Impresii despre insula Thassos (2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Limenaria e dragut, un orasel cu case predominant albe, o faleza lunga cu multe taverne si restaurante, un mic port.

Dar vezi ca Thassos-ul per ansamblu e o destinatie mai salbatica, stil 2 Mai-ul nostru, nu are nimic de-a face cu resorturile turcesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

bebe beca, intr-adevar in thassos nu o sa gasesti resort, totul e rustic. mai gasesti cate un hotel mai mare cum e Alexandra Beach in Potos, e dragut sau Astir Notos tot in Potos. In pozele mele gasesti si cateva de la astir notos. E deschis anul trecut.

Vremea e ok mai toata vara, adica ploua f rar acolo, asta ne povestea proprietarul si daca ploua tine putin si apoi vine soarele. Noi am fost 3 ani la rand la sf de august inceput de sept si nu am prins ploaie decat in primul an 1 zi si in al doilea an intr-o noapte. Anul trecut nici urma de ploaie. Apa f ok, marea f albastra....Una peste alta mie imi place si m-as intoarce oricand.

Mie Limenaria nu imi place, pare tiganie...si nici plaja calumea nu prea are. tripiti nu mi s-a parut asa de frumoasa cum se spune pe aici pe net.

In schimb iti recomand Skala Poatamia/Skala Panagia cu plaja Golden Beach care are muntele la picioarele marii, e f frumos. Makryamos e frumoasa e tot in zona asta. Potos care are nenumarate plaje si golfulete mai pustii f frumoase. Nici Limenas nu prea ma incanta, e prea aglomerat si e si port....E bun de facut cumparaturi.

Daca ai facut deja rezervare asta e. Poate o sa iti placa si in Limenaria. Sa mergi la fabrica de bijuteri Iris Gold, e draguta.

Daca mai ai intrebari sunt pe aici.




"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Va multumesc mult. Nu am facut inca nici o rezervare, sunt in expectativa... trebuie sa decidem totusi. Un concediu in Turcia ne duce pe la 2500 eur pt 10 nopti. Cu all inclusive, la un hotel foarte bun. In Thassos am gasit hotelul Blue palace, cu demipensiune si ne-ar costa 1300 eur pt 10 nopti. Plus masina, plus mancare si bautura... este foarte posibil sa ajungem la aceeasi bani ca si la turci pana la urma. Acum calculam... Rezerve avem in primul rand pt ca experienta pe care am avut-o cu grecia pana acum nu ne-a placut, respectiv Halkidiki, bratul Kasandra, statiunea hanioti.
Ma ajuta foarte mult impresiile voastre si va multumesc inca o data.

Ioana 29+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In Thassos nu merita sa mergi la "resort" chiar daca ar exista. Sunt atatea vile cochete, atatea taverne...e pacat sa gusti doar dintr-o singura bucatarie.

Am mers ani la rand in Turcia la 5*AI dar anul trecut, profitand de faptul ca a trecut si pustiul cel mic de 2 ani, am ales Thassos. 2 adult +2 copii intr-o camera imensa cu 4 paturi, chicineta, AC si vedere la mare am platit 30 euro/zi. Prietenii nostri au ales 1 apartament cu 2 camere (4 paturi+canapea) si au dat 40 euro/zi. Asta in Skala Potamia. Taverne destule. Dimineata, in drum spre plaja luam cafeaua /laptele cu ciocolata de la alimentara (niste pahare de la nessle) si placinte de la o patiserie si era cel mai bun mic dejun(evident intai faceam o baie in mare). La pranz ori mancam la o taverna de langa plaja, sau daca erau copiii obositi luam ghiros in camera si cu o salata rece de rosii +bere/suc - era suficient. Seara, intotdeauna mergeam la taverna si copiii se jucau in iarba sau pe malul marii pana tarziu in noapte.

Am vizitat si alte plaje/localitati, dar Skala Potamia mi s-a parut cea mai ok plaja pentru copii. Stateam linistiti pe chez-long-uri si ii vedeam in apa cum se jucau. Mentionez ca n-au prea stat pe mal in cele 2 saptamani de vacanta.

De vizitat, sa nu ratezi Aliki. Sa mergi pe ambele plaje si cea cu nisip si cea cu stanci, cu ruinele/amfiteatru pe malul marii, sa mergi neaparat la cariera sa vezi marmura scaldata de ape. Ies niste poze grozave. Si sa nu uiti sa mananci calamar umplut - delicios.

Cat despre rezervari...Noi rezervasem in alta parte si cand am ajuns am descoperit ca era cam murdar...Asa ca am dormit o noapte si a doua zi eu am ramas pe post de bona iar ceilalti din grup au plecat in cercetare. Dupa vre-o 2 ore au venit cu cazare gasita si mult mai ieftin decat ne-ar fi costat in prima varianta. Ca atare, per total am castigat bani, cu tot avansul pierdut (Sa dai avans cat mai mic, astfel incat sa poti schimba daca gasesti altceva decat ati discutat).

concediu placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

credeti ca daca plec fara rezervare la sf. lunii iunie, am sanse sa gasesc cazare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Am fost si eu anul trecut in perioada 30 august - 9 septembrie la hotelul Golden Sunset din Skala Rachoni si am fost fffffff nemultumiti, asa ca va recomand sa il evitati (scriu motivul mai tarziu).

Bebe Beca asa cum a zis si Crinutz mai sus plaja Tripiti nu mi s-a parut grozava, era aglomerata si nici unde aveai de unde sa iei o apa/suc daca ti se facea sete fara sa folosesti masina si daca imi amintesc bine nu erau nici sezlonguri.

Orasul Limenaria e aglomerat, plin de romani care mi s-au parut a fi mai nesimtiti decat in restul statiunii, plaja mica si ingusta, f aglomerata.
O masa de 2 persoane ne ducea cam la 30 de euro si cred ca daca faci un calcul tot la banii dati in Turcia ajungi.

Skala Potamia e o localitate draguta, dar f aglomerata si plina de romani.
Plaja Golden Beach se invecineaza cu localitatea Skala Potamia, e f frumoasa plaja, dar la fel de aglomerata si am dat in 2 zile de niste romani care erau cu pungile de seminte si scuipau cojile pe plaja si aceeasi romani se jucau volei fix in dreptul sezlongurilor noastre si ne-au dat de vreo 2 ori cu mingea in cap. Le-am explicat frumos sa se duca intr-o zona mai putin aglomerata ca sa se joace, dar n-aveam cu cine vorbi, asa ca am vb cu fata care se ocupa de sezlonguri si i-a facut sa plece din zona. Numai romani neciopliti am intalnit pe plaja aia.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozomic spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaelaV

Am fost si eu anul trecut in perioada 30 august - 9 septembrie la hotelul Golden Sunset din Skala Rachoni si am fost fffffff nemultumiti, asa ca va recomand sa il evitati (scriu motivul mai tarziu).

Bebe Beca asa cum a zis si Crinutz mai sus plaja Tripiti nu mi s-a parut grozava, era aglomerata si nici unde aveai de unde sa iei o apa/suc daca ti se facea sete fara sa folosesti masina si daca imi amintesc bine nu erau nici sezlonguri.

Orasul Limenaria e aglomerat, plin de romani care mi s-au parut a fi mai nesimtiti decat in restul statiunii, plaja mica si ingusta, f aglomerata.
O masa de 2 persoane ne ducea cam la 30 de euro si cred ca daca faci un calcul tot la banii dati in Turcia ajungi.

Skala Potamia e o localitate draguta, dar f aglomerata si plina de romani.
Plaja Golden Beach se invecineaza cu localitatea Skala Potamia, e f frumoasa plaja, dar la fel de aglomerata si am dat in 2 zile de niste romani care erau cu pungile de seminte si scuipau cojile pe plaja si aceeasi romani se jucau volei fix in dreptul sezlongurilor noastre si ne-au dat de vreo 2 ori cu mingea in cap. Le-am explicat frumos sa se duca intr-o zona mai putin aglomerata ca sa se joace, dar n-aveam cu cine vorbi, asa ca am vb cu fata care se ocupa de sezlonguri si i-a facut sa plece din zona. Numai romani neciopliti am intalnit pe plaja aia.




Mihaela

Makryammos si Alexandra sunt doua plaje cu intrare intr-adevar, dar care merita toti banii!!! Mai ales prima!Bar pe plaja, piscine, umbrele imense, pauni si caprioare in parc, verdeata, flori, jocuri pentru copii, dusuri, etc....
Cea mai frumoasa apa din insilula (dar cu plaja stincoasa!) este Psyli Ammos , bate riviera franceza la culori. Incercati si va veti schimba parerea despre Thassos....Dar ce e minunat pe insula, este ca poti gasi si plajulite mici si salbatice, (de unica folosinta, ziceam noi!), doua minastiri superbe (linga Aliki si in Skala Sotiris)si sate pierdute in munte cu stradute inguste si case albe... Trebue sa te urci doar in masina si ....nu te plictisesti. Pentru copii mici cel mai bine e la plaja in Skala Potamia, unde se si maninca cel mai bine la taverna Krambuza! Hai ca daca mai zic, mi se face dor de mare si afara ninge..........ninge!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Am gasit asta... http://www.makryammos-hotel.gr/index.php?MDL=pages&Alias=MENU_40_10 foarte interesant.

Ioana 29+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Am vrut si noi sa mergem la Makryamos, dar era complexul de care scrii tu si nu ne-au lasat sa intram pe plaja. E cam izolata, e aproape de padure, padure cu drumuri neasfaltate prin care ne-am plimbat noi.

Era superba zona, aer curat ca de munte si mi-ar fi placut sa ne cazam acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozomic spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaelaV

Am vrut si noi sa mergem la Makryamos, dar era complexul de care scrii tu si nu ne-au lasat sa intram pe plaja. E cam izolata, e aproape de padure, padure cu drumuri neasfaltate prin care ne-am plimbat noi.

Era superba zona, aer curat ca de munte si mi-ar fi placut sa ne cazam acolo.

Mihaela

Pai acolo este cu plata la intrare, platesti si intri cu masina sau nu.Noi am intrat cu masina, alii au lasat-o la intrare linga restaurant.
Bilete pentru sezong si umbrela platesti la receptia de la intrare(cladirea din stinga cum intri), dar poti sta si pe prosop linga mare, erau citva tineri asezati asa. merita sa stai la vilutele acelea, par asa de racoroase asezate sub umbra pinilor di padure...Frumosssss.....

Mergi la inceput