura cheii m-au dat pe spate
Fug ca urla munca dupa mine

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Buna dimineataaaaaaaaa!
Cred ca n-am mai fost asa matinala de multa vreme, nu stiu ce-i cu mine, chiar nu stiu. Mi se pare ca trec prea repede zilele, anii, si am o idee fixa ca daca ma trezesc mai devreme si ma culc dupa miezul noptii savurez mai mult si mai bine viata. Nu ma luati in seama , mi-a trece
Donia, multa, multa sanatate! Si acum daca esti sub tratament cu antibiotic nu mai suge Cristinel, nu?
Dianocica multumesc ca mi-ai adus aminte ce am de facut in momentele mai putin roz, stii, teoretic le stiu pe toate perfect, dar chiar nu stiu ce-am avut ieri...tocmai cand David nu se simtea bine, dar desi realizam ca gresesc nu ma puteam controla, asta e. Si asa rau mi-a picat seara, cand David a stat cu Cristi si a fost numai un zambet si o zbenguiala, ca am realizat ca starea mea aiurea l-a influentat si nu l-a lasat sa uite de boala.
E perfect adevarat, nu e basm, ca starea noastra ii influenteaza direct, sunt dependenti de trairile noastre si de echilibrul nostru.Eu credeam ca doar in perioada cand sunt alaptati le poti transmite confort ori disconfort, in functie de alimentatia ta, etc, da nu-i adevarat. Si aseara, cugetand la asta, m-am luat pe mine de exemplu. Eu si pana in ziua de azi sunt dependenta total de dispozitia mamei mele, daca ea e vesela parca toata casa e in floare, daca nu, nu. Poate sa fie vesela toata familia, tati, bunici, etc, daca mami e bolnava, obosita sau pur si simplu prost dispusa mie nu-mi mai arde de nimic. Acum nu ne mai vedem atat de des, dar inainte de casatorie cand locuiam impreuna, era mult mai evidenta chestia asta.
Asa ca, Dianocico, ai perfecta dreptate, si ma urasc in momentele in care nu pot sa ma controlez si-mi pierd echilibrul de care atat eu, cat si David avem atata nevoie.Apoi ma gandesc ca totusi suntem oameni si e firesc sa deviem de la linia dreapta, macar uneori, ei, ma mai consolez si eu, ca daca ma judec prea aspru innebunesc. Stii, aseara, cand l-am adormit, in brate, ca de obicei, era asa scump, ingeras adormit, cu piciorusele grasutze, transpirat la caputz si-mi venea sa-l trezesc sa reluam ziua fara mutra mea acra si nerabdatoare.
Si nu stiu din ce motiv mi-a facut si o iritatie urata la funduletz, banuiesc ca de la nenumaratele siropele antitermice, mereu dupa astea are scaune mai moi si mai dese, sau viroza asta o fi la pachet cu scaune modificate, nu stiu. Cert e ca il deranjeaza groaznic, l-am tinut mai toata ziua fara pampers, l-am facut cu toate unguentele posibile, dar tot n-a cedat, sper azi sa fie mai bine. Si sarmanul micutz umbla prin casa si se jelea: "Au, culu, culu" , desi in veci n-a mai zis cuvantul asta magic, si eu cred ca l-am apelat mereu cu "fundic, funduletz" nu "culu", oricum era desavarsit micutul.
Si-mi zice "mami" , observ ca si copiii vostri va spun asa. Atat de bine suna , si mereu, de zeci de oeri: "mami, mami, mami" si pe strada daca vede ceva ce-i atrage atentia incepe: "mami, mami, mami, wow!" asta la motorete mai ales.

ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Vorba semnaturii cuiva..

tu-i mama ei de reclama


Nu mai pot sa ma loghez, nu mai pot sa dau quote, nu mai pot sa scriu in partea din dreapta a ecranului!!





Asa, conu ieri n-a mai facut febra mare, asa ca nu ne-am dus -deocamdata- la medic. Ne tratam cu un anti-viral si niste picaturi sterile pt nas. Nimic pt tuse; doar Romergan in caz ca-l impiedica sa doarma noaptea.. inca n-a fost cazul. Si cate o doza mica de Nurofen (pe post de anti-inflamator) inainte de nani.

Kikineata,
1. nu de-aici, din state.. cautat eticheta si vazut ca-i un model Gottex
2. noi am stat in acele vilute, la parter
3.
4.
5. de ce sa fie prea tarziu??

Chinico, Lavinia s-a remediat acu, da? Apropo de balaceala si de naduseala.. oare cin se jelea pana acu de ff curand ca nu m ai vrea ploaie si frigaraie si vrea soare si alea, alea?? Ei?!

Bambo, Antonia e DEMENTIALA. Arata super!

Teutz felicitari pt primul pishu.. chiar daca partial la olita.

Lacramioara, multa sanatate lui Stefy.

Adina, pan la urma plecati voi doua sau cu inca cineva? Unde? Cand?

Laura, ma bucur pt vestile bune cu Florin, frumosu Dani si dadaca.

Dianocico, ce-ai facut cu capsunile pan la urma??

Lavinia, mai erau.. da nu mereu. Asta-i unul din avantajele cand mergi in extra-sezon.


costumele cu protectie UV:
- ale noastre sunt din Australia; in Nemtia de ex nu am vazut in magazine obisnuite.. dar cu siguranta ca sunt la magazinele specializate pt sporturi nautice&stuff. Sau de pe net, de ex www.kakadookids.co.uk/acatalog/UV-shirts-shorts.html" target="_blank">aici.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Ktrinel, sper sa nu aveti ceva reactii dupa vaccin.
Ruxandra, cum sunteti??N-ai mai dat vreun semn de viata, sau despachetezi, sau ati plecat voi doi spre Tenerife, la alte variante nu ma gandesc.
Dianocica, felicitari pt. vorbaretz, auzi la el cu ce incepe, direct cu "axa, disc" ...si ai dreptate, retin si inteleg absolut tot. Lui David as putea sa-i vorbesc ore in sir fara sa se plictiseasca, se uita fix in ochii mei si ma asculta fara sa clipeasca. Uneori mi se pare ca abordez subiecte aiurea sau ma gandesc ca nu are cum sa priceapa un anumit cuvant, o anumita explicatie, dar mai incolo, isi aduce aminte si-mi demonstreaza ca el pricepe tot.
Mai nou, tot ii cumpar ceva reviste "Animal Club" cu tot felul de animalutze, mai si stam pe ele pana ma doare gura, explicam fiecare animalutz, ce face, de ce are coada lunga sau scurta, cum ne priveste, cu ochii larg deschisi sau cu ochii mici, si stie tot tot, e fascinat.
Si reclamele de la Animal Planet le stie pe de rost, asta nu e motiv de lauda, dar...recunosc ca ne-am mai uitat impreuna la "Monkey Business" . Si las tv deschis in dormitor , asa numai sa-l auzim si recunoaste reclamele dupa muzica, stie cand e reclama aia cu cainii suparati, pe care-i salveaza nene dr venind in graba cu siropelul de febra, ce voi nu stiti reclama aia???Si reclama cu lama, o stiti cu ma-maaaaaaaa!
Shineva sa ma opreascaaaaaaaaaaa

ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by a_deju
quote:
Originally posted by Lavinia_P

Roxanica,
Pediatra noastra nu e de acord cu plecatul la mare al copiilor pana in 3 ani.Exact din aceatsa cauza.80% din ei fac diaree sau viroze,din cauza apei,a aglomeratiei,a lucrurilor utilizate de zeci de persoane, bagatul in gura,etc.Sanatate lui David!


ete flori, ca sa zic asa :)) pai si astia care au ghinionu' () de s-au nascut fix la malu' baltii?? e imuni?


Acest maret quote e cu copy/paste... ce-am ajuns

Deci, exact asa zice si pediatra noastra.. ce ne facem cu milioanele de copii care traiesc la tarm de mare/ocean. Ii stramutam pe toti la munte??

Ea una recomanda marea, mai bine zis plaja, preferabil dupa 1 an, DAR in lunile iunie (cel mai mare nivel de ultra-violete) sau septembrie pt Marea Neagra. In nici un caz plaja multa in iulie, august.

Asta cu aglomeratia e relativa.. poti alege si zone mai potolite si fara buluceala. Nu-i musai sa stai nas in nas cu vecinul de cearceaf..

Din experienta noastra cu marea, cu Matei:
- la 1,5 ani am fost prima data. Numai din cauza de mama proasta s-a imbolnavit copchilu si a tb sa ne intoarcem mai devreme acasa. Nici o legatura cu marea
- la 2,5 si 3,5 ani a stat cam cate-o luna la mare. I-a mers splendid. A luat 1 kil in greutate si era intr-o forma..


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Kkineata, Gaga e minunata.. si ce de palariute!! Vaz ca nu-s legate.. chiar sta cu ele pe cap??

Roxanica.. nu si voi! Cum e David azi? Off.. citit acu si de popou.. Multa sanatate va dorim.

Off Donia, multa sanatate.

Danutz, trimite please adresa de email, da nu pe PM ca nu ma poci loga.. la ruxandraval@hotmail.com


.. fug c-a dat trezirea.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Bambo,
minunata Antonia,are fatuca de tocilara,tare scumpa...
Deea,
daca pe acolo va plimbati de obicei,promit sa vin sa va cunosc
Iulya,
imi pare rau ca ati avut asa o noapte...,sper sa va faceti bine repejor
Adeju,
am inteles cum sta treaba cu renumitii crocsi...,noi n-avem originali,avem gumari vb lu' Ktrinel si avand in vedere ca-i poarta doar o vara sant f incantata de ei...,buzunarul meu nu-mi permite mai mult...
Ktrinel,Donia,
sanatate multa
Roxanica,
multa santate lui David
Lavinia,
pupam pe Mihaita


Mamica stralucitoare
18+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput