Mamici de (pepenasi de) iulie-august 2008 (75)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Buna fetele,

narcisa, nu am rezolvat nimic cu soldul, ma doare de ma seaca in continuare.
Are dreptate Biri, e de la sciatica durerea, nu pot sa iau nimic medicamente.
Am pus si gheata, am pus si plasture, am stat si la pat, nimic, nimic, doare in continuare.
Asta e, mai am putin si scap.
Ieri vroiam sa merg la cumparaturi, da de unde, nu pot merge, asa in casa ma tarasc, ma tin de mobile, de pereti, de ce apuc in cale, in magazin doar de rafturi. Mai bine stau in casa, sau merg cu masina si stau in masina cat face cumparaturile sotul, sa ma aerisesc si eu.

bujo, nasol cu durerea de degete, cred ca te simti ca si cum nu ai avea maini, mare lucru nu poti face.
Acum inteleg eu de ce la fiecare vizita asistenta ma intreaba daca mi se umfla degetele, daca ma dor, daca le pot misca, chiar ma gandeam ca e obsedata cu intrebarea asta la fiecare vizita.
Da uite ca se intampla si din astea, cum suferi tu acum.
Sper sa-ti treaca intr-un final si sa fie bine.

marimar, nu am inteles eu bine cum sta treaba cu ceaiul asta de zmeur.
Te ajuta la travaliu si la dilatare?
Si daca da, cand se bea ceaiul asta?
Sa ma apuc si eu de baut, ca nasc cat se poate de natural, si tare nu am chef sa ma chinui ore intregi in travaliu.
Help cu info!
Sarumana!

Acu trei zile eram in magazin la cumparaturi, si tot auzind la voi discutia cu suplimentul de fier, ii zic sotului: mai, sa iau si eu niste fier, ca cica ar fi bine in perioada asta, la care sotul scoate din buzunar cheile de la masina, casa si niste monede: cica uite, incepe cu astea, si apoi te apuci de masina.
Da pana la urma nu mai iau nimic, ca habar nu am daca am nevoie sau nu, astia nu zic nimic daca am lipsa de ceva, nu am luat o vitamina toata sarcina, nu mi-au dat nimic.

Merg sa ma intind pe podea, cica ajuta la sciatica, poate ma intepenesc pe podea si acolo imi fac veacul pana ma ridica al meu.
Spor la treburi si aveti grija de voi.



36+

www.flickr.com/photos/nati76/" target="_blank">Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

am colostru...am colostru...




Cami 33s+, cu Timeea Cristina

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gini75 spune:

Buna dimineata fetele!

Mai, lipseste omul un pic si are de recuperat pagini intregi. Dar asa imi place, sa am ce citi. Am mai citit eu cate un pic seara, dar nu reuseam sa tin pasul. Eu am avut o saptamana foarte incarcata, si la servici si cu treburi personale, ceea ce intr-un fel a fost bine, ca mi-a zburat gandul de la cele rele. Ca sa ma mai detasez am fost la cumparaturi si am luat cercelusi, ceva cosmetice pentru bebita, body-uri, costumase, rochita, etc. Sunt asa de incantata... ca ma uit mereu la ele. Peste doua saptamani rup turta la o fetita si am luat si pentru ea hainute. Am avut ceva de umblat si asta dupa servici, asa ca pe-acasa nu prea am stat. Iar diseara merg la teatru, sa mai schimb atmosfera.
Sun M-am mai linistit, fetita e bine, nu mai e agitata, de fapt este ca si inainte. Ce i-am facut eu ei...
Irda, Antonia este o minunatie, mi-au dat lacrimile cand am vazut-o. Iar tu esti asa de atat de linistita si infloritoare. Sa va traiasca , sa se faca mare.

Cineva intreba de prenatal, cum poate sa intre cat mai tarziu si in acelasi timp sa fie de minim o zi in acest concediu. Eu am vorbit cu medicul de familie (acesta acorda concediul) si mi-a zis ca daca se va intampla sa nasc inainte de a intra in prenatal sa il sun si imi poate da cu o zi in urma. Oricum, fiind o perioada de concedii, trebuie intrebat inainte.

Gini33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Hola gravidutelor!
Camy felicitari pt aparitia colostrului!Distractie placuta la nunta!
Eu azi voi avea o zi incarcata: 2 meditatii,vine o verisoara in vizita si diseara iesim cu prietenii in oras.
Ma duc sa pap si mai revin desi in weekend nu prea este activitate pe forum.

Tecky 35 sapt
AMR 5 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Buna dimineata gravidute,

Ii raspund la repezeala lui Nati ca avem o zi incarcata:

http://www.askbaby.com/raspberry-leaf-tea.htm

http://www.babycentre.co.uk/pregnancy/labourandbirth/planningyourbabysbirth/raspberryteaeaselabourexpert/

http://www.maternitycorner.com/mcmag/articles/preg0007.html

Ceaiul din frunze de zmeur se ia cam din sapt 32 ( daca nu sint contraindicatii) se bea cam 1-2 cani pe zi pt a pregati corupul pt nastere, tonifica muschii uterului si face ca contractiile sa fie mai eficiente. Practic scurteaza timpul de travaliu pt ca dilatarea e foarte lenta in prima faza a travaliului, pot sa treaca ore in sir pina se ajunge la dilatatie 2-3 (la mine asa a fost la prima sarcina cind n-am luat ceaiul, la a 2-a dilatarea a fost mai rapida).
E o metoda naturista folosita de sute de ani.


Va urez un week-end placut,

Camy, distractie la nunta si sa vedem poze!

-------
vine bebe 3, surpriza
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

esenta e aici:

The benefits

Raspberry leaf tea is nutrient rich and contains many of the vitamins and minerals necessary for a healthy pregnancy including vitamins A, C, E and B, magnesium, calcium and iron. Consuming raspberry leaf tea not only helps mother and baby to get all the nutrients they need but can also help to replenish a new mothers stores after the birth.

Raspberry leaf tea also contains the alkaloid 'fragine' which is said to strengthen and tone the muscles of the uterus, helping them to contract more efficiently during labour. Research has found that taking raspberry leaf during the weeks prior to delivery helps to shorten the second stage of labour by making contractions more effective. Some studies have also found that it reduces the need for an assisted delivery (i.e. an emergency cesarean or use of forceps or ventouse).

Sipping raspberry leaf tea during and after the birth is also said to help the uterus contract back down to size, reduce after birth bleeding and help initiate the let down of breastmilk.

While there hasn't been a huge amount of research into this area, the general consensus does seem to be that drinking raspberry leaf tea during the latter stages of pregnancy can help to make for a 'better' labour with few side effects.


-------
vine bebe 3, surpriza
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gini75 spune:

Am ramas datoare cu informatii de la cursul de la Firstbebe, la care am fost marti, impreuna cu Sursula. Redau ceea ce am primit de la curs:

FARMACIA NOU-NASCUTULUI:
-Vigantol
-Paracetamol supozitoare
-Ser fiziologic
-Sol glicerina cu nistatin
-Glicerina supozitoare
-Baneocin pudra
-Betadina
-Alcool medicinal
-Crema cu oxid de zinc
-Antiflatulente (sab simplex).

ECHIPAMENTE:
-termometru (recomandat cel de fundulet)
-cantar de copii (nu neaparat necesar)
-umidificator (nu neaparat necesar)
-aspirator nazal
-comprese sterile
-seringi
-cosmetice.

Acum din ce imi aduc aminte de la curs si ati discutat si voi pe forum:
- pentru sani : recomandat garmastan. Dar desi scrie ca sanul nu trebuie neaparat spalat dupa garmastan si inainte sa suga copilul, doctorita a zis ca trebuie spalat;
- sanii se spala doar cu apa inainte de supt si o data pe zi cu sapun;
- pentru nas: ser fiziologic sau apa de mare - 0,5 ml. Aspirat nazal doar cand e racit;
- ochii se sterg din experior spre interior (nu invers) cu ser fiziologic si comprese sterile;
- gura: cad copilul are depozit alb pe limba, se sterge cu o compresa cu glicerina cu nistatin (dupa masa);
- buricul: se spala normal, chiar in primele zile, adica nu se ocoleste zona. Toaleta buricului: se da cu alcool alb de 70 grade sau clorhexidrina;
-alimentatia: copilul se pune la sun cat mai repede dupa nastere, chiar la cezariana. Mama poate lua galactogil sau galafor. Nu sunt necesare suplimentele alimentare, la inceput copilului ii trebuie f putin, iar apoi, in mod normal vine laptele. Alaptarea poate dura 20-45 minute (maxim) si trebuie sa treaca cel putin o ora jumate pana la urmatoarea masa. Alaptarea se face alternativ, cand la un san, cand la celalalt. Alimentatia artificiala: in ultim caz.
-regurgitarea: fie pe umar (insa copilul trebuie tinut destul de sus, aproape cu burtica pe umar) iar pe spate se poate face masaj ascendent, fie copilul sta sprijinit de mama cu picioarele incrucisate care apasa un pc pe burtica (nu stiu sa explic pozitia, ar trebui sa fac o poza cu o papusa).
-daca copilul e alimentat si cu supliument, atunci poate sa bea si apa, daca nu nu e nevoie. Apa de la noi, cu mai putine minerale: Izvorul Alb, Bucovina.
- temperatura in camera copilului: ideal 23 - 24 grade:
-baita: temperatura in camera: aprox. 27 grade, temperatura apei: 37 - 38 grade. Ideal o cadita simpla.
- la baietei: nu este recomandat sa se faca decalotarea. Doctorita (o tipa tanara) spunea ca multi medici recomanda, insa in ultima vreme din ce in ce mai multi medici nu mai recomanda.
- la schimbarea scutecului, se sterge funduletul cu servetele umede si se da cu crema. Ideal este sa spalam copilul la fundulet, daca suntem acasa. Se lasa copilul o vreme si fara scutec, sa se aeriseasca.

Nu mai imi vin in minte altele, daca imi mai amintesc va mai scriu. Stiu ca unele din informatii pot fi contradictorii cu ce au spus alte fete, dar asta e ceeea ce ne-a spus la curs medicul neonatolog, luati-le ca atare si vedeti voi cum e mai bine.

Va pup pe toate. Week-end placut.

Gini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
In sfarsit am reusit sa citesc si eu din urma.O gramada de informatii utile pe aici,ca totdeauna .
De luni cred ca ma apuc si eu sa beau ceaiul asta miraculos,ca nu cred ca ar strica.
In legatura cu cosmeticele pentru bebe,eu sincer cumparam Mustela,dar nu prea imi permit,asa ca eu am cumparat Nivea.Am folosit si pentru mine si am fost multumita,asa ca nu cred ca nu i-ar fi bune la bebe .
Cos pentru pampersi nu cumpar,pentru ca stam la parter si oricum nu o sa fie prea greu sa ducem gunoiul,asa ca deocamdata pentru mine ar fi sa arunc niste bani pe fereastra,bani pe care nu-i am.
Acu eu ma plang pe aci ,nu sunt muritoare de foame,dar stam in chirie deocamdata,trebuie sa ne cumparam in urmatoarele saptamani si combina frigorifica si carucior la bebe,si nasterea o sa ne coste 30 mil...asa ca deocamdata cumpar doar ce sunt sigura ca o sa folosesc la bebe la inceput.Oricum cred ca are deja muuuuulte.
Masajul asta al perineului mi se pare cam freeky,desi probabil face bine,eu cred ca o sa sar peste .
Hmmm,mi-ati cam facut pofta de ciorba radauteana,zilele astea o sa fac si eu
Sun eu deja ma uit la sezonul 4 din Dr House ,mai am doar cateva episoade.
Va pupicesc pe toate

Kimmy36+Erika AMR 4 saptamani
Bebele familiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

marimar, sarumana de informatii, bine ca sunt si in engleza, sa citeasca si sotul, asa nu are sa ma certe ca cine stie ce minuni fac.
Il trimit pe sot sa cumpere si ma pun pe beut ceai.



36+

www.flickr.com/photos/nati76/" target="_blank">Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiberica spune:

GINI multumim! bune informatiile.

tiberica mami de Alina 13.07.95 si mami de Karina 32 +
Dai Vointa , Iei Putere!

Mergi la inceput