Treburile casnice - impreuna?

Treburile casnice - impreuna? | Autor: sdaniela

Link direct la acest mesaj

Locuiesc de ceva timp cu pritenul meu dar nu ma ajuta cu treburile casnice. Sambata e zi de curatenie generala in casa, dar el nu simte ca e si responsabilitatea lui. Toata saptamana tre sa stau cu gura pe el ca sa nu isi lase lucrurile aruncatepeste tot. Parca ar fi un copil. Numai daca ma supar tare face si el ceva in casa. Si sincer nu imi place sa tip la el. Amandoi avem un program incarcat toata saptamana.
Cum faceti ca sa va ajute la curatenie? Eu am incercat cateva metode cum ar fi sa nu fac nici eu nimic, dar degeaba. Aveti ceva solutii la o astfel de problema?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Discuta cu el si explica-i ca indiferent ce a vazut acasa, curatenia nu e o chestie strict feminina. Cum presupun ca nu-i place sa traiasca in mizerie, va trebui sa faca si el. Daca nu-l inveti de acum ca trebuie sa faca, vei face doar tu si in timp scandalurile se vor inteti. Arata-i ca in doi merge mai repede si daca unul face ordine, altul sterge praful si spala pe jos, nu e un capat de lume curatenia aia. Dar trebuie sa fii ferma si sa nu-l "ierti" in niciun weekend si sa faci treaba in locul lui. Dragostea si statul in doi nu au numai parti distractive, mai sint si obligatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

Pe mine personal nu ma poate convinge nici o rugaminte si nici o cicaleala din lume sa "fac treaba". Nu-mi place si gata! Aproape mereu incerc sa ma fofilez. Si mai ales, urasc sa fiu obligata.

Nu-mi surade deloc ideea de zi de cutatenie generala. Cand imi fac ordine (in lucrurile mele), o fac atunci cand ma apuca cheful, poate sa fie la cateva zile sau la cateva luni.

Eu stau la camin cu inca 3 fete in camera si avem constant discutii si certuri pe tema curateniei. Aveam zilele saptamanii impartite pentru facut curat, dar eu nu mi-am mai indeplinit "obligatiile" din februarie.

Nu stiu ce sfat sa-ti dau, pentru ca situatia ta - voi fiind un cuplu - este mult diferita de a mea. Poate doar... spui ca ai incercat sa nu faci nimic. Oare ce s-ar intampla daca ai persevera?

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
************************
Preparing to run away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Sambata zi de curatenie generala suna cam naspa. Ce ai zice daca i-ai promite o dupamiaza cu mult dar numai dupa ce facem impreuna curatenie iubi.Sa vezi atunci ce trebaluieste prin casa.
daca nici asa nu vrea apoi cand vrea sa va iubiti refuza-l cu pretextul ca esti obosita ca ai muncit numai tu toata ziua, spune-i poate daca ma ajuta-i si tu acum eram in forma mare.Apoi explica-i ca ii esti partenera nu menajera .Eu una nu as mai face nimci pt el nici macar sa-i spal sau sa fac mancare vre-o saptamina sa vedem cum ii place si daca comenteaza nu are decat sa angajeze menajera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Curatenie impreuna=mai mult timp liber...daca nu zic si eu ca Lemoni baga pretexte ca esti obosita cand vine vorba de
Cristina si tu esti mandra ca nu ti-ai indeplinit indatoririle din februarie?

Mare ii gradina ta Doamne..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

quote:
Initial creeata de sdaniela

Locuiesc de ceva timp cu pritenul meu dar nu ma ajuta cu treburile casnice. Sambata e zi de curatenie generala in casa, dar el nu simte ca e si responsabilitatea lui. Toata saptamana tre sa stau cu gura pe el ca sa nu isi lase lucrurile aruncatepeste tot. Parca ar fi un copil. Numai daca ma supar tare face si el ceva in casa. Si sincer nu imi place sa tip la el. Amandoi avem un program incarcat toata saptamana.
Cum faceti ca sa va ajute la curatenie? Eu am incercat cateva metode cum ar fi sa nu fac nici eu nimic, dar degeaba. Aveti ceva solutii la o astfel de problema?

Dana



daca nu-i place...nu-i place si gata. Poti sa-l bati la cap pana ti su usuca limba in gura.
Ia mai bine o tanti de treaba sa vina o data pe saptamana si sa faca curat si sa calce. Noi asa am rezolvat problema.


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

da, insa tanti nu iti strange dimineata si seara sosetele aruncate, canile de ceai si de cafea, etc... deci si omul ar trebui obisnuit sa faca una-alta, nu?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Bon si pana la urma el ce parere are despre toata treaba?

Zice ca trebe s-o faci tu??

Zice ca nu trebe facuta?

Ca o solutie trebe sa fi propus, sau sa fi avut o reactie ceva. Barbatii se innebunesc sa dea solutii. Care a fost solutia lui la situatia aparuta? Daca nu a dat-o, CERE-I-O.

Obliga-l sa verbalizeze una sau alta: ca tu trebe sa fii menajera sau ca trebe sa vietuiti la muzeul sosetelor incremenite. Cat a stat singur cum era?

31S cu bb Vlad

http://bd.lilypie.com/STIcp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Cristina, nu e nimeni obligat sa curete pentru tine. Atat timp cat traiesti in acel spatiu ar trebui sa il si cureti nu sa fii printesa parazit. Muta-te cu chirie daca nu ai chef de obligatii.

sdaniela, singura sansa e negocierea. E foarte dificil pentru un barbat care nu a fost invatat ca trebuie sa faca curatenie( pentru ca mami ca considerat ca odorul nu va face niciodata asa ceva) sa accepte sa treaca la matura. Va trebui de asemena sa il lauzi necontenit pentru fiecare realizare. Iti propun sa faci o hartie cu tot ce presupune curatenia si sa impartiti spunandu-i ca poate sa aleaga el jumatate din ele. Datul cu aspiratorul e unul din punctele pe care sigur nu le va refuza.

If all else fails, look cute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Daca face de la inceput asa,nu-l vei mai schimba niciodata intr-un om normal.
Eu cu fostul m-am luptat 2 ani sa duca si el o cana in chiuveta..si nici gand !! Am facut curatenie ca o apucata de cand veneam de la munca pana noaptea tarziu,pt ca sunt o persoana ordonata(nu maniaca de curatenie),dar nu suport sa vad sosete aruncate,cani pe toate mesele si praf peste tot.

Daca ar fi fost dupa el,traiam ca porcii.Daca nu faceam eu,nu facea nici el si tot eu trebuia sa fac .
Nu prea ai cum sa-l obligi ! Daca nu vrea,n-o sa faca.Tu doar o sa-ti mananci nervii.Eu veneam de la munca uneori si la 9-10 seara,cand ramaneam peste program si inafara faptului ca,nu punea nici un suc in frigider,mai era si casa intoarsa cu fundu in sus si el in fata calculatorului.Si uite asa am considerat,pe langa alte defecte pe care le avea,ca eu merit un om care sa ofere pe cat ofer eu in relatie.


Iar acum am un prieten care matura,imi calca camasile atunci cand ma grabesc,sau cand vrea el sa o faca,gateste,spala vase,face cumparaturi.Facem totul pe jumatate,poate el chiar mai mult in anumite situatii.Atunci cand ma vede obosita,pregateste el masa si ma si serveste.Nu trebuie niciodata sa-i spun ce sa faca!
Sincer,toate femeile ar merita asa un barbat !!

..Dahri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Sdaniela, daca locuiti impreuna, e normal sa faceti ordine/curatenie impreuna, sau sa va impartiti cumva sarcinile in mod echitabil .

Cristina, nu e de datoria nimanui sa stranga dupa tine pentru ca tu n-ai chef si iti place sa stai in mizerie. Daca ti-ai asumat o viata in comun cu alte persoane, ai si responsabilitati, nu numai drepturi. Daca nu esti de acord cu toate astea, muta-te singura si o sa fi fericita . You and your mess :))



Good things happen to good people.

Mergi la inceput