**LMA Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

O mica nelamurire, poate putin off topic: eu am inteles ca voi ati cumparat vaccinurile pana acum, fiind unele mai noi/moderne/ cu acoperire mai mare sau cum or fi. Dar daca le facem pe cele clasice la circa, asta cu probleme se ragasete in ele, sau la circa nici nu ni-l face ca nu l-or avea?

Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

la circa de politie? aia chiar ar trebui vaccinati.
(nu te supara, am glumit)

daca nu e obligatoriu, s-ar putea sa nu-l aiba.

chiar, e obligatoriu? ca daca e obligatoriu, degeaba dezbatem noi aici si facem planuri de amanare, ca se face oricum, nu?

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

Graviduta
si pe mine ma enerveaza rau reclama.
Se pare ca ROR - TRIVACCINUL ANTIRUJEOLIC, ANTIRUBEOLIC, ANTIOREIONIC (VACCINARE NEINCLUSA IN PROGRAMUL NATIONAL DE IMUNIZARI) uite aici si www.evenimentul.ro/articol/vaccinul-ror-singura-salvare-in-fata-bolilor-copilariei.html" target="_blank">aici citeste si finalul.

AM JEEP
Alex-cu rochita
ALEX si DIANA
CU MAMICA

ALEX-GABRIEL(05.05.2007)

MINUNILE EXISTA, TOTUL E SA AI INCREDERE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timur spune:

Deci e bine sa-l facem? Eu cam asa am dedus din articol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

quote:
Originally posted by An@

la circa de politie? aia chiar ar trebui vaccinati.
(nu te supara, am glumit)

daca nu e obligatoriu, s-ar putea sa nu-l aiba.

chiar, e obligatoriu? ca daca e obligatoriu, degeaba dezbatem noi aici si facem planuri de amanare, ca se face oricum, nu?

mami de Ana (22 mai 2007)




Vaccinuri
Trebuie sa stiti ca vaccinurile nu sunt numai injectabile. Ei bine, desi, in prezent, se poate face o singura injectie impotriva mai multor boli, fiecare vaccin exista independent de celelalte. Puteti, deci, alege sa va vaccinati copilul contra anumitor maladii si sa limitati numarul de vaccinari.
Anumite vaccinuri sunt obligatorii, altele sunt doar recomandate sa fie facute. Si in aceasta privinta parerile difera. Majoritatea medicilor recomanda vaccinarea preventiva. Argumentele lor sunt urmatoarele: vaccinurile provoaca o jena trecatoare, de scurta durata (febra), in timp ce maladia, in afara faptului ca va imbolnaveste copilul pentru mai multe zile, ba chiar il face sa sufere, poate sa aiba complicatii rele si urate (in cazul anumitor boli). De exemplu: oreionul poate cauza surditate… Este adevarat ca aceste complicatii sunt rare, dar pot aparea la oricine!


Totusi, anumiti homeopati prefera ca micutul sa-si dezvolte singur anticorpi pe parcursul bolii, pentru a fi mai puternici si rezistenti, optand astfel pentru natura. Ei insista, de asemenea, asupra faptului ca anumite vaccinuri pot fi periculoase (cel pentru hepatita B, mai ales).


Vorbiti despre vaccinurile necesare cu medicul dumneavoastra curant. De asemenea, trebuie sa stiti ca e preferabil sa vaccinati copilul cat este mic, dar nu exista nici o limita de varsta.


Majoritatea vaccinurilor se fac gratuit, cereti informatii despre vaccinuri medicului dumneavoastra de familie sau la policlinica de cartier.

Vaccinuri obligatorii


B.C.G.: Impotriva tuberculozei (obligatoriu pentru copiii mai mici de 6 ani care traiesc in colectivitate, cresa, doica, scoala,…).


DTPolio : difterie, tetanos, poliomielita, haemophilus gripa B (meningita), tuse convulsiva.





Vaccinuri recomandate

R.O.R.: Rujeola, oreion, rubeola. Dupa varsta de 1 an.


Vaccinul impotriva hepatitei B : in prezent, sub forma de 2 injectii, apoi o revaccinare dupa 6-12 luni.


Cu ocazia calatoriilor in strainatate sunt obligatorii anumite vaccinuri, in functie de tara in care calatoriti. Vaccinarea trebuie sa aiba loc inaintea calatoriei.



AM JEEP
Alex-cu rochita
ALEX si DIANA
CU MAMICA

ALEX-GABRIEL(05.05.2007)

MINUNILE EXISTA, TOTUL E SA AI INCREDERE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

chowpersa, cred ca si tu ai facut reclama ilegala ca ti-au anulat linkurile.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

quote:
Originally posted by Graviduta

chowpersa, cred ca si tu ai facut reclama ilegala ca ti-au anulat linkurile.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)





de la mine merg




AM JEEP
Alex-cu rochita
ALEX si DIANA
CU MAMICA

ALEX-GABRIEL(05.05.2007)

MINUNILE EXISTA, TOTUL E SA AI INCREDERE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

La mine nu merge primul.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

quote:
Originally posted by CHOWPERSA

---------------------------------------------------------------------
ORIGINAL POSTAT DE DidiAlex

Trimis la: - 22/05/2008 : 22:28:07
--------------------------------------------------------------------------------Referitor la discutia despre vaccin-------------------
.... mi-e imi suna ca zicala: un nebun arunca o piatra si altii se chinuie sa o scoata....
------------------------------------------------------

Sper ca nu te referi la cineva anume ci doar ai spus-o asa.....





La cine sa ma refer? evident ca tine nu!!!!

doar nu ai facut tu corelatia dintre vaccin si autism?!

tu ai adus-o in discutie pe subiectul asta de capsunele, dar, subiectul se discuta de ani pe fiecare grupa de mamici si nu ma refer doar la forumul asta. aceleasi discutii se gasesc si pe alte forumuri alte limbi, sau discutii particulare..etc, etc, etc..ca sa nu mai vb de organisme abilitate care asta studiaza.

in fine, imunitatea creata e un proces dificil in limba lu' preventiv. primii doi ani de comunitate sunt duri si se fac complicatii care nu-s bune si nu-s nici folositoare.

Fiecare face cum crede el mai bine, ca doar e vb de propriul copil.

Da, Betty autismul devine observabil in perioada vaccinului si de aici corelatia. Florentina a explicat cel mia bine.

parere de profana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

da graviduta nu merge si nu mai stiu care era
acum ii fac mancarica lu' Alex asa ca scuze

AM JEEP
Alex-cu rochita
ALEX si DIANA
CU MAMICA

ALEX-GABRIEL(05.05.2007)

MINUNILE EXISTA, TOTUL E SA AI INCREDERE

Mergi la inceput