Bea,fetita mea scumpa

Bea,fetita mea scumpa | Autor: RAMONELLA

Link direct la acest mesaj

Au trecut 5 luni jumate de cand am nascut,si m-am gandit sa scriu si eu povestea nasterii,ca sa nu o uit,desi nu cred ca o voi uita vreodata...

In septembrie 2006,am renuntat la pastile,si am hotarat sa avem un bebe.Am facut o pauza de 3 luni,si apoi,in ianuarie ne-am apucat de treaba.M-am aprovizionat cu teste de ovulatie,sa stiu cand era momentul sa "prestam".Apoi,asteptam cu nerabdare sa treaca cele 24 de zile,cat era ciclul meu,ca sa fac testul de sarcina.Bineinteles ca eu faceam testul deja de prin ziua 18,19....si bineinteles ca nu aparea numai o liniuta...Apoi,pe la 24 de zile,mi se parea ca vad acolo o liniuta,dupa mai multe ore de asteptare....dar cu toate stim,ca trebuie sa apara in primele minute...Apoi au venit "uratii".Nu-i nimic,eram doar la prima luna de incercare.
A venit luna februarie...mi-am cumparat testele...vreo 3.Unul ieftin,betisor,iar celelalte Sure Check.Intr-o dimineata,eram ziua 20 din 24,mi-am facut testul.L-am luat pecel ieftin,betisorul...A doaua liniuta a aparut dupa vreo 3 minute...era tare anemica saraca,dar era acolo!!!I-am aratat sotului meu,care era cam neincrezator,se gandea ca iara fac ca si cu celelalte,imi imaginez tot felul de liniute,si apoi o sa fiu dezamagita...Am pus betisorul in geanta si l-am dus cu mine la servici.Toata ziua ma uitam pe ascuns la el si nu-mi venea sa cred.Cand am ajuns acasa,dupamasa.am mai facut unul.Liniuta era clar vizibila.Nu-mi venea sa cred.O sa avem un bebe!!!Eu la 3 saptamani de sarcina,stiam ca sunt gravida!!!
La 4 saptamani si 5 zile,m-am dus sa-mi fac analiza de sange.Valoarea a iesit foarte mare,11370.Credeam ca am gemeni,mai ales ca eu am un frate geaman.
Apoi la 5 saptamani si 5 zile,m-am dus la ecograf.Nu voi uita niciodata cum i-am vazut inimioara si corpuletul acela micut,din care deja erau formate manutele si piciorusele.Adica niste mugurasi,dar atat de perfecti erau,ca parca era un omulet in miniatura.
Pe la 6 saptamani,am avut ceva scurgeri maronii,m-am speriat putin,dar cu tratament,au trecut.
Sarcina a fost foarte usoara,mi-a fost greata vreo 3 saptamani,apoi m-am simtit foarte bine.N-am vomat niciodata.
Asteptam cu nerabdare sa ma duc la control sa-mi vad bebelusul.Sa vad cat a mai cresut.La 15 saptamani,mi-a zis doctorita ca e fetita,nu e foarte sigur,dar mi-a dat si o poza cu labiile.Eu presimteam ca e fetita,parca asta imi si doream,dar pana la urma orice,numai sanatos sa fie.
Citeam in fiecare luna cat creste bebe din burtica si ce progrese face.La 16 saptamani a inceput sa miste.Doctorita s-a mirat,ca de obicei la prima sarcina,misca pe la 20.Dar eu fiind slabuta,poate am simtit mai bine.
Nu mi-a fost niciodata frica de nastere,stiam ca fiecare femeie e unica,si nici o nastere nu seamana cu alta.Asa ca de ce sa-mi fac griji,daca nu stiam cum va fii..
Toata sarcina am crezut ca voi naste mai repede,ca dac ae fetita,va veni mai repede.
Aveam dpn-ul pe 4 noiembrie.Pe 6 era ziua sotului meu.A trecut saptamana 37,38,39,40 si eu n-am nascut.In 3 am fost chiar la nunta verisoarei mele,la care credeam ca nu o sa ajung...
M-a chemat la control vinerea,in 2 noiembrie.A zis ca nu da semne sa iasa.M-a chemat marti,in 6,si a zis ca atunci e si anestezistu de servici.Am crezut ca-mi provoaca nasterea.Si era fix de ziua sotului.Am mers marti la spital,cu bagaju facut si cu mulllte emotii.Toata noaptea n-am dormit.Ma duce la ecograf,si imi spune ca bebele e pregatit,trebuie sa asteptam.Poate sa vina oricand.Dar nici vorba de provocarea nasterii.Eu,care asa am inteles...In fine,apoi am mers la mall,am cumparat pizza,am dus la servici,si chiar amsi lucrat ceva.
A doua zi,dimineata cand m-am trezit,pe la 10,aveam pe chilotel mucus cu sange...opaaaa Se apropia momentul....Intr-o ora au fost si mama si soacra la mine... Sotului i-am zis ca n-are rost sa vina...Pe la 2,elimin iar mucus cu mai mult sange....Dureri nu aveam,si nici apa nu mi s-a rupt.Intre timp au plecat mamele...si am ramas singura...ma uiatam la Tanar si nelinistit...Pe la 5,incep ceva crampe usoare...pe la 6,vad ca sunt regulate...la 10 minute...apoi la 5...dupa aceea iar la 10....intre timp a venit si sotu...notez pe hartie la ce ora sunt contractiile.Si acum am acea foaie,prima e notata la 6 si ultima la 9 si 10 minute.Pe la 8 ,sunt destul de puternice,dar suportabile.Unlele sunt mai dureroase..Mi-am fost pusa niste cartofi la fiert,vroiam sa-i fac pireu...I-am mancat patratele,ca am zis ca mergem la spital,si nu mai apuc sa fac pireul.O sun pe doctorita si ii zic ca sunt cam la 10 minute contractiile.Imi zice ca atunci cand sunt la 5,7 minute,atunci sa merg la spital.Peste o ora,erau si la 3 minute,dar nu regulate,unele la 3,4,5...Hotaram sa mergem la spial...Luam bagajul,mingea de travaliu,kitul pt celulele stem...cobor scarile,si ma apuca o contractie puternica...ma gandesc,ca vai,daca asta doare asa,cum va fi cand voi naste...Pe masina imi iau bilutele homeopate...Ajungem la poarta spitalului,portarul face figuri si nu vrea sa ne lase sa intram cu masina...Doar nu credea ca eu ma duc pe jos pana la clinica...In sfarsit,ne lasa...Ajungem la spital,ma vede medicul de garda,sau ce o fi fost...ma controleaza...cam dureros...nu stiu ce facea acolo...oricum concluzia a fost dilatatie 3 cm...mi-a facut si ecograf,bebelina era pregatita sa vina pe lume.
M-au dus in sala de travaliu,pe mami a lasat-o portarul sa urce cu mine.Mi-a pus moasa ceva perfuzii...intre timp a venit si verisoara mea care e doctorita,si m-a asistat la nastere.Apoi a venit anestezistul,dar nu ala cu care vorbisem,cu care colaboreaza doctorita mea.Era cam grosolan...A venit si doctorita,in timp ce-mi facea epidurala.Faza ciudata,e ca epidurala a prins numai pe o parte,pe partea dreapta.Deci pe partea stanga,am simtit durerile.Apoi m-au urcat pe masa,eram dilatata 5,6 cm...deja...Doctorita mi-a rupt apa.M-au coborat de pe masa si m-au pus pe pat.Si a inceput asteptarea...la dilatatie 9,mi-am amintit de kitul pentru celulele stem.Care era in masina.Dar trebuia sa anunt dinanite sa vina o asistenta specializata sa recolteze.Era acasa,dar pana la urma a venit la timp,in timp ce eu nasteam.La ora 12,m-a controlat si eram dilatata 10 cm!!!!M-au urcat cu greu pe masa,si am inceput sa imping.Doctoita a zis ca imping foarte bine.Imediat i s-a vazut caaputulAm intrebat daca are parut si mi-a zis ca putin.A fost o mare doamna,s-a comportat foarte frumos cu mine,a stat in fata mea pana am nascut,a facut treaba pe care trebuia sa o faca moasa.Impinsul mi s-a parut foarte obositor.Noroc ca eu eram in spital doar de 2 ore,si n-am avut un travaliu lung si obositor,ca atunci imi era foarte greu.La un moment dat,doctorita m-a taiat,dar n-am simtit nimic,ca a taiat in partea dreapta,unde eram anesteziata.Am mai inpins putin si apoi a venit langa mine si a zis ca o sa ma apese pe burta,ca o sa ma doara putin,dar n-are ce face.M-a apasat de 2 ori,dar nu m-a durut.Si la 12,42,in data de 8 noiembrie,de Sfintii Mihail si Gavril,a venit pe lume fetita mea scumpa si draga,Beatrice Alessia.A scos-o,nu era murdarica,nu era vanata,dar era micuta si firava.Si nu misca,statea asa cu ochisorii inchisi...prima data m-am speriat...au pus-o pe masa,si au sters-o,au aspirat-o...apoi a inceput sa planga,dar nu mult...normal ca mi s-a parut o vesnicie pana a scos primul tipat.A deschis si ochisorii..Ce frumosi erau..Apoi mi-au pus-o pe mine,si am pupat-o.Doamneee,ce pielicica finaaa.N-o sa uit niciodata momentul ala.Dupa aceea au mai sters-o si iar mi-au dat-o si am tinut-o mai mult.Apoi au du-so la neonatologie...pe mine m-a cusut..si m-au dus in pat....N-am putut sa dorm toata noaptea...cum sa dorm,cand eu nascusem???Cand la cativa metri de mine era puiutul meu???Am stat toata noaptea si m-am uitat pe geam si ma gandeam la ea...Dimineata am fost si am vazut-o...Doamne,ce frumoasa era,nu-mi venea sa cred...
Momentele ce au urmat nu au fost prea frumoase,ma refer la durerea de la epiziotomie,dar cand o vedeam pe ea,imi trecea orice durere.
Am avut o nastere super usoara,la 22 m-am internat si la 12,42 nascusem.
In fiecare zi ii multumesc lui Dumnezeu pentru fetita ce mi-a daruit-o.Nu stiu cum ar fi fost viata mea fara ea.
Nici acum nu-mi vine sa cred ca am nascut.Ca am un bebe.

Cam asta e povestea mea,am scris-o cu intarziere,dar pana la urma am scris-o.



Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large" target="_blank">Montaj
Povestea nasterii



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Ramonella sa-ti traiasca frumoasa Beatrice Alessia.

Are cu cine semana asa frumoasa.Sa-i dea Dumnezeu multa sanatate,mult noroc in viata.

E un copil perfect.

Felicitari mamico!

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Multumim mult de complimente.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large" target="_blank">Montaj
Povestea nasterii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ramonella, sa-ti traiasca printesa mica si scumpa! sa va bucurati de ea!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

quote:
Originally posted by ariel_7000

ramonella, sa-ti traiasca printesa mica si scumpa! sa va bucurati de ea!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO




Mersi la felll!!!!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large" target="_blank">Montaj
Povestea nasterii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

felicitari mamico! frumoasa poveste! nu e chiar asa de tarziu important e ca ai o fetita superba si o familie fericita ,sa va dea DD tot ce-i mai bun in viata si sa aveti parte numai de bucurii.

mi-a placut atitudinea ta in fata durerii... asta ma face si mai mult sa cred ca atunci cand pleci la "drum " cu ganduri bune fara frica e totul mult mai usor...

va pup si aveti grija de voi

Stefania X2 ... eu, broskutz :)
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Era si timpul mami sa ne spui povestea cu toate ca eu o stiu de la inceput.
Frumoasa povestea si frumoasa printesa,sa fiti sanatosi si sa va bucurati de ea

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

Votam dinnou la concursul"Clipe de viata 2007"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">babuta si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank">la 37 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Ramo, mi-au dat lacrimile. FELICITARI pentru printesa frumoasa foc ca si mami, sa fie sanatoasa si norocoasa!







Olivia 11+
www.flickr.com/photos/24386067@N08/" target="_blank">
***************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Multumim de complimente!!!

Am petrecut primul Paste impreuna.Ce frumos a fost!!!
Cum a trecut timpul,imediat avem 6 luni!!!Nici nu pot sa-mi imaginez cum ar fi fost viata fara ea.Copiii astia chiar sunt o adevarata minune.Si nu ne dam seama de asta,pana nu-i avem...


Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large" target="_blank">Montaj
Povestea nasterii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Da, Ramo, simt si eu pe pielea mea cum zboara timpul!! Parca ieri ai ramas gravi si acum ai in brate o domnisoara! Sa fie sanatoasa si sa va incalzeasca sufletele!

Ioana si David, cel mai scump martisor (01.03.2008)

poze




Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ali_bia spune:

RAMO abia asteptam si povestea ta, foarte frumoasa povestea ta, sa va traiasca si sa va bucurati de ea.

_
Mami fericita de:
Bianca(23.10.2003)__
Alexandra(17.04.2008)

Pozele mele

Mergi la inceput