**LMA Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (67)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

tot io..

acu vreo dai ani s-a scos din DE vaccinul facut de nr 1 al meu, HEXAVAC-ul, un adevarata scandal.

deci adevarul va apare dupa cativa ani de cobai

Ella, tocmai am aflat ca medicamentele similare Sab simplexului nu mai sunt compensate in germania, aici totul la copii e gratuit, pt ca s-a ajuns la concluzia ca nu e eficient, deci merita prescris, in colici.
Nici nu e scos dupa piata, pt ca nu s-a ajuns nici la concluzia ca e daunator, dar, casele de asigurari nu mai platesc un medicament care nu e cu destinatie. Parintzii daca au chef, il pot procura contra cost.
Andrada a avut dreptate si Elteka de altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

Sa nu uit ceva.Am venit repede sa va zic si voua.
Ieri eram la munca si am vazut stirea cu gemenii si vitrina.Ma devastat si am inceput sa plang.Am sunat-o imediat pe mama sa aiva grija de baiat ca are si ea vitrina si Alex tot da cu palma in ea.
Asa ca fetelor care aveti vitrine , oglinzi geamuri la usile de la camere aveti mare grija cu copii.
Doamne fereste de ceva!

AM JEEP
Alex-cu rochita
ALEX si DIANA
CU MAMICA

ALEX-GABRIEL(05.05.2007)

MINUNILE EXISTA, TOTUL E SA AI INCREDERE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by Graviduta

dar ma gandeam ca sa stergem, bineinteles cu acordul fetelor implicate , si lista cu marea slabire ca nu a mai fost actualizata din martie si nu stiu daca va mai e utila.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)



Sa se stearga, dar sa se stie inainte ca eu am ajuns la 47 kg

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5a0da9d9a5b58ded6a7a52" target="_blank">PENTRU ANA, LA 1 AN


Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by Madi
Sa se stearga, dar sa se stie inainte ca eu am ajuns la 47 kg




Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Ce faceti fetelor de nu mai scrieti? zici ca e inmormantare de cand cu discutia cu vaccinul. Am pus poze noi www.flickr.com/photos/rbeatrice" target="_blank"> AICI.

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

quote:
Originally posted by bettyR

Ce faceti fetelor de nu mai scrieti? zici ca e inmormantare de cand cu discutia cu vaccinul. Am pus poze noi www.flickr.com/photos/rbeatrice" target="_blank"> AICI.

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)



FRUMOASE POZE , FRUMOASA FATA.


AM JEEP
Alex-cu rochita
ALEX si DIANA
CU MAMICA

ALEX-GABRIEL(05.05.2007)

MINUNILE EXISTA, TOTUL E SA AI INCREDERE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

betty R,
am vazut frumoasa cu palarie; si rochita cu bulinute imi place tare mult...

Chowpersa,
eu nu pot decat sa-ti multumesc ca ai adus discutia de vaccin si ai precizat ca tu nu-i faci vaccinul baitelului tau; altfel nu imi puneam semne de intrebare si nu citeam mai mult.

Mai cred ca riscul ca un copil sa faca autism in urma vaccinului e foarte mic, dar instinctul de conservare pe care il avem fiecare din noi cu privire la propria persoana se multiplica infinit cand vine vorba de copiii nostri sau cel putin asa simt eu, ca daca doar o urma de pericol ar fi, prefer sa nu aleg calea asta.

Deocamdata amanam si noi vaccinul pana mai crestem; ca si Mara de Gravi, noi il vom tine pe pana la 3 ani acasa; nu zic ca riscul sa ia boala din parc/altundeva nu exista dar e mai putin expus decat in colectivitate.

Si ai dreptate, homeopatii sunt atat de inversunati impotriva vaccinurilor, in special cele administrate la nastere.
Am o colega de birou care si-a vaccinat fetita pe schema de stat; n-a apucat decat vaccinul de 2 luni pe aceasta schema; a tras cu fetita prin spitale pana la 3 ani, avea scaune dese, cate 6-7/zi si doctorii nu i-au dat de cap, ma refer la medicina alopata; la un pas de convulsii; tot un homeopat a pus-o pe picioare si i-a spus colegei mele ca daca ar fi venit cu fetita la el in primele zile dupa vaccin ar fi putut prin tratament homeopat sa anihileze vaccinul administrat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Multumesc de aprecieri. Si noi amanam deocamdata vaccinul, mai ales ca a facut rubeola, poate ceva anticorpi are si nu va contacta rujeola asa repede.

Mama e educatoare si are la gradinita un copil cu autism si unul hiperactiv. Cel cu autism nu prea vorbeste, repeta dupa mama (nu cand trebuie), nu participa la jocurile in care se fac cercuri si se tin copii de manuta, se mai scapa pe el la 5 ani, nu il poate muta in alt loc pe alt scaunel ca face urat, are iesiri violente, dar e f talentat la matematica, rezolva probleme de clasa 1. Acum de o luna a zis ca il tine maica-sa acasa ca ii face ceva tratament, dar nu stie mama ce anume. Dar e un copil dintr-o familie dezechilibrata, mama l-a nascut f tanara 14-15 ani, divortata si cam bea, mai are o fetita cu deficiente de vorbire, deci si eu cred ca sansele ca un copil sa faca autism in urma vaccinului is f mici, dar parca nu vreau sa risc nimic.

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Betty R,
din ce-am citit eu pana acum, referitor la cauzele autimsului, este o boala genetica; vaccinul ROR poate fi un trigger pentru autism dar pe un fond genetic "bolnav".
Si cum eu habar n-am ce fond genetic am, dar stiu sigur ca am o boala autoimuna, nu vreau sa risc; nu stiu daca are vreo boala autoimuna, dar pe prescriptia la vaccinul ROR scrie ca nu se administreaza copiilor cu boli autoimune.

referitor la cazul baietelului de la gradinita unde lucreaza mama ta, sunt convinsa ca mama copilului, desi foarte tanara dar si putin bautoare nu are legatura cu boala copilului, la modul ca nu din cauza asta copilul s-a nascut cu autism; era pur si simplu scris in codul genetic al copilului.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna mamici!
Cam liniste pe aici...

Betty ti-am vazut si eu scumpetea de fetita! Imi place mult privirea ei in primele doua poze cu palariuta.

Voiam sa va intreb si eu ceva: ce crema de protectie solara si ce periuta de dinti si pasta ati cumparat pentru capsunele?

Noi mai suntem inca buboase, dar o idee mai bine, parca. Degetul sugaci e tot cojit. Incercam in continuare sa il "inlocuim" cu suzeta. Pana la urma doctorita a spus ca s-ar putea ca dermatita sa fi aparut si de la saliva (explicand astfel de ce la deget si in zonele in care a ajuns cu degetul).

Elteka pe unde esti? Mi-e dor de Elias!

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5a0da9d9a5b58ded6a7a52" target="_blank">PENTRU ANA, LA 1 AN


Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput