M-am hotarat.........adoptie(47)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

asi..imi pare rau ca nu a fost sa fie cum doreati...nu-ti pierde speranta..va fi bine pana la urma!
In ce sens nu se potriveste?...Cum a stabilit asistenta cu siguranta acest lucru?

Claudia...multumesc

Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

buna!

Multumim pentru urari si felicitari.

noi suntem super fericiti si cumniti! asta seara ma duc la medicul de familie sa il "inregistrez" si sa vedem cand facem vaccinul de 4 luni.
Am si eu nevoie de un pediatru BUN si OBIECTIV care sa imi spuna franc in fata daca sunt probleme si cum le putem REZOLVA.
medicul de la spital ne-a trceut la diagnostice....mama mama, dar eu nu cred nici un sfert din ce a zis el acolo....

asi- imi pare rau, dar poate ca nu a fost ACELA

misha- eu am atestat...si am si plasament simplu. Deci se poate.

diciu- nu mai retin, la tine este cu liniute?? in ce stadiu te mai afli?


Pupici si o zi exceptionala!!!!

Miha, mami de Matei si Laura



"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Diciu asistenta ne stie foarte bine si sigur fetita nu se potrivea daca era asa cum a descris-o.

Miha sisgur nu a fost acela copilul nostru si sunt bucuroasa ca deja are o familie care sa o vada.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

miha 74..noi am fost la dr Stanciu, e un medic f bun si un f bun diagnostician.
Sabina avea 3.9 kg la 3 luni jumatate..ne-a dat o serie de analize sa ii facem si ne-a zis in mare daca sunt sau nu probleme grave.El ne-a pus-o pe picioare.
Se pot face programari la o clinica unde are el consultatii.
Da, Sabina are linie linie pe extrasul de nastere si suntem in faza de incepere de deschidere a adoptiei pt ca ea sa devina adoptabila.
Am avut deja 2 vizite de la DPC pt plasament si acuma asteptam.

Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Asi imi pare tare rau pentru tine. Am eu impresia ca nu mai dureaza mult la tine si iti vei gasi foarte repede ingerasul. Simt eu asta si crede-ma pe cuvint. Ai sa vezi!

Claudia mi-am dat seama ca pentru mine era raspunsul tau. Am vorbit si eu cu DPC-ul si nu vrea sa cedeze. Nu se poate si gata.

Diciu pai daca nu esti atestat cum iti poate da un copil in plasament? De unde stiu cei de la DPC ca tu nu esti cu cazier, sau alte probleme? Ca doar pentru atestat depui o caruta de acte si te cauta si la dinti ca la cai, sa vada daca esti "apt" (ca pe parintii naturali cine-i mai cauta? Macar pentru creier daca s-ar face macar niste teste) In legea 272 scrie clar " Art. 58. - (1) Plasamentul copilului constituie o masura de protectie speciala, avand caracter temporar, care poate fi dispusa, in conditiile prezentei legi, dupa caz, la:
a) o persoana sau familie;
b) un asistent maternal;
c) un serviciu de tip rezidential, prevazut la art. 110 alin. (2) si licentiat in conditiile legii.
(2) Persoana sau familia care primeste un copil in plasament trebuie sa aiba domiciliul in Romania si sa fie evaluata de catre directia generala de asistenta sociala si protectia copilului cu privire la garantiile morale si conditiile materiale pe care trebuie sa le indeplineasca pentru a primi un copil in plasament.
Deci alin (2) zice clar conditiile persoanei sau familiei la care se face referire la pct a), care, dupa "creierasul" meu , incins deja, inseamna o persoana sau familie ATESTATA, sau macar in curs de atestare.

Miha, mami de Matei ce frumos suna! Cere parerea mai multor medici, daca ai posibilitatea ca-i mai bine, cred eu.


Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

misha 71 si o persoana sau familie fara atestat poate fi evaluata daca indeplineste conditiile materiale si morale pt cresterea unui copil. Ti se cer niste acte dupa ce faci cererea de plasament. Sunt acte pt plasament pe care ti le cer oricum fie ca esti atestat sau nu.
Revin, se poate lua un bebe in plasament si daca nu esti atestat.

Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Asa este se poate lua in plasament si daca nu ai atestat de adoptator.

Art. 58. - (1) Plasamentul copilului constituie o masura de protectie speciala, avand caracter temporar, care poate fi dispusa, in conditiile prezentei legi, dupa caz, la:
a) o persoana sau familie;
b) un asistent maternal;
c) un serviciu de tip rezidential, prevazut la art. 110 alin. (2) si licentiat in conditiile legii.
(2) Persoana sau familia care primeste un copil in plasament trebuie sa aiba domiciliul in Romania si sa fie evaluata de catre directia generala de asistenta sociala si protectia copilului cu privire la garantiile morale si conditiile materiale pe care trebuie sa le indeplineasca pentru a primi un copil in plasament.

Nu vorbeste de evaluare in vederea adoptiei ,ca in cazul obtinerii atestatului.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Acum am inteles mai bine. Oricum, faptul ca o familie are atestat, inseamna ca ar trebui chiar sa aiba un oarecare avantaj, nu? Ca aici se cer mai multe acte, plus vizitele lor pt evaluare etc. E greu cu legile astea, mai ales cind se pot interpreta dupa bunul plac al fiecaruia.
Joi mai am inca o vizita, dupa care incerc sa-l iau la noi macar pentru o zi, cu sau fara maternala.



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Misha incearca asa cum ti-am zis. Eu am vb cu cei de la DPC si mi-au zis ca dupa a doua vizita sa cer o invoire de 2 zile si dupa aceea sa cer prelungirea ei. Nucred ca pot obiecta.
Vreau sa va spun ca sunt putin dezamagita de ce se intampla in teritoriu.
Si in ziua de astept sa imi trimita toate actele fetitei.Cei de la mine de la DPC au trimis o cerere scrisa, dar raspunsul nu a venit. Daca nu se poate si nu se poate ori dau declaratia aceea ca sa o las sa o i-a altcineva.
Inca mai sper. (sunt atati de multi copii abandonati la care DD imi va indruma pasii)
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Tocmai am vorbit cu pediatra lui Razvan si mi-a zis ca exista un dispozitiv care creeaza si stimuleaza lactatia la mamicile cu pui mici care si-au pierdut laptele sau au adoptat.
Daca sunteti interesate o sa o intreb mai multe.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput