Colectia de toamna-iarna 2005 (197)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ce fac fetitele mele? - pai sunt la Alba, maine mergem sa le luam, ne e dor rau de ele si casa e goala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Da, nici mie nu mi se pare ca mananc mult, si de asta nu inteleg ce se intampla...eu am pus-o pe seama stresului in care ma aflu de ceva vreme incoace.

Cu cortul, mie chiar mi se pare o idee faina pt un week-end, o experienta inedita pt copii, si vrem sa o si incercam , doar sa se mai incalzeasca putin vremea si sa mai treaca ploile astea care pe la noi au facut inundatii. Nu am ales inca zona unde vom merge.
Drum bun maine si sa va revedeti cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

quote:
Originally posted by leea_cv

Soso idee buna canapeaua ta.Mi-ar face bine si mie una.Lui T adica.Pt ca nu prea mai incape in patut.Chiar are mai mult decit patul dar...SI varianta ta ar fi chiar ideala, intermediar intre patutz si pat obisnuit.Mai zi o data de unde ai luat-o.




Leea din Cora am luat canapeluta cu 130 Ron ,este si pe buburuza.com dar e mai scumpa si se plateste si taxa de transport vreo 30,40 ron.
o pot folosi si p[e post de fotoliu,Sorana ziua sta pe ia la desene.
am vizionat pozele voastre de la Zooo foarte frumos acolo multe aninale.
mie imi place mai mult de T cu parul scurt,sunteti frumosi amandoi.

Mandy,eu am renuntat la ideea de a lucra intr-o banca din cauza programului ,majorit. sunt deschise pana la 17 program cu publicul dupa care mai tb sa stai pana termini actele,unele au progr si sambata pana pe la 12,am prietene care lucreaza si sau plans de salar e undeva in jur de 300 euro.
nu mi se pare ca mananci mult ,incearca sa mananci cruditati,salate legume,fructe ,supe,ciorbe...si portii reduse(pune-ti intr-un bol ),evita sarea si dulciutile.


Lavi,bravo pt initiativa de a merge cu cortul,eu una nu m-as descurca,am mers cu cortul doar o singura data in viata mea si nu am dormit toata noaptea,a doua zi am strans bag si am plecat...nu cred ca as avea curaj sa mai repet experienta.
te cred ca tie dor de fete si e casa goala ,exact asa simt si eu cand mai merge Sorana la bunici .
camelia,sanatate multa Dariei,e mai bine???

Mada,nu ai mai intrat pe forum de cateva zile,sper ca sunteti bine si fericiti.Ce mai zici de [b]Miruna
,ii place camera ei,doarme singura?

SOSO (20 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Si eu stiu pe cineva care la fel lucreaza la banca (BRD cred), la ghiseu, pana pe la 18 si are vreo 10 milioane salariu... dar traieste cu speranta avansarii. Pe de alta parte cumnatul meu (sotul cumnatei, nu al sora-mii) e consilier de credite la Banca Transilvania si pare multumit, dar nu indraznesc sa intreb cat castiga.

Nu vine Nokia la Dej? Parca mai venea o firma mare.

Daca te selectioneaza du-te la interviu si vezi care-s conditiile. Vorba lui Virgil - interviul e ca sa-si faca partile o impresie una despre alta, nu e un examen pe care il dai tu. Du-te cu incredere in tine la interviu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

lavi,Nokia s-a deschis deja langa Cluj la vreo 30 km de cluj si pb cam tot atata de Dej ,anul trecut au facut angajari pt posturile mai bunicele,dar e departe zic eu .
mandy merita sa mergi la interviu...bafta!sfat:fii naturala si raspunde scurt si la subiect,nu intreba de bani ...nu le place!
gasesti pe ejobs cateva sfaturi utile pt interviuri!

SOSO (20 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

cami, cum mai stati cu entero?


ce am inteles din 4 zile la berlin:

orasul curat. nu mai curat decat parisul de exemplu. lipsa totala de imaginatie pe nemti: de la pantofi la balustradele de pe marginea soselei. nu stiu sa faca turism, desi sunt corecti. probabil tot din lipsa de imaginatie. servicii foarte scumpe. toate hotelurile de 2 stele au wc comun!!! la pret mai mare decat 2 stele in franta sau italia. nu inteleg de ce, poate sunt utilitatile mai scumpe, nu stiu. am stat la hotel akzent kolumbus, de 3 stele, in partea de est-berlin, iar wc-ul era pe coridor!!!!! la 3 stele!!!! baia era numai a camerei, e adevarat, fiecare camera avea baia ei, dar ca sa ajungi la ea, trebuia sa iesi pe coridor! adica nu te puteai duce in chiloti la baie ca te intalneai cu ceilalti oameni care traversau si ei coridorul sa ajunga la baia proprie! ati mai pomenit asa ceva? camera oribila, pretul mare pt ce ofereau.
mancarea in restaurant si pe strada (cremvurstii lor celebri etc), apa si sucurile sunt la acelasi preturi ca-n franta si italia, nu inteleg de ce se spune ca ultimele 2 ar fi mai scumpe, nu e adevarat.
orasul dragut, dar nimic extraordinar dpdv arhitectonic. este nou construit dupa razboi, in urma bombardamentelor n-au ramas decat 2-3 turnuri in picioare, stadionul olimpic al lui hitler si palatul charlottenburg. atat. restul este brand new.
retea impresionanta de transport in comun!!!!! impresionanta! exista metrou subteran (u-bahn), metrou exterior (s-bahn), retea autobuze, retea tramvaie, retea autobuze agrement (cu etaj), pt vizitat orasul), plus linii de expresuri speciale (catre aeroporturi, diverse puncte importante). fiecare dintre aceste retele este mai dezvoltata decat toata reteaua bucurestiului. impreuna fac o increngatura extrem de greu de utilizat pt un nou-venit, la 2-3 statii trebuie sa te dai jos sa schimbi cu altceva. mergi 2 statii cu u-bahn, te dai jos, urci trepte, schimbi cu s-bahn, mergi 3 statii, te dai jos, traversezi o pasarela, te urci in tramvaiul 23, mergi 2 statii etc...ca sa ajungi undeva... .se circula totusi rapid, civilizat, neaglomerat.
berlinul are o suprafata de 8 (opt!!!!!) ori mai mare decat a parisului). este ENOOOORM. pe aceasta suprafata sunt 3 mil locuitori, adica extrem de putin. dar extrem de putin , credeti-ma. bine, se stie ca este cel mai aerisit oras-metropola din europa si cel mai verde. au PADURI in oras!!! nu parcuri, nu vorbesc de alea, care sunt fte multe, vorbesc de paduri intregi in mijlocul orasului! trai neneaca!
o familie din 2 nu are masina, conform statisticilor!!!!! si nu pt ca nu-si permit. nu stiu cum sa le mai vanda. pe multe masini si noi si vechi sunt anunturi de vanzare. toata lumea ,merge cu bicicleta. este un paradis nepoluat. in 4 zile de mers non-stop pe strada nu mi s-a ingrasat parul, mi-au trecut cosurile de pe tample si nu mi-a fost sete. pietonii traverseaza pe unde li se scoala deoarece in buricul orasului trece o masina la 1 minut! n-ati mai vazut asa ceva, zici ca esti la tara, nu in metropola, din acest punct de vedere. de la oamenii de afaceri la babele cu plase, toata lumea e pe bicicleta. ce diferenta cand faci comparatie cu mentalitatea romaneasca. la noi muncim si tragem sa aiba fiecare mmbru al familiei masina. de-aia e asa circulatia. bine, e adevarat ca poluarea in bucuresti te face sa uiti de ideea cu mersul pe jos ca ajungi la serviciu ca un cosar. plus ca transportul in comun in buc. este o lectie de umilinta. plus ca dk te urci pe bicicleta, iti iei flegme si te arunca in bordura bucurestenii de la volan. suntem la 100 de ani distanta de berlinezi. ba nu, 200.
dau send la partea 1 ca sa nu pierd ca se mai intampla. urmeaza part two imediat



mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

dau exempku la cele antementionate, in parcarea unui bloc de 7 etaje, cu 4 scari, exista maxim 15 masini!!!!!!!! atat. si credeti-ma ca nivelul de trai e mai mare decat in ro, unde sunt 2 masini per familie intr-o parcare de bloc.
spre deosebire de franta unde toata lumea isi deschide cartea cand urca inm metrou, berlinezi nu citesc niciunul in transportul in comun. toti asculta muzica.
toti adolescentii au piercinguri. 3-4-5 fiecare.
berlinezii se imbraca cu haine de calitate (valabil probabil, din auzite, pt toata germania), dar urate. nu au deloc gust. babele sunt cele mai elegante, in sensul ca au sacouase bej toate, peste tricouri roz sau bleu, dar asta e maximum de eleganta la nemti
posete si pantofi mai urati n-am vazut decat in bacau, sa ma scuzati.
nemtii sunt misto stiu ca depinde de gust, dar mie imi plac:). bine facuti toti, tunsi nr.3, fetze echilibrate estetic.
daca in franta femeile se impart in 3 categorii: frumoase, urate si interesante, in germania fiecare dintre aceste 3 categorii este fte slab reprezentata. grosul nemtoaicelor face parte din categoria nr. 4: DRAGUTE. blonde, inalte, suple majoritatea (desi stiam ca germania ocupa un loc bunicel in topul supraponderalilor, nu am vazut in 4 zile in berlin decat 3 bucati, pe cuvant), chiar si de varsta a 2-a. au un ten minunat toate, ten perfect, ochi albastrii, frunti inalte. nu sunt frumoase-superbe, dar sunt dragalase toate.
nu exista manifestari de efuziune pe strada. de niciun fel, nici pozitive, nici negative. nu am vazut nicio pereche de indragostiti sarutandu-se pe strada, de exemplu.
locuitorii sunt amabili, dar reci. raspund la orice intrebare, dar nu si zambesc cand raspund.
putin nazism din prea multa corectitudine poate: exemple: in dussman, o librarie enorma pe 4 nivele, am intrat cu o cafea de la starbucks, fara sa beau din ea, mentionez. am uracat la 3 , la nivelul de carti in engleza, am pus cafeaua proaspat cumparata pe pervaz(asta e relevant pt mine, nu pt nazista care mi-a confiscat-o. era plina cana:(((, si m-am dus la carti. mai luam o carte din raft, ma duceam la pervez si-o puneam langa cafea etc. la a 3-a carte luata din raft, cand ma duc la pervez, ciu-ciu, disparuse cafeaua si disparusera si cartile alese de mine. ma duc la "functionara" care statea la 3 m de mine si o intreb ce si cum. imi raspunde ranjind rece ca a aruncat-o! ca a vazut ca am baut din ea. si nu bausem. deci nesimtita pana la Dumnezeu. mi-a venit sa-i explic ca era obligata sa ma avertizeze mai intai s-o arunce, dar probabil de-aia nici n-a facut-o ca stia ca nu are dreptate, ca cafeaua era proprietatea mea, ca a costat 4 euro si ca ma-sa e inrudita cumva cu hitler. dar nu i-am zis nimic, mi-am cerut scuze ca am indraznit sa intru cu cafeaua (cu capac!!)in magazin si am plecat ca n-aveam chef de cearta. oricum n-as fi avut spor cu nazistele de acolo.
alta dovada: nu am calculat corect timpul de mers pana la aeroport si am pierdut avionul. am luat doar o ora pt transport hotel-aeroport si am facut mult mai mult din cauza distantelor fte mari. adica vezi ca ai 5 statii si-ti iei o ora, dar o statie e cat tot bucurestiul, oooff. am ajuns cand s-a inchis check-in-ul. vedeam cum pleaca reprezentanta si ultimul calator si neamtul nu a cedat la nicio rugaminte. nici la teatru cu nu avem bani de ramas aici copil acasa etc. ce m-a enervat e ca ranjea! dk nu ranjea nu era nimic, a zis halt, a aratat ceasul si a inceput sa ranjeasca. nazistu'! in alta tara am trecut cu intarziere prin check-in si stiu alte persoane asteptate de avion chiar, fara sa fie in conexiune, de exemplu. nu ca asa ar fi corect, recunosc, dar abia se inchisese check-in-ul, putea sa mai dea drumul maimutzoiul blond. nein....nu vreau sa va mai povestesc ce stres, cati bani in plus a costat chestia asta. invatatura de minte, de-acum voi fi cu 3 ore inainte in aeroport
end of part 2. urmeaza part 3




mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

tot referitor la cat de neaglomerat este orasul, vreau sa va zic ca , dk in buc, in spatele blocurilor situate pe un bulevard, se intind cartiere intregi de alte blocuri, in berlin, in spatele blocurilor de la bulevard mai sunt inca 2, maxim 3 blocuri si p-orma gata, parc, padure, complex comercial inconjurat de piateta si parc etc si dupa 1 km mai apr alte b;ocuri. pe strada , in cartiere, din acessta cauza, nu vezi tipenie de om. la nicio ora. nemtii nu prea vb intre ei pe strada, totul este fte linistit,calculat, ordonat. dk nu esti un iubitor de asa ceva, dupa primele zile in care savurezi-cum am savurat si eu-linistea, in 2 saptamani, in schimb, iti tragi un glonte in cap in berlin. zici ca esti pe un mare domeniu al unui sanatoriu de boli nervoase.
fte putin negrii, fte multi chinezi.
toate blocurile din berlinul de est sunt renovate. despre arhitectura nu am ce sa va povestesc ca nu a fost nimic sa ma impresioneze. cladiri anoste. nu urate, dar anoste.
nu am vizitat niciun muzeu de arta pt ca nu am avut timp, adica in cele 3 zile, 4 cu extensia datorata pierderiin avionului, am preferat sa vad strazi, pulsul etc. mai ales ca erau distantele asa lungi intre obiectivele din ghidul din poseta ca nu se putea sa vezi mai mult de 2-3 pe zi.
am intrat doar in muzeul de la punctul de control charlie, muzeu dedicat epocii in care est-berlinezi isi piedereau viata incercand sa treaca granita spre vest. punctul de control charlie este cel mai celebru dintre punctele de control deoarece acolo au stationat mult timp tancuri rusesti fata in fata cu tancuri americane si mai exista, cu scop turistic acum, celebra placa mare pe care scrie " ati iesit din zona americana"
desi nu am luat contact cu ea, am intuit, dupa afisele stradale si dupa bogatia din magazinele speializate, ca berlinul are o viata muzicala fte bogata. multe festivaluri de muzica clasica, multe concerte de alte genuri.
am stat juma de zi in gradina zoologica.demult imi doream sa vizitez o gradina zoologica unde sa nu plang de mila animalelor jugarite, cum e in bucuresti. fte frumos, am facut multe poze acolo, o sa le descarc sa le vedeti. mai ales tb sa-l vedeti pe knut, celebrul pui de urs polar nascut in captivitate, stiti ca a fost mare stire acum ceva timp. knut este adolescent acum si este fte haios, am stat 20 de minute in fata lui, 20 de min in care s-a chinuit sa intre in apa si n-a reusit. mai baga o laba, se razgandea, pleca, se intorcea in 20 secunde, mai clipocea in apa cu o laba, iar se rasgandea. super haios. si mai descarc un filmulet senzational cu niste foci care fac maimutareli la ora mesei, o sa radeti garantat.
alexanderplatz, cea mai imp piata a lor, nu m-a impresionat deloc. dk la gara de nord facem curatenie, deschidem 3 terase dragute, nu tiganesti si dam drumul la apa in fantana, arata identic.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Anda, multumim de intrebare , e ok Daria! Am scapat de febra si scaunele incep sa-si revina la "consistenta de odinioara"!
Pitik e vioaie si vesela, deci as putea spune ca suntem pe drumul cel bun. Azi chiar am scos-o putin afara!

Anda, foarte frumos ai povestit de Berlin! Nasoala faza cu cafeaua si cu nazistul de la aeroport!
Astept partea a 3-a!
Edit - gata, am citit si partea a 3-a... cred ca mi-ar placea sa locuiesc in Berlin macar cateva saptamani! Probabil ca dupa aceea, vorba ta, mi-as trage un glonte in cap! Dar parcurile nu sunt, oare mai populate ... macar de mamici cu prunci? Poate ne ducem noi acolo sa ne ozonam , atat noi cat si copii din dotare!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Multumim pentru relatarile minivacantelor!!! Intai am citit povestea Andei, apoi am vazut pozele Laviniei, mi-au mers la suflet si unele si altele. Superbe amandoua experientele! SI pupici povestitoarelor.

Ina, condoleante pt bunica draga! Imi pare rau de experienta nefericita cu floraria in cauza, no comments.

Madutza, sanatate multa! Tusea trece mai greu. AJuta lichide la greu si vitamina C. Sfaturi date de un pneumolog.(frate-meu)

Mai, io m-am ingrozit dupa ce-am citit ce mancati voi (Lavi si Mandyksch). Ma mir ca mai stati in picioare. Nici nu mai comentez vis-a-vis de regimul meu alimentar si kg mele, ca n-ar fi frumos.

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an

tot aprilie 2008

Mergi la inceput