Gravidute si mamici de Constanta (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanalucia spune:

arabela, ma bucur ca nu am facut confuzie.
si eu am avut lapte destul... dar i-am dat biberon devreme, si lapte praf, ca mai plecam de acasa si ramanea cu maica-mea si daca nu scoti laptele, chiar scade productia.. ce sa fac... tu incearca sa bei ceai pt lactatie, sa bei lichide, orice, numai sa nu pierzi laptele. mie imi vine sa plang cand ma gandesc ce bine ma simteam cu el sugand, si chiar era o bucurie sa-i dau eu ce-i trebuie. imi pare tare rau ca nu am apropierea asta fata de el... sper sa ai mai mult noroc.

roxana, mami de bebe Victor Costin (13.03.2008)

nunta
croatia voiaj de nunta

bebe Victor
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanalucia spune:

pt acneea sugarului eu am folosit advantan unguent, i-a facut foarte bine, si acum ii dau in fiecare seara dupa baita si are fata tare curata.


roxana, mami de bebe Victor Costin (13.03.2008)

nunta
croatia voiaj de nunta

bebe Victor
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

roxanalucia: bine ai revenit! cred k esti nerabdatoare sa va mutati la casa noua, dar pt bb e cel mai bine sa o faceti cand tootul e gata.
Alocatia si indemnizatia vin cam dupa 3 luni de la depunerea actelor, deci mai ai ceva de asteptat cel putin pentru indemnizatie.

Mai intreba cineva( scuze k nu am retinut cine) dc ducem extras de cont la 3 luni pt indemnizatia pe card.Si mie mi-au cerut, dar n-am dus niciodata si nici n-am avut probleme...

abibrinzasper sa va treaca pana la botez cosurile , cum de altfel sper sa ne treaca si noua pana pe 12 iulie cand avem botezul.Si noi am vrut un botez putin altfel, drept pentru care am ales un loc in aer liber, o terasa,pe malul lacului, cu o peluza frumoasa.Sper k vremea sa tina cu noi si sa nu fie nici canicula si nici sa nu ploua.

Chiar voiam sa intreb pe-aici fetele daca stiti firme care se ocupa de organizarea unor astfel de evenimente, pentru k as vrea sa inchiriez niste huse pentru scaune, fete de masa lungi si aranjamente florale pentru mese.Am cautat pe net, dar preturile sunt cam mari....

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Buna Fetelor,

Am mai lipsit din peisaj din motive de munca si bebel. Matei s-a facut un nazdravan de ii trebuie nu unul ci doi oameni sa-l tina ocupat; si are si de ce: la 7 luni vrea in picioare, se misca incontinuu, sta in patru labe si inainteaza ca soparla, agata toate obiectele din raza de actiune si vorbeste cu oglinda etc.etc.
Madaluta, f. bine ca ai ales pentru botez locatia afara, este cald si va fi din ce in ce, cu atatea ape in Constanta(mare, lac) si pacat sa nu folosesti la maximum. Asteptam vesti despre data botezului si biserica.
Imi pare tare rau ca nu am putut participa la intalniri, dar de fiecare data deschideam forumul dupa, si tare as fi vrut sa va mai vad impreuna cu copilasii vostri.
Salut pe toate lumea si la mai multe intrevederi!



Mama lui Matei (5 nov. 2007)
Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denise1301 spune:

Roxana mie indemnizatia mi-a venit repede, cam la 2 luni de la depunere, insa alocatia copilului a venit dupa 10 luni, retroactiv.
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela79 spune:

Madaluta, eu intrebam de extrasul de cont. Eu chiar am avut probleme pentru ca nu am dus la inceput.
Angi, Pupi e un scump. Ce a mai crescut.
Roxanalucia nu-ti mai face atatea probleme. Sa vezi ce o sa cresca Victor Costin al tau!
Doc, te pup. Am facut bine ca nu ne-am intalnit ca Maria era racita cobza. Acum e mult mai bine, dar trebuie sa ma apuc de bagaje. De abia astept sa plec la munte, sper sa am vreme buna.
Pupici la toate fetele!

www.flickr.com/photos/24980424@N08/sets/72157604195810998/" target="_blank">Maria la restaurant
www.flickr.com/photos/24980424@N08/sets/72157604200218221/" target="_blank">Primele zile din viata mariei
www.flickr.com/photos/24980424@N08/sets/72157604340884907/" target="_blank">Maria face baie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanalucia spune:

madaluta, denise, multumesc pt raspunsurile legate de indemnizatie.
mirela, nu imi mai fac probleme, dar sa stii ca e adevarata chestia aia cu alaptatul si relatia speciala mama- copil in acel moment. stiu asta pt ca am simtit, dar foarte putin, si duc lipsa acelor vremuri scurte. dar bb creste si e sanatoas, imi zambste cand ii dau sa manance, si tot fata mea e la capatul biberonului, tot mamica lui il scapa de neplacerea foamei, indiferent cum

legat de botezuri... eu fac la o pizzerie la parterul blocului unde o sa ne mutam, nu e foarte pretentios, dar e curat si frumos. problema e ca nu face petrecere decat de la 7 seara incolo. vi se pare normal? parca botezurile se fac mai pe zi... sau nu conteaza? ideea e ca eu am peste jumatate de invitati din afara orasului, ca noi ne-am inradacinat aici acum 3 ani. la biserica vom merge pe la 1 si apoi o sa am in casa peste 30 de oameni pana la 7 o sa fie cam nebunie. am eu 4 camere, dar nu-i pot tine asa.. o sa vad eu, ii trimit la plaja, tot vin ei la mare

nu mai stiu cine spunea de povestea nasterii, ca nu are ce sa povesteasca special, ca nu are o poveste emotionanta. si eu am patit la fel, nici eu nu am scris o poveste, pentru ca am patit la fel. rahi-anestezie, plictiseala, copilul a tipat, am plans putin, apoi iar plictiseala, apoi o dupa-amiaza si o noapte plictisirtoare in postoperator, pe spate, cu pungi de nisip pe burta, moarta de sete si temandu-ma ca nu mi se mai dezmortesc picioarele si o sa raman paralizata asta in primele 3 ore, pana le-am miscat calumea. si asta a fost. asa e, fetele care au avut experiente deosebite au si o poveste, dar majoritatea... cam asta am patit. cu toate ca sunt gata sa recunosc ca orice nastere este emotionanta, pentru fiecare mama e totul special. important e ce a inceput a doua zi. mi-au adus baiatul si am inceput sa am grija de el pentru urmatorii cel putin 30 de ani . viata de mama...

roxana, mami de bebe Victor Costin (13.03.2008)

nunta
croatia voiaj de nunta

bebe Victor
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bavi spune:

NEATA, SUNT FATA BINEINTELES, DAR AM INTRAT PE CONTUL SOTULUI SI NU STIAM CE SA SCRIU. SPER SA INTRU MULT MAI DES SA VB PT CA MA PLICTISESC GROAZNIC.SOTUL MEU E FOARTE OCUPAT SI NU PREA GASESC LUCRURI DE FACUT CARE SA MI OCUPE TIMPUL LIBER
BAVI+21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bavi spune:

SA VA SPUN CATE CEVA DESPRE MINE. AM 28 ANI, E PRIMA SARCINA, NU STIU INCA CE AM, DAR MERG PE 11.06 LA 4D, SI SPER SA AFLU PT CA SUNT FOARTE CURIOASA,AM O SARCINA USOARA. PINA ACUM MULTUMESC LUI DUMNEZEU NU AM AVUT PROBLEME. AM LUAT IN GREUTATE 7 KG. O FI BINE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Salut!
Va pup pe toate! Iar scriu in graba, sunt super aglomerata la munca... si n-am timp nici sa respir!
As vrea sa-mi spuneti si mie, daca stiti, cine plateste concediul de maternitate (pre- si post-natal), firma sau statul?
Imi este clar ca statul plateste concediul de cresterea copilului pana la 2 ani, dar imi este neclar cum e cu cel de maternitate.... Si nu prea am timp sa caut pe net...
De fapt, nu stiu cum ar fi mai convenabil: sa-mi iau co prenatal si sa merg la munca atat cat pot (deci sa ma plateasca si pt co. si pt munca), apoi postnatal (zilele obligatorii)+ co. de cresterea copilului (pot sa ma intorc la munca atat de repede cat doresc/pot si.. co. de cr. sa mearga in continuare) SAU sa-mi scurtez programul de munca la 6 ore/zi si platite 8 (deci integral) si sa muncesc pana la nastere si abia apoi sa iau tot co. de maternitate + co. de cresterea copilului????????
Evident ca salariul e mult mai mare decat ar fi indemnizatia pt co. si nici nu ridic pietre de moara la munca, doar lucrez cu capul...
Sper ca ati inteles ceva si ca o sa-mi dati sfaturi bune!


19+

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput