**LMA Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (67)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

madi eu i am luat crema solara vichy spf50 iar pasta de dinti cu periuta asta: www. reclamamascata. ro /products/324-farmacie/1690-dentinox_pasta_de_dinti_cu_periuta_nenedentbaby.mbs
periuta e f practica; se vand impreuna;
eu merg luni in bucuresti la biomedica sa i fac un examen micologic biancai;vor lua probe de pe iritatie

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

madi,in loc de reclama mascata scrie reclamamascata

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

madi,nu ma lasa...ti am pus link ul pe pm

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by ckristina

madi,nu ma lasa...ti am pus link ul pe pm

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!





Ckristina si acolo tot reclama imi arata

La cine te duci la Biomedica?

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5a0da9d9a5b58ded6a7a52" target="_blank">PENTRU ANA, LA 1 AN


Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Madi, eu am luat crema solara de la Babylove de 50 din magazinul DM, iar de periat dintisorii inca n-am inceput.

Ma intrebam daca Isa a ramas singura capsunica mofturoasa de pe plantatie sau nu sunt singura mamica disperata??? Eu chiar nu stiu ce sa mai fac, Isa nu vrea sa manance mancare sub nici o forma, nu vrea sa vada lingurita, accepta numai iaurtul si cateodata masa de fructe, dar mancare gatita nu vrea. face numai din cap NUUUUUUUUU si isi sigileaza gura. mai reusesc cu jucarii sa-i bg cateva lingurute in gura dar apoi incepe sa planga si se agite. i-am facut diverse mancaruri si nu-i place mai nimic. legumele nu le suporta, ce mai accepta sunt pastele cu sunca dar si aia numai cateva lungurite. am ajuns sa mergem cu mancarea in parc ca sa-i distrag atentia si sa reusesc sa-i bag ceva in gura, dar acu nu mai functioneaza nici asta. am ajuns la disperare. ii mai bag in iaurt mancare si asa mai mananca dar ii denaturez gustul la toate in felul asta. nu stiu ce sa mai fac. ma intreb daca o sa accepte vreodata sa manance.... Aveti vreo idee? mai are cineva asa capsunei mofturosi? eu cred ca si am insistat prea mult si acum numai cand ma vede cu lingurita face NUUU dar nu stiu ce sa fac. Pot s-o las sa manance numai lapte, cereale, biscuiti si iaurt? nu o sa aiba probleme mai tarziu cu dezvoltarea? madi, ana mananca acum ? cum ai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

madi cauta pe google dentinox_pasta_de_dinti_cu_periuta_nenedentbaby;

la biomedica merg la dr dermatolog;nu stiu numele;ma duc sa preleveze proba de pe piele sa vada ce e;

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Petit_ange, nu esti singura ... si la noi e cam la fel, un pic mai bine acum, dar intr-o vreme eram fix asa cum descrii tu. Vezi ca noi am facut analize si i-a crescut calcemia care zic dr ca da greata, dureri de burta, anorexie, deci ca sa manance trebuie sa reduci laptele, produsele lactate. Noua ne-a zis ca are calcemia mare si din urina, adica la limita maxima si sa am mare grija sa nu depaseasca 500ml de lapte pe zi ca sa nu se depuna la rinichi, pot sa apara calculi renali. Si are rahitism carential, are coastele evazate si tot pe mine m-a certat dr ca nu am diversificat-o, ca cica mananca dezechilibrat.

Eu am flamanzit-o vreo 4 zile dar nu a functionat, apoi am inceput sa ii dau cate putin si des, cateva gurite si nu in scaunul de masa si nici cu lingurita ca tot asa sigila gurita si dadea din cap ca nu vrea. Dupa 2 zile in care nu i-am aratat lingurita am inceput sa o pun inapoi in scaunel si incep masa cu ce stiu ca ii place ca altfel nu mai vrea nimic, adica cu o bucatica de paine sau o lingura de iaurt. Tot iaurt ii trebuie si la a mea, dar eu nu ii amestesc in mancare, fac in felul urmator, iau o lingura de piure si doar un pic de iaurt in varf, adica infig lingura in iaurt apoi, si numai asa deschide gura si mananca, mai spre sfarsitul mesei ii mai dau si fara. De obicei dupa 80 gr nu mai are rabdare, se agita, enerveaza, vrea sa iasa din scaun, dar ii dau altceva, fructe, o gura doua de banana sau para (nu a durut-o burta) si dupa continui cu mancarea. evident ca nu merge de fiecare data. A mea numai spanac cu peste si conopida cu piept de pui mai accepta, astea ii plac, mai nou ii dau ou mai moale cu paine si asa il vrea.

In general nu vrea nimic nou, la care nu cunoaste gustul, mirosul ... dar o tin in brate si mananc eu si ii intind si ei si asa mai ia cate o gura. Ii dau absolut orice , in limitele bunului simt , doar i-a placea si ei ceva, dar nu. Alaltaieri i-am dat cirese, a mancat 2 si a intins mana si tipat sa ii mai dau, a mai mancat una, a doua zi am incercat sa ii dau din nou, dar nu a mai vrut.

Eu am inceput sa ii dau lapte de vaca si vreau sa spun ca s-a reglat, faca caca f bine si doarme noaptea si parca mananca totusi mult mai bine, chiar si asa mai pacalita, fata de mai nimic inainte. Eu cred ca o durea si burta de la laptele praf, niciodata nu i-a priit, iar de supt nu a vrut si nici nu am putut sa o fac sa suga.

Rabdare si nu ii mai da cu lingurita o vreme, da-i cu mana ce se poate, chiar si numai fructe o zi doua, schimba locul la scaun sau fa ceva modificari ca nu o sa mai vrea nici in ruptul capului, si apoi se flamanzesc si is si nervosi de foame. Stiu ca e tare greu, nici eu nu stiu daca o sa manance vreodata a mea normal, dar sper.

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

Buna fetelor.
La multi anisori sarbatoritilor de astazi
A scris cineva pe prima pagina ceva care chiar mi-a placut .. " un nebun arunca o piatra , altii incearca so gaseasca sau s-o scoata " ceva de genul asta..
Stau de ceva vreme si urmaresc ce scrieti.
Nu inteleg de ce trebuie sa vaccinati copii inpotriva varicelei , variolei,etc diverse boli ale copilariei de ex. practic vaccinandu-i nu faceti altceva decat sa amanati inevitabilul....
Hai sa fim serioase. pe timpul lui "Ceasca" parintii nostri nu-si mai faceau atatea probleme, atatia nervi,nu mai aveau atatea nopti nedormite :)) ca din cauza multdiscutatelor vaccinuri...... ( si iata-ne pe fiecare dintre, noi ce copii frumosi avem , cat suntem de sanatoase&frumoase& norocoase ) ....... ..... pe timpul lui ceasca era schema nationala shi obligatorie de vaccinare shi atat.. Dar o sa-mi spuneti... domne dar nici atatea boli nu erau ca acum ... NU? ei bine erau, si toti stim ca nu se auzea nimic in ziare sau la tv... Dar in fine acum , ca sunt o gramada de cabinete medicale, vaccine , doctori(care nu fac altceva decat sa ne stooooaaaaaarcccaaaaaaaa de bani ) si prea putini dintre ei care intradevar se pricep cu adevarat la copii&bolile lor, doctorasi care-si dau cu parerea care mai de care , adica ceva de genul... precum ,ca, cine, sunt de parere, unde, care ,cand ,etc .
toata lumea a luat-o razna .....




pozeTudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

am pus poze noi in albumul "11 luni" pentru cine are timp si chef sa ne vada


pupici


Magda,mama lui Tudor Catalin

pozeTudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

petit_ange,

si noi avem o problema cu mancarea dar nu identica cu a voastra; nu vrea mancarea de la borcanele; nu stiu daca am incercat chiar toate marcile dar in orice caz multe; si as fi vrut macar in weekend sa-i dau borcanel, ca sa stam mai mult pe afara; tocmai venim din parc, a scuipat cu succes 2 feluri de borcanel; azi am incercat paste bolognese si curcan cu orez si legume.
Mai insist si maine...



Mergi la inceput