M-am hotarat.........adoptie(47)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Scuze de intirziere. V-am scris ieri insa s-a blocat calc din cauza unui virus si mi-a luat jumatate de zi sa-i vin de hac.

Deci: sint putin dezamagita si nu din cauza lui Adi ci din cauza maternalei care, bag mina in foc ca, profitind de influenta enorma pe care o are asupra lui i-a bagat in cap timpenii de a speriat copilul rau de tot.
Dupa ce, dupa prima intilnire, el a fost cel care a stabilit-o pe a doua (adica ieri, a doua zi), ieri dimineata, cind a intrat si a dat cu ochii de noi, a facut o criza de plins de abia l-a potolit doamna psiholog. Spunea ca nu vrea sa plece de la "mami" , cum ii spune maternalei, ca nu vrea ca noi sa-l luam, desi inca de prima data stia de ce sintem si noi si el acolo, stie si intelege destul de bine situatia lui, tinind cont ca nu are inca 8 ani. Chestia e ca dupa ce s-a linistit s-a purtat ca si cum nimic nu s-a intimplat, a vorbit si s-a jucat cu noi, chiar l-a chemat el la joaca pe sotul meu de care nu s-a dezlipit cam 3 ore cit a durat intilnirea. La un moment dat, ducindu-ne intr-un parc mai mare, maternala i-a spus daca vrea sa mearga doar el cu noi in parc si ea sa plece acasa. A spus "da" fara sa se gindeasca nici o secunda, de asta cred ca copilul a fost speriat dinainte. Cine stie ca i-a spus, ca nu o mai iubeste de vrea sa plece de la ea, sau cine stie ce timpenii i-o fi bagat in cap de era ingrozitor de speriat. Mie maternala mi-a spus ca el nu a dormit toata noaptea a plins, i-a spus ei ca ii place de noi ca sintem tineri insa nu vrea sa plece de la ea, ca ea nu il mai iubeste (dar eu cred ca asta a fost putin pe dos, tinind cont de reactia lui, ca de fapt ea i-a spus copilului ca nu il mai iubeste).
Nu stiu ce sa cred. Sper sa nu am probleme din cauza maternalei. Ea a dat declaratie ca nu vrea sa-l adopte, dar spune ca ii este foarte greu sa-l dea. Nici ea nu stie ce vrea, sau cine stie ce o fi in capul ei.
Si altceva: cind l-am intrebat daca vrea sa vina la noi si cind, ne-a raspuns: da, vreau si acum.
Deci?
Voi ce parere aveti?
Pup.



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Draga Misha,

Te rog nu dispera, se paote ca cel mic sa fi fost prea mult in grija maternalei si de aceea sa faca asa. Daca mai vrei copilasi mai mari gasesti si bucuresti la noi la sector sau in ....4 baietei cu varste cuprinse intre 3-9 ani si o fetitade 7 ani.
Daca vrei te pot indruma(sau pe oricare alta fata care doreste un copil mai mare).Asta numai in cazul in care nu te accepta copilul.
Succes in continuare.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Mishi imi pare rau ca a reactionat asa Adi dar trebuie sa ai rabdare ca toate se vor rezolva.

Claudia maine am intalnire cu asistenta sociala si poate aflu ceva.

Mai fetelor sa va zic ce m-am gandit eu.Noi toate ne dorim un copil si am ales calea adoptiei, din diferite motive.O sarcina normala dureaza in jur de 9 luni si nasterea e insotita de suferinte, mai mari sau mai mici.Asa ca si noi trebuie sa privim adoptia ca un fel de sarcina si nastere, deci implica o suferinta si o asteptare.Asa ca , hai sa fim curajoase si sa infruntam toate suferintele si asteptarile cu curaj pentru ca pana la urma vom vea sigur un copilas,copilasul nostru.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

scuze ca nu am mai scris, dar am trait cred cea mai intensa perioada din viata mea....si mi-a fost foarte frica...dar am reusit, il avem acasa pe Matei, care are 4 luni. Suntem super fericiti!

s-a nascut cu un scor apgar 4, a stat la reanimare, dar medicii spun ca a evoluat bine, dar o sa mai mergem si noi cu el sa ii facem niste analize.
Mi-ar place sa zic ca greul a trecut, dar cred ca de abia cum incepe, intrucat Matei are mama naturala, care momentan a semnat pentru plasamnt...dar mai stii incotro va bate vantul....


claudia72 - nu stiu ce sa iti zic...si la mine au cam ascuns anumite chestii, de exmeplu ca a avut scor apgar 4, am aflat de la un amic (medic) care s-a interesat in maternitate si mi-a zis ca nici sa nu ma gandesc sa il iau acasa.....si totusi l-am luat...si sunt optimista ca totul va fi in regula...ii vom oferi toata dragostea de care are nevoie.

misha71 - bafta cu Adi si sa ai multa rabdare cu el.

asi- cum stam cu asociatia?
tzuni- ai reusit sa mai amani procedura?
dariastoica- pe unde esti?
sabinette- multumesc de ajutor!


Va pup pe toate,
Miha


"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Miha74...felicitari pt Matei! Sa va bucurati de el si sa fie sanatos!!!
Banuiesc prin ce ai trecut ca sa-l poti lua acasa si bine ca ai reusit!
Ma bucur sa aud ca se mai pot lua copii in plasament! Mie mi s-a parut aproape imposibil de greu...



Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Miha mami, felicitari! Sa va traiasca flacaul.

Nu stiu daca ai auzit povestea uneia din fetitele Elenei Carstea. Se nascuse cu apgar mic (nu mai retin cat) si nimeni nu avea curaj s-o ia. Ea a luat-o acasica si acum e o mandrete de fata.

Sunt convinsa ca va fi un flacau pe cinste. Felicitari inca o data.

Pe mine nu m-au sunat nici acum. Ma bucuram ca sunt la sectorul 2 auzind ca merg treburile repede, dar se pare ca eu sunt cea ghinionista.





"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Tot eu sunt si-mi cer scuze daca va cam stresez!Vreau sa aflu daca poti adopta si din alt judet si care sunt conditiile?

doar cei ce cred,inving!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Miha felicitari pentru Matei!

Maribela poti adopta copil din ce judet vrei tu important e sa iti iei atestatul de la DPC-ul din judetul in care ai domiciliul.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Felicitari Miha, ai avut noroc cu bb tau, iti doresc mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Miha ma bucur mult de tot pentru tine. Ai sa vezi ca va fi bine, ca Domnul te va rasplati pentru curajul si bunatatea ta. Rabdare am eu destula, numai sa ne accepte el. Mi-e frica ca maternala ii va baga in cap si pe viitor cine stie ce, si deja imi vin in minte scenarii de groaza: ca va veni la noi si apoi va fugi de acasa si de va duce la ea, ca va fi rau cu noi, numa ca sa ne pedepseasca ca l-am luat, chiar daca realizaeza ca ii va fi mult mai bine, si alte chestii, care, de fapt chiar s-ar putea intimpla. Cunosc cazuri si de asta mi-e teama.
Maribela nu ne stresezi deloc, ca de asta sintem aici, ca sa ne informam si sa ne ajutam reciproc, asa ca da-i inainte cu intrebarile . . Asa e cum spune asi. Ideea e ca dupa ce iti iei atestatul, sa dai sfoara in tara, sa depui cereri peste tot pe unde vrei tu si crezi ca ai avea o sansa cit de mica sa te ajute cineva. Bafta multa.

Eu nu mai inteleg nimic. Cum se poate ca Legea sa fie una, de altfel foarte clara cu plasamentele (de urgenta si simplu), dar DPC Calarasi zice ca eu, avind atestat nu mai am voie sa iau in plasament, desi tocmai noi, cei cu atestat, din cite tin eu minte din Legea 272 sintem la pct.a), dupa care vin maternaal si DPC-ul. Nu mai inteleg nimic. Si leagea asta s-a schimbat?



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput