Impresii despre insula Thassos (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

intrebare de la sotul meu: are unde sa faca un gratar in curte la Elsa? Eventual poate folosi gratarul mic, pe care il avem noi in masina? Se supara cineva daca ii afumam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

aissa, loc ar fi de un gratar, ideea e ca nu stiu si daca te lasa. Noi suntem "adepti gratar" dara colo nu am facut niciodata si nici nu am intrebat daca e posibil. Da-i un mail sa il intrebi.
Da de crina si ciprian ne stie. merci ! Poate te duci in vizita la noul lui hotel poate ne cazam acolo vreodata.
Acum inteleg temerile tale pt drum. Eu sunt incepatoare adica nu am nici o luna asa ca inteleg. Dar cum ajungi in Keramoti daca o iei pe sofia, te introci de la Kavala ? Zi-mi si mie ca poate alegem si noi drumul asta doar ca sa mai schimbam peisajul.
Drum bun !

edit: cand pleci, in noaptea asta ???

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

O sa luam (daca insista al meu) si gratarul si daca se poate facem, daca nu cred ca gasim noi un locsor undeva.... daca vrea neaparat gratar. Are el o chestie cu "fumul" cica e treaba de barbati...
Daca ni se ofera ocazia as vrea sa vad hotelul, pt ca pozele m-au lasat paf. bineinteles va spun ce am vazut cand ne intoarcem.
Nu stiu exact cum sa spun ca e cu Kavala, ideea e ca de acolo merg mai departe pana la Keramoti (nu ma intorc). Uite, traseul indicat prin Gr de catre "copacul":

Kulata/Promahonas - Sidirokastro - Seres (se merge pe centura, indicator de Drama, Kavala) - Nea Zihni - LEFKOTHEA (satuc mic, aici se iese de pe drumul principal de Drama- se scutesc 50-60 de km, am mers pe ambele variante, exista indicator de KAVALA) - Eleftheroupoli - Kavala ( nu se intra in oras, se subtraverseaza autostrada, se face dreapta se iese direct pe autostrada pt directia Xanthi) - inca 25-30 de km pe autostrada (aici va bucurati prima oara de imaginea Thassosului, dupa care la dreapta, exita indicatoare Thassos, Keramoti, Airport.

M-am uitat si pe harta, am vazut unde spune el ca se scurteaza 50 km (drumul principal face o bucla spre Drama).
Si repet ce am spus pe Softpedia: viamichelin arata traseul prin Sofia ca avand 799 km, iar cel pe la Stara Zagora (adevarat, i-am pus 2 stop over la Stara si la Ormenio ca sa fiu sigura ca pe acolo imi traseaza drumul) ca ar avea 776 km. Deci daca diferenta e sub 100 km sa spunem...eu nu ma duc prin munti...
Oricum, sper sa nu uit, am de gand ca pozez kilometrajul ca sa vad exact ce distanta am facut.

Duminica dimineata plec, pe 22 e prima zi de cazare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Alte intrebari:
- am inteles ca la Elsa au scos demipensiunea, inteleg deci ca nu mai gatesc la vila. Noi ajungem acolo dupa 12-14 ore de drum, hamesiti si obositi. Avem unde sa mergem sa mancam dar asa, in plimbare? Ca n-as avea chef sa conduc iar pana inapoi in Potos. Cum sunt distantele? Poti face plimbare seara pana la o taverna pe jos, nu cu masina?
- nu stiu daca am mai intrebat, plaja indicata pe site la Elsa, San Antonio, nu prea o vad mentionata prin alte parti. E la 150 m cum scrie pe site? E cu nisip si sezlonguri ca in poze? Practicabila si la o distanta de mers cu piciorul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

- Nu trebuie sa mergi pana in potos ca sa papi. pe plaja san Antonio care e la 3/5 min de vila, ajungi cu piciorul evident, sunt cateva taverne, terase. Noi am mancat des la Sea Breeze unde proprietarul te intampina cu "hello my friend" si pe tot parcursul mesei are grija sa te intrebe daca totul e in regula. Iubeste romanii am impresia. Acolo am mancat o salata interesanta si f satioasa zic eu Chef salad se numeste, e o poza la mine in album la mancare cu ea. Gasesti de toate mai putin ciorbe/supe care sunt de-alea la plic cred. Am mai mancat acolo costite de porc/miel, pizza buna, salate de tot felul, snitele. A ce lua stai linistita cel putin pt prima seara.
- SanAntonio e f mare se intinde de la vila pana in centrul potosului, distanta nu prea ma pricep sa o apreciez dar e aproape, e cu nisip dar nu cel mai fin, mai gasesti si pietre si sunt portiuni in apa unde gasesti pietre la intrare. e o plaja mixta ca sa zic asa. Are sezlonguri si umbrelute iar daca consumi ceva de la tersele care le detin sunt gratuite. In mod normal un sezlong cu umbrela erau cam 6 euro anul trecut. De banii astia mai bine bei ceva.
Ah, ce te invidiez ca pleci la soare si la apa limpede !!!! Sa te gandesti si la noi cand faci plaja!

Poate totusi mai fac cate ceva de mancare si la Elsa, cine stie?!


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Si eu o sa va invidiez cand o sa plecati in august!
Iti multumesc fff mult pentru informatii! Esti o comoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu am mai plecat. O mica problema cu masina, nimic de nerezolvat, dar care m-a speriat de tot, m-a facut sa renunt la a face acest drum. Imi pare rau dar anul asta las thassosul pt altii. I-am scris deja lui Apostolos...sper sa nu il incurc prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

what?
Chiar ma gandeam azi dimineata cand leneveam in pat pe la 8.30 ca aissa o fi prin mijlocul Bulgariei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Uau, ce naspa ! Chiar nu s-a putut rezolva, macar plecai cu o mica intarziere. Parca nu a fost a buna frica asta a ta de drum!
Imi pare rau!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Pai tocmai..teama asta nu mi-a dat pace iar azi noapte nu am putut absolut deloc sa adorm. Pe la 3 era preconizat sa plecam, la 2 l-am trezit pe sot si i-am zis ca nu mai plec sub nici o forma in conditiile date. Pur si simplu m-am speriat, probabil mult prea tare, de acest drum. Imi fac mea culpa (pe care o platesc cu 200 eur) ca nu am gandit la rece mai inainte. Acum, cu bagajele in masina, caut bilet pt zilele urmatoare in Bg.
Imi pare rau...asta e... Am vrut sa va spun, desi sunt putin jenata de aceasta isprava, ca sa nu credeti ca s-a intamplat altceva. Norocul meu ca am un sot intelegator...

Mergi la inceput