M-am hotarat.........adoptie(47)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Va multumesc pt amabilitate!Chiar sunteti dulci rau. ptr voi, toate mamicile.Cred ca in curand vom demara si noi procedurile!Oricum, sunt alaturi de toate si va tin pumnii!

doar cei ce cred,inving!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by catty

[...] atunci cand va naste, sotul va fi trecut in certificatul de nastere drept tata. Si in loc sa treceti pe la DPC sotia va adopta copilul sotului cu acordul mamei biologice.


Si mama biologica poate sa aiba o depresie postnatala, sau sa descopere ca nu o lasa sufletul sa renunte la copil, si asa sotul cu "copil dinafara casatoriei" va avea "posibilitatea" sa fie santajat toata viata, sa fie obligat sa plateasca pensie alimentara, sau mai stiu eu ce. Este adevarat ca sunt doar scenarii, poate paranoice, dar eu personal n-as face asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Of, Rozi, cum dai tu in cap. Insa si de data asta ai dreptate. E un scenariu chiar vesel, daca mai poti vedea si partea asta cind iti crapa capul cum poti sa mai fentezi legile astea facute de cei care nu gindesc.



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Draga Miha ,

Sa stii ca daca ai atestat poti sa iei copilul in plasament simplu.
Dureaza mai mult, si se acorda de tribunal. Dar ca sa il iei acasa dupa 2 vizite, iti spun ce poti sa faci:
1.ceri o invoire de 2 zile(week-end) ca sa vezi cum se adapteaza copilul
2.daca te intelegi bine cu copilul poti sa crei o prelungire la invoire
3. dupa invoiri daca te intelegi bine cu copilul poti sa ceri incredintarea lui
Eu asa am vb pt fetita. Momentan am pbl cu cei de unde este fata, sper sa se rezolve.
As vrea sa pun poze cu ea dar nu merge sau poate nu stiu eu cum .
Va pup
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Misha71...unele DPC-uri interpreteaza legile in felul lor (in defavoarea parintilor adoptivi).
Si anume, legea 272-a drepturilor copilului spune clar ca o familie cu sau fara atestat poate lua in plasament un copil, daca este in interesul acestuia, aceasta fiind o masura provizorie si in interesul copilului!...insa..legea 273-a adoptiilor..spune ca o familie ce doreste sa adopte, nu are voie sa-si aleaga..vada copilul. Acesta ii va fi prezentat de Dpc dupa o compatibilitate prealabila.
Astfel incat unii de la DPC te judeca dupa legea 273 si iti spun...nu poti lua copil in plasament!...daca ai atestat!...pt ca apoi cand el devine adoptabil ai prioritate la adoptie si asta inseamna ca il vei si adopta teoretic si practic asta se si intampla... si deci ti l-ai ales tu! si contravine legii 273...

Pe cand cica daca nu esti atestat si ceri un copil in plasament nu ai intentia sa-l adopti...

Noi am avut problema asta cand a fost sa o luam pe Sabina...mai bine zis cu astfel de argumente mi-au venit initial si am primit un frumos refuz..

Asa ca de aceea unii mai "binevoitori" iti spun asa...
dar tu sa nu-i crezi..pt ca conform legii 272 ai tot dretul sa iei copil in plasament!!!..Ce-ti spun este rea vointa...pt ca portite legale exista... si ei stiu...

Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Scuze subiectul era pentru MISHA, am papat o litera.

quote:
Originally posted by claudia72

Draga Miha ,

Sa stii ca daca ai atestat poti sa iei copilul in plasament simplu.
Dureaza mai mult, si se acorda de tribunal. Dar ca sa il iei acasa dupa 2 vizite, iti spun ce poti sa faci:
1.ceri o invoire de 2 zile(week-end) ca sa vezi cum se adapteaza copilul
2.daca te intelegi bine cu copilul poti sa crei o prelungire la invoire
3. dupa invoiri daca te intelegi bine cu copilul poti sa ceri incredintarea lui
Eu asa am vb pt fetita. Momentan am pbl cu cei de unde este fata, sper sa se rezolve.
As vrea sa pun poze cu ea dar nu merge sau poate nu stiu eu cum .
Va pup
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

La 9 am intalnire cu asistenta sociala.Sunt foarte emotionata

Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

succes ASI!!!
POATE VII CU O VESTE BUNA...

si noi avem azi a doua vizita in cadrul plasamentului...si sper ultima inainte de deschiderea adoptiei...

Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Felicitari Asi poate vii cu veste buna. Succes Diciu !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Sunt foarte foarte dezamagita
Fetita care a fost asistenta sa o vada pentru noi nu se potriveste deloc cu Razvan si cu noi.Ar mai fi o fetita care s-ar potrivi cu noi dar asistenta maternala vrea sa o adopte.Daca reuseste sa o faca sa se razgandeasca ne-o prezinta daca nu .....mai asteptam.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput