M-am hotarat.........adoptie(47)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Crisis81 stii cum se spune: timpul le rezolva pe toate. Ai vazut povestile noastre si ai vazut ca fiecare, mai devreme sau mai tirziu a primit un strop de fericire in casa ei.
Fii sigura ca daca Domnul va vrea ca un bebe sa fie al vostru, va fi si la 1 zi si la 8 ani (ca la mine), si indiferent de parinti. Ca va fi al vostru, natural, ca va fi adoptat, atit timp cit copilul va fi pe primul plan, vei reusi sa-l ai. Eu am 37 de ani si chiar intrasem in panica (nu ca acum nu as mai fi nitel, ca lupta de fapt acum incepe, insa cu ajutorul prietenilor si al vostru, fetelor, am reusit sa ies din zona neagra in care intrasem.
Degeaba m-am straduit sa caut pina in 2 ani, ca imediat cum am vazut poza lui, si asa cum am citit, exact asa s-a intimplat si la mine: am simtit ca trebuie sa vad acel copil si ca chiar doresc acel copil. "Fluturasi" Claudia. Exact asta am simtit. Imi batea inima cit am stat sa-l astept sa vina, de parca intram la examen si nu citisem decit primele cursuri pe fuga. Si acum abia astept sa vina ziua de miine ca sa-l vad iar.
PUP pe toate!!




Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Claudia, poate ca reticenta celor de la DPC are un motiv intemeiat, pentru ca nu cred ca ar ascunde date din dosarul medical al unui copil, fara vreun motiv. Nu vreau acum sa pun sare pe rana, insa trebuie sa fii foarte atenta. Chiar daca vei lua fetita, trebuie sa-i faci setul complet de analize, inclusiv cele ce tin de genetica la "Grigore Alexandrescu", unde am inteles ca se fac astfel de teste, ca sa nu ai vreo surpriza neplacuta. Mai piseaza-i si tu la cap ca trebuie sa-ti dea ceva, iar un medic bun isi poate da seama daca analizele au fost masluite, sau daca o parte lipsesc.



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Eu si alte fete de aici am luat copiii fara sa le facem (prea multe) analize, nici macar din cele uzuale. Acum fiecare face cum crede de cuviinta .

Sa vedeti cine candideaza la primaria sect 3: Theodora Bertzi! I-am vazut azi poza in "Ring".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

CLAUDIA, MISHA, cum spunea si Rozi si eu sunt una dintre persoanele care am luat copilul acasa fara sa ii fac nici o analiza medicala. Am avut o tentativa de genul asta, insa intrebarea mamei, f pertinenta, "daca era copilul vostru il chinuiati in halul asta?" m-a facut sa imi dau seama ca sunt tembela daca alerg sa fac analize peste analize si sa maltratez copilul. Chiar si pediatrul cand a vazut-o si eu am intrebat ce analize ar trebui sa ii facem, s-a uitat la mine mirata si a spus "ce ai draga, ai innebunit? Daca asta e copil bolnav inseamna ca eu nu sunt dr de 20 de ani". Si asta se intampla dupa ce am luat-o acasa. Acum fiecare alege ce crede ca e mai bine pe el, dar ganditi-va bine si nu supuneti micutii la traume inutile. O discutie ampla cu maternala si dr de familie la care este inscris copilul cred eu ca este de ajuns.
Despre sentimentul pe care ar trebui sa il ai cand mergi sa vezi un copil, este mai dificil de vorbit. Eu una am avut reticente, si cred ca va aduceti aminte, dar seara cand am ajuns acasa am vb cu DD si i-am spus " Doamne, daca asta este ingerasul nostru, atunci ajuta-ne sa rezolvam totul repede si sa o avem acasa de Craciun". Iar la noi lucrurile au merg f repede, comparativ cu ceea ce se intampla in general.
MISHA, ma bucur ca v-ati gasit baietelul. Coincidentele de care vorbiti voi nu sunt intamplatoare. In viata lucrurile se petrec la timpul lor, si acum este momentul vostru. Parerea mea, si sa nu te superi pe mine, este ca in ciuda a ceea ce spun cei de la DPC sa nu rupi legatura cu maternala care a crescut baiatul. Lasa-i sa se vada, sa vb la telefon. Asa va simti ca va pasa de el si de trecutul lui si ca il acceptati asa cum este. Eu sincer cred ca micutul asta este alesul vostru. Fruntea sus si va fi bine, veti vedea. Ei si nu ne-ai spus cum il cheama pe fericitul care va avea toata dragostea voastra?
Spunea cineva, si imi cer scuze ca nu am retinut cine, ca se duce sa vada o tanara insarcinata care vrea sa dea copilul si sa nu treaca pe la DPC. Solutia este urmatoarea: atunci cand va naste, sotul va fi trecut in certificatul de nastere drept tata. Si in loc sa treceti pe la DPC sotia va adopta copilul sotului cu acordul mamei biologice. Acum ramane de vazut daca in momentul conceptiei copilului mama naturala era sau nu majora.
Fetelor eu nu mai apuc sa intru. Am un program infernal, am obosit si sincera sa fiu imi e f greu si cu serviciul si cu copilul si treburile din casa. Uneori daca dorm 3 ore pe noapte sunt fericita si dimineata zici ca am dormit 3 ani. Oricum trebuie sa treaca si asta si sa imi revin la forma dinainte ca altfel nu se poate.
Pupici tuturor si succes


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ma surprinde (fff placut) activitatea intensa de pe aici si fff desele aparitii ale lui Rozi, cum ati facut-o frate sa fie asa activa?

Cat despre intalnire, ma bucur ca vreti sa ne vedem. O sa va sun cel mai probabil cand o sa fiu acolo pt ca nu stiu chiar sigur programul si ce intalniri mai avem (am inteles ca vor si colegii din Cluj sa facem o intalnire, nu stiu exact cand). Banuiesc eu ca o fereastra ar fi sambata (pe 7 iunie) seara, caci peste zi am curs, dar o sa vorbim mai aproape de momentul ala. Macar la un suculet sa ne vedem.... Imi pare rau insa ca nu voi fi cu Ale...sa vedeti ce mare si frumoasa (cuminte nu!) s-a facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Catty, Rozi eu nu ma gindesc ca, facindu-i copilului analize, ma linistesc eu. Nu zic ca nu e si asta, insa la ce lipsa de interes este in domeniul asta din partea autoritatilor, eu zic ca e mai bine asa. De ce sa nu prevenim sau sa tratam din pripa anumite boli, ca sa nu evolueze. Uite, Claudiei nu ii arata dosarul fetitei. De ce atita mister? Poate ca nu are nimic, dar poate ca are ceva minor care cu putina bunavointa si cu multa dragoste fetita s-ar putea face bine si va fi un copil sanatos. Ca pina la urma asta ne dorim cu toate: un copil sanatos. E mai bine sa previi si nu consider ca, facindu-i analize, il "maltratezi". Voi va considerati maltratate cind va duceti sa va faceti analize? O faceti pentru binele vostru si al celor dragi din jurul vostru.
Fug sa ma imbrac ca plec la a doua intilnire. Va pupicesc pe toate.



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Pe baietel il cheama Adrian, insa lui ii place sa i se spuna Adi.
Cu maternala bineinteles ca as vrea sa mentinem legatura pentru ca reprezinta mama lui deocamdata pentru el si mediul familiar lui, in care se simte in siguranta. Este un copil foarte bine educat si se vede de la distanta cu cita dragoste a fost crescut. Nu as putea sa nu mai tinem legatura. Eu am pierdut aproape 8 ani din viata lui care nu se pot recupera cu 2-3 povesti spuse la o cafea. Ea este omul pentru care data de xx.xx.xxxx inseamna ceva pt ca atunci i-a iesit primul dintisor, sau a zis primul cuvint. Pentru mine e doar o data din calendar, emotiile acestor intimplari nu le-am trait eu, ci ea, asa ca nu as putea sa rup copilul de acest om.





Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Asa cum spunea si Aissa e minunat ce activitate intensa avem.asta inseamna ca tot mai multe dintre noi ne vom gasi puiutii.

Mishi felicitari pentru pui.Nu conteaza ce varsta are important e ca e baiatul vostru.Cred ca ar fi indicat sa iei legatura cu un psiholog pediatru sa va intrume cum sa faceti adaptarea mai rapida si mai putin traumatizanta pentru toti.

Crisis nu exista din pacate o metoda de a convinge pe cineva sa adopte.Asta vine din suflet simti sau nu simti.Cred ca e bine sa-i mai acorzi timp sotului tau.Probabil simte ca renunta la ceva prin adoptie.inca nu e convins si nu e bine sa presezi pentru ca adoptia e incarcata de emotii si sentimente mai bune sau mai rele.Dar va doresc mult succes sa aveti un copil.

Catty ce program infernal ai!Important e ca esti fericita cand te trezesti dimineata.
Din pacate sugestia pe care o faci pentru fata insarcinata nu e nici legala nici morala.E riscant si poti ajunge foarte rau in astfel de cazuri.

Eu abia astept ziua de marti.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Buna seara,

Mihsa ce ai mai facut?
Te-ai intalnit cu puiul tau? Cum este ? Asi tu nu ai gasit nimic?
Rozi sa stii ca fetita la care am fost sa o vad a fost de 2 ori abandonata intr-un spital de copii. D-aia am oarecum o pbl. Si care mai este pbl mea este ca cei de la DPC ne ascund ceva sau poate nu deoarece dosarul de evaluare al fetitei nu avea decat o adeverinta de la un medic ca este sanatoasa, nimic mai mult,a.s si a.psihi i-au cerut mai multe acte, pe care un copil adoptabil ar trebui sa le contina. Nici eu nu stiam, dar cand au vazut dosarul sa stii ca s-au mirat si ele la ce continea el. Doar 6 file, si nimic din istoricul copilui.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

quote:
Solutia este urmatoarea: atunci cand va naste, sotul va fi trecut in certificatul de nastere drept tata.

asta e caz penal.

ioana, mama lui Mihai
http://community.webshots.com/photo/2851178420103287451koEYbc?vhost=community

Mergi la inceput