Sezatoarea canadiana (93)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

try, m-ai dat pe spate! cred ca trebuie sa imprim si sa fac un studiu pe text...ca sa pricep mai bine...cat de atehnica pot fi....

daiopriapoi daca nu ai fost la Montreal , nu acceptam sa te pronunti ...glumesc evident..

mai era o fata din Kelowna.am auzit ca acolo e de belea, frumos rau..si o clima numa buna...

apropo, in weekendul asta iar plooooooo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

ica, spune-i sa-mi trimita cv-ul pe email : christina000@videotron.ca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Ktrinel, merci , i-am transmis

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocs02 spune:

Ktrinel, iata ce am constatat in perioada de aproape 1 an de cand locuim aici:
- zona Vancouver este deosebita din punct de vedere peisaje, locuri de vizitat/explorat fara a bate prea multi km, nu degeaba BC-ul se lauda a fi “The best place in the Earth”, noua, mie si sotului meu ni se potriveste peisajul asta ca o manusa pentru ca eram obisnuiti sa vedem non-stop muntii , iar eu sunt iremediabil indragostita de mare/ ocean.Nu stiu, poate in timp, nu mi se va mai parea asa deosebit peisajul, asa cum zicea Daiopri, o sa incep sa incep sa vad si altceva , dar inca ma minunez de ceea ce vad/vizitez. Dar, asa cum prea bine stim in acelasi timp, peisajul nu este de ajuns….
-viata este mai scumpa ca in Mtl, in acelasi timp salariile mai mari, diferenta de salarii se poate balanta cu cheltuielile de zi cu zi , dar in mod sigur, zic eu nu cu pretul caselor care este cam 30-40% mai mare ca in Mtl la nivelul preturilor de anul trecut;
-aveai dreptate, Vancouver-ul este diferit de Mtl prin numarul chinezilor, insa ei sunt un pic diferiti de cei din Mtl, adica sunt mai curati si mai scoliti, in privinta asta sunt f. de admirat, sunt tare ambitiosi in ale studiului; sunt insa zone in care te simti cam in plus, eram odata intr-ul mall dintr-o zona cu populatie preponderent chineza si ma simteam ca un turist in Shanghai, nu exagerez deloc; pe mine personal, nu ma deranjeaza deloc numarul lor,inca...ce ma deranjeaza ,si cu mutarea n-am schimbat nimic , in sensul ca ma deranjau la fel de tare si in Mtl, sunt "turbanele". Sunt si aici zone in care zici ca a plouat cu turbane.Singura solutie este sa eviti zonele alea, noi stam intr-o zona destul de "alba" sa zic asa, insa e cam scumpa. De…totul se plateste!!
-un plus al zonei pentru mine este ca am posibilitatea sa aleg in ce limba sa studieze copiii( engleza, franceza), asa cum stii este un motiv care a balantat puternic in decizia noastra de a ne muta; si noi am ales sa le invete pe amandoua, sa vedem acum daca vom si reusi;
-un minus este pentru mine lipsa prietenilor din Mtl, in timp ce acolo socializa mereu, aic stam cam prost la capitolul asta in principal pentru ca avem prea putin timp liber;
-un plus este piata job-urilor mai bogata ca in Mtl si o mai mare varietate de cursuri /specializari ;
-un plus este iarna mult mai blanda, dar ploioasa.
Ca o concluzie personala, desi am momente cand mi-e dor de Mtl ptr ca are si el farmecul lui si de oamenii pe care i-am lasat acolo, imi place aici si am inceput sa ma simt mai “acasa” decat ma simteam in Mtl. Nu cred insa ca e o regula generala, sau ca e mai bine in Vancouver ca in Mtl, departe de mine asta, depinde de ceea ce cautam si gasim sau speram sa gasim fiecare.

In orice caz, va astept pe aici in vizita , macar sa va faceti o idee….numai ca scumpesc astia biletele la avion intr-o veselie …


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

rocs, apropo ...azi merge barbatu-meu sa joace fotbal in parcul acela

mda, suna si bine...si mai putin bine ce zici tu acolo...pt mine tot ce e mai scump e deja ...taiat de pe lista , chiar si romania ...asta pt ca nu intervad un mare castig in cariera asta a mea...si daca proportional castig si cheltui mai mult...what's the point? ar ramane confortul, viitorul scolar/academic al copilului...pt astea da, poate...si o tzara de soare in plus ca mi s-au uscat si crapat pieili pe mine .

sa stii ca aveai dreptate cu parul Juliei mele...cred ca se face ca al Juliei tale...deja e cu bucle si se pare ca nu e asa fin ca al meu..Ce face Luchita? Baiat mare de acum...mai punene poze cu ei..

biletele se scumpesc pt orice destinatii...ai tai ce zic ca sunt si mai departe de tara?.. cred ca te costa o avere sa te duci din vancouver cu famili acasa...si chestia cu socilizarea...deci poate fi mai rau ca aici...ca si aici ne vedem de Craciun si de Pasti...of, greu pe lumea asta.

pupici apasati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Hai, mai, Ktrinel, ce n-am explicat bine, cu blu-ray-ul sau cu blue tooth-ul?

legat de vancouver sunt f mult romani si acolo, o gramada de IT-sti, insa nu ati apucat voi, rocs, inca sa ajungeti sa cunoasteti. E de ajuns uneori sa cunosti doar 1-2 familii si apoi dintr-o data in juma de an te pomenesti cu 10 prieteni, nu unul.

Maru, cred ca e tare frumos ce faci tu acolo (la servici ma refer), bravo tie ca esti intr-o asa pozitie/bransa. Pe mine m-a atras mereu partea asta cu medicina, biologia etc. Daca aveam mintea sa constientizez asta pe la 14-16 ani, poate ca acum eram si eu cu medicina facuta. Dar probabil ca in felul asta nu-l mai cunsoteam pe sotul meu, n uam ma ifi emigrat i ncanada, nu as mai fi avut bulgarasii astia doi de baieti.... asa ca mai bine ca n-am facut medicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocs02 spune:


Pupici Juliei, printesa cu bucle blonde . Ce ne mai zici de ea? Luca e un nazdravan si jumatate, suntem in perioada in care cuvantul preferat e "nuuuuuuuu !!".Dar e tare nostim si ma topesc cand il vad ce mutrita nevinovata ia cand face o prostie. Mereu am zis ca au copiii astia un noroc teribil ca sunt dulci.Am sa pun niste poze in curand.
Ai mei, ce sa mai zica saracii, s-au cam resemnat, stiu ca singura lor sansa sa-si petreaca mai mult timp cu noi este sa se suie in avion. Biletele sunt scumpe oricum, indiferent de unde pleci, Mtl, Toronto sau Vancouver, ce mai conteaza cateva sute in plus la miile de dolari pe care le cheltuim oricum?
Zicea cineva ca a platit cam 4500 anul trecut ptr toata familia sa mearga in Ro, noi anul asta am platit 5000 de aici ( ptr 3 persoane , ca pe sot il las acasa sa munceasca).

Hmmm...Westmount...parcul ala tare mi-a placut...avea toate calitatile...de ce nu te duci si tu cu Julia?

Try, ai dreptate, stiu ca sunt multi romani si pe aici. Noi nu prea avem timp sa ne intalnim nici cu cei pe care ii cunoastem, asa putini cum sunt, din pacate...

Sa aveti un weekend placut fetelor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

try,..tu ai explicat f bine, doar mintea mea e cam inceata la tehnica...dar tu, e ceva la ce nu te pricepi? esti o comoara la casa omului

rocs, nu am putut merge si noi azi, ca s-a anuntat ploaie pe seara.dar data viitoare nu ratam ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Interesanta discutia despre Vancouver.
La Multi Ani Luca pt. maine!!!!!

Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

try, blue tooth este un protocol de comunicare wireless prin care se pot transmite atit date cit si voce.
Ceea ce ai descris tu este un headset blue tooth enabled .
Poti sa ai "bluetooth" la automobil, laptop si in general orice device care "implementeaza" acel protocol.

Dana, vacanta placuta. Noi plecam spre cealalta parte a oceanului si vom experimenta daca aventurile europeene merita gramada de bani cind ai "kindergarten" dupa tine. Fiica-mea vrea sa faca "bonding" la Paris dar se multumeste si cu Londra la o adica.

Ana, eu as alege Parisul fara discutie. Am fost destul de multe ori si la Paris si la Viena si desi fiecare are farmecul lui... este frig la Viena iarna... Noi am fost de doua ori in timpul iernii si nu te puteai plimba de frig, intram tot timpul sa bem un ceai si sa mincam strudel. Mie mi se par scortosi vinzatorii din Viena, banuiesc ca ii deranja accentul meu cind le vorbeam in germana ca atunci cind le vorbeam in engleza nu pricepeau .

Vancouver, oras de vis de vizitat. Greu de rivalizat cu peisajul respectiv. Ca si turist mie mi-a placut tot, pretul caselor insa era doboritor

Sarcina usoara, nastere fara probleme gravidutelor.




Mergi la inceput