Treburile casnice - impreuna?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

sotul meu nu facea nimic la inceput dar acum face mancare,pregateste micul dejun,spala,nu vrea sa calcedar il fac eu de incepe sa si calce

Cristina cumva te laudai???


mamica de ANGELIK-MELANY si ROBERTO http://blingee.com/profile/dorateodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Sdaniela, nici al meu nu e fan curatenie. Adica e, dar sa o faca altul pentru el. La mine merge luatul prin invaluire, adica nu ii cer direct sa faca curat, dar ii spun de ex sa stranga el in birou, ca sa nu ii pun aiurea hartiile sau sa ii scot cablurile din greseala, binenteles, dupa ce am pus aiurea hartiile si am scos cablurile din " greseala " de cateva ori.
Sau mai merge si facutul curat atunci cand avem in program o activitate draga lui cu orar fix. De ex: Vrei tu te rog sa dai cu aspiratorul in timp ce eu spal vasele ca sa terminam mai repede si sa nu itarziem la film ?
Si mai merge sa ii dau importanta, vaaai ce bine ca ai dat tu cu aspiratorul ca altfel nu mai terminam, data urmatoare zice ca da el cu aspiratorul, ca altfel nu mai terminam

Da intr-adevar e o stratagema intreaga, si inca mai am de lucru. Inca sper ziua cand s-o apuca singur si din propria initiativa sa faca curat. Au existat si cateva asemenea ocazii, insa eram presati de context ( veneau oameni in vizita...)

Cristina, nu vad de ce esti tu mai motata decat altii sa faca altcineva curat in locul tau. Mie mi-ar fi jena sa stranga altul dupa mine si eu sa stau. Crezi cumva ca celelalte fete fac curat din placere, si cum tie nu iti place nu trebuie sa faci. Nu mi se pare deloc ca ai un comportament de adult. Ti-ai asumat responsabilitatile vietii in comun atunci cand te-ai mutat cu ele, acum trebuie sa le indeplinesti. Sorry daca am fost prea dura, dar citind in alte posturi de ale tale ce exigenta esti cu altii, nu vad de ce nu ai aceleasi cerinte de la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Pai asa`i de obicei.Oamenii sunt exigenti cu altii,dar in curtea lor nu se uita.Eu imi imaginez ce ar fi daca ar locui singura...

Nu mi se pare nimic mai urat la o fata decat sa fie neingrijita cu ea insasi sau/si puturoasa.

..Dahri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

quote:
Originally posted by Clover

Muta-te cu chirie daca nu ai chef de obligatii.


As vrea eu, dar...nu mi-ar ajunge banii. Si in plus, am alte prioritati.

@Dahriana:
Poti sa-ti imaginezi tot ce vrei tu sa-ti imaginezi. Inclusiv cum as trai eu intr-o locuinta proprie.

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
************************
Preparing to run away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Era evident ca nu iti permiti sa stai cu chirie ca de-aia stai in camin. In mod clar nu pentru relatia de 5 stele cu colegele de camera.

Problema mea cu tine e ca atitudinea ta probabil se rasfrange in toate aspectele vietii tale. Acum esti o colega de camera nesuferita, mai tarziu vei fi o colega de serviciu nesuferita. Probabil parintii te-au tinut in puf, dar gandeste-te la chestia asta: daca folosesti wc-ul e si responsabilitatea ta sa il speli. Daca intr-adevar e peste puterile tale sa faci curat, ofera altceva in schimb, cumpara numai tu produse de curatat sau cauta o solutie care sa arate ca nu te doare undeva.

If all else fails, look cute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Pe mine ma frapeaza ca te mai si lauzi cu asta...


Daca nu faci tu nimic,plateste o femeie sa mature si sa spele prin camera in locul tau.Eu ma mir ca nu te-au dat afara din camin.

..Dahri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

quote:
Originally posted by Dahriana

Pe mine ma frapeaza ca te mai si lauzi cu asta...


Daca nu faci tu nimic,plateste o femeie sa mature si sa spele prin camera in locul tau.Eu ma mir ca nu te-au dat afara din camin.

..Dahri...


Mira-te!


************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
************************
Preparing to run away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

quote:
Originally posted by Cristina_A

quote:
Originally posted by Dahriana

Pe mine ma frapeaza ca te mai si lauzi cu asta...


Daca nu faci tu nimic,plateste o femeie sa mature si sa spele prin camera in locul tau.Eu ma mir ca nu te-au dat afara din camin.

..Dahri...


Mira-te!


************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
************************
Preparing to run away.



Nici nu ma asteptam sa ai alta atitudine !



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Ai sa revenim la .. sdaniela ca asa este frumos ...
Vorbeste cu prietenul si spune-i ca nu esti de acord ca numai tu sa faci curat, ar fi bine sa va impartiti treburile ...cine aspira, spalat pe jos, praf ...cine spala vasele etc. Nu-l obisnui de acum cu ideea ca faci tu si gata e curat ...trebuie sa te ajute si el juma-juma . Chiar si in timpl saptamanii ...ex eu cu sotul o zi spal eu vasele o zi el ( a fost ideea lui )
Ar fi bine ca sambata sa aveti mereu aceelasi program de curatenie de preferabil dimineata.. apoi iesiti undeva pt relaxare.

Mult noroc la curatenie

http://alina-vachim.magix.net

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

draga sdaniela,eu de 8 ani imi racesc gura de pomana si nu obtin nici un rezultat.sotul meu nu ridica un ac de jos,ba chiar daca vede ceva pe paviment ii da cu piciorul.
nu exista remediu ptr boala asta.
eu mai am de strans si dupa 2 copii,in afara lui.

Mergi la inceput