Prima sarcina - primele instincte materne

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camicreata spune:

Buna fetelor bun subiect.E adevarat ca la prima sarcina nu stii ce se poate intampla,nu stii absolut nimic.Si eu ca multe altele ma bucur de orice miscare a bebelui.Cateodata imi vine sa rad asa cum a spus gargaritza si ma abtin cand sunt in preasma cuiva.De vorbit cu el nu pot vb cu voce tare ca poate ma aude cineva si zice ca am inebunit vb singura dar vb in gand.Poate vi se pare o prostie sa vb in gand cu bebele dar nu pot vb cu voce tare.Sora mea cand a auzit ca ii vb in gand mi-a zis."ce crezi ca bebe citeste si gandurile?".Eu am inceput sa rad normal dar i-am explicat ca nu pot vb cu voce tare.Sunt foarte fericita de aceasta comoara care o sa vine pe 26 oct. ii multumesc lui Dumnezeu ca a facut ca un vis sa devina realitate.

+21 apoisebastian


o floare pt fiecare

burgalassi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

camicreata bine ai venit printre noi, felicitari pt bebitz! am vazut ca nasti pe 26octombrie...eu pe 27
apropo de vb in gand cu bebele....chiar citeam zilele trecute pe un site...ca bebitzu acolo in burta aude si daca ii vb in soapta nu neaparat cu voce tare...se formeaza un fel de ecou din cate am inteles. si stai linistita ca si eu fac aceeasi chestie....ba de curand am inceput sa ma trezesc vb cu voce tare ceea ce e si mai comic pt cei din jurul meu asta este...ei rad...li se pare amuzant...dar noi...stim si simtim mai bine de ce facem toate lucrurile astea...noi simtim acele miscari frumoase...ei nu...ba chiar daca stau si ma gandesc incepe sa-mi para rau pt cei care nu pot simti toate aceste lucruri minunate pe care ti le ofera omuletul acela mic din pantec....nu?
sa ai un bebe sanatos si tu sa fii sanatoasa si sa il faci mare mare, sa te bucuri de el in fiecare clipa din viata ta!

21+ Ariana

bebe si pe tati lu' bebe


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Ce frumos subiect....E cea mai frumoasa perioada din viata unei femei...
Imi amintesc si eu cat de emotionata si fericita eram cand misca Bea...si cat de nerabdatoare eram cand mergeam la ecograf...imi era si teama ca s-ar putea sa fie ceva in neregula...dar multumesc lui Dumnezeu totul a fost in regula si e sanatoasa.

De ce sa fi dezamagita ca e fetita???Ce daca el isi dorea baiat???Nu stii ca tatii iubesc mai mult fetitele????Sotul meu acum isi mai doreste o fetita si e dezamagit cand aude ca prieteni de-ai nostri vor avea baieti.Sanatos sa fie,asta conteaza.

Pupici.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large" target="_blank">Montaj
Asa s-a nascut Bea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

Buna Ramo

ai dreptate si eu trec prin aceleasi sentimente....mi-e tot timpul teama sa nu fie ceva in neregula cu bucatzica mea de suflet...si cand ajung la eco si vad ca e totul bine ma simt atata de fericita incat abia mai am aer sa respir nu m-am simtit dezamagita pentru ca e fetita...nu cred ca pt asta....ci pt ca am simtit ca il dezamagesc pe el...si nu vroiam sa o fac..dar totul e bine...se bucura ca e fetita, asa mi-a dat de inteles...si ai dreptate...sanatoasa sa fie..asta conteaza cel mai mult...multumesc lu Dumnezeu ca nu am probleme nici eu nici bebitza mea frumoasa.

Multumesc mult pt incurajari si sa-ti traiasca frumusetea aia de fetita ca tare scumpica mai este

21+ Ariana

bebe si pe tati lu' bebe


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:


Buna tuturor,

Eu in acest w-end am aflat ca exista cineva acolo... in uter :D
Prima senzatie: oops! fericire, bucurie enorma, confuzie, frica, fericire si mai enorma. tati a fost anuntat abia a2a zi intr-o cutiuta avand testul :D
Pofte avem, mofturi avem, obo avem, greturi nu, dar parca simt ca e fetita sau gemeni, un el si o ea... parca in trenul spre acasa am auzit-o razand colorat, k un bebe mic fetita... a fost cel mai ciudat!

A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

Viviannie felicitari! si imi cer scuze ca iti raspund asa tarziu.

cred ca ai avut multe emotii, la fel ca si mine...ca si multe alte mamici, in momentul in care ai aflat ca o sa ai un bebitz...e o senzatie unica ce nu se compara cu nimic altceva...
ma bucur sa aud ca nu ai greturi si ca te simti bine...sper sa o tii asa toata sarcina. stii ca se spune...ca gravidutzele au un presentiment in legatura cu sexul copilului...poate si tu ai presentimentul acela...ce iti doresti? oricum indiferent ce este, sa fie un copilas(sau poate sunt doi cum ai zis tu) sanatos, destept si plin de viata! banuiesc ca arzi de nerabdare sa afli cine se afla acolo in burtica ta, nu?
sa ai o sarcina sanatoasa si bucura-te de fiecare clipa!


24+ Ariana

bebe si pe tati lu' bebe


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Buna!
citeam subiectul tau si ma gandeam cat e de adevarat tot ce spui... ce-i drept, noi suntem inca mici si inca nu ne simte mami, dar avem grija sa-i dam de stire ca suntem bine. De exemplu, acum, la 13 saptamani, nu mi-e nici greata, nu mai sunt nici obosita, nici prea foame nu mi-a fost in ultimele 2 zile si incepusem sa-mi fac probleme. Nici un bai, in timp ce citeam mi s-a facut o pofta de chipsuri cu bacon (???? - nu mi-au trebuit niciodata), pur si simplu am simtit gustul si parca le-am si mirosit... Pt mine asta a fost primul semn de sarcina, ianinte de avea vreun test pozitiv... :)))Si uite asa m-am trezit razand singura!!!


13+

galmita mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

Raluca felicitari si tie pt bebelica! mi-ai adus aminte de reactia mea cand am aflat ca sunt gravi...am fost asa de emotionata ca mi-au dat lacrimile...ma simteam atata de fericita si parca nimic din jurul meu nu mai era...parca eram doar eu si cu burtica mea care nu se vedea, nu simteam nimic acolo inauntru....si acum cand imi simt copilasul cum se misca parca mi se umezesc ochii iarasi de fericire, de bucurie...fericirea asta care ti-o daruieste un copil este indescriptibila...

iti doresc o sarcina usoara si un bebe perfect sanatos!

24+ Ariana

bebe si pe tati lu' bebe


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Multumim de urari!
Si voua la fel!!!! Si apropo de fetite (am vazut ca scriai la inceputul capitolului): toti baietii de la mine de la sv au fete si au o vorba de genu: nu esti destul de barbat daca n-ai macar o fata!!! :))) Toti sunt madrii de fetele lor nevoie mare! Cat despre sotul meu: sustine sus si tare ca vrea baiat si explicatia e: baiat fiind e mai "golan" si stie cum sa se descurce cu el, dar o fetita... ii e frica c-o s-o iubeasca prea tare!!! :))) Probabil sotului tau ii era si lui un pic frica de ce se va-ntampla cu el daca are fetita!!!

13+

galmita mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

Ralu buna vorba aia...o sa o tin minte sa i-o spun sotzului meu
cred ca ai dreptate, cred ca s-a speriat putin...sau ma rog...l-a speriat gandul acela ca e fetita...si daca stau si ma gandesc, pe o parte il inteleg...e mai dificil pt barbati sa comunice cu fetitele...nu prea stiu ei cum sa se poarte...dar de iubit sunt convinsa ca le iubesc la nebunie
pe tine si pe bebe al tau

24+ Ariana

bebe si pe tati lu' bebe


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput