Paine de casa cu masina de paine (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora

Malinas, te rog imi dai si mie reteta de paine cu nuca?
Multumesc

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)



uite reteta pt o painica de 750 de gr
305 ml apa
1,5 masuri mici sare
0,5 masuri mari de zahar
415 gr faina alba
95 gr faina de secara (eu am pus integrala)
1,5 masuri mici drojdie
110 gr nuca - la beep

pofta buna

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

povestea, povestilor: de la fasolica la soricutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

buna dragele mele gospodine.
de mult am vrut sa va scriu, dar am zis mai intai sa imi fac temele si apoi sa va scriu. am citit acet topic de la prima postare pana la ultima...am scos toate retele.
am invatat multe din postarile voastre si m-am gandit sa va arat cum arata painitele mele facut la acesta masinarie extrem de buna la casa omului.
am primit, mai mult l-am luat eu cu pretextu de a vedea cum si daca merge, un aparat de facut paine Moulinex OW2000. ma impac foarte bine cu ea. are cuva de 1kg. in afara faptului ca imi ramane lopatica in paine, alt repros nu am. poate ca nu prepara painea intr-un timp mai scurt
am incercat paine de baza, cozonacel cu stafide, rahat si cacao si preferata mea paine cu seminte am mai facut paine neagra cu faina de secara si integrala, paine integrala, paine neagra cu cartofi.
sotului meu nu ii place decat painea de baza, dar doar atunci cand o gatesc. daca sta 2 zile in punga deja nu ii mai place. oricum e un sclifosit.
spor la gatit.

poze, Just Me
Infertilitatea este o boala, Bazar pt Mihaita
ambitioasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebemouse spune:

buna dragi mamici..am si eu o masina moulinex 5003 mi-au iesit foarte bune primele painici dar as vrea si eu cartea cu retete daca o are cineva...pana o primesc..mai dureaza...si sa aveti pofta la mancat..papa(pisica19ro@yahoo.com)este adresa mea de e-mail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Malinas, mercic mult, o s-o si prepar azi (eu de vreo 2 luni n-am mai cumparat paine de la magazin)

Delphinas, eu cand scot painea o invelesc intr-o carpa si o pun pe gratar la racit; si in continuare o tin impachetata in carpa, nu o bag in punga; mi se pare ca se pastreaza mult mai bine asa, si dupa 3 zile e buna

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

eu o pun in punga in frigider.....
sambata am facut paine neagra cu ceapa si seminte. nu am mai avut rabdare sa calesc ceapa si am pus-o asa. a iesit foarte gustoasa, cu miros de ceapa iar ceapa de deasupra s-a rumenit asa frumos zici ca e paine cu arici.
data viitoare voi pune ceapa in rasnita de la robot si voi face o pasta.
am verificat faza cu surubelu dinauntru...intr-adevar s-a copt mult mai bine deasupra.

poze, Just Me
Infertilitatea este o boala, Bazar pt Mihaita
ambitioasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Ma primiti in club?Am cumparat o masinuta Rohnson si aseara am facut prima paine.Sotul,ca un om precaut ce este a cumparat si o paine din magazin,insa dimineata m-a anuntat ca e randul lui sa faca paine azi.Cea de aseara,painea de baza,a iesit ok,era cam tare coaja,dar dimineata devenise foarte buna.Ce-am gresit:mi s-a parut cam multa sare in reteta si am injumatati-o si s-a simtit.
Proba de foc a trecut-o,de acum inainte incep sa experimentez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiai spune:

Ajutor !!! NU-mi iese din masina de paine decat ... paine; minunata ... pufoasa ... insa doar atat
Orice altceva am incercat rezultatul a fost o chestie careia ai mei ii spun "turtoaie", jignind astfel turtoaiele care cu siguranta sunt mai moi si mai aratoase decat ce fac eu.
Oare unde gresesc ? Totul pare sa mearga minunat pana pun umplutura: alune, nuci, cacao, pt painea cu ceapa: ceapa ... In acel moment se lasa si adio
Mentionez ca in carticica ei spune ca aceasta "umplutura" se pune dupa beep-ul masinii

-----------------------------------------------------
Mami fericita de Victoras ( 4 ani) si Ani ( 1,6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

claudia si pui "umplutura" dupa ce tziuie masina??
si la mine...painea cu ceapa si seminte initial era cam moale...ma batea gandu sa mai pun ceva faina, dar am lasat-o asa....fie ce o fi...si a iesit chiar foarte buna.
azi nu stiu ce paine sa mai experimentez
cred ca o sa fac una cu usturoi o fi iesind buna???

poze, Just Me
Infertilitatea este o boala, Bazar pt Mihaita
ambitioasa
Emma INVINGE cancerul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiai spune:

Delphinas - da, dupa beep
Programul are 3,20 ore; dupa 20 min piuie pt a pune ce ai de pus (nuci, rahat, alune ...)
Cred ca am sa incerc sa le pun de la inceput; asa n-am incercat niciodata ...

-----------------------------------------------------
Mami fericita de Victoras ( 4 ani) si Ani ( 1,6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delphinas

claudia si pui "umplutura" dupa ce tziuie masina??
si la mine...painea cu ceapa si seminte initial era cam moale...ma batea gandu sa mai pun ceva faina, dar am lasat-o asa....fie ce o fi...si a iesit chiar foarte buna.
azi nu stiu ce paine sa mai experimentez
cred ca o sa fac una cu usturoi o fi iesind buna???

poze, Just Me
Infertilitatea este o boala, Bazar pt Mihaita
ambitioasa
Emma INVINGE cancerul





am facut eu vineri cu usturoi.La mine in carte scrie la usturoi ca trebuie puse 2 bucati, fara a preciza daca sunt catei sa capatini.Eu am pus o capatana jumatate, a iesit buna, dar data viitoare pun mai mult.

Urmatoarea paine va fi aia cu seminte si faina de secara.Ieri am facut paine cu cartofi si faina integrala, a iesit o bunatate.

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

povestea, povestilor: de la fasolica la soricutz

Mergi la inceput