Sezatoarea canadiana (93)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

quote:
Originally posted by Ktrinel

dana, io mi-am notat ce ai zis, just in case cu blue-ray..desi in afara de blue-tooth nu am auzit...si nici asta nu stiu ce e.....da' tu ai HD la satelit?

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)





Iti trebuie si alt receiver HD si alta antena parabolica pe casa (sau pe linga casa)altfel nu poti vedea programele in HD (alea putine care sunt). Da'noi ne-am dotat cu de toate ca altfel nu vedeam la la magazin. Si of corz ca mai platesti si ceva in plus la abonamentul lunar.. Cele mai misto imagini sunt pe Discovery

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

quote:
Originally posted by maru

Dana, draga mea, citit si bagat la cap. intrebare de aia de fericiti cu duhul: colectia plodului de dvd-uri merge la bluray? or cum ii zice? In principiu da. DVD bluray insa (le vezi in magazine cu o margine albastra) nu merg insa decit la DVD bluray. \imbecilitatea asta de film se tot deschide in dreapa , nici nu pot sa scriu....
In tara am fost invatatoare, cu toate gradele luate, trainer si metodist. Inca mi-e dor de diminetile de ras si joaca cu piticii mei! Lista mea de messinger e jumate cu fosti elevi insirati pe vreo 3 generatii!

cat despre cafea, drelul meu mi-a explicat ca somnolenta cauzata de lipsa de cafea de fapt e somn peste noapte care nu e odihnitor. Asa ca m-a sfatuit sa imi reglez somnul, eu care am insomnii de la tensiune, de la pitici pe creier. Mi-a dat pastile de somn, le-am urat cu desavarsire, dar dupa mai multe incercari, am constatat ca are dreptate. Daca ma odihnesc bine, nu-mi trebuie nici un stimulent dimineata!

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

tot eu...try , zice bine ktrinel, esti o comoara la casa omului.. faci subsoluri, te ocupi de gradini (ai grija la bataturi si stii mai multe decit sotul meu. El s-a documentat ceva timp inainte sa ma "vrajeasca" sa schimbam televizorul.

Mihaela
, merci mult si vacanta placuta si voua. La anul vom merge si noi in Ro (se fac 10 ani de cind am emigrat si nu am fost deloc) si daca ne-o permite buzunarul ne-om plimba si un pic prin Paris. Imi mai da-ti atunci ceva sfaturi.


Weekend palcut si fara multa ploaie.

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Carmencita, multumim de intrebare, David e mai bine, tuseste mai putin. Mi-am facut curaj si I-am dat niste Stodal si am si gasit niste sirop de brad ( multumesc Bebitzu-cred-de sugestie ) .Ai fost tare draguta ca te-ai oferit sa-mi trimiti medicamente, apreciez tare mult oferta ta.
Socrii mei sosesc pe 22 iunie si-mi vor adduce ei noi stocuri de medicamente, eu sper sa nu fie nevoie de ele si sa le las sa expire, ca si pe celelalte .

Nelia,nici Ioana nu se omoara cu cititul, citeste ce I se da la scoala, asculta cu placere povestea de seara , dar as vrea sa o vad cu o carte in mana, absorbita, intr-un colt. Daca s-ar putea juca cu copiii toata ziua, dupa ea ar fi perfect, dar mie nu mi se pare asta sufficient.
Mai ales, ca am vazut ca nu au o structura a jocului, sa hraneasca-schimbe papusile, sa faca mancare, sa joace un joc cap-coada. Se apuca de toate si la fel de repede le lasa balta si o mare dezordine in jur .
Eu cred ca ai nostrii copiii nu mai stiu cum sa se joace…noi aveam mai putine jucarii si mai multa imaginatie.

Daiopri, sa stii ca si eu am facut radiografie la plamani si era in Ro-deci iti dai seama cata protectie era) si fara sa stiu, eram insarcinata .Copilul e normal, doar ca tare obraznica, imprastiata, visatoare si cu concentratia mai volatila ca naftalina…dar nu cred ca astea sunt de la radiografia aia, ci zestrea genetica, bate-o vina!
Eu zic ca totul va fi bine, felicitari pt sarcina si sa fie sanatos, destept si norocos bebeul !
Cat despre cafea, mie dupa ce am nascut, la masa la maternitate mi-au adus cafea…am ramas interzisa, dar asistentele mi-au zis ca nu afecteaza lapticul pt bebe…eu oricum nu beau deloc, dar totusi nu mi s-a parut normal .


Mqqm, dar esti sigura ca cel mare mai vine din Ro? Pai de cata adrenalina a avut el parte in 6-8 saptamani de cat e acolo, crezi ca se-ndura sa vina in boring Canada ?

Ana, pai chiar lasa-ti intimeurile la vedere, poate asa se satura proprietarul si te-anunta si pe tine cand e de musafiri !

Maru,ma tot gandeam la japonezii aia de care ziceai, daca sunt asa ingrijorati de poluare, de ce nu se muta in Waterloo, ar merge cu bicileta si asa ar polua si mai putin !
Tu ce vesti ai despre cv-ul trimis ?


Rocs, La multi ani pt pitic, am vazut ca face 2 ani, sa va traiasca ! Si mie mi-ar place sa vizitez Vancouver-ul,ca numai de bine se aude de el…cat despre munti, de abia la Mont Tremblanc mi-am dat seama ce mult imi lipsesc .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineatza fetelor dragi
De cateva zile tot vreau sa mai scriu si eu un mesaj doua pe forum si ma "bruiaza" rau-rau-rau reclama de la "Pampers". Vad ca acum am nimerit-o pe cea cu Danino - asa ca asta nu se deshide peste ceea ce scriu si nu-mi blocheaza calcu >:-(
In primul rand multzumesc frumos de urarile de primire
Suntem inca un pic obo si tot mai adunam si punem in dulap din lucrurile de iarna/toamna/primavara (cand am plecat in Tunisia erau 8grade afara si drizzle - ploaie marunta si rece) si incercam sa pregatim bagajele pt Italia. Acum e cald si soare si la noi. Avem aprox 23 grade si totul e verde in jur. O reala placere sa ne plimbam prin padurice si pana la lacusor. Au inflorit toate tufele de liliac, rododendron, bujorii- asteptam si iasomia :-)
Magda -sa-tzi dea bunul Dumnezeu o nastere usoara si refacere rapida! Iar Olivia-Vivian sa fie sanatoasa si mancacioasa :-)
Ina si Kristin - sarcina usoara in continuare!
Daiopri - felicitari pt bb! - sa fie sanatos si noroc si sarcina usoara itzi doresc!
Laura - imi pare bine ca David e Ok acum - dragutzul de el - e greu cand e asa micutz si boleste :-(. Tu nu ai "batista bebelusului"? La noi a functzio f bine de fiecare data cand Gabisor ne-a mucit. Noaptea noi i-am dat Bisolvon (se poate da de la 1 an - insa e produs local scandinav - deci nu cred ca-l avetzi pe-acolo - contzine: bromhexinhydroklorid 0,8mg; maltitol 500mg, sukralos, arome, apa - poate gasesti ceva similar pe la voi). Multa sanatate!
Nelia - La mule lunisoare si anisori pt Lisandru! :-) de ce Bora-Bora? pt ca se vorbeste fr (deci o lb pe care o vorbesc si eu :-)), are o clima cata-cat decenta (desi sotzul zice ca e prea multa ploaie "iarna".... insa pe mine nu ma deranjeaza :-)), pt ca are un peisaj paradisiac care te face sa visezi :-)(cred ca toata ziua nu as face altceva decat sa meditez "la nemurirea sufletului si iesirea paruli prin caciula :-)" ). Dar avand in vedere ca am o progenitura care cat e curand va merge si la scoala... tre' sa ma intorc la viatza reala si sa ma gandesc serios daca nu ar fii mai bine in Honolulu/Hawaii decat in Bora-Bora :-) (ca resedintza :-) nu ca vacantza :-)) Da' stii tu... "pasarea malai viseaza"... asa ca... raman cu visele :-)
Cred ca am ramas un pic datoare cu raspunsul la intrebarea: Cum a fost in Tunisia? Eu am ramas placut impresionata de conditzii. Acum - va putezi imagina - intotdeauna se poate si mai bine :-) dar ca un tot-unitar a fost f bine :-)
Mult-mult soare, dar si f vantos - mai ales langa mare. Nu s-a simtzit caldura dar ne-am bronzat. Hotelul este situat exact pe plaja - deci dupa ce treci de piscina hotelului itzi potzi afunda cu placere picioarele in nisipul fin si moale ale plajei. Apa din piscina era intoteauna curata - dar cam recisoara (insa am cutezat sa fac cateva ture... de "incalzire"), aveau si jacuzzi in bazin - mie mi -a parut f... gadilos :-) Apa marii dimineatza era f linistita si calma, iar dupa-masa (cand era f vantos) era plina de valuri inspumate - spre marea bucurie a lui Gabisor care tziopaia in apa si nu mai vroia sa iasa.
Mancarea a fost buna si... continuuuuuuuuuu... Adica dupa micul dejun puteai sa mergi la "coffee shop" (un mini-resto) unde puteai sa papi viennoise, sa bei o cafelutza/ceai/suc, apoi urma amiazul, apoi snaks-ul de dupa-masa, apoi "coffee time", apoi cina, apoi o alta gustarica in bar alaturi de o bauturica, etc. Bineintzeles ca noi nu ne-am dezmatzat absolut deloc :-) Am fost f cumintzi si cumpatatzi. Atat eu cat si omul meu am venit DOAR cu 1kg in plus :-) Am mancat f multe fructe (pepene rosu, pepene galben, piersici, caise, portocale, capsuni) - dimineatza cu branza (un fel de branza dulce f gustoasa - cu un picutz de gust de lapte de oaie/capra) si la amiaz si seara langa carne de pasare sau miel. Am gustat cateva viennoise bineintzeles :-) si cateva meniuri locale, cateva creme si prajiturele - dar cu masura - ca eu, care si asa sunt rotunjoara, nu puteam sa-mi permit sa ma rotunjesc ca un balon. Stuff-ul a fost prietenos si serviabil - dar bineintzels ca asteptau un micutz bacsis - iar noi, pt ca ne-am simtzit bine, le-am dat :-) si au fost ca niste albinutze in jurul nostru, totzi numai un zambet si gata sa sara sa ne serveasca (apa, suc, vin, schimbat farfurii, etc). Directoarea hotelului (Kate Davis nascuta in Egipt din parintzi egipteano-engl, crescuta si scolita in UK, sora ei casatorita in Suedia cu un suedez) era permanent la datorie: in restaurant, la piscina, in "coffee shop" - ca un gardian super-atent si gata sa puna mana sa ajute stuff-ul unde era cazul. M-a ajutat pana si pe mine ca "guest" sa-mi duc farfuriile pline la masa unde ma asteptau tati si bb flamanzi :-) (am avut resto-bufet). Am avut si resto cu meniu "a la carte" italian si ne-am rasfatzat doua seri si acolo.
Drumul a fost 1h si jumatate cu autocarul de la hotel la aeroport si apoi 4h neintrerupt cu avionul. Gabisor l-a suportat f bine (neasteptat de bine :-)).
In schimb, acolo ea nu a prea mancat altceva decat pizza, cartofi prajitzi si inghetzata... Acum, acasa vad ca... "recupereaza"... Cel putzin in primele 3-4 zile cand am ajuns manca... non-stop... Tot timpul vroia cate ceva de rontzait... Si la gradi s-au minunat ce bine mananca... tot din farfurie... singurica-singurica :-) Vad ca acum si-a intrat in ritmul normal si a lasat-o mai usor cu infulecatul... Sa vedem cum va fii in Italia... 3 sap la hotel...
Va doresc un weekend fain, cu soare si cer senin!



Lorelai

May 3, May 2, May 1
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Daiopri, eu as zice sa fii linistita, nu cred ca e nici o problema cu bebe. Felicitari. Eu stiu ca ovulatia se produce exact in ziua a 14-a, doar daca ai cm regulat de 28 de zile. Ovulatia se produce cu 14 zile inainte de menstra, sau mai bine zis exact dupa 14 zile de la ovulatie are loc menstra. Asa ca daca la tine nu e regulat, de ex daca ai cm la 30 de zile, ovulatia a avut loc intr-a 16-a zi. Si dupa cum ai spus si tu, trebuia ca temperatura sa fie mai ridicata.
Laurajr, nu ai pt. ce... Si zii asa, aduce mama ta ceva aer de Bacau? Daca da, poate ia si din zona Narcisa putin. Aici imi vin in minte niste imagini de la o comedie cu niste copii care veneau cu niste pungi umflate cu aer in casa, le desfaceau, inspirau cu "sete" si apoi fugeau sa le umple iar. Ce credeti? Se duceau la vecin care avea aparat de aer conditionat in casa.
Carmencita,
Crsitian 1 an si Alex 11 ani
"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

LA MULTZI ANI LUCA!Sa fii sanatos si norocos!
La multe luni Lixandru!Si tu sa fii sanatos si cuminte in continuare.
Magdone-nastere usoara si Olivia sa fie cuminte!
Dana-vacantza placuta!
Weekend placut, mi s-au trezit comorile si am si de invatzat

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Am o intrebare pt. cei din Quebec:
-in contextul - fac cerere pt. un pasaport canadian:
mi se cere sa furnizez un document cu poza si semnatura, care sa certifice numele meu.
Am avut revelatia ca documentele federale- de cetatenie- sunt pe numele de casatorie. Nume cu care am emigrat de fapt.
-cele provinciale sunt doar pe numele de fata- de fapt singurul disponibil ar fi doar assurance maladie, ca permisul e provizoriu si n-are foto.Ar mai fi cardul de student, dar e tot pe numele de fata.
Cum ati facut voi in sitatia asta?
Nu ma intrebati de ce am numele de fata pe documente. Asa e legea, si cum am facut actele la Quebec ville, si eram cam timorati atunci nu am avut curajul sa ne certam cu ei. Am cunostinte care au facut asa,au insistat, si li s-au trecut ambele nume. La permis am insistat si mi-a trecut si numele de casatorie, dar ca si cand ar fi prenume....
Si se precizeaza in formulare sa fe numele identic pe toate documentele
Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

mikiion, si eu am la fel ca tine, pasaportul canadian l-am facut cu numele dupa casatorie, dar restul actelor sint toate pe numele de fata. Nu mai ai pasaportul romanesc? Acolo ai si poza si numele dupa casatorie. Nu mai stiu cum am facut exact, ca au trecut multi ani de atunci, dar cu o combinatie de mai multe acte vei putea avea pasaportul corect. Cel mai bine este sa dai telefon sau sa faci un drum pina la unul din birourile unde se depun actele si te lamuresc imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silva spune:


DACA STITI PE CINEVA CARE CAUTA JOB DE BIROU, IN ADMINISTRATIV, PERMANENT

FIRMA: HONEYWELL, LOCATIE : RIVE SUD , BROSSARD (BD. MATTE),
DESCRIERE: GESTIUNE DE CONTRACTE /SERVICII TEHNICE (PE CALCULATOR), ABILITATE PE COMPUTER, BILINGV, SERVICIU CU CLIENTII .
SALARIU 35-40.000 CAD / AN
3 SAPT DE VACANTA
ORAR FLEXIBIL 8/8:30/9 – 16/16:30/17
Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)


Buna Ktrinel,
As fi interesata de jobul sus mentionat daca mai e valabil. Te rog da-mi o adresa sau un tel unde sa te pot contacta. Merci anticipat


Mergi la inceput