Prima sarcina - primele instincte materne

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madymar spune:

buna,fetelor, multa sanatate si sarcini cat mai usoare
si eu sunt o viitoare mamica la prima sarcina cu emotii cat casa.Puiutul meu este mic,suntem abia la sapt.5,sa dea Dumnezeu sa fie bine.
Gargaritza85,Doamne,cat de frumos ai scris.Sunt tare fericita dar in acelasi timp,speriata sa fie totul bine,plina de emotii.Abia astept sa-mi simt puisorul,desi am inceput sa vorbesc cu el de cand au iesit cele 2liniute.
RalucaA cred ca ne cunoastem (daca pe sotul tau il cheama Ciprian)
multa sanatate si pupici

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

mady pe tine si pe comoara din burtica ta, sa fiti sanatosi amandoi si sa ai o sarcina usoara. legat de emotii...acum realizez ca ...le avem de la inceput pana la sfarsit, n-am nascut inca dar banuiesc ca asa este...tinand cont cala inceput...asa cum zici si tu mady, eram speriata sa fie totul bine acolo si nu stiam ce face...tin minte ca la un momentdat eram atat de disperata sa fie totul in regula pt bebe ca vroiam sa imi cumpar un set pt ascultarea copilului in burtica....si acum ...emotiile se pastreaza...la mine bebe se misca, il simt destul de des...dar sunt si acum clipe in care intru in sperieti...parca mi se pare mie ca nu s-a miscat de mult...sau ca nu s-a miscat suficient...ce mai..noi gravidele cred ca intrecem culmile paranoia...sau poate doar eu ?

cert este ca...nici nu ai cum sa nu stai cu grija...sau sa stai linistita...numai cand te gandesti cat de micutz e bebe acolo in pantec...si cat de firav...
apropo mady...eu la fel ca tine am inceput sa vb cu bebe de cand am aflat ca o sa il am..si in continuare o fac...ma simt foarte aproape de el cand ii vorbesc...e ca si cum ar fi o prietena care ma asculta in orice...e o senzatie tare placuta


24+ Ariana

bebe si pe tati lu' bebe


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madymar spune:

multumim frumos,la fel si voua multa sanatate
la tine senzatia e mult mai minunata sa-i simti piciorusele,manutele cand se agita,lasa ca crestem si noi mari acusi,acusi.
acum imi dau seama ca sunt emotii pe tot timpul sarcinii dar sunt niste emotii impletite cu fericire nu ca acele emotii dinaintea unui examen.
pupici

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

mady
intr-adevar nu suntem emotiile acelea cu care ne confruntam in diverse situatii de care ne lovim zi de zi....sunt emotii pline de iubire, de fericire...
stai linistita ca in curand o sa te bucuri si tu de miscarile copilasului tau...o sa traiesti cele mai frumoase clipe sunt sigura.
ai fost la eco pana acum?
dulce

24+ Ariana

bebe si pe tati lu' bebe


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

revin cu un post la subiect...legat de instinctele materne...pe zi ce trece incep sa realizez tot mai mult ca am un bebe acolo in burtica...am inceput sa ii stiu programul de "gimnastica" ...programul de somn..stiu cand avem chef sa ne jucam...nu intotdeauna le potrivesc, dar de cele mai multe ori...ceea ce vreau sa zic este ca...ma simt ca la o pregatire intensa pt "meseria de mama" ...
si iata ca m-am trezit intrebandu-ma...ce o sa ma fac atunci cand nu o sa mai am bebitza aici...in burtica...evident ca voi fi fericita..o voi tine in brate ceea ce este si mai emotionant ma gandesc eu...dar m-am obisnuit atat de mult cu miscarile ei care ma trezesc dimineata...sau care le simt ca o mangaiere...sau ca un repros cand nu-i convine ceva (de ex pozitia in care stau)...o sa-mi lipseasca tare mult toate astea...dar trecem la un pas mai important nu? sper sa ma acomodez...si sa fiu un mami bun pt fetitza mea.

26+ Ariana

bebe si pe tati lu' bebe


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

n-am mai postat de multisor...si s-au intamplat atatea...
bebelina a crescut destul de mult in ultima perioada...deja cand se misca simt ca imi muta tot ce se afla prin stomac...ma dor unele lovituri destul de rau...dar le suport cu drag pt ea...micutza din pantecul meu...micutza care imi face fiecare zi mai frumoasa doar prin faptul ca exista.
de cand am inceput sa cumpar primele hainutze...nu ma pot opri..de fiecare data cand ies undeva trebuie sa ii cumpar si bebelinei ceva, altfel nu ma simt impacata cu mine...este ca si cum ma asteapta acasa cu un mic cadou, cu o mica atentie...o fi si asta o boala...boala cumparaturilor....si vreau sa ma gandesc ca nu sunt singura in stadiul asta
ma gandesc cu drag la primul meu post cu acest subiect..eram atat d emotionata de minunea ce se contura tot mai mult...la fel sunt si acum...ba chiar mai emotionata cand ma gandesc ca mai este putin si imi voi tine printesa in brate incep sa devin nerabdatoare sa o vad....sa o ating...sa o mangai...cred ca nimic nu se va compara cu acele clipe...abia astept




31+ Piccola e Fragile Ariana Stefania

bebe si pe tati lu' bebe


bebelina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

gargaritza pup burtica si pe comoara din ea
Am citit de la inceput postarile tale aici ,la acest subiect si vreau sa-ti spun ca m-am emotionat pana la lacrimi,cuvintele ale au exprimat foarte frumos ceea ce simte o mamica la inceput.
Si eu sunt insarcinata insa noi suntem micuti avem doar 7-8 sapt, ne confruntam cu reata,dureri de burtic,analize...dar trec si abia asteptam fiecare intalnire cu bb cu emotii si teama,sa vedem cat a crescut ,daca este bine.
Sunt curioasa ce va fi bb eu imi doresc fetita sa-i fac fundite.Si abia astept sa-l simt cum se misca in burtica la mami si sa ne jucam impreuna.

Va pup pe toate gravidutele si va doresc sarcina usoara si sa va bucurati din plin de ea!


Alina 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

alina iti multumesc mult pt aprecieri. Felicitari pt sarcina, sa aiba Doamne Doamne grija de tine si de copilas, sa fie totul bine pana la termen!
sunteti voi micutzi acolo dar cresteti mari incet incet...pe zi ce trece mingiuta aia mica si neagra ( eu asa am vazut-o la primul eco facut) deja are o inimioara care bate pt tine...are picioruse si manutze din care misca agitat dar pe care nu le poti simti inca...pe zi ce trece se contureaza tot mai mult minunea ce o vei tine in bratze...
uite ca iti scriu tie si ma cuprind emotiile cand imi amintesc de startul meu in aceasta sarcina...de primul eco facut..atunci cand, asa cum spuneam mai sus, era doar o mingiuta mica si neagra...dar era mingiuta mea si imi umplea sufletul de bucurie tin minte ca eram atat de entuziasmata incat uitasem de toata lumea din jurul meu...parca eram doar eu acolo...eu si mingiuta mea mica...si cand i-am ascultat inimioara pt prima data...doamne cate emotii m-au cuprins...cu greu am reusit sa-mi stapanesc lacrimile de fericire...nu-mi venea sa cred ca inimioara aia micutza bate acolo in burtica mea...o inimioara atat de mica dar care batea cu putere, batea pt mine si pt tati al ei, reusind sa ne emotioneze pana la lacrimi...
acum mai am cateva saptamani pana o sa nasc si mi se pare ca a zburat timpul asa de repede...si parca pe zi ce trece imi dau seama din ce in ce mai mult ca o sa ma despart de burtica asta mica cu care m-am obisnuit poate mult prea mult...dar ma despart de ea pt a merge la marea intalnire cu bebelina mea pe care abia astept sa o tin in brate




33+ Piccola e Fragile Ariana Stefania

bebe si pe tati lu' bebe


bebelina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

draga gargaritza si viitoare mamici
te felicit pt tot ce ai scirs..m-ai emotionat intr-un mod extrem de placut si abia astept sa vina momentul cand o sa ma loveasca si pe mine bebita in burtica..
am 21 de anisori si sunt la prima mea sarcina de 13s 4z sunt extrem de fericita si iubitul meu este si mai incantat parca
din momentul in care am aflat ca am un bebit mic acolo in uteras ma gasesc intruna cu mana pe burtica..parca sa-i tin de cald si sa stie ca ma gandesc la el..pana cand si in tramvai cand ma intorc de la facultate..si cand ma duc cu prietenii la film eu ii tin companie lu' bebita cu nanuta..dimineata simt cum imi borboroseste galmita de sub burtica si o mangai..in momentul ala sunt ma trezesc instant si ma relaxez perfect..simt ca a mai crescut, insa probabil nu suficient cat sa ii simt miscarile foarte bine..am incercat sa-i aud inimioara cu stetoscopul fratelui meu care e medic..dar n-am reusit, insa incerc in fiecare zi pana o sa apara si minunea asta..la eco am fost..si este totul in regula..acolo i-am auzit bataile inimioarei

va felicit pe toate pt copilasii vostrii existenti sau in devenire si am sa va citesc in continuare..sper sa povestiti trairile voastre..
sunt curioasa..voi la cate saptamani ati simtit clar ca atunci se misca bebe? fiind la prima sarcina..vreau sa stiu cat de greu o sa-mi fie sa-mi da seama de asta..

pupici pe burtici,

Cristina cu bebe mic 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Buna!
Ma alatur si eu voua, tot prima sarcina dusa la capat.
De fapt nu stiu daca ma incadrez bine, am nascut deja, dar imi amintesc bine perioada cu burtica, a fost o perioada foarte frumoasa din viata mea, pur si simplu ma simteam bine in pielea mea, simteam ca stralucesc, ca infloresc, ca soarele imi zambeste....sarcina mea a inceput cu cel mai emotionant moment din viata mea, am fost anuntata ca avem activitate cardiaca ( asta dupa o sarcina pierduta ) apoi burtica crestea incet si sigur, am simtit cu mari emotii primele miscari ale Dianei, in perioada mai avansata, seara cand ma intindeam, scotea capsorul prin burtica, il simteam in palma, era asa de micut...o mangaiam si ii vorbeam stiam din start ca are personalitate pentru ca toata sarcina a fost pelviana, am incercat toate metodele s-o intorc, n-a vrut si pace, a trebuit sa nasc prin cezariana si acuma pot spune ca personalitatea ei se dezvolta cel mai mult.
Ce sa zic? A fost o perioada memorabila a vietii mele, a fost ca o adiere fina si parfumata, a fost si este creatia mea si a sotului.

www.flickr.com/photos/11356870@N07/sets/72157604728702923/" target="_blank">Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii


de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput