Impresii despre insula Thassos (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Plaja Paradise Beach unde este? Este aceeasi cu Paradisos Beach?
Nu mai am rabdare pana sambata

Duty free-uri pe unde sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Duty-free este la intrarea in Grecia pe stanga,chiar inainte de granita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Merci Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Gata concediul. Ne-am intors sambata nopatea adica duminica pe la 2 am ajuns acasa. A fost frumos ca de obicei. E drpet ca am fost un pic dezamagita de situatia de la Elsa Haus, intr-adevar nu mai e ce a fost. Era prea pustiu pt gustul meu, desfintasera terasa din fata si nu era nimeni acoo decat dimineata la micul dejun. In rest f ok la capitolul curatenie, ne schimba lenjeria in fiecare zi dar nu la toate camerele. Micul dejun a fost bufet si pt mine destul de indestulator cu cafea, ceai, suc, lapte si mancare ok.
Am aflat si motivul pt care e u pic diferit acum acolo, se ocupa toata familia de noul hotel Astir Notos, asta pt ca au fost nevoiti sa concedize cativa angajati, bucatarul si inca alte persoane pt ca nu erau in regula. Astfel, dna Elsa, mama proprietatrului, a trebuit sa preia munca bucatarului, ceea ce nu e usor pt un hotel de 4 stele, tatal lui a preluat alte munci plus ca statea dimineata la Haus Elsa iar apostolos trebuie sa stea acolo pt ca angajatii nu sunt din cei mai buni si nu ii poate schimba in mijlocul anului pt ca nu gasesti. Poate la anul va fi un pic mai bine pt ca vor angaja personal la hotel. Se prevede si o renovare serioasa la Elsa cu piscina si altfel de camere.

Drumul de dus l-am facut sambata dimineata pe traseul stara zagora - ormenio si desi era weekend erau destule tiruri pe shipka care ingreunau drumul, unii se dadeau la o parte sa trecem sau ne faceau semn sa depasim altii nu. Politie la greu pe drumul asta, ne-am si mirat. In vama nu ne-au dat vignetta, cu vreo 2 masini in fata noastra s-au terminat sau asa a vrut vamesul sa nu mai dea ca sa ne dea amenda pe drum. Am cautat in toate benzinariile si n-am gasit fie cereau leva. Am mers asa pana cand un echipaj a oprit una din cele 4 masini din grup si au intrebat de vignneta. Degeaba le-a explicat ca nu ne-au dat din vama, nu au scapat fara 15 euro spaga. Pe 23 cand am plecat noi era problema acea cu protestele pe shipka si probabil de asta era atat politie, desi noi nu am vazut nici un blocaj. efectiv treceau coloane de politie.
In Grecia in schimb a oprit masina noastra pe motiv ca am calcat dunga continua. Mi-a fost ff frica pt ca aia au amenzi mari. Au cerut doar pasapoartele, a scris ceva din al sotului cred si au zis ca e 500 de euro amenda. Pana la urma ne-au zis sa mergem mai atent si atat dar inca nu stim ce a scris acolo, poate ne vine amenda acasa .
Atentie ca este o deviere la Xanthi, va duceti pe unde va indica soseaua, o sa vedeti o benzinarie si u restaurant mare apoi o intersectie unde trebuie sa fecati stanga spre keramoti.
Drumul de intors l-am facut pe sofia f bun zic eu, mult mai lin si parca mai frumos. Ne-am invartit un pic in oras in Seres parca dar cu un gps te scoti. In Sofia am intrat doar un pic pe la periferie pt ca era inchis drumul pe centura la un moment dat.
Duty free-ul de la Kulata cam scump, produse mai multe ca la Ormenio dar la fel de scump.

Din insula ce sa va zic !? Mi-a placut mult Golden Beach unde am prins si valuri maricele, e superb sa vezi muntele din apa. La paradise la fel am prins valuri. Anul asta a fost fff cald comparativ cu ceilalti ani, viespile au aparut mai multe in jurul datei de 25 cred ca au contract si am reusit ca in penultima zi sa ma intepe o viespe de deget cand stateam la masa fara sa o deranjez, am intrat efectiv cu mana in ea. A durut groaznic cateva ore bune. In Potos e un golfulet f frumos care se numeste Notos, e cu apa limpede si verde, e mai pustiu. Cam 5 euro umbrela si 2 sezlonguri, la alte plaje 7 euro, iar la unele cum e la san Antonio poti sa bei ceva la terasa. Am fost si la Aliki (nu ajunsesem acolo in ceilalti ani), dragut dar f mica, apa misto dar trebuia sa mananci neaparat la terasa din dreptul sezlongului ca s apoti sta acolo, noi am mancat langa Beautiful Alice, si am mancat destul de bine. Faceau supa de legume pe loc, cu legume culese atunci din gradina, nu fff buna ca la noi dar mergea. La San Antonio, in Potos la terasa Sea Breeze au o supa de tomate ff buna (nu de plic) 5 euro una.

O sa pun si poze dar mai incolo.
Pt cei interesati de thasos in octombrie intre 1-13 oct la Hotel Astir Notos de 4 stele camera e 6 euro/noapte cu demipensiune. Daca vreti si poze va pun ca e fff frumos acolo.



"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Am ajuns si noi aseara, am mai lungit-o o zi prin nordul Greciei, am vizitat Kavala si am dormit o noapte la Alexandropoulos, in camping [hippie] A fost super ca la Alexandropoulos am gasit un Luna Park misto si am dat copiii in toate minunile pe care in Thassos nu le-am gasit.

Revin cu impresii mai pe seara. Crinutz ma bucur ca ati ajuns cu bine. Noi am prins atunci ferry de 11, ne-am grabit putin pe drum, chiar ma intrebam la cat reusiti.

Una peste alta ne-am simtit foarte bine si trebuie sa-ti multumesc pentru pontul cu golfuletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Lavi, f frumos ca ati stat la alexandroplois, e un orasel f dragut, acum 2 ani am innoptat si noi acolo. Noi am prins ferry de 11.30 si am mers pe Sofia si drumul a fost mai bun.
Cu placere pt golfulet . Am observat ca ati fost destul de des, noi doar a 2 a zi pt ca se coboara si se urca destul de greu si noi aveam o graviduta in grup si ii era mai greu. Noua ne-a vandut pontul asta Apostolos, proprietarul, anul trecut.
Cum te-ai simtit la Elsa pana la urma ? A fost ok ?
Oricum mi-a facut placere sa va cunosc, ai 2 fetite fff dragute.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noi am mers pana la urma pe Stara Zagora si la dus si la intors. La dus ne-a oprit politia pe la 2 noaptea, ne-a cerut permis, carte verde, si chitanta de la vigneta in timp ce al doilea politai studia vigneta cu lanterna. Toate au fost OK, viteza nu aveam asa ca ne-au multumit si ne-au dat drumul. Control de rutina. Foarte constiinciosi, ce-i drept

La dus am facut prostia sa ne luam dupa indicatorul de Svilengrad imediat dupa iesirea din Stara Zagora care ne-a ocolit prin Radnevo - Simeonovgrad, pe un drum lung si stricat din cauza traficului greu de marfa care se face traditional pe acolo. In plus ne-am incurcat si noi prin Svilengrad. La intors am venit foarte bine, am luat-o pe scurtatura din Harmanli spre Sredets. La dus am trecut Bulgaria in 6 ore, la intors in 5 ore 1/2 la care s-au mai adaugat 2 ore pranz + cumparaturi.

Altfel, per ansamblu ne-a placut mult Thassos, am gasit ce am cautat: salbaticie, natura mai putin afectata de "mana omului". Totodata am avut in apropiere Potos si Limenaria, orase vioaie, unde mancam si "ieseam" seara. Mi-a placut ca in Potos este o parcare chiar in intersectia din centru, destul de incapatoare si fara plata. E ingradita, s-ar putea sa n-o observati din prima.

Crinutz da, am fost in 3 sau 4 dimineti acolo, plus in ultima dupa amiaza. Din toate plajele asta a fost cea mai pe sufletul nostru.

Vila Elsa - in linii mari OK, am apreciat curatenia, foarte harnica fata la curatenie; mi-a placut ca la apartament am avut 2 balcoane, niciunul nu avea soare dupa amiaza asa ca aveam unde sa ne facem siesta - eu citeam, fetita mare desena si se juca in timp ce fetita mica si cu ta-su' dormeau. Pozitia iar a fost misto, ne simteam ca la tara,liniste si aer curat dar nici orasul nu era departe.

Ce m-a deranjat - instalatiile la baie erau cam vechi, dusul mergea prost, avea un jet ciudat si mai ales robineti cu capul de armatura uzat si era cam greu cu reglatul apei. Iar la 6 dusuri pe zi cate faceam eu... (eu + fetitele = 3 persoane, inmultit cu 2 plaje/zi = 6 dusuri la care eu reglam apa )

Micul dejun n-a fost stralucit dar ne-am descurcat, cascavalul si gemul erau de calitate mai slaba dar am inteles ca asa e in Grecia. Mezelurile la fel, nici nu m-am atins.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Se apropie vacanta... si anul asta bugetul ne indeamna sa ne gandim la alta varianta decat Turcia. Asa ca luam in considerare bulgaria si insula thassos. Va rog, din experientele voastre de pana acum, cum sta Thassos la capitolul vreme? In luna iulie cum este? Exista sanse de vreme rea, cum este la noi, thassos-ul fiind in nordul greciei? Limenaria cum este? Am ales un hotel de langa plaja tripiti...

Ioana 29+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

BebeBeca, am fost o singura data in Thassos, anul trecut in perioada 23-30 august. Vremea a fost f misto, pe la pranz cand ieseam sa mancam termometrul masinii arata 31-32 de grade. Seara, cat de tarziu, puteam sta in rochite cu bretele. Apa marii era calda si faina.

Pe 31 august insa, ultima noapte am dormit la Alexandopoulos, am vrut sa facem si o baie in mare dar s-a innourat, dimineata pe la 10 erau 21-22 de grade in aer.

Pe de alta parte merge lumea toata luna septembrie si face plaja si baie in Thassos.

In iulie imi inchipui ca e mult mai cald.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca

Se apropie vacanta... si anul asta bugetul ne indeamna sa ne gandim la alta varianta decat Turcia. Asa ca luam in considerare bulgaria si insula thassos. Va rog, din experientele voastre de pana acum, cum sta Thassos la capitolul vreme? In luna iulie cum este? Exista sanse de vreme rea, cum este la noi, thassos-ul fiind in nordul greciei? Limenaria cum este? Am ales un hotel de langa plaja tripiti...

Sa nu crezi ca o sa iesi mult mai ieftin in Thassos decat in Turcia .
Iti spun din experienta . Cat despre Bulgaria , hmmmmmm...nu te risca .
Oricum vremea in iulie in Thassos e foarte buna , trebuie sa ai un ghinion teribil sa prinzi ploaie in iulie.
Limenaria e in sudul insulei la vreo 40 de km de unde va lasa ferry, e un orasel mic , frumusel dar prea multe nu pot sa-ti spun deoarece pe acolo am fost doar in trecere.

Mergi la inceput