Paine de casa cu masina de paine (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Am facut cozonac,la capacitate mare(700 gr faina)insa n-am nimerit-o cu zaharul si aromele,si-a iesit o paino-cozonacinsa mai incerc.....
Ce m-a frapat cel mai tare a fost ca desi am respectat instructiunile,aluatul avea consistenta celui de chec.A iesit bine,a crescut super,insa imi doresc sa il pot pune la cuptor(sa il impletesc si sa-i bag umplutura clasica)insa nu stiu cand sa fac asta.Nu beep-uie decat de doua ori,cand vrea seminte(cam in primele 15 min) si la sfarsit.
Cam cand pot face asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

nina asa a iesit si cozonacul meu....o paine dulce cu cacao, stafide, rahat. data viitoare cand mai fac incerc alta reteta sa imi iasa ceva gen cozonaceii din italia.
daca vreii sa ii pui implutura cu nuca, dupa ce il framanta si intra pe program de dospire, il scoti si il faci pe masa.
va pun 2 filmulete cu 2 din painicile mele
paine cu ceapa si seminte si paine cu usturoi si seminte ce astept sa se coaca acum. deja miroase super bine....a paine coapta cu aroma de usturoi.

poze, Just Me
Infertilitatea este o boala, Bazar pt Mihaita
ambitioasa
Emma INVINGE cancerul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Am si eu cateva nelamuriri :
- despre ce buton de la termostat vorbiti ? La ce modele si pe unde se afla! Intreb pentru ca am obsevat ca este ca un punct G al masinii de paine, un secret!
- la painea cu ceapa - puneti ceapa cruda tocata doar marunt ?
- la painea cu usturoi - folositi usturoi pudra sau usturoi crud. Daca puneti usturoi crud acesta nu se inverzeste in paine ?

Eu am incercat de multe ori cozonac la masina de paine si mi-a tot iesit un fel de paine dulcica su fel de fel prin ea. Odata asa din prostie nu am pus nuca si stafidele la semnalul sonor ci mai tarziu. A mai invartit masina de 3-4 ori si s-a oprit. Abia atunci mi-a iesit cozonacul cu stafidele intregi, rahatul netopit si cipsurile de ciocolata aproape intregi. Asa ca daca va cunoasteti masina, nu puneti imediat dupa beep ce aveti de pus ci un pic mai tarziu, nu se mai sfarama in aluat bunatatile puse si aluatul creste frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui petra

Am si eu cateva nelamuriri :
- despre ce buton de la termostat vorbiti ? La ce modele si pe unde se afla! Intreb pentru ca am obsevat ca este ca un punct G al masinii de paine, un secret!
- la painea cu ceapa - puneti ceapa cruda tocata doar marunt ?
- la painea cu usturoi - folositi usturoi pudra sau usturoi crud. Daca puneti usturoi crud acesta nu se inverzeste in paine ?

Eu am incercat de multe ori cozonac la masina de paine si mi-a tot iesit un fel de paine dulcica su fel de fel prin ea. Odata asa din prostie nu am pus nuca si stafidele la semnalul sonor ci mai tarziu. A mai invartit masina de 3-4 ori si s-a oprit. Abia atunci mi-a iesit cozonacul cu stafidele intregi, rahatul netopit si cipsurile de ciocolata aproape intregi. Asa ca daca va cunoasteti masina, nu puneti imediat dupa beep ce aveti de pus ci un pic mai tarziu, nu se mai sfarama in aluat bunatatile puse si aluatul creste frumos.

La toti numai bine!

butonul miraculos nu e de fapt un buton, e un surub in care cred ca este prins termostatul. si tb sa il desfaci un pic cu o surubelnita. eu l-am mesterit singura, iar sotul meu a ramas uimit de priceprea mea. si acest "boton miraculos" e pe partea din fata in interior.
la painea cu ceapa eu am pus ceapa tocata cat am putut eu de marunt. am citit ca e si reteta ca ceapa sa o calesti un pic si sa o lasi sa se raceasca pe un servetel. dar data viitoare eu o voi pune in rasnita de cafea de la robot si voi face o pasta. iar painea cu usturoi am pus usturoiul pisat marunt.
multumesc de sfaturile legate de cozonacel.


poze, Just Me
Infertilitatea este o boala, Bazar pt Mihaita
ambitioasa
Emma INVINGE cancerul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delphinas
butonul miraculos nu e de fapt un buton, e un surub in care cred ca este prins termostatul. si tb sa il desfaci un pic cu o surubelnita. eu l-am mesterit singura, iar sotul meu a ramas uimit de priceprea mea. si acest "boton miraculos" e pe partea din fata in interior.
la painea cu ceapa eu am pus ceapa tocata cat am putut eu de marunt. am citit ca e si reteta ca ceapa sa o calesti un pic si sa o lasi sa se raceasca pe un servetel. dar data viitoare eu o voi pune in rasnita de cafea de la robot si voi face o pasta. iar painea cu usturoi am pus usturoiul pisat marunt.
multumesc de sfaturile legate de cozonacel.


poze, Just Me
Infertilitatea este o boala, Bazar pt Mihaita
ambitioasa
Emma INVINGE cancerul




Delphinas,
Vorbesti de surubelul cu care este prinsa rezistenta electrica care de fapt da caldura ???
Ca numai aia este pe interior fata prinsa cu un surubel!

Am analizat pe toate partile masina mea de paine !
Multumesc pentru lamuririle la painea cu ceapa si cea cu usturoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui petra
Delphinas,
Vorbesti de surubelul cu care este prinsa rezistenta electrica care de fapt da caldura ???
Ca numai aia este pe interior fata prinsa cu un surubel!

Am analizat pe toate partile masina mea de paine !
Multumesc pentru lamuririle la painea cu ceapa si cea cu usturoi.

La toti numai bine!

cred ca ala este. nu stiu ce tine el prins acolo pe dinauntru, dar eu cand l-am desurubat un pic, am observat ca paine iese mai coapta. deci ala e

poze, Just Me
Infertilitatea este o boala, Bazar pt Mihaita
ambitioasa
Emma INVINGE cancerul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Masina mea e Moulinex. Dar am o problema cu ea adica painea facuta dupa reteta de baza iese tare sfaramicioasa. Daca ati avut o astfel de problema cum ati remediat-o?



Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

si painica mea e uneori sfaramacioasa...dar nu ii fac nimic. de fapt nus tiu ce sa ii fac. oricum noua ne place asa.

poze, Just Me
Infertilitatea este o boala, Bazar pt Mihaita
ambitioasa
Emma INVINGE cancerul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Remediu pentru painea sfaramicioasa : Daca reteta de baza contine unt, schimbati untul cu ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

in retetele ce le am eu in cartea masinii, toate sunt doar cu ulei. la paine ma refer. la prajituri scrie sa pun unt.
si la fiecare paine am pus ulei.

poze, Just Me
Infertilitatea este o boala, Bazar pt Mihaita
ambitioasa
Emma INVINGE cancerul


Mergi la inceput