Povestea nasterii potoroasei

Povestea nasterii potoroasei | Autor: cleo78

Link direct la acest mesaj

Povestea nasterii

Totul a inceput acum 9 luni - cand viatsa ne-a dat un bobarnac dur- verisor si prieten apropiat ne-a parasit, lasand in urma un gol si intrebarea care e rostul lucrurilor. La praznicul de 3 sapt - io, anti carnivora convinsa...ma infing in ditamai gratarul de porc si paharul de vin, shocand pe tati. Pe drum spre casa...tati zice: luam si un test de sarcina,da? Se duce la farmacie, ii da farmacista pe cel mai scump, firesc, un sure ceck -care iese.. cu o linie si o umbra vaga. A 2a zi repetam cu cel mai eftin: o barza. Una f. clara: 2 dungute roshii. Sa va arat poze?
Nee...dar le avem acolo.
Eram in pragul de a pleca in concediu: sun la dr la care merg de 6 ani- ma programeaza peste 2 luni. . 2 luni??? io nasc pana atunci!!! Sun la Medicover, unde am card de asigurat prin firma, si ma programez la primul nume oarecum cunoscut: dr Hamid Reza Ayatolahi. Si nu o sa imi para rau - un dr dedicat, imi da mai intai analize de facut , ma linishteshte cu privire la ideea de a zbura peste 4 zile, primul meu zbor - sau mai degraba primul nostru zbor.
Concediul in Barcelona nu l-am savurat 100%, portocalele de acolo da, sucul de portocale de peste tot, mancarurile- numai alea care nu miroseau prea tare. De...aveam nas de lup, de la 100m am simtim mirosul de fructe din Boqueria, iar cele de bucatarie... de la distante mari, stiind si meniul.

Urmeaza o sarcina ca la carte. Primul trimestru cu limba de un cot in fatsa ochioasei... vomit/nu vomit. Tati curatsa portocale zilnic. La munca beau 1l lapte zilnic, dimineatsa si 1 kil de clementine/mandarine/portocale la ora 15-16. Si somnolentsa...veneam de la munca, adormeam la 9 seara, la 8 dim. cu greu trezirea, si in weekend somn si la pranz. Somnorila...
Trimestrul 2 - perioada de inflorire: greturi nu, grasa - inca nu... sindromul cuibului ne face sa zugravim, ca de - trebuia camera la bebe aranjata, da?
Sarcina mi-am urmarit-o in paralel la cei 2 medici, primul fiind atat de ocupat, incat am renuntsat curand- dr Hamid fiind atent si m-a linishtit de fiecare data. De... vorba lui, "internetul asta ar trebui interzis"
Bebe de acum isi face simtita personalitatea: la ecografii nu ne-a aratat din prima ce e, doar ce capos e: cu picioarele incrucishate
si cordonul printre picioare, ghici ciuperca daca sunt fata sau baiat! Clar... o viitoare taur-itsa! Mami papa orice, toate fitsele ei:
nu mananc carne, nu mananc sos, nu imi place aia...s-au dus. Termita! Mancam si mancarea colegilor, noroc ca sunt cei mai multi baieti
si chiar imi ofereau amabil ce au ei la pachet. Numai colega Adriana a ajuns saraca sa fuga de mine cand e vorba sa manance. Ce sa ii fac, daca gateste atat de bine

Trimestrul 3 - incep sa iau proportii(am pus 16-17 kile pana la final), miscarea zilnica devine un efort, desi stiam ca alea 20-30min x 2 (dus + intors) mers zilnic imi vor prinde f. bine pt final, si mai ales la nastere. Nu am avut probleme, mai degraba la creier ceilalti, si daca alta data nici nu ash fi bagat in seama ce zic, acum sunt mult mai sensibila.
Am mers la munca pana in sapt 35-36, cand nu mai puteam sta jos pe scaun 9-10ore- ma durea fundul la propriu. Daca ash fi stiut ca mai am inca cateva sapt pana nasc... brr. Nici acasa nu am stat locului, Pashtele m-a prins ca de obicei: cu mancaruri gatite, 3 feluri de pasca, drob, ciorba, friptura- lasata pt cei cu gratarul. Hainutsele pt bebeluna spalate si calcate de multtt, bagajul facut de muult, loc in dulap pt ea- demuullt, numai 'potoroasa' se lasa ashteptata. Spal geamurile de 2 ori, curat, fac piatsa, calc, etc. Nimik. Trec termenele date de ecograf, trece si ala calculat de dr, intram in sapt 41, incheiem sapt 41... si iau o sticla de ulei de ricin si nishte calciu efervescent. Le-am tinut acolo, sus, in dulap, in sperantsa ca isi induc efectul de la fdistantsa. Dar vezi sa nu.... 1 calciu sandoz pe zi si-a facut efect doar scapanadu-ma de crampele musculare, (16 kile in plus se resimt pt muschi, chiar daca si acasa faceam 2-3 ture zilnic pana la piatsa, pana la magazin etrc). Iar ulei de ricin nu mai beau in viatsa mea! CAH. Sa nu zic, toate 'prietenele' din gama 'toata baba-i priceputa la medicina' imi faceau capul calendar cu sfaturi: ca sa ma internez, ca sa ma duc nu stiu unde ca sa fac nu stiu ce etc. Ce sa ii fac, bebele meu e mai potoros. Si ii place la mami.

Am avut o sarcina usoara, mici probleme, care nu au fo ale lui bebe, ci ale organismului meu, de, rinita de sarcina asociata cu alergiile au scos la iveala un mic astm alergic (la praf...). De la zugravit, da? Plus de pe strazile Bucureshtiului, hopurile imi dadeau contractii- asha ca mai rar cu mashina, traiasca metroul care nu pune frane la samafor si nu da in gropi. O sarcina care m-a facut sa vad viatsa si oamenii altfel, care mi-a triat prietenii -si aratat adevarata fata a prieteniei, a oamenilor; si zic ca am ales bine.

Sfarsitul se apropie... cateva alarme false, de vreo 2 ori am transpirat in asha hal ca ma gandeam..daca s-a rupt apa? dar de unde... cu informatii de la dr: "doamna, urmatoarele 2 sapt prin absurd nasti" ... si m-am dus iar la bantuit parcurile; apoi iar la control: "capul lui bebe semi angajat". Asta a fo pt 1 sapt, ca apoi iar s-a relaxat totul, bebe a urcat, si fac pishul mult mai rar. peste 10 zile: "mergeti linishtiti la petreceri!!"..si ne-am dus la manastirea Pasarea unde ne-a fugarit un caiine prin padure cand voiam sa fac un pishu. In cele din urma am luat uleiul ala de ricin (dupa ce a adormit tati, ca nu era de acord!!!), in 2 runde, juma intr-o seara, si dimineatsa am pierdut din dop (coincidentsa sau nu...) si urmatoarea seara dau restul pe gat, cu inca 1 calciu efervescent (cu gust de lamaiie...), si..incep contractiile. Neregulate. La 3min, 7min,4min,5 min. La 5 juma dimineatsa, nedormita si agitata, trezesc pe tati:
-HAI!
El sare din pat...
-"ce e????" ,
-"ei, ce e, calmeaza-te, dar mergem incet la sptial, pana nu incepe circulatia nebuna in buc."
Aveam 41 sapt incheiate de sarcina, incepea sapt 42.
Vineri, 9 mai... ziua capitularii Germaniei. Si a mea !

Pauza. Bebe sughite...
Revin.

Ia tati bagajul, kit-ul de prelevare celule stem, telefoane incarcate, bratul de analize si actele necesare, si tot. Astea stateau la usha de aproape 2 luni - le-am facut, desfacut, reimpachetat, impartit in 2 bagajul, facut liste si indicatii lui tati, schimbat indicatii catre tati. Naucit pe tati. Naucit si pisica, pe care am si tuns-o , si ajuns la concluzia: nu ceti prea multe, ca nu faci bine. Cel mai bun sfat care pot sa dau unei gravide, e sa se duca la un dr in care are incredere, si sa lase deciziile medicale pe seama lui. Analizele toate trebuie facute, tot ce recomanda dr-ul, restul ignora, daca ai intrebari - pune-le dr-ului, si atat. Un dr bun, de incredere e vital pt psihicul mamei si evolutia sarcinii, nu esti multumita- schimba-l, si de aceea am recomandat dr cu care am nascut. Pt ca.. mi-a dat incredere, mi-a spulberat fricile si nu am avut nicio indoiala ca el va lua cea mai buna decizie in privitsa mea si a lui bebe.
In fiecare seara, din sapt 37, ne-am culcat cu ideea: "e ultima noapte de dragoste", de miine incepe razboiul, peste noapte tresaream si ma pipaiam: :"neee, nu s-a rupt apa, nici acum". Dar pana cand sa sarbautorim fiecare seara a noastra? Pana cand sa tina tati mashina de la firma in fatsa blocului? Pana cand facem dansul berzei, si sa rugam toti prietenii care ma suna cu "NU AI NASCUT???" sa ne trimita o barza, o cioara, orice!

Pe drum spre spital revad ultimile notite, de la cursurile de la spital, din cartile cetite, si imi dau seama ca oricata naturalete si
cat de firesc am tratat toata sarcina, in momentul asta sunt emotionata, pierduta, speriata, desi ashtept marea intalnire de atat timp (de, potoroasa noastra s-a facut asteptata...), deja incepeam sa imi doresc cezariana, sa imi doresc orice numai sa nasc si sa sar peste momentul 'incendiar' !!

Si ajungem la spital. La 6 dim - ne lasa portarul sa intram cu mashina in curte (un privilegiu...), fugim la camera de garda, cotrol+ ecografie, rezultat: col sters, permite indexul, dilatatie 0, schimbarea si la camera de nashteri. Ma ia cu fiori. Scap de clisma si 'coafat' (de, tsara arde, si babei ii arde de aranjamente....). Ma cazeaza in camera de travaliu, unde mai e o mamica in covalescentsa de aseara, si alaturi in sala de nashteri o mamica care nashte. A nascut cu anestezie epidurala...nu am auzit decat urletele lui bebe. Intre timp, moasha ma intreaba :ce dr mi-a urmarit sarcina, cand ii zic numele...i se insenineaza fatsa. Ce au toate cand zic numele dr-ului Hamid zambesc cu admiratie si caldura? Nu stiu. Voi intelege pana la urma... Si il suna pe dr meu, care anuntsa ca vine, ca mai are inca o mamica in travaliu. O mamica fantastica, a ajuns cu dilatatie maxima, si nashte...in 15 min. Numai io nu.
Se schimba tura la moashe, si astea noi sunt tinere si dragutse (toate poveshtile de groaza cu moashe hoashte sunt doar poveshti, da?). Vine dr-ul, termina cu cealalta mamica, se duce si face raportul.
La 10 - control pe masa : dilatatie 4. Imi rupe membranele...si in sfarsit simt ce e aia apa rupta - simt cum curge ceva cald, cam ca la ciclu, dar flux mai mare. SI imi pune o perfuzie: glucoza + occitocina. Cer epidurala- desi pana aici au fo dureri suportabile. Dr ma pacaleshte, zice ca merge totul bine, dar ca ii e frica de contractiile mele neregulate, care ar fi incetinite de anestezie si nu vrea sa se gandeasca la forceps. Si incepe nebunia. Dureri crunte, pe contractie, contractii muult mai lungi (de la 20sec ajung la 40sec.), pauza dintre contractii miscorata, dureri de parca imi rupe cineva oasele bazinului, capul lui bebe nu era angajat total, dilatatia inainta destul de greu... tin minte ca nu mai puteam de durere, am cerut la un moment dat epidurala, cezariana, orice. In loc sa imping, io urlam de durere. A incercat dr sa ma incurajeze, sa ma calmeze, sa ma linishteasca... sa imi explice cum si cand sa imping etc. Imi pare rau ca nu am fo mai cooperanta ... Pana in momentul ca am simtit natural ca tre facut si cum tre facut. M-a taiat, si la 3-4 de HAI IMPINGE - dispare burtica, vad capul dr-ului si un bebe mare si agitat!. Potoroasa mea, de 3850gr...dadea din maiini si picioare. Abia dupa curatatul nasucului a plans putin. De, facuse maica-sa suficienta galagie (dr a zis ca sunt buna de soprana la opera....). Astfel, la 11:35 a venit pe lume Mara, si toate durerile au fo uitate. Sun pe tati, care patrula prin curtea spitalului, sun colegii, verisoarele, nasii, pe toti. Si dr-ul broda acolo...

Acum, ma uit la pitica, cum doarme in bratele mele, si ma intreb: cum fuse viata mea inainte? ce rost au celelalte? o pup si Ii multumesc lui Dumnezeu pt cel mai frumos moment, care m-a facut
sa uit de neajunsurile sarcinii.

Revenirea a fo mai anevoioasa, doar in primele ore, ca nu mancasem cu o zi inainte mare lucru, noapte nedormita, am leshinat de vreo 3 ori, si am ajuns la pitica abia la alaptatul de la 18, dusa cu scaunul cu rotile, cand nu am alaptat ci am plans cu ea in brate. Minunea noastra. Dupa un somn legat de aproape 6 ore, a 2a zi eram fresh si.. buna pt un nou start in viatsa.

P.S. mama mai mandra nu ati vazut la alaptat: erau 5 nou nascuti, doar o fata- si cea mai mare!

A 2a zi, sambata, e praznicul pt Mishu - de 9 luni. Un drum se incheie, altul se deschide.


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!! soarele din viatsa noastra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Cleo, cleo, ce frumos ai descris tu odiseea potoroasei tale!!! N-am sa te uit niciodata spre ultimele saptamani cum implorai, rugai, amenintai si cautai barza sa vina sa-ti aduca frumusetea. Si nici nu te-ai suparat pe mine ca ti-am luat-o inainte!!!

Sa-ti traiasca, sa va aduca numai bucurii!!!!!

Pupam potoroasa mica!!!!

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Cleo, fetele, ce frumos ai scris! Am retrait acum alaturi de tine toate momentele esentiale ale sarcinii, ce ne-am mai amuzat cand voiai sa dai spaga la barza, doar-doar o veni mai repede si la tine... Toata lumea la odiseea noastra era in febra, ne uitam peste tot dupa berze sa ti le trimitem tie si in fiecare dimineata dadeam drumul la PC cu emotii sa vad daca a aparut "potoroasa" noastra mica...

Ce bine cand totul se termina cu bine!

Sa-ti traiasca Mara, sa fiti in continuare la fel de fericiti si impliniti!


Felicia 35+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Cleo foarte frumoasa povestea, am retrait-o eu pe ea...

www.flickr.com/photos/11356870@N07/sets/72157604728702923/" target="_blank">Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii

de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_fer spune:

Salut!
Sa va traiasca potoroasa ca tare dulce mai e!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Cleo, mi-am retrait si eu ziua de 9 mai (ziua in care am nascut-o si eu pe Sara) si bineinteles ca m-am emotionat pana la lacrimi..
Va pup si va doresc tot binele din lume!

http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/AlinaGravidutza

Alina SARA-MARIA - Scortisoara cu gene lungi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Cleo...superba poveste ta...si a micutei. Sa va traiasca...si sa va dea Domnul...sanatate ca-i mai buna decat toate!



Diana mamica de www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/72157604771385748/" target="_blank"> Tudor-Dumitru (17.04.2008) si de Stefan-Cristian (14.11.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/" target="_blank"> Poze 2008 cu cei 2 flacai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

sa va traiasca "potoroasa", sa fie sanatoasa, norocoasa, frumoasa, deshteapta si sa-ti moshtenesca simtul umorului!

asteptam povestea nashterii, eu dadeam un ochi pe la toate odiseele si ......m-ai prins! Ma trezeam dimineata, fuga la calc: a nascut Cleo?, n-a nascut si tot asha, ziua de la birou, si ..te-am scapat, in ziua aia nu am intrat, dupa aia am crezut ca este o gluma, dar tu de fapt luasesi barza ostatica!

Vasile
17+

bibinika
foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
Originally posted by felicic76

sa va traiasca "potoroasa", sa fie sanatoasa, norocoasa, frumoasa, deshteapta si sa-ti moshtenesca simtul umorului!

asteptam povestea nashterii, eu dadeam un ochi pe la toate odiseele si ......m-ai prins! Ma trezeam dimineata, fuga la calc: a nascut Cleo?, n-a nascut si tot asha, ziua de la birou, si ..te-am scapat, in ziua aia nu am intrat, dupa aia am crezut ca este o gluma, dar tu de fapt luasesi barza ostatica!

Vasile
17+

bibinika
foto




ehe, hai ca am salvat io linkul unde e anuntsata lumea ca vine 'potoroasa'. M-am amuzat ieri cu tati pe seama asta...uite de aici.

Emotionant, cand ne uitam la pitica si ne aducem aminte....

o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra

povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

super fetita! sa va bucurati de ea!

27s+! surpriza Andreea Maria
sper sa fie bine samburelul si sa creasca mare!!!!!!!
http://bd.lilypie.com/k1Xkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Duoamna Germanica felicitaciones ptr grasuna Mara si povestile in dulcele stil Cleo!


Mergi la inceput